Рішення № 12015169, 30.09.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.09.2010
Номер справи
10/952-10
Номер документу
12015169
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" вересня 2010 р.Справа № 10/952-10 за позовом Хмельницького транспортного прокурора в інтересах держави та уповноваженого нею органу виконавчої влади Державної служби автомобільних доріг України в особі Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області

до Ямпільської селищної ради смт. Ямпіль Білогірського району

про 1) визнання недійсним рішення виконавчого комітету Ямпільської селищної ради Білогірського району №93 від 02.12.2008р. про оформлення права власності на приміщення автостанції площею 31,4 кв.м. по вул.Миру, 2-б за територіальною громадою в особі Ямпільської селищної ради;

2) визнання недійсним свідоцтва на право власності на нерухоме майно від 29.12.2008р. виданого територіальній громаді в особі Ямпільської селищної ради.

Колегія суддів у складі :

головуючий суддя                     Виноградова В.В. ,

суддя                               Баула Л.П.,

суддя                               Саврій В.А.

Представники сторін:

позивача: Мамрега В.М. - за довіреністю №661 від 25.05.2010р.

відповідача: Рудь В.А. - сільський голова

за участю: Мартинюк Н.Ю. - ст. помічник Хмельницького транспортного прокурора

Рішення приймається 30.09.2010р. оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: Хмельницький транспортний прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду із позовом в якому просить скасувати рішення виконавчого комітету Ямпільської селищної ради Білогірського району №93 від 02.12.2008р. про оформлення права власності на приміщення автостанції площею 31,4 кв.м. по вул. Миру, 2-б за територіальною громадою в особі Ямпільської селищної ради; визнати недійсним свідоцтво на право власності на нерухоме майно від 29.12.2008р. виданого територіальній громаді в особі Ямпільської селищної ради, вважаючи їх такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.

В обґрунтування вимог посилається на ст.ст. 9, 10 Закону України "Про автомобільні дороги", якими передбачено, що автопавільйони є складовими частинами автомобільних доріг загального користування, державне управління якими здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що має свої органи управління на місцях (до яких і належить Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області) та ст.326 ЦК України відповідно до якої від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.

Зазначає, що автопавільйон (приміщення автостанції) в смт. Ямпіль на автомобільній дорозі Кременець-Біла Церква (вул. Миру, 2-б в смт. Ямпіль) знаходиться на балансі Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області згідно вказаних вимог законодавства та відповідно до акту приймання-передачі автодоріг, інженерних споруд і т.д. від 4.08.2000 р., відомості вартості дороги і дорожніх споруд ділянки автодороги місцевого значення Кременець-Біла Церква по Білогірському району км 30+850-65+351, витягу із технічного паспорту автомобільної дороги Кременець-Біла Церква та відомості наявності та технічного стану автобусних зупинок на автомобільній дорозі.

Звертає увагу, що 29.09.2008р. служба автодоріг у Хмельницькій області звернулась до Ямпільської селищної ради з вимогою усунення порушення (скасування незаконного акту), але вона залишена без задоволення, а навпаки виконавчим комітетом прийнято рішення №93 від 02.12.2008 р. і оформлено право власності на вказане державне майно.

Зазначає, що всупереч ст. 335 ЦК України виконавчим комітетом Ямпільської селищної ради оформлено право власності на державне нерухоме майно, чим порушено майнові права держави, яка позбавлена свого майна і які, відповідно до ст. 16 ЦК України, підлягають захисту в судовому порядку.

Прокурором та позивачем подано письмову заяву від 21.09.2010р. №49-1849 вих-10 про уточнення позовних вимог, а саме просять суд визнати недійсним: 1) рішення виконавчого комітету Ямпільської селищної ради Білогірського району №93 від 02.12.2008р. про оформлення права власності на приміщення автостанції площею 31,4 кв.м. по вул. Миру, 2-б за територіальною громадою в особі Ямпільської селищної ради; 2) свідоцтво на право власності на нерухоме майно від 29.12.2008р. виданого територіальній громаді в особі Ямпільської селищної ради. Дана заява прийнята судом.

Представник відповідача у судовому засіданні та у поданому відзиві на позов позовні вимоги заперечує, вважаючи їх необґрунтованими. Посилаючись на ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт", вказує на те, що в смт. Ямпіль знаходиться не автопавільйон, а капітальне приміщення - автостанція, в якій працювала каса і є зал очікування. На балансі служби автомобільних доріг по Білогірському районі немає жодної капітальної будівлі, лише 8 автопавільйонів, вартість яких становить 17825,00грн. Вартість однієї капітальної будівлі значно вища.

