Постанова № 120153, 05.09.2006, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
05.09.2006
Номер справи
9/260-ап-06
Номер документу
120153
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"05" вересня 2006 р. Справа № 9/260-АП-06

м.Херсон, зал судового засідання №322, 10 год. 50 хв.

Господарський суд Херсонської області у складі судді Ребристої С. В. при секретарі Муравльовій Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області, м.Херсон

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Наш дім", м.Херсон

про стягнення 32983грн. 86 коп.

За участю представників сторін:

від позивача –Леонов Ю.М.- старший держінспектор, дор. № 200-03/2-561 від 11.08.2006р.

Тумашов Д.Б. –начальник відділу, дор. № 200-03/2-560 від 11.08.2006р.

від відповідача –не прибув

Суть спору: Позивач звернувся до суду з позовною заявою в якій просить стягнути з відповідача (ТОВ “Наш дім”) економічну санкцію за порушення державної дисципліни цін в сумі 32983 грн. 86 коп..

Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не прибув, витребуваних судом документів не надав, про причини своєї неявки суд не повідомив.

29.08.2006р. відповідач в судове засідання надіслав клопотання в якому просить суд зупинити провадження по справі, оскільки рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області згідно якого на ТОВ “Наш дім” накладено санкцію в сумі 32983 грн. 86 коп., оскаржується в суді, але ніяких документальних доказів суду не надав та жодним чином не інформував суд в порядку якого судочинства чи в якому суді відповідачем оскаржується вищезазначене рішення позивача.

З метою з”ясування даного питання суд неодноразово відкладав розгляд справи до 15.08.2006р., 29.08.2006р. та 05.09.2006р. і зобов”язував відповідача надати відповідні документальні докази, але відповідач дані вимоги суду не виконав і в судові засідання жодного разу не прибув, в зв”язку з чим розгляд справи здійснюється за наявними в ній доказами, відповідно до приписів п.6.ст 71 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача, суд

В С Т А Н О В И В:

Державна інспекція з контролю за цінами в Херсонській області (далі -Держцінінспекція), згідно до положення про Державну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. № 1819 є обласним територіальним органом по контролю за цінами, наділеним відповідно до пунктів 5 та 6 цього Положення правом проведення в підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірок бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням встановленням і застосуванням цін і тарифів, а також приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необгрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі.

Статтею 6 Закону України „Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990р. №508-12 передбачено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Відповідно до статті 7 зазначеного Закону вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Відповідно до статті 8 цього Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Згідно статті 9 Закону України „Про ціни і ціноутворення" державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Відповідно до положень статті 28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим комітетом Херсонської міської ради прийнято рішення від 09.07.2004р. №237/1 “Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому міської ради від 12.03.2004р. №97 “Про запровадження Мінімального переліку та вартості послуг з утримання будинків та прибудинкової території".

На виконання Плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області на І півріччя 2006 року посадовими особами Держцінінспекції проведено перевірку порядку формування та застосування розмірів плати за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в ТОВ “Наш дім”.

На підставі матеріалів перевірки позивачем складено акт від 31.05.2006р. ( та актами перевірок житлово - експлуатаційних дільниць Відповідача від 10.05.2006р., 10.05.2006р., 12.05.2006р., 15.05.2006р., 16.05.2006р., 23.05.2006р. та 30.05.2006р.).

Перевіркою встановлено, що відповідно до порядку проведення конкурсу на утримання житлового фонду і прибудинкової території, затвердженого рішенням міської ради від 30.10.2002р. №127 “Про конкурс на утримання житлового фонду і утримання прибудинкової території м. Херсона” та на підставі наказу управління житлового господарства виконавчого комітету Херсонської міської ради від 09.08.2004р. №67 “Про результати конкурсу на утримання житлового фонду і прибудинкової території” і протоколу засідання конкурсного комітету від 06.08.2004р., ретельно проаналізувавши надані претендентами документи, враховуючи фінансові показники, наявність достатньої матеріально-технічної бази, наявність ліцензій та дозволів, а також професійний досвід і кваліфікацію учасників, відгуки про його роботу, вважається переможцем конкурсу на утримання фонду та прибудинкової території, зокрема, ТОВ „Наш дім".

