Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-6123/10/0670
категорія 2.33
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
при секретарі - Снігірьовій О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Молочник" до Держспоживстандарту України Державного підприємства "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" про скасування рішення,-
встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Молочник" звернулось до адміністративного суду з вказаним позовом. Вказує, що листом №3618/11 від 15.07.2010 року Держспоживстандарт України Державне підприємство повідомив позивача про анулювання ТУ У 15.5-00445392-005:2006 "Сири плавлені та продукти сирні плавлені" ВАТ "Молочник". Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача та просить його скасувати, так як ТУ У 15.5-00445392-005:2006 "Сири плавлені та продукти сирні плавлені" ВАТ "Молочник" пройшли всі необхідні погодження з ДСТУ 1.3:2004 "Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначення технічних умов" та зареєстровані 10.04.2006 року Держспоживстандартом України Державним підприємством "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" за №02568147/001532 з терміном дії до 01.05.2011 року. Станом на 15.07.2010 року внесено в ТУ У 15.5-00445392-005:2006 "Сири плавлені та продукти сирні плавлені" ВАТ "Молочник" 8 змін. Вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем порушені вимоги ДСТУ 1.6:2004, ДСТУ 1.5: 2003 та ДСТУ 1.3:2004.
Представники позивача позовні вимоги підтримали.
Представники відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнали. Надали суду заперечення щодо позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд встановив: Держспоживстандартом України Державним підприємством "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" проведено перевірку додержання вимог стандартів, норм і правил при виробництві продуктів сирних плавлених ВАТ "Молочник", які виготовляються ТУ У 15.5-00445392-005:2006 "Сири плавлені та продукти сирні плавлені", про що складено акт №103 від 14.07.2010 року.
Акт перевірки №103 від 14.07.2010 року не був підписаний представниками господарюючого суб'єкта, що зафіксовано в акті, і тому ДП "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" примірник акту перевірки направив кур'єрською поштою на адресу ВАТ "Молочник".
Відповідно до п.п. 6.1, 6.2 Інструкції про порядок здійснення державного нагляду за додержанням стандартів, норм і правил за результатами державного нагляду складається акт перевірки додержання вимог стандартів, норм і правил, який є підставою для вжиття заходів за порушення стандартів, норм і правил, а також для контролю і обліку діяльності ДЦСМС. Акт підписується всіма учасниками перевірки. Відповідальність за викладені в акті результати перевірки несе керівник перевірки. Представники суб'єкта підприємницької діяльності мають право викласти претензії щодо результатів перевірки в окремому матеріалі, який долучається до акта. У разі відмови від підписання акта з боку представників суб'єкта підприємницької діяльності керівник перевірки підписує акт, фіксуючи відмову. Акт перевірки в цьому разі вважається дійсним.
Так як під час перевірки додержання вимог стандартів, норм і правил при виробництві продуктів сирних плавлених ВАТ "Молочник", які виготовляються за ТУ У 15.5-00445392-005:2006 "Сири плавлені та продукти сирні плавлені" ВАТ "Молочник" реєстраційний номер 02568147/001532 від 01.06.2006 року, було виявлено порушення обов'язкових вимог ч.4 ст.5 Закону України "Про молоко та молочні продукти", Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів", Закону України "Про захист прав споживачів і ДСТУ 4635/2006 "Сири плавлені. Загальні технічні умови", то у зв'язку з цим, згідно вимог ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів", за поданням відділу державного нагляду ТУ У 15.5-00445392-005:2006 "Сири плавлені та продукти сирні плавлені" анульовані наказом №208-Д від 15.07.2010 року, про що було повідомлено позивача листом №3618/11 від 15.07.2010 року.
В акті зазначено, що перевіркою встановлено порушення вимог:
- ч.3, ч.4 ст. 5 Закону України "Про молоко та молочні продукти", а саме: за назвою молочного продукту - сир (продукт сирний плавлений) та здійснення виробництва, фасування, пакування масла солодковершкового селянського, масою нетто 200г з монолітів масою 20 кг різних виробів продукції;
- п.4 ДСТУ 3946-2000 "Система розроблення та поставлення продукції на виробництво. Продукція харчова" щодо наявності на підприємстві рецептури на продукт сирний плавлений "Дружба";
ДСТУ 4399:2005 "Масло вершкове. Технічні умови" в частині застосування жиру немолочного походження при виробництві масла.
Встановлено, що ТУ У 15.5-00445392-005:2006 "Сири плавлені та продукти сирні плавлені" анульовано в зв'язку з невідповідністю розроблених технічних умов вимогам діючого законодавства. ВАТ "Молочник" використовує рецептуру на продукт сирний плавлений "Дружба" м.ч жиру в сухій речовині 55% (100г), не зареєстровану у встановленому порядку, що є порушенням вимог п.2.2 ТУ У 15.5-00445392-005:2006 та вимог п.4 ДСТУ 3946:2000 "система розроблення та поставлення продукції на виробництво. Продукція харчова".
На продукцію, що виготовлялась згідно ТУ У 15.5-00445392-005:2006 "Сири плавлені та продукти сирні плавлені" було присвоєно код ДКПП 15.51.40.704 - сири, молочні продукти (згідно ДК 016:97 - Державний класифікатор продукції і послуг).
Законом України "Про молоко та молочні продукти" сири віднесені до традиційних молочних продуктів.
Згідно ст. 1 Закону України "Про молоко та молочні продукти" молочні продукти - продукти, одержані з молока або молочної сировини, які можуть містити харчові добавки, необхідні для виробництва, за умови, що ці добавки ні частково, ні повністю не замінюють складових молока (молочний жир, молочний білок, лактозу); традиційні молочні продукти - масло, сири; а також кисломолочні продукти, вироблені із застосуванням заквасок на чистих культурах молочнокислих бактерій - ацидофілін, простокваша, ряжанка, сметана, сир кисломолочний; кефір - із застосуванням заквасок на кефірних грибках.