Зазначає, що автостанція в смт. Ямпіль в якій працював касир від ВАТ "Хмельницькавтотранс", діяла до 10.06.2004р. Обслуговували та ремонтували приміщення автостанції працівники ВАТ "Хмельницькавторанс" (до реорганізації - Хмельницького обласного підприємства автобусних станцій 16899, ВАСО ТВО автотранспорту) за рахунок цих підприємств. Ні Філія "Шепетівська ДЕД", ні Служба автомобільних доріг не проводила ніяких робіт по ремонту та обслуговуванню приміщення. Податок за землю цими організаціями також не сплачувався. Приміщення в центрі селища набуло занедбаного вигляду.

Вказує на те, що відповідно п. 1 ст. 335 Цивільного Кодексу України в 2005 році селищною радою було прийнято згадане приміщення, як безхазяйне на баланс. З 2005 року обслуговуванням та ремонтом займалась селищна рада.

Звертає увагу суду на те, що служба автомобільних доріг мотивує позов своїми довідками, що автопавільйон на автомобільній дорозі Кременець-Біла Церква, знаходився в смт. Ямпіль на 38,33 км. Однак дійсно автопавільйон знаходився в 1 км від смт. Ямпіль до села Тихоміль, який на даний час розвалений.

Акцентує увагу на тому, що Позивач не надав документів, що підтверджують реєстрацію за ним права власності або що приміщення автостанції знаходиться на його балансі.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Рішенням виконавчого комітету Ямпільської селищної ради Білогірського району №88 від 01.12.2005р. вирішено створити комісію для прийняття на баланс селищної ради приміщення автостанції.

На підставі даного рішення селищним головою смт. Ямпіль видано розпорядження № 88 від 29.12.2005р . про створення відповідної комісії.

Даною комісією складено акт від 29.12.2005р. в якому зафіксовано, що приміщення автостанції в смт.Ямпіль по вул. Миру є безхазяйним, стан будинку незадовільний, за призначенням не використовується та вирішено поставити приміщення автостанції в смт. Ямпіль по вул. Миру на баланс Ямпільської селищної ради.

Згідно рішення 24 сесії Ямпільської селищної ради 4 скликання від 15.02.2006р. №21 вирішено прийняти на баланс Ямпільської селищної ради приміщення автостанції в смт. Ямпіль вул. Миру 2-б, вартістю 1200 грн.

Рішенням виконавчого комітету Ямпільської селищної ради №93 від 02.12.2008р. вирішено оформити право власності на приміщення автостанції по вул. Миру, 2-б загальною площею 31,4 м. кв. за територіальною громадою в особі Ямпільської селищної ради та доручити Білогірському БТІ оформити право власності на приміщення автостанції в смт. Ямпіль та видати свідоцтво на право власності територіальній громаді в особі Ямпільської селищної ради.

На підставі даного рішення Білогірським БТІ оформлено право власності на приміщення автостанції в смт. Ямпіль, площею 31,4 кв.м. за територіальною громадою в особі Ямпільської селищної ради та видано 29.12.2009р. свідоцтво на право власності.

Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду із позовом про визнання недійсним рішення виконавчого комітету Ямпільської селищної ради Білогірського району №93 від 02.12.2008р. про оформлення права власності на приміщення автостанції площею 31,4 кв.м. по вул. Миру, 2-б за територіальною громадою в особі Ямпільської селищної ради та свідоцтва на право власності на нерухоме майно від 29.12.2008р. виданого територіальній громаді в особі Ямпільської селищної ради, посилаючись на ст.ст. 9, 10 Закону України "Про автомобільні дороги", ст. 335 ЦК України.

В підтвердження вимог в матеріали справи надано копію технічного паспорту автомобільної дороги №А 286 загальнодержавного значення Біла Церква- Кременець станом на 01 січня 1990 року з доданою до неї відомістю наявності і технічного стану автобусних зупинок на автомобільній дорозі А-286, в якій зазначено про наявність в смт. Ямпіль зліва км. 300+267 автостанції.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2000р. №420, наказу Міністерства транспорту України від 28.03.2000р. № 121, згідно наказу № 69 від 18.05.2000 р. Української державної корпорації по будівництву, ремонту та утриманню автомобільних доріг наказано Хмельницькому обласному управлінню по будівництву, ремонту і експлуатації автомобільних доріг передати з балансу, а новоствореній адміністрації автомобільних доріг у Хмельницькій області прийняти на баланс і експлуатаційне утримання автомобільні дороги протяжністю 7094,2 км. (в т.ч. державного значення - 424,6 км., місцевого значення -6669,6 км.) разом із спорудами на них. Передачу здійснити станом на 01.07.2000р. , акт приймання-передачі подати на затвердження корпорації до 01.09.2000р.