Договорами по обслуговуванню житлових будинків і прибудинкової території від 10.08.2004р. та від 01.07.2005р. між управлінням житлового господарства міськвиконкому та ТОВ „Наш дім" передбачено, що предметом договорів є передача управлінням житлового господарства ТОВ „Наш дім" функцій з утримання житлових будинків, їх обладнання та прибудинкової території, надання житлово-комунальних послуг та проведення розрахунків з квартиронаймачами і власниками житлових приміщень з метою забезпечення кваліфікованого, якісного, гарантованого обслуговування та ремонту житлового фонду, його технічного обладнання, надання житлово-комунальних послуг, дотримання санітарного стану прибудинкових територій для створення мешканцям будинків належних умов проживання.

Перевіркою формування тарифів на утримання будинків, споруд та прибудинкових територій встановлено, що Відповідачем формування тарифів не проводилось, а застосовувався Мінімальний перелік та вартість послуг з утримання будинків та прибудинкової території.

Перевіркою порядку застосування розмірів плати за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій житлово - експлуатаційних дільниць відповідача встановлено нарахування та стягування ТОВ “Наш дім” з квартиронаймачів і власників житлових приміщень плати за невиконані роботи (послуги) з прибирання прибудинкової території, дератизації і дезінфекції, обслуговування димовентиляційних каналів, обслуговування

внутрішньобудинкових мереж, мереж гарячого водопостачання та мереж центрального опалення, а саме:

- в тариф квартирної плати квартиронаймачам і власникам житлових приміщень, що обслуговуються ЖЕД №1 включено витрати за не виконану роботу (послугу) з обслуговування внутрішньобудинкових мереж, мереж центрального опалення (0.0400 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць). Сума нарахованих коштів за не виконану роботу (послугу) складає 918,00 грн., з них фактично отримано 639,44 грн.

- в тариф квартирної плати квартиронаймачам і власникам житлових приміщень, що обслуговуються ЖЕД №2 включено витрати за не виконані роботи (послуги) з дератизації і дезінфекції (0.0058 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць) та обслуговування димовентиляційних каналів (0.0048 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць). Сума нарахованих коштів за не виконані роботи (послуги) складає 5014,00 грн., з них фактично отримано 3326,76 грн. (в тому числі дератизація, дезінфекція - 1672,23 грн. та обслуговування димовентиляційних каналів - 1654.53 грн.)

- в тариф квартирної плати квартиронаймачам і власникам житлових приміщень, що обслуговуються ЖЕД №3 включено витрати за не виконані роботи (послуги) з обслуговування димовентиляційних каналів (0.0048 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць) та обслуговування внутрішньобудинкових мереж, мереж гарячого водопостачання (0,0140 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць). Сума нарахованих коштів за не виконані роботи (послуги) складає 1287,20 грн., з них фактично отримано 794,27 грн. (в тому числі обслуговування димовентиляційних каналів - 37,09 грн. та обслуговування внутрішньобудинкових мереж, мереж гарячого водопостачання - 757,18 грн.).

- в тариф квартирної плати квартиронаймачам і власникам житлових приміщень, що обслуговуються ЖЕД №4 включено витрати за не виконані роботи (послуги) з дератизації і дезінфекції (0,0058 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць) та обслуговування димовентиляційних каналів (0,0048 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць). Сума нарахованих коштів за не виконані роботи (послуги) складає 553,74 грн., з них фактично отримано 441,40 грн. (в тому числі дератизація, дезінфекція - 241,45 грн. та обслуговування димовентиляційних каналів- 199,95 грн.)

- в тариф квартирної плати квартиронаймачам і власникам житлових приміщень, що обслуговуються ЖЕД №5 включено витрати за не виконані роботи (послуги) з прибирання прибудинкової території (0,0630 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць), обслуговування димовентиляційних каналів (0,0048 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць), обслуговування внутрішньобудинкових мереж, мереж гарячого водопостачання (0,0140 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць) та внутрішньобудинкових мереж, мереж центрального опалення (0,0400 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць). Сума нарахованих коштів за не виконані роботи (послуги) складає 3492,49 грн., з них фактично отримано 1662,42 грн. (в тому числі прибирання прибудинкової території - 1210,10 грн., обслуговування димовентиляційних каналів - 202,11 грн., обслуговування мереж гарячого водопостачання - 65,50 грн. та обслуговування мереж центрального опалення -184,71 грн.).