Частиною 2 ст. 6 Закону України "Про молоко та молочні продукти" передбачено, що у виробництві традиційних молочних продуктів забороняється використовувати жири та білки немолочного походження, а також будь-які стабілізатори і консерванти.
Відповідно до абз. 3 ст. 5 Закону України "Про молоко та молочні продукти" не допускається використання назв молочних продуктів у власних назвах продуктів та торговельних марках, якщо ці продукти виробляються з використанням сировини немолочного походження.
Пунктом 4.5.1 ДСТУ 4518:2008 задля унеможливлення фальсифікування харчових продуктів традиційного (установленого) асортименту заборонено присвоювати новому харчовому продукту загальновідому назву, утворюючі похідні слова від загальновідомих назв або використовувати ці назви у словосполучення з іншими словами. Не дозволено виготовляти під однією назвою декілька різних видів харчових продуктів; долучати традиційна назви продуктів до назв новорозроблених видів продуктів; використовувати назви продуктів, які відрізняються за своїми складовими від типових ознак складників продукту, якщо вони не мають товарознавчих характеристик, притаманних їхній назві; формувати та використовувати назву продукту, яка у будь-який спосіб переінакшує, приховує, фальсифікує чи модифікує назви, торгові марки, знаки будь-якого характеру, нанесені на товари і призначені для їхньої ідентифікації та застосування назв, зміст яких носить оманливий характер. Залишковий строк зберігання сировини, яка надходить на виробництво сиру, повинен бути не менший, ніж строк придатності готового продукту.
Перевіркою встановлено, що в технічних умовах відсутні норми вмісту рослинних жирів в готовій продукції, відповідно періодичність та методи контролю також відсутні, правила приймання, відбір зразків вказані лише для молочних продуктів, а продукт сирний плавлений не є молочним продуктом, порушено термінологію в даних ТУ (п.2.1.2, 2.1.1), мікробіологічні показники не відповідають діючим санітарним вимогам (п.2.5), відсутня періодичність контролю вмісту консервантів у продукції з використанням консервантів та методи їх контролю, не відповідає маркування продукції (відсутня інформація "Упаковано під вакуумом", не вірно вказана назва продукту); використовуються пакувальні матеріали, які не передбачені державним стандартом і на які в стандарті не встановлено строки зберігання продукції. До даних ТУ було зареєстровано 8 змін, в яких не враховано зазначені вимоги чинного законодавства.
Крім того, згідно п. 4.6 ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів" не підлягають реєстрації ТУ на харчові продукти за наявності національних (ДСТУ) або міждержавних (ГОСТ) стандартів, в яких наведено класифікацію продукції на певні групи та конкретні вимоги до них. В Україні діє національний стандарт ДСТУ 4635:2006 "Сири плавлені. Загальні технічні умови".
Згідно п.3.11 ДСТУ 1.3 власники технічних умов зобов'язані перевіряти їх на відповідність чинному законодавству України, технічним регламентом, потребам споживачів, а також узгодженості з чинними нормативними документами тієї самої сфери застосування.
Відповідно до п.8.5.2, п.8.5.3 ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів" реєстрацію НД у разі їх скасування анулює УкрНДНЦ або ДП на підставі наказу (розпорядження, постанови) органу, який прийняв НД. Після анулювання реєстрації вносять відповідний запис у реєстр НД. Реєстри впорядковують окремо для документів відповідно до п.8.4.2. Якщо під час застосування стандарту організації, наукового науково - технічного та інженерного товариства чи спілки, громадської організації або зміни до стандарту виявлено невідповідність чинним технічним регламентам або законодавству України та невжиття заходів щодо усунення зазначених невідповідностей підприємством - розробником чи підприємством - власником оригіналу, УкрНДНЦ, який зареєстрував стандарт, має право анулювати його реєстрацію.
Згідно п. 8.5.7 ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів" реєстрацію ТУ анулюють після перевірення органами держнагляду, якщо ТУ порушено обов'язкові вимоги, установлені чинними технічними регламентами чи законодавством України, а підприємство - розробник чи підприємство - власник не вжили заходів щодо усунення цих порушень.
Пунктом 8.5.9 ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів" передбачено, що відомості про анулювання реєстрації ТУ протягом трьох робочих днів надсилають підприємству - розробнику чи підприємству - власнику та публікують у щоквартальному бібліографічному покажчику. Підприємство - розробник чи підприємство - власник ТУ сповіщає підприємство - виробника продукції за цим ТУ про анулювання їх реєстрації протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідних відомостей, що було зроблено відповідачем листом від 15.07.2010 року за №3618/11.
Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги відкритого акціонерного товариства "Молочник" є безпідставними, а тому в задоволенні позовних вимог позивачу відмовляє.
На підставі викладеного, відповідно до Закону України "Про молоко та молочні продукти", ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів", ДСТУ 1.3 "Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов", Декрету КМ України "Про стандартизацію і сертифікацію" від 10.05.1993 №46-93, Закону України "Про стандартизацію" від 17.05.2001 року №2408-III, Наказу Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 3 червня 2002 року N321З зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 червня 2002 р. за N512/6800 «Про затвердження Інструкції про порядок здійснення державного нагляду за додержанням стандартів, норм і правил» та керуючись ст.ст. 86, 158-163, 186, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
постановив:
В задоволенні позову відкритого акціонерного товариства "Молочник" до Держспоживстандарту України Державного підприємства "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" - відмовити.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлений 13.08.2010 року