Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2394/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі ГУ ПФУ в Донецькій області), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 02.01.2024 звернувся до територіального управління ПФУ за місцем фактичного проживання із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV) та вказану заяву за принципом екстериторіальності було скеровано до ГУ ПФУ в Донецькій області.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 09.01.2024 №033050009517 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV, у зв`язку із наданням неповного пакету документів та відсутністю необхідних 25 років страхового стажу. До страхового стажу не враховано період роботи в МП «ШОШ» та МП «Модуль» з 25.08.1990 по 15.11.1995 (записи №№8-10 трудової книжки), оскільки рік у наказі про прийом на роботу непридатний для сприйняття змісту. Крім того, період проходження військової служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, прораховано в одинарному розмірі.
Позивач не погоджується із таким рішенням та вказує, що має право на призначення дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV, оскільки позивач досяг 55-річного віку, має стаж роботи понад 25 років, який підтверджується записами трудової книжки.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області №033050009517 від 09.01.2024 щодо відмови в призначенні пенсії за віком, та зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області призначити та виплачувати пенсію за віком з 02.01.2024, зарахувавши до страхового стажу період роботи з 25.08.1990 по 15.11.1995 та період проходження військової служби, протягом якого брав безпосередню участь в антитерористичній операції з 31.10.2022 по 26.12.2022 у пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 19).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 24-27) представник відповідача ГУ ПФУ в Донецькій області Головко О.О. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що позивач не має права на дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV через відсутність необхідних 25 років страхового стажу.
Вказує, що до страхового стажу не зараховано період з 25.08.1990 по 19.02.1995 відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 від 10.06.1982, оскільки рік у наказі про прийом на роботу непридатний для сприйняття змісту.
Період участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації (далі РФ) зараховано до страхового стажу в календарному обчисленні, оскільки кратне обчислення періодів безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації один місяць за три передбачено для призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ). Для призначення пенсії згідно із Законом №1058-IV пільгове обчислення стажу один місяць за три не передбачено.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 37-39) представник відповідача ГУ ПФУ у Волинській області Романчук А.Я. позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих же підстав, які зазначені у відзиві іншого відповідача ГУ ПФУ в Донецькій області.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 має статус учасника бойових дій (а.с.6), 02.01.2023 звернувся до територіального органу ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення дострокової за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, надавши документи за переліком згідно із розпискою-повідомленням (а. с. 49-50), та вказану заяву за принципом екстериторіальності було скеровано до ГУ ПФУ в Донецькій області.
09.01.2024 ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення №033050009517 про відмову у призначенні пенсії у зв`язку із наданням неповного пакету документів та відсутністю необхідних 25 років страхового стажу (а. с. 7).
З вказаного рішення ГУ ПФУ в Донецькій області №033050009517 від 09.01.2024 вбачається, що згідно із поданими документами страховий стаж позивача становить 23 роки 02 місяці 14 днів. До страхового стажу не зараховані періоди роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 від 10.06.1982, а саме: з 25.08.1990 по 19.02.1995, оскільки рік у наказі про прийом на роботу непридатний для сприйняття змісту; з 11.02.2009 по 30.12.2009, оскільки дата початку виплати допомоги не відповідає даті наказу про початок виплати допомоги по безробіттю. Крім того, в рішенні зазначено, що довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із військовою агресію РФ проти України від 29.06.2023 № 8165 надана у посвідченій копії та не відповідає формі, затвердженій додатками № 4, 6 «Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України» від 20.08.2014 за № 413.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За змістом пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов`язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п`ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Зазначене положення кореспондується із статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі Закон №1788-ХІІ), згідно з якою військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов`язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов`язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
З огляду на зміст положень Закону № 1058-IV та Закону № 1788-ХІІ, право на достроковий вихід на пенсію мають військовослужбовці - учасники бойових дій з наявністю двох обов`язкових умов у сукупності: вік 55 років; страховий стаж не менше 25 років.
З рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 033050009517 від 09.01.2024 вбачається, що на час звернення із заявою про призначення пенсії страховий стаж позивача становить 23 роки 02 місяці 14 днів. При цьому, в рішенні зазначено, що до страхового стажу не зарахований період роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 від 10.06.1982, а саме: з 25.08.1990 по 19.02.1995, оскільки рік у наказі про прийом на роботу непридатний для сприйняття змісту.
Стосовно наявності правових та фактичних підстав для зарахування до страхового стажу періоду з 25.08.1990 по 19.02.1995 суд враховує таке.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 1 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у період з 25.08.1990 по 19.02.1995 працював експедитором в МП «ШОШ» (а. с. 10 зворот).