- в тариф квартирної плати квартиронаймачам і власникам житлових приміщень, що обслуговуються ЖЕД №6 включено витрати за не виконані роботи (послуги) з дератизації, дезінфекції (0,0058 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць), обслуговування внутрішньобудинкових мереж, мереж гарячого водопостачання (0,0140 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць) та внутрішньобудинкових мереж, мереж центрального опалення (0,0400 грн. за 1 кв. м загальної площі в місяць). Сума нарахованих коштів за не виконані роботи (послуги) складає 4538,82 грн., з них фактично отримано 4130,33 грн. ( /в тому числі дератизація, дезінфекція - 361,88 грн., обслуговування мереж гарячого водопостачання - 1837,69 грн. та обслуговування мереж центрального опалення -1930,76 грн.).

Акти перевірок житлово - експлуатаційних дільниць підписано посадовими особами Держцінінспекції та відповідача.

Загальна сума коштів отримана ТОВ “Наш дім” від квартиронаймачів і власників житлових приміщень за фактично не виконані роботи (послуги) складає 10994,62 грн.

Розрахунок необгрунтовано одержаної Відповідачем суми виручки розраховано відповідно до пункту 2.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №298/519 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за №1047/6238 (далі - Інструкція), згідно якої необгрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється, зокрема, при включенні у вартість продукції та послуг, ціни на які регулюються, фактично не виконаних послуг (робіт) або виконаних не в повному обсязі - як різниця між одержаною виручкою від реалізації і вартістю продукції та послуг, визначеною відповідно до нормативів, з урахуванням фактичних обсягів виконання.

Загальний акт перевірки ТОВ “Наш дім” від 31.05.2006р. підписано посадовими особами Держцінінспекції та відповідача з запереченнями від 07.06.2006р. №01-20/881.

Відповідно до ст. 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” відповідальність суб'єкта господарювання наступає у разі порушення державної дисципліни цін.

Включення відповідачем до вартості послуг з утримання будинків та прибудинкової території витрат за не виконані роботи (послуги) з прибирання прибудинкової території, дератизації і дезінфекції, обслуговування димовентиляційних каналів, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, мереж гарячого водопостачання та мереж центрального опалення порушує вимоги Закону України “Про житлово - комунальні послуги” (відповідно до якого споживач має право, зокрема, на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі) та Мінімальний перелік та вартість послуг (тарифи) з утримання будинків та прибудинкової території, затверджений рішенням Херсонської міської ради від 09.07.04р. №237/1.

Згідно пункту 1.4 Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт).

Згідно із статтею 4 Закону України “Про ціни і ціноутворення” Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами). Саме на державну інспекцію з контролю за цінами та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в АР Крим, областях покладено прийняття рішень про застосування економічних або фінансових санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Керуючись статтею 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990р. №507-12 (із змінами та доповненнями) та Інструкцією, Держцінінспекцією позивача відносно відповідача прийнято рішення від 09.06.2006р. №57 “Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін” і стягнення в доход державного бюджету суми коштів отриманих Відповідачем за фактично не виконані послуги (роботи) - 10994,62 грн. та штрафу в сумі 21989,24 грн. на загальну суму 32983,86 грн.

Рішення, припис, претензія 13.06.2006р. були направлені на адресу відповідача поштою з повідомленням про вручення.

Матеріали справи свідчать, що листом від 06.07.06р. №01-20/1007 генеральний директор ТОВ “Наш дім” Клименко М.В. від імені Відповідача висловив незгоду з рішенням про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін і повідомив, що для врегулювання даного питання матеріали по справі будуть передані до господарського суду, але в матеріалах справи №9/260-АП-06 відсутні будь-які документальні докази, які свідчили б про оскарження Відповідачем рішення Позивача. Також не надано цих доказів Відповідачем і на неодноразові вимоги суду.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог і визнав їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі –32983 грн. 86 коп.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників позивача про час і місце виготовлення постанови суду в повному обсязі.

Одночасно суд звертає увагу на ту обставину, що за наявності обставин, що не були і не могли бути відомі на час розгляду справи, відповідач не позбавлений права звернутися до суду з заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, відповідно до глави 4 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 98, 158, 160-163, 167, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Наш дім”, м.Херсон, вул. Карбишева, 19, (р/рахунок 260063011077 в Ощадбанку України МФО 352497 код 31007027):

а) в доход державного бюджету на р/рахунок 31119106600002 УДК у Херсонській області МФО 852010 ОКПО 24104230 код доходу 23030300 –32983 грн. 86 коп. -економічної санкції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя С.В. Ребриста

Постанову складено у повному обсязі 08.09.2006р.