Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 755/17963/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" березня 2024 р. місто Київ
Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
Головуючого судді - САВЛУК Т.В.
за участі секретаря Бурячек О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, - про стягнення надміру виплачених коштів,-
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення переплати допомоги на догляд за липень 2020 року в розмірі 2 393, 00 грн., а також судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684, 00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач 10 травня 2021 року звернувся до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі- Управління) з заявою про призначення йому усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема допомоги на догляд (щомісячної допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним). Рішенням Управління від 28 травня 2021 року відповідачу призначено допомогу на догляд з 01 травня 2021 року по 31 березня 2022 року в розмірі 2 393, 00 грн. щомісяця. Розпорядження Управління в зв`язку з воєнним станом виплати на догляд продовжено з 01 червня 2022 року по 31 липня 2022 року. З перегляду особових рахунків бази даних Автоматизованої системи обліку персональних даних Міністерства соціальної політики України позивачу стало відомо про смерть підопічної відповідача ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В зв`язку з неповідомлення Управляння про смерть підопічної, відповідачу було здійснено переплату за липень 2022 року в розмірі 2 393, 00 грн. Управління направило відповідачу лист про виникнення переплати та необхідність повернути кошти, однак станом на дату звернення з позовом до суду, відповідач грошові кошти не повернув, у зв`язку з чим, позивач вимушений звернутись з даним позовом до суду.
30 листопада 2023 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про відкриття провадження у цивільній справі та призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом сторін).
Положеннями ст.174 Цивільного процесуального кодексу України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Представник позивача Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації - Новицька Анна Олександрівна, в судове засідання не з`явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги просила задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, процесуальним правом подати відзив на позов та докази на спростування заявлених вимог не скористався.
Представник третьої особи: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
На підставі ч.1 ст.280 Цивільного процесуального кодексу України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до ст.268 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Крім того, на вимогу зазначених норм процесуального права, датою ухвалення судового рішення, ухваленого за відсутності осіб, які беруть участь у справі, є дата складення повного судового рішення.
Таким чином, розглянувши подані позивачами документи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що надані позивачами докази та повідомлені ними обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного позовного провадження, як це передбачено ст. 279 Цивільного процесуального кодексу України.
Суд у порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року № 261 (далі - Порядок № 261) визначає умови призначення, надання і виплати, зокрема, державної соціальної допомоги на догляд.
Згідно з абз. 4 п. 13 Порядку № 261 (в редакції від 24 квітня 2021 року, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), державна соціальна допомога на догляд призначається: одиноким малозабезпеченим особам, які за висновком ЛКК потребують постійного стороннього догляду і одержують пенсію за віком або за вислугу років чи по інвалідності (крім осіб з інвалідністю I групи та осіб, зазначених у підпункті 6 цього пункту).
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 11 травня 2021 року звернувся до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про призначення йому усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема допомоги на догляд (щомісячної допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним). про призначення йому усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.15-16).
В заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 11 травня 2021 року, відповідач підписався під тим, що: він «усвідомлює, що наведені ним відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Йому повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, компенсації та пільг, він зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних або недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї його попереджено» (а.с.15 зворотня сторона).
З висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу від 02 квітня 2021 року № 249, убачається, що ОСОБА_2 є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу і потребує постійного догляду. Проживає разом з ОСОБА_1 ( а.с. 18 зворотня сторона).
Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 28 травня 2021 року відповідачу призначено допомогу на догляд з 01 травня 2021 року по 31 березня 2022 року в розмірі 2393, 00 грн. щомісяця (а.с. 22).
Враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги на період введення воєнного стану» від 07 березня 2022 року № 214, розпорядження Управління від 25 травня 2022 року відповідачу продовжено строк виплати допомоги з 01 червня 2022 року по 30 червня 2022 року в розмірі 2 393, 00 грн. (а.с. 23).
Згідно перегляду бази особових рахунків бази даних Автоматизованої системи обліку персональних даних Міністерства соціальної політики України убачається, що ОСОБА_1 програмним забезпеченням автоматично нараховано допомогу на догляд на липень 2022 року у розмірі 2 393, 00 грн. (а.с. 23 зворотня сторона).
Відповідно до п. 6 Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації я про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 19 квітня 2023 року № 261 (далі - Положення), доходи (прибутки) Управління використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Управління, реалізації завдань та напрямів діяльності, визначених цим Положенням.
З п. 7.1 Положення убачається, що основним завданням Управління є забезпечення реалізації державної політики у сфера соціальної підтримки i надання соціальних послуг сім`ям та особам, яка належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах.
Згідно з п. 7.3, 7.4 Положення, забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, виконанні програм i здійснення заходів у цей сфера; призначення соціальної допомоги, компенсацій, субвенцій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України.
Відповідно до п. 8.8 Положення, Управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ефективне i цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляду державних соціальних допомог.
