Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Вступна та резолютивна частини
м. Миколаїв.
25.06.2010 р. Справа № 2а-2242/10/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складi суддi Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Лифаренко К.О., представника позивача Бєломитцева Є.І. дов. від 01.10.2009 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомДП "Очаківське лісомисливське господарство", вул. Леніна, 10,Очаків,Миколаївська область,57500 доБерезанська районна державна адміністрація, вул. Леніна, 33,Березанка,Березанський район, Миколаївська область,57400 про1)визнання протиправною бездіяльності щодо проведення засідання комісії та складення акта визначення збитків ДП «Очаківське лісомисливське господарство», повязаних з наданням КП «Пансіонат «Миколаїв» земельної ділянки ДП «Очаківське ЛМГ» площею 1,7665 грн. 2) зобовязання провести засідання комісії та скласти акт визначення збитків ДП«Очаківське лісомисливське господарство», повязаних з наданням КП «Пансіонат «Миколаїв» земельної ділянки ДП«Очаківське лісомисливське господарство» площею 1,7665 га. , В С Т А Н О В И В: Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Березанської районної державної адміністрації смт. Брезанка про визнання протиправною бездіяльності щодо проведення засідання комісії та складення акту визначення збитків ДП «Очаківське лісомисливське господарство», повязаних з наданням КП «Пансіонат «Миколаїв»земельної ділянки ДП «Очаківське ЛМГ»площею 1,7665 грн., зобовязання провести засідання комісії та скласти акт визначення збитків ДП«Очаківське лісомисливське господарство», повязаних з наданням КП «Пансіонат «Миколаїв»земельної ділянки ДП«Очаківське лісомисливське господарство»площею 1,7665 га. Позивач обґрунтовує свій позов тим, що 13.05.2003 р. відповідач надав КП «Пансіонат «Миколаїв»державний акт на право постійного користування землею загальною площею 1,7665 га, що знаходиться в постійному користуванні ДП «Очаківське ЛМГ», без врахування відсутності відшкодування збитків позивачу КП «Пансіонат «Миколаїв»відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів № 284 від 19.04.2003 р. Позивач позбавлений права захистити свої права , а саме звернутись до суду про стягнення суми збитків з КП «Пансіонат «Миколаїв», в звязку з тим, що розмір збитків визначається комісіями, створеними райдержадміністраціями з оформленням відповідного акта, який є підставою для стягнення цих збитків.
Відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Повістка, яка надсилалась на його адресу, була ним отримана 08.06.2010 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення ( арк.с.64).
Відповідач надав суду заперечення проти позову, в яких вказав, що відповідно до звернення ДП «Очаківське ЛМГ»від 09.11.2010 р. № 730 йому було надано відповідь, в якій зазначалось, що для винесення питання на розгляд комісії необхідно надати позивачу відповідний пакет документів. До заперечень відповідач надав відповідь № 961-01-8-39-09 від 13.01.2010 р. , в якій зазначається, що позивачу необхідно подати до відповідача копії претензій, листів, згідно з якими комунальне підприємство «Пансіонат «Миколаїв»було повідомлено про несплату збитків, після надання зазначених документів, дане питання буде розглянуто комісією.
Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача субєкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Суд ухвалив, слухати справу за відсутністю представника відповідача.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до такого висновку:
Державне підприємство «Очаківське лісомисливське господарство» відповідно до ст.17 Лісового кодексу, ст. 56 Земельного Кодексу є постійним користувачем земельних лісових ділянок, що знаходяться у власності держави, що підтверджується актом від 15.11.1964 р. на право користування землею площею 203 га.
Березанська районна державна адміністрація прийняла розпорядження № 371 від 29.04.2003 р. «Про затвердження проекту відведення та надання в постійне користування земельної ділянки», яким надала Комунальному підприємству «Пансіонат «Миколаїв»земельну ділянку для рекреаційного призначення площею 1,7665 га із земель Очаківського державного лісомисливського господарства в межах території Коблевської сільської ради Березанського району Миколаївської області.
13.05.2003 р. Березанська районна державна адміністрація видала державний акт на право постійного користування землею площею 1,7665 га комунальному підприємству «Пансіонат «Миколаїв».
Відповідно до ст.156 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. за № 2768-ІІІ власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, внаслідок а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не повязаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом, б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання, в) встановлення обмежень щодо використання земельних діялянок, г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, Г) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан, д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Згідно зі ст. 157 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. за № 2768-ІІІ відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів від 19.04.1993 р. за № 284 «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам»встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням ( викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських ( міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Пунктом 5 вищезазначеної Постанови встановлено, що збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствам, установами та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісії, а при вилученні ( викупу) земельних ділянок після прийняття відповідною радою рішення про вилучення ( викуп) земельних ділянок у період видачі документа, що посвідчує право на земельну діяльну підприємства, установи, організації або громадянина.