Згідно акту від 04.08.2000р., діючи на підставі наказу Хмельницького облавтодору від 31.05.2000р. №115, на виконання наказу по Шепетівському ДЕД-653 від 16.06.2000р. за №39 здійснено передачу на баланс адміністрації автодоріг, інженерних споруд, захисних і декоративних насаджень, елементів благоустрою, облаштування доріг та технічних засобів по організації дорожнього руху на них автомобільні дороги загальною протяжністю 189,7 км., в тому числі державного значення 55 км., загальна вартість складає 23514410 грн., залишкова вартість-10751612 грн.

Відповідно до довідок філії Шепетівська ДЕД дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" б/н та №274 від 29.06.2010р. автопавільйон в смт. Ямпіль Білогірського району, який розташований на км. 38+332 (праворуч) автодороги державного значення Р-32 Кременець-Біла Церка - Ржищів знаходився на балансі філії Шепетівська ДЕД з 1956 року. Вказаний павільйон до 2000р. знаходився на балансі філії Шепетівська ДЕД і рахувався по матеріалах обліку як автопавільйон з касовим пунктом. На виконання наказу Української державної корпорації по будівництву, ремонту та утриманню автомобільних доріг від 18.05.2000р. № 69 вказаний автопавільйон переданий на баланс Адміністрації автомобільних доріг у Хмельницькій області.

Згідно наданої службою автомобільних доріг у Хмельницькій області довідки №1326 від 29.09.2010р. автомобільна дорога державного значення Р-32 Кременець-Біла Церква (включно з автопавільйоном в смт.Ямпіль Білогірського району, км. 38+332) перебуває на балансі Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, балансова вартість становить 12070000 грн.

Аналізуючи подані докази пояснення та заперечення сторін, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

За приписами пункту 2 статті 20 Господарського кодексу України кожний суб’єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

Законом України "Про автомобільні дороги" визначено правові, економічні, організаційні та соціальні засади забезпечення функціонування автомобільних доріг, їх будівництва, реконструкції, ремонту та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг.

Відповідно до ст. 6 даного закону державну політику і стратегію розвитку всіх видів автомобільних доріг на території України здійснює центральний орган виконавчої влади у галузі транспорту.

Статтею 10 Закону України "Про автомобільні дороги" встановлено, що державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях.

Згідно ст. 1 Закону України "Про автомобільні дороги" автомобільна дорога - лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів.

У відповідності до ст. 7 Закону автомобільні дороги загального користування є складовою Єдиної транспортної системи України і задовольняють потреби суспільства в автомобільних пасажирських і вантажних перевезеннях.

Автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності і не підлягають приватизації.

Згідно ст.ст. 1, 9 Закону до складових автомобільної дороги загального користування відносяться в тому числі автопавільйони, а також інші об'єкти, на яких здійснюється обслуговування учасників дорожнього руху.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2000р. №420, наказу Міністерства транспорту України від 28.03.2000р. №121, наказу № 69 від 18.05.2000р. Української державної корпорації по будівництву, ремонту та утриманню автомобільних доріг Хмельницьким обласним управлінням по будівництву, ремонту і експлуатації автомобільних доріг передано з балансу, а новоствореною адміністрацією автомобільних доріг у Хмельницькій області прийнято на баланс і експлуатаційне утримання автомобільні дороги протяжністю 7094, 2 км. (в т.ч. державного значення - 424, 6 км., місцевого значення -6669, 6 км.) разом із спорудами на них, що підтверджується актом від 04.08.2000р.

Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 24.06.2006р. затверджено перелік автомобільних доріг загального користування державного значення, в яку включено і автомобільну дорогу Кременець-Біла Церка-Ржищів (Р-32) (раніше автомобільна дорога А-286 Біла Церква-Кременець, назва та класифікація змінена Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998р. №455 "Про класифікацію автомобільних доріг загального користування та перелік автомобільних доріг України загального користування державного значення .

Згідно наказу Державної служби автомобільних доріг України від 15.03.2002р. №113 перейменовано адміністрації автомобільних доріг в АРК, областях, м. Севастополі у служби автомобільних доріг в АРК, областях, м. Севастополі та визначено останніх правонаступниками адміністрацій.

Відповідно до Положення про службу автомобільних доріг у Хмельницькій області ( затверджено наказом голови Державної служби автомобільних доріг України № 0904 від 17.12.2004р.) служба автомобільних доріг у Хмельницькій області є державною організацією, що належить до сфери управління Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор), підвідомча їй та здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування і є одержувачем бюджетних коштів , що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування.

