ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" вересня 2006 р. Справа № 9/257-АП-06
м.Херсон, зал судового засідання № 322, 10 год. 40 хв.
Господарськийсуд Херсонської області у складі судді Ребристої С. В. при секретарі Муравльовій Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції, смт.Нововоронцовка Херсонської області
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "ПершеТравня", смт.Велика Олександрівка Херсонської області
про стягнення 64072 грн. 86 коп.
За участю представників сторін:
від позивача –Попович О.В. –ст.державний податковий інспектор, дор. № 1526 від 04.09.2006р.
від відповідача –Косюк С.О. –директор, паспорт серія МО № 164483
Суть спору: Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача заборгованість по податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету в сумі 64072 грн. 86 коп.
В судовому засіданні 15.08.2006р. представник позивача підтримав позовні вимоги в сумі 64072 грн. 86 коп. Однак відповідач проти суми позову частково заперечував та просив суд надати можливість для проведення звірки взаєморозрахунків. В зв’язку з чим в судових засіданнях з 15.08.2006р. та 05.09.2006р. оголошувались перерви для проведення між сторонами звірки взаєморозрахунків та витребуванням акту звірки взаєморозрахунків.
Листом № 1541 від 05.09.2006р. представник позивача уточнив позовні вимоги та інформував суд, що у четвертому кварталі 2005 року відповідачем було перераховано до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 5000 грн. у зв’язку з чим він зменшує свої позовні вимоги та просить суд стягнути з відповідача 59072 грн. 86 коп.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, суд
В С Т А Н О В И В:
Нововоронцовська МДПІ згідно із положеннями Закону України “Про державну податкову службу в Україні” має статус юридичної особи і є органом державної виконавчої влади, що здійснює контролюючі функції з питань правильності нарахування та надходження податків та інших обов’язкових платежів до бюджетів різних рівнів.
СТОВ “Перше тарвня” є юридичною особою, згідно Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” № 889 є платником податку з доходів фізичних осіб і зобов’язаний здійснювати утримання та внесення до бюджету податку.
Підпунктом 3.2.1 статті 3 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов’язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов’язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Суб’єкти господарювання, які виплачують громадянам доходи, зобов’язані утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб, тобто повинні самостійно визначати суму податкового зобов'’зання з податку, який ввжається бюджетним фондом.
При цьому слід зазначити, що податкове зобов’язання самостійно визначене суб’єктом господарювання на вважається узгодженим, оскільки існуюче податкове законодавство не передбачає встановлення форми податкової декларації по податку з доходів фізичних осіб та строків її подання.
Діючими нормативно-правовими актами не передбачено надсилання платникам податків податкових повідомлень-рішень про сплату самостійно нарахованих, але не перерахованих до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, тобто самостійно визначених, але не узгоджених сум податкових зобов’язань.
За результатами проведених перевірок органи державної податкової служби виявляють непоодинокі факти, коли підприємства, установи, організації, а також фізичні особи-суб’єкти господарської діяльності під час виплати фізичним особам доходів самостійно нараховують, але не перераховують до бюджету утримані суми податку з доходів фізичних осіб.
Законні підстави для такого неперерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб та право розпоряджатися на власний розсуд зазначеними коштами у суб’єктів господарської діяльності відсутні.
Тобто утримані суми податку, у визначений законом строк, суб’єкти господарювання повинні перераховувати до бюджету в повному обсязі, оскільки такі суми є бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді.
Відповідач не перераховує своєчасно і в повному обсязі належні суми податку. Заходи, які вживались Великоолександрівським відділенням Нововоронцовської МДПІ позитивних результатів не дали.
Станом на 26.06.2006р. за відповідачем рахується борг, що підтверджується довідкою податкового органу в розмірі 64072 грн. 86 коп.
Відповідно до положень п.5.1 ст. 5 Закону України № 2181 від 21.12.2000р. “про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації та повинно бути сплачено в установлені законодавством строки.
Згідно імперативних вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, в тому числі і органи державної податкової служби, при здійсненні покладених на них державою функцій зобов”язані діяти лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статус органів державної податкової служби, її функції, завдання та правові засади діяльності встановлено Законом України “Про державну податкову службу в Україні”.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов”язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Частиною першою ст.13 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” встановлено, що посадові особи органів державної податкової служби зобов”язані дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Представник позивача уточнив позовні вимоги та інформував суд, що у четвертому кварталі 2005 року відповідачем було перераховано до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 5000 грн. у зв’язку з чим він зменшує свої позовні вимоги та просить суд стягнути з відповідача 59072 грн. 86 коп., що підтверджується належними доказами.
Відповідно до положень ст. 51 КАС України позивач має право зменшити розмір позовних вимог. Зменшення позивачем позовних вимог до 59072 грн. 86 коп. прийнято судом, оскільки такі дії позивача не суперечать закону і не порушують чиїх-небудь прав, свобод та інтересів.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог і визнав їх такими, що підлягають задоволенню в сумі 59072 грн. 86 коп.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про час і місце виготовлення постанови суду в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 98, 158, 160-163, 167, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
1. Визначити суму позову в розмірі 59072 грн. 86 коп.
2. Позов задовольнити повністю.
3. Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Перше травня”, Херсонська область, смт.Велика Олександрівка, вул.Леніна, 109 (код ЄДРПОУ 03785102) заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 59072 грн. 86 коп. (р/р.33213800600064 отримувач Управління Держказначейства код ЄДРПОУ 24103816 банк Херсон УДК МОФ 852010).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.В. Ребриста
Постанову складено у повному обсязі 08.09.2006р.