Згідно з відомостями про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб (а. с. 14), ОСОБА_1 25.08.1990 прийнятий на посаду експедитора (наказ від 25.08.1990 № 17), а з 20.02.1995 переведений в МП «Модуль» у зв`язку із перейменуванням підприємства (наказ від 20.02.1995 № 2), звільнений 15.11.1995 (наказ від 15.11.1995 №37).
При вирішенні спору суд враховує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20.02.2020 у справі № 415/4914/16-а, від 21.05.2020 у справі № 550/927/17, від 16.06.2020 у справі № 682/967/17 та від 19.06.2020 у справі № 359/2076/17).
Суд, в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України, враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 у справі №754/14898/15-а, відповідно до яких підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
Крім того, суд також враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 30.09.2021 у справі №300/816/17, відповідно до якої за загальним правилом відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи, якій ця трудова книжка належить, а отже, й не може впливати на її особисті права. Водночас, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, а тому вказані обставини не можуть бути підставою для позбавлення позивача конституційного права на соціальний захист в частині призначення пенсії за віком.
З урахуванням наведеного, на думку суду, період роботи 25.08.1990 по 19.02.1995 (згідно із трудовою крижкою серії НОМЕР_1 та відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб) повинен бути зарахований до страхового стажу позивача для призначення дострокової пенсії за віком, позаяк окремі недоліки у записах трудової книжки (зокрема, рік у наказі про прийом на роботу непридатний для сприйняття змісту) не можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, адже інші записи трудової книжки в сукупності із відомостями про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб дають можливість чітко підтвердити зазначений період трудової діяльності, а позивач не може відповідати за неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки, та у зв`язку із цим не може бути позбавлений конституційного права на соціальний захист в частині призначення пенсії.
Як також встановлено судом, відповідач ГУ ПФУ в Донецькій області не зараховано в кратному обчисленні період проходження військової служби в особливий період.
Статтею 57 Закону № 1788-ХІІ встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
У розумінні частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
З огляду на частину шосту статті 2 Закону № 2232-ХІІ, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період є видом військової служби.
Згідно з абзацом другим частини першої статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі Закон № 2011-ХІІ) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі регулюється про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яке затверджено наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071 (далі Положення № 530).
Пунктом 1.1 розділу 1 Положення № 530 визначено, що цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби. Відповідно до пункту 2.3 розділу ІІ Положення № 530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Подібні правовідносини та норми права, які їх регулюють, були предметом розгляду у Верховному Суді і у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17 та від 31.08.2022 у справі № 185/6919/16-а Верховний Суд дійшов висновку, що аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Згідно з довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією РФ проти України від 29.06.2023 № 8165, виданою військовою частиною НОМЕР_3 , молодший сержант запасу ОСОБА_1 в період з 31.10.2022 по 26.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із військовою агресією РФ проти України перебуваючи на території н.п. Апостолово Дніпропетровської області (а. с. 9).
Отже, при обчисленні страхового стажу з 31.10.2022 по 26.12.2022 відповідач не врахував того, що позивач має право на пільгове обчислення стажу за час, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, та безпідставно не зарахував стажу як пільгового, що призвело до неправильного обрахунку загального страхового стажу позивача.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, оскільки суд дійшов висновку про те, що ГУ ПФУ в Донецькій області безпідставно відмовило позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV у зв`язку із відсутністю необхідних 25 років страхового стажу, а у позивача наявні умови для призначення вказаної пенсії (статус учасника бойових дій, досягнення віку 55 років, наявність страхового стажу не менше 25 років), тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 09.01.2024 №3033050009517 підлягають до задоволення.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити призначення та виплату пенсії, то суд враховує таке.
Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
З матеріалів справи вбачається, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ в Донецькій області, рішенням якого позивачу відмовлено у призначенні пенсії.
Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Тож, дії зобов`язального характеру щодо призначення позивачу пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення пенсії, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Донецькій області, у зв`язку із чим позов підлягає частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог, з метою ефективного захисту прав позивача (вказаний висновок суду відповідає правовій позиції, викладеній у постановах Верховного Суду від 07.05.2024 у справі № 460/38580/22, від 24.05.2024 у справі №460/17257/23).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у призначенні пенсії за віком від 09 січня 2024 року №033050009517.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ,пл.Соборна, 3, ідентифікаційний код 13486010) здійснити призначення та виплату з 02 січня 2024 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу період роботи з 25 серпня 1990 року по 15 листопада 1995 року, та здійснивши пільгове обчислення часу проходження військової служби, протягом якого брав участь в антитерористичній операції з 31 жовтня 2022 року по 26 грудня 2022 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх