ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" жовтня 2010 р. Справа № 5/164
за позовом: Рівненської міської ради
до відповідача: Малого приватного підприємства - фірми "Лакс"
про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди)
Суддя
Секретар судового засідання: Бренчук Г.В.
Представники:
Від позивача : Горчак Ю.П. дов. у справі.
Від відповідача : не з'явився.
Стаття 22 ГПК України сторонам роз'яснена.
СУТЬ СПОРУ: Рівненська міська рада звернулася з позовом до Малого приватизованого підприємства фірма "Лакс" про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею.
Представник у судовому засіданні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач відзиву на позов не подав, участі уповноваженого представника з судовому засіданні не забезпечив. Оскільки відповідач був завчасно повідомлений про день та час судового розгляду та мав можливість в розумні терміни довести до відома суду свої доводи та міркування стосовно позовних вимог, однак своїми правами визначеними ст.22 ГПК країни не скористався, то суд вважає можливим розгляд справи по суті позовних вимог, без участі представника відповідача за наявними у справі матеріалами. Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, господарський суд Рівненської області прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення , з огляду на таке.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю»та ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Рішенням Рівненської міської ради від 28.12.2006р. №450 «Про затвердження технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель міста Рівного»зобов'язано міське управління земельних ресурсів забезпечити проведення робіт щодо визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, Державну податкову інспекцію у м.Рівному забезпечити справляння плати за землю за новими ставками з 01.01.2007р., відповідно до ствердженої технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі», річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим законам до їх відання.
Частиною 1ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст.144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
На виконання вимог Законів України «Про оренду землі»та «Про плату за землю», якими змінені граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 «Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради»передбачено, що орендна плата за земельні ділянки заявляється у грошовій формі і з 01.01.2008р. не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального використання та місцезнаходження.
Рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 на управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради покладено завдання довести до відома орендарів земельних ділянок інформацію про зміну з 01.01.2008р. розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та необхідність проведення відповідного рахунку її величини, а також забезпечити укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок, в зв'язку із зміною з 01.01.08 орендної плати за землю.
Рішення міської ради від 28.12.2006р. №450 та від 25.01.2008р. №1334 чинні і підлягають обов'язковому виконанню всіма землекористувачами м. Рівного, відповідно до ст.144 Конституції України та ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Землекористувачів неодноразово повідомлялось про зміну нормативної грошової оцінки земель міста Рівного з 01.01.2007р. та розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з 01.01.2008р. через засоби масової інформації, а також рішення міської ради від 28.12.2006р. №450 та від 25.01.2008р. №1334 розміщені на сайті Рівненської міської ради.
Між Рівненською міською радою та МПП Ф «Лакс»укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11 серпня 2000 року №97.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю», орендна плата за земельні ділянки визначається залежно від грошової оцінки земель. Визначення нормативної грошової оцінки земель, відповідно до ст.23 Закону України «Про плату за землю», проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу, становить 132140 - 88 грн. (сто тридцять дві тисячі сто сорок грн. 88 коп.), розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 3 964 грн. (три тисячі дев'ятсот шістдесят чотири грн. 23 коп.) - за даними Управління Держкомзему у місті Рівному станом на 01.01.2008р.
Згідно ст.7 Закону України «Про плату за землю», ставки земельного податку застосовуються з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно, станом на 01.01.2009 року нормативну грошову оцінку земельної ділянки необхідно індексувати на коефіцієнт індексації, а станом на 01.01.2010р. на коефіцієнт індексації 1,059, які розраховано відповідно до порядку проведення індексації грошової; оцінки земель, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".
Відповідно до п. 3.1. договору на право тимчасового користування землею, укладеного між Рівненською міською радою та Відповідачем, Рівненська міська рада має право вносити зміну в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків внесення плати за землю пропорційно збільшенню ставок земельного податку згідно змін у діючому законодавстві.
МПП Ф «Лакс», як орендаря земельної ділянки безпосередньо повідомлено про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з 01.01.2008р. та про необхідність проведення відповідного перерахунку її величини (листи від 12.01.2007 р. за вих. №160; від 19.05.2008р.за вих. № 355; від 18.08.2008р. вих.№1657 від 15.04.2009 р. вих.№ 540).
Відповідно до частин 1-3 ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
МПП Ф «Лакс»надіслано пропозицію, а саме проект додаткового договору та розрахунки розміру орендної плати за землю, в силу вимог Законів України «Про оренду землі»і «Про плату землю», ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, ст.188 Господарського індексу України (пропозиція від 10.11.2009р. вих.№08-1692). Пропозиція отримана 12.11.2009р.
До цього часу МПП Ф «Лакс»не розглянуто та не повідомлено міську раду про прийняття чи відхилення пропозиції.
Відповідно до частини 4 ст.188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на рішення суду.
Згідно ст.30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Цивільний кодекс України у ч.1 - 2 ст. 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо); які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до статей 116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 14 Конституції визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ст.142 Конституції матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Ст.143 Конституції визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування - управляють майном, що є в комунальній власності.
Враховуючи те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлені відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а, згідно ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та Законів України, орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативної грошової оцінки земель та орендної плати, і укладення додаткових договорів до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками.
Судові витрати по справі слід покласти на відповідача згідно ст.49 ГПК України. Враховуючи викладене, керуючись статтями 49,82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ :
1. Позов задоволити.
2. Внести зміни у договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11 серпня 2000 року №97, укладений між Рівненською міською радою та ППФ «Лакс», в частині встановлення орендної плати в рік за земельну ділянку у розмірі 3964 - грн. (три тисячі дев'ятсот шістдесят чотири гри. 23 коп.).
Стягнути з Малого приватного підприємства - фірми "Лакс" (33000, м.Рівне, вул.Соборна,57, кв.11, код ЄДРПОУ 21080305) на користь Рівненської міської ради (33000, м.Рівне, вул.Соборна,12-А, код ЄДРПОУ 34847334) - 85 грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 грн.00 коп. витрат по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
3.Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя
Повний текст рішення складений: "28 " жовтня 2010 року.