Постанова № 12041420, 18.05.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.05.2010
Номер справи
2а-17359/09/2670
Номер документу
12041420
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 травня 2010 року           10:06           № 2а-17359/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Ковзеля П.О. при секретарі судового засідання Павелкові С.Р., вирішив адміністративну справу

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в місті Києві

доВідкритого акціонерного товариства «Науково-виробничий комплекс»Київський завод автоматики ім. Г.І.Петровського»

проСтягнення економічних санкцій на суму 1181257, 95 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Науково-виробничий комплекс»Київський завод автоматики ім. Г.І.Петровського»суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 393752, 65 грн. та штраф у розмірі 787505, 30 грн.(загалом 1181257, 95 грн.)

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 18.05.2010 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 25.05.2010, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Розглянувши подані позивачем, відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відкрите акціонерне товариство «Науково-виробничий комплекс»Київський завод автоматики ім. Г.І.Петровського»зареєстроване Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 014038 від 04.08.1998 року.

Відкрите акціонерне товариство "Науково - виробничий комплекс «Київський завод автоматики ім. Г.І. Петровського", засноване відповідно до рішення Фонду державного майна України № 28-АТ від 23.07.1998 шляхом перетворення державного підприємства "Київський державний завод автоматики ім. Г.І. Петровського" у Відкрите акціонерне товариство.

Відповідно до Статуту основними напрямками діяльності відповідача є науково-технічна діяльність, спрямована на виконання науково- дослідних, дослідно - конструкторських, технологічних, пошукових робіт, виробництво продукції промислового, побутового, науково- технічно призначення, будівельних матеріалів, забезпечення серійного виробництва нових зразків приладів, обладнання, іншої продукції для потреб безпеки держави, розроблення, виготовлення, реалізація, ремонт, модернізація та озброєння, військової техніки та військової зброї, інші види діяльності, не заборонені законодавством.

Державною інспекцією по контролю за цінами в місті Києві проведено планову перевірку відповідача щодо дотримання державної дисципліни цін при встановленні, формуванні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги.

За результатами перевірки складений акт № 202 від 15.09.2009, яким встановлено порушення вимог, зокрема:

п. 2 розпорядження КМДА від 31.01.2007р. № 86 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетним установам і організаціям, іншим споживачам";

п. 1.1 розпорядження КМДА від 28.08.2007р. №1127 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води";

п.2 розпорядження КМДА від 27.11.2008р. №1661 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів";

п.2 розпорядження КМДА від 25.12.2008р. № 1780 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів";

п.2 розпорядження КМДА від 05.02.2009р. № 127 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води для інших споживачів";

п.2 розпорядження КМДА від 05.02.2009р. № 128 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання холодної та гарячої води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних споживачів";

п.2 розпорядження КМДА від 29.04.2009р. №517 " Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для бюджетних установ та інших споживачів".

За матеріалами проведеної перевірки, встановлено, що відповідачем необґрунтовано нараховано виручку за період з серпня 2008 року по липень 2009 року у розмірі 431 022,57 грн. з ПДВ (389 088,03 грн. (сума необґрунтовано нарахованої виручки за постачання теплової енергії орендарям та споживачам, внаслідок застосування вільних тарифів на теплову енергію, за листопад 2008 року та лютий - квітень 2009 року) + 41934,54 грн. (сума необґрунтовано нарахованої виручки за надання послуг з водопостачання та водовідведення орендарям та споживачам, внаслідок застосування вільних тарифів на водопостачання та водовідведення, за період з серпня 2008 року по липень 2009 року).

Сума необґрунтовано отриманої виручки з урахуванням оплати за період з вересня 2008 року по липень 2009 року становить 393 752.65 грн. (356874,29 грн. + 36878,36 грн.)

22.09.2009 позивачем прийнято рішення № 91 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким вирішено стягнути з відповідача 393752, 65 грн. та суму штрафу 787505, 30 грн., на загальну суму 1 81257, 95 грн., яке відповідачем у добровільному порядку не виконано.

Дане рішення відповідачем не оскаржувалось.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про ціни і ціноутворення» передбачено, що Україна самостійно здійснює політику цін., цей закон визначає основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки.

Статтею 2 Закону «Про ціни і ціноутворення» визначено, що дія закону поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва. Статтею 6 Закону 1 визначені види цін і тарифів, так в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.

Як передбачено у статті 7 Закону «Про ціни і ціноутворення» вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Стаття 8 Закону «Про ціни і ціноутворення» визначає, що Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. В разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів. Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.

