Головуючий у 1 інстанції - Кониченко О.М.
Суддя-доповідач - Попов В.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2010 року справа №2а-19837/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Попова В.В.
суддів: Горбенко К.П.
Лях О.П.
при секретарі судового засідання: Асєєвій Я.В.
за участю сторін: представника Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Базишена Р.О., представників Державного підприємства «Шахта ім. Максима Горького» м. Донецьк Галушко М.В., Петуніна М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2010 року у адміністративній справі № 2а-19837/10/0570 за позовом Державного підприємства «Шахта ім. Максима Горького» м. Донецьк до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про скасування податкового повідомлення рішення від 14.07.2010 року № 0001072342/0/33371807/11238,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про скасування податкового повідомлення рішення від 14.07.2010 року № 0001072342/0/33371807/11238.
Донецький окружний адміністративний суд своєю постановою від 22 вересня 2010 року у справі № 2а-19837/10/0570 задовольнив позовні вимоги.
Не погодившись з ухваленим судовим рішенням, відповідач звернувся до Донецького апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Відповідач апеляційну скаргу мотивує тим, що судом першої інстанції не вірно застосовані норми матеріального права, а саме: п. 15 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 року № 115; не застосовані норми ст.. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1990 року № 1251, ст.. 28 Кодексу України «Про надра», що призвело до ухвалення незаконного рішення.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Державне підприємство «Шахта ім. Максима Горького» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради від 25.01.2005 року № 12661020000004167, включене до ЄДРПОУ № 33371807, знаходиться на податковому обліку Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька.
Державною податковою інспекцією в Куйбишевському районі м. Донецька було проведено планову виїзну документальну перевірку з питань додержання вимог податкового, валютного та іншого законодавства в період з 01.10.2007 рік по 31.12.2009 рік.
За результатами перевірки складено Акт від 24.06.2010 року № 3404/23-2/33371807, яким встановлено ряд порушень, одне з яких порушення п.15 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 року № 115 (зі змінами та доповненнями), ст. 4 п. 4.2 пп. 4.2.2 «б» Закону України від 21.12.2000 року № 2181 -III «Про порядок погашення обов'язків платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено що підприємством не включено в розрахунок за 2009 рік обсяги погашених балансових запасів вугілля кам'яного: за 1 квартал 2009 року кількість 1372 тн. (січень 632 тн., лютий 329 тн., березень 411 тн.), за 2 квартал 2009 року кількість 1569 тн. (квітень 625 тн., травень 687 тн., червень 257 тн.), за З квартал 2009 року кількість 1693 тн. (липень 674 тн., серпень 594 тн., вересень 425 тн.), за 4 квартал 2009 року кількість 1464 тн. (жовтень 557 тн., листопад 506 тн., грудень 401 тн.) в результаті чого занижено збору за 1 квартал 2009 року в сумі 1911,35 грн., за 2 квартал 2009 року в сумі 2179,33 грн., за 3 квартал 2009 в сумі 2344,59, за 4 квартал 2009 року в сумі 2029,46 грн., усього занижено збору в сумі 8464,73 грн.
На підставі зазначеного Акту перевірки відповідачем прийняте спірне податкове повідомлення-рішення, яким визначено суму податкового зобов'язання (з урахування штрафних (фінансових) санкцій усього у сумі 11401,41 грн., з яких сума основного платежу складає 8464,73 грн., штрафні санкції 2936,68 грн. Правовою підставою для визначення податкового зобов'язання визначений пп. 4.2.2. «б» п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення обов'язків платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Також зазначено, що актом перевірки встановлено порушення Постанови п. 15 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння.
Відповідно до п. 15 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, надрокористувачі несуть відповідальність за правильність обчислення збору за виконані геологорозвідувальні роботи, повноту і своєчасність його внесення до державного бюджету, а також за правильність обчислення і своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків.