Із змісту ст.ст. 316, 321 ЦК України випливає, що правом власності є право особи на річ ( майно) , яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно ст. 326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

За приписами ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Положеннями ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено об'єкти комунальної власності. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Враховуючи ст.ст. 9, 10 Закону України "Про автомобільні дороги" , ст. 326 ЦК України, судом зважається на відсутність доказів, які б підтверджували передання приміщення автопавільйону державою в особі її органів до комунальної власності Ямпільської селищної ради як то передбачено Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".

Як свідчать матеріали справи, оспорюване рішення №93 від 02.12.2008р. про оформлення права власності на приміщення автостанції по вул. Миру, 2-б за територіальною громадою в особі Ямпільської селищної ради було прийняте враховуючи рішення Ямпільської селищної ради №21 від 15.02.2006 р. , яким прийнято на баланс Ямпільської селищної ради приміщення автостанції смт. Ямпіль, вул. Миру, 2-б як безхазяйне (акт комісії від 29.12.2005р.).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в спосіб визначений законом.

Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" визначено, що одним з основних принципів місцевого самоврядування є законність.

Згідно ст. 24 даного закону органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Статтею 335 ЦК України визначено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Однак відповідачем порушено вищевказані вимови закону прийняттям 24 сесією Ямпільської селищної ради рішення №21 від 15.02.2006р., яким прийнято на баланс Ямпільської селищної ради приміщення автостанції в смт. Ямпіль , вул. Миру , 2-б. Доказів, які б спростовували дане суду не подано.

Відповідно до ст. 4 ГПК України господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.

З огляду на вищенаведене, рішення 24 сесії Ямпільської селищної ради 4-го скликання №21 від 15.02.2006р. не відповідає законодавству України, тому і рішення виконавчого комітету Ямпільської селищної ради Білогірського району №93 від 02.12.2008р. про оформлення права власності на приміщення автостанції площею 31,4 кв.м. по вул. Миру, 2-б за територіальною громадою в особі Ямпільської селищної ради прийнято з порушенням законодавства і підлягає визнанню недійсним, а позовні вимоги в цій частині задоволенню.

Суду не подано належних та допустимих доказів, які б підтверджували підстави набуття та оформлення права комунальної власності на автопавільйон в смт. Ямпіль.

Доводи відповідача спростовуються вищенаведеним.

Стосовно позовних вимог про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно-приміщення автостанції площею 31,4 кв.м. від 29.12.2008р. виданого територіальній громаді в особі Ямпільської селищної ради, суд приходить до висновку про відмову в їх задоволенні, оскільки обраний прокурором та позивачем спосіб захисту (визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно) не відповідає способам захисту цивільних прав та інтересів, визначених у статті 16 Цивільного кодексу України.

Частиною 2 ст. 16 ЦК України визначено, що способом захисту прав та інтересів може бути зокрема, визнання недійсним правочинну, визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, однак свідоцтво про право власності за своїм змістом не є правочином, рішенням, а лише документом, яким оформляється (підтверджується) право власності.

З огляду на викладене та враховуючи приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати прокладаються на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 21, 33, 44,49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов Хмельницького транспортного прокурора в інтересах держави та уповноваженого нею органу виконавчої влади Державної служби автомобільних доріг України в особі Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області до Ямпільської селищної ради смт. Ямпіль Білогірського району про визнання недійсним рішення виконавчого комітету Ямпільської селищної ради Білогірського району №93 від 02.12.2008р. про оформлення права власності на приміщення автостанції площею 31,4 кв.м. по вул. Миру, 2-б за територіальною громадою в особі Ямпільської селищної ради та свідоцтва на право власності на нерухоме майно від 29.12.2008р. виданого територіальній громаді в особі Ямпільської селищної ради задоволити частково.

Визнати недійсним рішення виконавчого комітету Ямпільської селищної ради Білогірського району №93 від 02.12.2008р. про оформлення права власності на приміщення автостанції, площею 31,4кв.м. по вул.Миру, 2-б за територіальною громадою в особі Ямпільської селищної ради.

В позові про визнання недійсним свідоцтва на право власності на нерухоме майно від 29.12.2008р. виданого територіальній громаді в особі Ямпільської селищної ради відмовити.

Стягнути з Ямпільської селищної ради Білогірського району в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 42,50 грн. (сорок дві гривні 50 коп.) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, одержувач УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225, код бюджетної класифікації доходів 22050003, за символом звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118 грн. (сто вісімнадцять гривень 00 коп.).

Видати наказ.

                              Головуючий суддя                              

Суддя Л.П. Баула

Суддя В.А. Саврій

Повний текст рішення виготовлено 04.10.2010р.

Віддрук. 5 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу.4,5- прокуратурі