Відповідно до ст. 13 Закону «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції, контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України

Крім того, ст. 14 вказаного вище Закону «Про ціни і ціноутворення» визначено, що за порушення дисципліни цін, передбачена відповідальність, так вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Постановою Кабінету Міністрів України №1819 від 13.12.2000 врегульовані "Питання Державної інспекції з контролю за цінами"), далі-Постанова № 1819, де визначено, що Державна інспекція з контролю за цінами (далі - Держцінінспекція) є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.

Згідно ст. 4 Постанови № 1819 Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань: проводить моніторинг цін і тарифів на товари і послуги споживчого ринку, узагальнює його результати, готує пропозиції щодо вжиття заходів до стабілізації цінової ситуації; у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування; надає органам виконавчої влади, суб'єктам господарювання методичну допомогу і рекомендації з питань додержання порядку формування, встановлення і застосування цін; у межах своєї компетенції вносить пропозиції щодо скасування прийнятих органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим і органами місцевого самоврядування рішень з питань формування, встановлення та застосування цін і тарифів, що суперечать законодавству; надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, суб'єктів господарювання обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів; бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів з питань ціноутворення та контролю за цінами; вживає відповідно до законодавства заходів за порушення суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами; розробляє плани та організує роботу своїх територіальних органів, надає їм методичну та практичну допомогу, контролює їх діяльність, вживає заходів до усунення виявлених недоліків і порушень, а також підвищення ефективності здійснення цього контролю; здійснює заходи щодо добору, розстановки, професійної підготовки та перепідготовки кадрів; вносить відповідним органам, уповноваженим вирішувати питання ціноутворення, пропозиції щодо вдосконалення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів; здійснює заходи щодо створення інформаційних систем і комп'ютеризації робіт у центральному апараті Держцінінспекції та її територіальних органах; у межах своєї компетенції забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці та контроль за її збереженням; організовує роботу з підготовки висновків щодо економічного обґрунтування витрат при формуванні цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів); у межах своєї компетенції вносить Мінекономіки пропозиції щодо реалізації державної цінової політики; вносить Мінекономіки пропозиції щодо запровадження або скасування державного регулювання цін (тарифів) на товари, роботи та послуги (за винятком товарів, робіт та послуг, регулювання цін на які здійснюється Кабінетом Міністрів України та національними комісіями регулювання природних монополій), а також скасування цін (тарифів), установлених з порушенням законодавства; проводить цінові спостереження та аналіз економічно обґрунтованих витрат при формуванні цін (тарифів) на споживчому та товарних ринках; застосовує відповідно до законодавства адміністративно-господарські санкції за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); здійснює інші функції, що випливають з покладених на неї завдань.

Статтею 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги»повноваження і встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги надані органам місцевої самоврядування - тобто Київській міській державній адміністрації (далі - КМДА).

У відповідності до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про столицю України - місто-герой Київ», «Про теплопостачання», «Про житлово-комунальні послуги»та відповідних постанов Кабінету Міністрів України Київською міської державною адміністрацією прийнято низку розпоряджень, що регулюють відносини у сфері ціноутворення.

Судом встановлено, що позивачем під час перевірки виявленні порушення дисципліни цін щодо встановлення тарифів на комунальні послуги, теплову енергію, холодне, гаряче водопостачання за які чинним законодавством України передбачена відповідальність.

Враховуючи наведене вище, судом приходить до висновку, що позивачем проведено перевірку у спосіб та порядок визначений чинним законодавством та правомірно прийнято рішення про застосування до відповідача економічних санкцій.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в місті Києві підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов Державної інспекції з контролю за цінами в місті Києві задовольнити повністю.

2.          Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Науково - виробничий комплекс «Київський завод автоматики ім. Г.І. Петровського»в доход державного бюджету, на р/р 31117106700011, код 21081100, одержувач: УДК у Шевченківському районі м. Києва, код 26077968, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019 суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 393 752 грн. 65 коп.(триста дев'яноста три тисячі сімсот п'ятдесят дві грн. 65 коп.).

3.          Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Науково - виробничий комплекс «Київський завод автоматики ім. Г.І. Петровського»в доход державного бюджету, на р/р 31117106700011, код 21081100, одержувач: УДК у Шевченківському районі м. Києва, код 26077968, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019 штраф в розмірі 787 505 грн. 30 коп. ( сімсот вісімдесят сім тисяч п'ятсот п'ять грн. 30 коп.).

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                 П.О. Ковзель