Позивач неодноразово звертався до Березанської районної державної адміністрації щодо призначення засідання комісії і складання акту визначення збитків ДП «Очаківське ЛМГ», повязаних з наданням КП «Пансіонат «Миколаїв»земельної ділянки, що підтверджується:
-листом від 24.05.2004 р. за № 219 ( арк.с.40), яким позивач просив прийняти розпорядження про заснування комісії по визначенню збитків Очаківського ДЛМГ внаслідок тимчасового зайняття лісових земель, розташованих в Березанському районі, для інших видів використання, та установлення форми і змісту акта, що буде підписуватися комісією. На виконання цього листа Березанська районна державна адміністрація прийняла розпорядження № 507 від 04.06.2004 р. «Про створення постійної комісії про визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам по Березанському району».
-листом від 29.09.2005р. за № 521, в якому позивач просить провести засідання комісії з метою визначення розмірів збитків державного лісового господарства, повязаних із наданням в користування земельних діяльно Державного лісового фонду Комунальному підприємству «Пансіонат «Миколаїв».
-листом від 19.04.2006 р. за № 247 , в якому позивач зазначає, що засідання комісії на виконання листа позивача від 29.09.2005 р., не відбулось, тому позивач просить винести розпорядження, яким дозволити ДП «Очаківське ЛМГ», за власною ініціативою, надавати окремо до кожного з членів комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам.
-20.05.2009 р. за № 334 позивач просить призначити засідання комісії і скласти відповідний акт визначення та відшкодування збитків.
-09.11.2009 р. за № 730 позивач просить визначити на засіданні комісії райдержадміністрації збитки землекористувача, повязані з наданням земельної ділянки іншому землекористувачу
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 р. за № 586 - виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії);4) безсторонньо ( неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав,свобод та інтересів особи і цілями,на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення ; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує.
Відповідач не надав суду доказів того, що на вимогу позивача він призначив засідання комісії і склав акт визначення збитків ДП «Очаківське ЛМГ», повязаних з наданням КП «Пансіонат «Миколаїв»земельної ділянки.
Посилання відповідача в листі від 13.01.2010 р. на те, що питання не розглянуто, в звязку з тим, що до пакету документів, наданих позивачем не надано копії претензій, листів, згідно з якими Комунальне підприємство «Пансіонат «Миколаїв»було повідомлено про несплату збитків, не приймається судом до уваги, оскільки ця вимога відповідача не ґрунтується на вимогах законодавства, а відповідно до норм Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства органи державної влади повинні діяти на підставі, в межах і у спосіб передбачений законодавством.
В матеріалах справи міститься лист позивача, якій він надсилав Директору комунального підприємства «Пансіонат Миколаїв»від 31.08.2004 р. за № 351 ( арк.с.42) , в якому зазначено, що збитки комунальним підприємство не відшкодовані відповідно до постанови Кабінету Міністрів України та пропонувалось підписати відповідний акт визначення збитків. В судовому засіданні представник позивача пояснив, що відповіді на даний лист вони не отримали, представник комунального підприємства до них не з»явився та акт не підписав.
Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Березанської районної адміністрації щодо проведення засідання комісії .
На підставі ст. 162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень, тому суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Березанської районної адміністрації щодо непроведення засідання комісії, оскільки дослідженні в судовому засіданні докази свідчать саме про бездіяльність та непроведення відповідачем засідання комісії.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин, позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
На підставі п.1 ст. 94 КАС України, судові витрати підлягають поверненню на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 11, 71,94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Березанської районної адміністрації щодо непроведення засідання комісії та складення акта визначення збитків Державного підприємства «Очаківське лісомисливське господарство», повязаних з наданням Комунальному підприємству «Пансіонат «Миколаїв» земельної ділянки Державного підприємства «Очаківське ЛМГ» площею 1,7665 грн.
Зобовязати Березанську районну адміністрацію провести засідання комісії та скласти акт визначення збитків Державного підприємства «Очаківське лісомисливське господарство», повязаних з наданням Комунальному підприємству «Пансіонат «Миколаїв» земельної ділянки Державного підприємства «Очаківське лісомисливське господарство» площею 1,7665 га.
Повернути з Державного бюджету на користь Державного підприємства «Очаківське лісомисливське господарство», 57500, м. Очаків, вул. Леніна,10, код 00993567 - 3,40 грн. ( три грн. сорок коп.) судових витрат, сплачених за платіжним дорученням № 267 від 07.04.2010 р.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя Т. О. Гордієнко
Повний текст постанови складений
та підписаний суддею 29.06.2010 р.