Згідно пп. 4.2.2. «б» п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення обов'язків платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Відповідно до п. 3.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр, Міністерства праці та соціальної політики України від 30 грудня 1997 р. № 207/472/51/157 (у редакції наказу Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства праці та соціальної політики України від 13 червня 2000 р. № 51/128/307/128) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 1998 р. за № 20/2460 плата за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - плата) справляється за обсяги погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяги видобутих) корисних копалин. Об'єктом справляння плати є обсяги фактично погашених балансових і позабалансових запасів корисних копалин - для вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини.
Згідно з п. 3 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, обсяг погашених запасів корисних копалин визначається як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування, за винятком передбачених технічними проектам» втрат корисних копалин в охоронних, бар'єрних ціликах та поблизу неякісно затампонованих свердловин, за умови погодження їх обсягів з органами державного гірничого нагляду.
Як вбачається з матеріалів справи, обсяг промислових запасів станом з 01.01.2009 року по 01.01.2010 року склав 25602842 тн. За січень - грудень 2009 року обсяг погашених запасів (балансові та втрачені) склав 0 тн., тобто видобуток вугілля відбувся за рахунок раніш погашених запасів, а саме втрат вугілля у надрах.
Таким чином, запаси вугілля погашаються як такі, що були видобуті, так й ті, що були втрачені.
У період з 1997 по 1999, з 2003 по 2004 рр. ДП «Шахта ім.. Максима Горького» здійснювала видобуток вугілля. За весь цей період втрати вугілля у надрах під час видобутку складають 20 тис. тонн вугілля, а саме: у 1997 році - 3 тис. тонн, у 1998 році - 2 тис. тонн, у 1999 році - 4 тис. тонн, у 2003 році - 6 тис. тонн, у 2004 році - 5 тис. тонн.
Ці втрати були визначені згідно з проектами експлуатаційних втрат вугілля в надрах до програми розвитку гірничих робіт інспекцією з охорони надр та геологомаркшейдерському нагляду на кожний рік. На плані гірничих робіт усі витрати відображені у повному обсязі, також ці витрати відображені у звітах 11-ІПРП та у журналі списання й переводу у позабалансові втрати вугілля.
Цей обсяг було погашено разом із видобутим вугіллям, це підтверджується технічною документацією, що знаходиться в матеріалах справи.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення обов'язків платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Зазначеною нормою передбачено, що підставою визначення податкового зобов'язання та застосування штрафних санкцій повинна бути норма податкового закону. Однак, як вбачається із спірного податкового повідомлення - рішення на порушення вищезазначеної норми нарахування податкового зобов'язання (основного платежу) здійснено на підставі норм Постанови Кабінету Міністрів України, що не відповідає приписам законності, визначеним ст. 9 КАСУ.
Підпунктом 1.2 ст. 1 Закону визначено, що податкове зобов'язання це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Штрафна (фінансова) санкція заснована на підставі та у відповідності до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону, якою передбачено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Колегія суддів не приймає доводи апелянта щодо невірного застосування судом першої інстанції положень п. 15 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 року № 115; та не застосування норми ст.. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1990 року № 1251, ст.. 28 Кодексу України «Про надра» та погоджується в даній частині з висновком суду першої інстанції, що штрафні санкції застосовуються на податкове зобовязання, яке визначається Законом України «Про порядок погашення обов'язків платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» або іншим законом, а не Постановою Кабінету Міністрів України.
Колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом першої інстанції перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційних скарг висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого у справі судового рішення відсутні.
Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 28 жовтня 2010 року.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2010 року у адміністративній справі № 2а-19837/10/0570 за позовом Державного підприємства «Шахта ім. Максима Горького» м. Донецьк до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про скасування податкового повідомлення рішення від 14.07.2010 року № 0001072342/0/33371807/11238 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення у повному обсязі.
Ухвала складена у повному обсязі та підписана колегією суддів 29 жовтня 2010 року.
Головуючий: В.В. Попов
Судді : К.П. Горбенко
О.П.Лях