Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" жовтня 2010 р.Справа № 21/1659-10 за позовом Прокурора Деражнянського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Фермерського господарства "Пролісок" с. Зяньківці Деражнянського району
про стягнення 12513,0 грн.
Суддя
Представники сторін:
позивача: Сліпчук О.П. - представник за довіреністю від 28.04.2010 року.
відповідача: Стаднік Н.М. - голова господарства
від прокуратури: Параскевич О.Г. - прокурор відділу облпрокуратури.
Рішення приймається 18.10.2010 року, оскільки в судовому засіданні 11.10.2010 року оголошувалась перерва.
Суть спору: В судовому засіданні прокурор та представник позивача просили суд стягнути з відповідача 12513,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, оскільки відповідачем самовільно видобуто та спожито 1330 м. куб. підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, внаслідок чого порушено вимоги ст.ст. 44, 48, 49, 111 Водного кодексу України, та державним інтересам заподіяно збитків на суму 12513 грн.
Представник відповідача визнав позов в повному обсязі. Просив суд відстрочити виконання рішення суду терміном на шість місяців із розстрочкою його виконання терміном на дванадцять місяців, у зв'язку із скрутним фінансовим становищем у господарстві.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.
Прокуратурою Деражнянського району проводилась перевірка суб'єктів господарювання Деражнянського району щодо виконання вимог спеціального використання водних ресурсів. За результатами перевірки прокуратурою Деражнянського району внесено припис 02.07.2010р. № 49-991 вих-10 начальнику державної екологічної інспекції в Хмельницькій області.
На виконання вищезазначеного припису Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області провела перевірку дотримання вимог водного законодавства у ФГ "Пролісок". Проведеною перевіркою встановлено, що відповідач, в порушення норм ст.ст. 44, 47, 48, 49 ВК України, в період з 22.07.2007 року - по 31.12.2007 року, з 01.01.2008 року - по 24.08.2009 року та з 25.08.2009 року по 21.07.2010 року здійснював спеціальне водокористування для власних господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування.
За період з 22.07.2007 року по 31.12.2007 року відповідачем відібрано із свердловини 70 м. куб. і завдано шкоди на суму 53,55 грн. За період з 01.01.2008 року по 24.08.2008 року відібрано 670 куб. м. і завдано шкоди на суму 579,55 грн. За період з 25.08.2009 року по 30.04.2010 року відібрано 440 куб. м. і завдано шкоди на суму 7612 грн. За період з 01.05.2010 року по 21.07.2010 року відібрано із свердловини 150 куб. м. і завдано шкоди на суму 4268,10 грн. Всього за вказані періоди відповідачем самовільно видобуто та спожито 1330 м. куб. підземних вод, внаслідок чого державним інтересам заподіяно збитків на суму 12513,00 грн.
Розрахунок збитків проводився на підставі наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 року № 389 "Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”.
На підтвердження своїх доводів представником позивача також надано суду копії акту № 142/06/10 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.07.2010 року, припису прокуратури Деражнянського району від 02.07.2010 року, тощо.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Згідно частини 2 статті 48 Водного Кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється юридичними та фізичними особами, насамперед, для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
У частині 1 статті 49 Водного Кодексу України визначається, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі спеціального дозволу.
Відповідальність за порушення водного законодавства, яку несуть особи винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування, передбачена п. 6 ч. 3 ст.110 Водного Кодексу України.
Відповідно ч. 1 ст.111 Водного Кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень вимог водного законодавства України.
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у, зокрема, самовільному спеціальному використанні природних ресурсів (п. 3 ч. 2 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища").
Згідно ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
01.03.2007 року набрав чинності наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.06.2006 року № 548 "Про затвердження положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі".
Відповідно до п. 9 ч. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі", право подавати позови про відшкодування втрат і збитків унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища належить Державній екологічній інспекції.
Пунктом 49 статті 6 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, надходять до спеціального фонду Державного бюджету України, а відповідно до п. 7 ст. 47 вказаного Закону 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до спеціальних фондів місцевих бюджетів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт здійснення спеціального водокористування відповідачем без відповідного дозволу, відповідно до наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 року № 389 "Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, розмір шкоди, завданої внаслідок самовільного водокористування, правомірно нараховано у сумі 12513,00 грн. Судом береться до уваги, що доводи відповідача не можуть слугувати підставою для відмови у позові з огляду на їх необгрунтованість.
За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню із стягненням з відповідача судових витрат по справі згідно зі ст. 49 ГПК України.
В судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про відстрочення виконання рішення суду терміном на шість місяців із розстрочкою його виконання терміном на дванадцять місяців, у зв'язку із скрутним фінансовим становищем у господарстві.
Згідно з п. 6 ст. 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Відповідно до ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєї ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Згідно з п. 2 Роз’яснення Вищого арбітражного суду від 12.09.1996 року № 02-5/333 «Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України»підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
Враховуючи викладені обставини, з метою виконання рішення господарського суду, суд вважає за можливе частково задовольнити заяву відповідача та відстрочити виконання рішення суду по справі № 21/1659-10 терміном на чотири місяці. В задоволені решти заяви відмовити.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, з відповідача на користь позивача стягуються понесені позивачем витрати по сплаті держмита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 44-49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Стягнути з Фермерського господарства "Пролісок" (32250, Хмельницька область, Деражнянський район, с. Зяньківці, код 14164745) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування до місцевого бюджету Новосілецької сільської ради (р/р 31414504700150 в Управлінні Державного казначейства у Хмельницькій області, МФО 815013, код платежу 13020200) 12513,00,00 грн. (дванадцять тисяч п'ятсот тринадцять гривень, 00 коп.) шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
Відстрочити виконання рішення на 4 місяці:
Видати наказ.
Стягнути з Фермерського господарства "Пролісок" (32250, Хмельницька ообласть, Деражнянський район, с. Зяньківці, код 14164745) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 125,13 грн.; в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, МФО 815013) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн.
Видати наказ.
Суддя
Віддруковано в 5 примірниках:
1 –до справи;
2 –позивачу;
3 –відповідачу.
4- прокуратура Деражнянського району,
5 - прокуратура області
Спеціаліст І категорії С. Адамчук