Згідно п. 8.37 Положення, Управління у сфера соціальної підтримки населення: проводить призначення, зокрема державної допомоги на догляд.
Згідно листа Департаменту соціальної політики від 17 грудня 2021 року №051/27829-002/1 виплата всіх видів державної соціальної допомоги проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (а.с. 14).
Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Київський міський центр зайнятості повідомив Управління листом від 14 вересня 2022 року № 04/1541-11 про виникнення переплати та вирішення питання про утримання переплати допомоги на догляд з відповідача ОСОБА_1 за липень 2022 року в розмірі 2 393, 00 грн. в зв`язку зі смертю підопічної ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис 1056 (а. с. 24).
У перегляді бази даних особових рахунків бази даних Автоматизованої системи обліку персональних даних Міністерства соціальної політики України зазначено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 24 зворотня сторона).
Згідно п. 8 Порядку надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2000 року № 1192 Далі- Порядок №1192) у разі коли особа, яка здійснює догляд за особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, є непрацюючим пенсіонером (особою з інвалідністю), їй призначається допомога на догляд на 12 місяців на підставі заяви та копії трудової книжки. У разі виникнення обставин, які можуть вплинути на право особи на допомогу, ця особа повинна в десятиденний строк повідомити про такі обставини орган, що проводить виплату допомоги.
Виплата допомоги на догляд припиняється зокрема у разі, коли: сталися зміни у складі сім`ї у зв`язку із смертю або зміною місця проживання особи з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд.
У разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється виплата допомоги на догляд, особи, яким надається допомога, зобов`язані в десятиденний строк повідомити органи, що провадять її виплату. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.
Проте відповідач, достеменно знаючи про необхідність вказувати достовірні дані, приховав факт смерті подопічної ОСОБА_2 та незаконно отримав допомогу на догляд за липень 2022 року в розмірі 2 393, 00 грн.
Відповідно до п. 13-1 Порядку № 1192 якщо внаслідок подання громадянами документів із неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату допомоги на догляд було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем допомоги самостійно; за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат допомоги у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються у судовому порядку.
Управління листом від 02 травня 2023 року № 37/18-4260 звернулося до ОСОБА_1 з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв`язку з неповідомленням Управління про смерть підопічної, ОСОБА_2 та втратою права на отримання даного виду допомоги з 01 січня 2022 року (а.с. 25).
Згідно інформації з сайту АТ «Укрпошта» за трек-номером 0212506891156 вищезазначений лист Управління вручено адресату особисто 09 травня 2023 року (а.с. 26).
03 травня 2023 року Київський міський центр повторно звернувся листом № 04/841-11 до Управління щодо вирішення питання про утримання переплати допомоги на догляд з отримувача допомоги ОСОБА_1 за липень 2022 року в розмірі 2 393,00 грн. у зв`язку зі смертю підопічної (а.с. 26 зворотня сторона).
З матеріалів справи убачається, що Київський міський центр листом від 06 листопада 2023 року № 051-044-544-04 повідомив Управління, що виплата ОСОБА_1 нарахованої допомоги за липень 2022 року в розмірі 2393,00 грн здійснювалась через відділення поштового зв`язку № 152 в період з 16 липня 2022 року по 30 липня 2022 року, тип 28 відомість № 5, особовий рахунок НОМЕР_1 (а.с. 27).
Згідно зі звітом відділення поштового зв`язку № 152 допомога ОСОБА_1 отримана (а.с. 27 зворотня сторона).
Докази повернення відповідачем коштів в розмірі 6 937, 35 грн. у справі відсутні.
Відповідно до ст. 13 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до положень ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ч. 1 ст. 1212 Цивільного процесуального кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 Цивільного процесуального кодексу України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Відповідно до ст. 12 Цивільного процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що грошові кошти в розмірі 2 393, 00 грн. отримані відповідачем без достатньої правової підстави, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, а тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судовий збір в розмірі 2 684, 00 грн.
На підставі викладеного, керуючись Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року № 261, Порядком надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2000 року № 1192, ст. ст. 1166, 1212, 1215 ЦК України, ст. ст. 2, 4, 6-13, 19, 82, 89, 133, 137, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 279, 280, 352, 354 ЦПК України суд, -
у х в а л и в:
Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, - про стягнення надміру виплачених коштів задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) переплату допомоги на догляд в розмірі 2 393 (дві тисячі триста дев`яносто три) грн. 00 коп. на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, Держказначейська служба України, м. Київ, р/р UA488201720343100031000054086, КЕКВ 2730, КПКВ 2501530) призначення платежу: переплата допомоги на догляд за липень 2022 року, ОСОБА_1 , Дніпровський район.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському районі м. Києва, МФО 820172, р/рUA108201720344260005000077873) сплачений судовий збір в сумі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
Позивач: Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, юридична адреса: м. Київ, вулиця Курнатовського, 7-А, корпус 1, код ЄДРПОУ 37397200.
Відповідач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання- АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільного процесуального кодексу України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга.
Суддя: