Постанова № 11992065, 27.04.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.04.2010
Номер справи
13/28
Номер документу
11992065
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

27 квітня 2010 року           14:55           № 13/28

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Федоровій О.В., розглянувши справу

за адміністративним позовом дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків

треті особи:          Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», Фонд державного майна України, Міністерство палива та енергетики України

про          визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 06.05.08 р. № 0000994120/0, від 22.07.08 р. № 0000994120/1, від 07.10.08 р. № 0000994120/2, від 0000994120/3 від 08.12.08 р. на суму 1376809,51 грн.

          На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Уточнені позовні вимоги обґрунтовані тим, що, на думку Позивача, при проведенні перевірки Відповідач дійшов до помилкового висновку щодо порушення ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»п. 17 Постанови Кабінету Міністрів України «Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна»від 04.10.1995 р. № 786 (зі змінами та доповненнями) в частині 30% відрахувань за оренду державного майна в розмірі 1376809,51 грн.

Зазначає, що компанія «Укргазвидобування»є дочірньою компанією Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». Враховуючи те, що акції НАК «Нафтогаз України»знаходяться у державній власності, то держава має право брати участь в управлінні компанії та отримувати частину прибутку акціонерного товариства (дивіденди) від господарської діяльності, при цьому власником майна, яке передано до статутного фонду Компанії, є сама акціонерна компанія, а не держава. Вважає, що у Відповідача відсутні підстави для визначення позивачу податкового зобов’язання за платежем: плата за оренду державного та комунального майна.

Також посилається на те, що Закону України «Про оренду державного та комунального майна»не відноситься до законів України про оподаткування, а такий платіж, як частина орендної плати, відсутній серед визначених Законом України «Про систему оподаткування»обов’язкових платежів –здійснення перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати 30 % орендної плати до державного бюджету не відносить до компетенції податкового органу.

Відповідач у письмовому запереченні повідомив, що проти позову заперечує та з позовними вимогами не погоджується. Вказує на те, що при проведенні перевірки правильності відрахування 30% від отриманої орендної плати за оренду державного майна було встановлено, що ГПУ «Полтавагазвидобування»не нараховувало та не сплачувало до державного бюджету 30% відрахувань від отриманої орендної плати за: ІІ півріччя 2006 року в сумі 361391,76 грн. та за 2007 рік в сумі 992160,01 грн., що є порушенням абз. 5 п. 17 «Методики розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна», затвердженої Постановою КМ України від 04.10.1995 р. № 786 (надалі - Методика). Тому, донарахування позивачу податкового зобов’язання по сплаті орендної плати в розмірі 1353551,77 грн. відповідає чинному законодавству України.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача - Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити. Вважає, що ДК «Укргазвидобування»не несе обов’язку щодо сплати вказаного платежу, оскільки не є державним підприємством, а майно не є нерухомим майном державної форми власності.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Фонд державного майна України в письмових поясненнях зазначила, що станом на 18.01.2010 р. в Єдиному реєстрі об’єктів державної власності відсутні відомості щодо майна, яка перебуває на балансі ДК «Укргазвидобування». Вказує, що необхідно розрізняти державне майно, яке не підлягає приватизації і яким користується НАК «Нафтогаз України», і майно, передане до статутного капіталу (фонду) компанії або іншого майна, набутого компанією на підставах, що не заборонені законом.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача – Міністерство палива та енергетики України направило в судове засідання свого повноважного представника, який повідомив що позовні вимоги підтримає в повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд –

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків була проведена виїзна планова перевірка ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 р. по 31.12.2007 р. За результатами перевірки був складений Акт від 16.04.2008 р. № 255/41-20/30019775 на підставі якого, за встановлене порушення ч.2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»від 10.04.1992 р. № 2269, п.17 «Методики розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 р. прийняте податкове повідомлення-рішення від 06.05.2008 р. № 0000994120/0 на суму 1376809,51 грн.

Позивач не погодився з вказаним податковим повідомленням-рішенням та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (надалі –Закону № 2181), оскаржив його в апеляційному порядку.

За наслідком апеляційного оскарження вказане податкове повідомлення-рішення було залишено без змін, а скарги без задоволення та СДПІ у м. Києві були винесені податкові повідомлення-рішення від 22.07.08 р. № 0000994120/1, від 07.10.08 р. № 0000994120/2, від 0000994120/3 від 08.12.08 р.

Як вбачається з акту перевірки, підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень слугував висновок податкового органу про порушення п.17 Методики: підприємством не перераховано до державного бюджету плату за оренду державного майна коштів в сумі 23257,74 грн.; ГПУ «Полтавагазвидобування»не нараховувало та не сплачувало до державного бюджету 30% відрахувань від отриманої орендної плати: за ІІ півріччя 2006 року в сумі 361391,76 грн. (1204639,20 (без ПДВ) х 30%); за 2007 рік в сумі 992160,01 (3307200,22 (без ПДВ) х 30%) всього 30%: 1353551,77 грн.(пункти 4, 5 висновків Акту перевірки).

Заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази та оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити, виходячи з наступного.

Відповідно до статуту ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», її статутний фонд сформований із внесків засновника - НАК «Нафтогаз України», який належить 100% у статутному фонді, - у вигляді основних фондів, оборотних активів та цінностей, вартість яких відображається у самостійному балансі компанії. Майно компанії закріплено за нею на праві повного господарського відання.

Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України»було створено Міністерством палива та енергетики України в особі Кабінету Міністрів України.

Статутний фонд НАК «Нафтогаз України», відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 р. № 747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», (ст. 7 Статуту) формується шляхом передачі до нього: 100% акцій державних акціонерних товариств, які утворюються на базі державних підприємств, майно яких не підлягає приватизації; пакетів акцій, залишених у державній власності, відкритих акціонерних товариств.

Згідно з п. 5.1 ст. 5 Статуту засновником НАК «Нафтогаз України»є держава в особі Кабінету міністрів України. Пункт п. 5.2 ст. 5 Статуту акціонерами Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України (до прийняття в установленому порядку рішення про приватизацію майна Компанії та в особі Фонду державного майна України –після передачі йому акцій компанії, визначених для продажу згідно з прийняттям рішення про приватизацію її майна) та юридичні особи різних форм власності та громадяни, що набули права власності на акції Компанії в процесі приватизації та на вторинному ринку цінних паперів.

Відповідно до розділу ІІ «Положення про розпорядження та використання майна НАК «Нафтогаз України»та підприємств, що входять до її складу», затвердженого рішенням правління НАК «Нафтогаз України»від 31.03.2003 р. встановлено, що Державне та інше майно, що передано засновником до статутного фонду Компанії, а також майно, що набуте Компанією на законних підставах, у тому числі за рахунок доходів, отриманих від власної господарської діяльності, належить Компанії на праві власності (п. 1). Майно, що є власністю Компанії і закріплене за її дочірнім підприємством, належить дочірньому підприємству на праві повного господарського відання. До права повного господарського відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не передбачено законодавчими актами України (п.2).

Тобто, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»є 100 відсотковим державним підприємством.

Так, в ході перевірки податковим органом було встановлено, що Позивач надавав в оренду частину майна, яке знаходить у його господарському використанні, право володіння та користування яким закріплене за НАК «Нафтогаз України».

ДК «Укргазвидобування»за період з 01.10.2006р. по 31.12.2007р., згідно наданого договору від 01.10.2006 року № 86ПЗ УГВ 5688/12/3-06, надає в оренду приміщення Управління «Укргазтехзв'язок»ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»за адресою: місто Київ, вул. Кудрявська, 26/28 загальною площею 39,5 кв.м. вартість якого, згідно оцінки незалежного експерта станом на 11.09.2006 року становить 1 376 809,51 грн., термін оренди з 01.10.2006 року до 29.09.2009 року. Договір оренди майна в фонді державного майна не погоджувався.

Відповідно до актів виконаних робіт сума орендної плати становить: акт 31.12.2006 за жовтень-грудень 2006р.-14629,71 грн., за 2007 рік: за січень, акт 31.01.07р. №1, 4959,42 грн.; за лютий, акт 28.02.07р. №2, 4989,17 грн.; за березень, акт 31.03.07р. №3, 4999,15 грн.; за квітень, акт 30.04.07р. №4, 5064,14 грн.; травень, акт 31.05.07р. №5, 5029,14 грн.; червень, акт 30.06.07р. №6, 5139,78 грн.; липень, акт 31.07.07р. №7/1, 5211,74 грн.; серпень, акт 31.08.07р. №8/1, 5243,01 грн.; вересень, акт 30.09.07р. №9/1, 5358,36 грн.; жовтень, акт 31.10.07р. №10, 5513,75 грн.; листопад, акт 30.11.07р. №11, 5635,05 грн.; грудень, акт 31.12.07р. №12/1, 5753,38 грн.

Сума орендної плати за надання в оренду приміщень за адресою: м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, становить 77525,8 грн., в т.ч. за жовтень - грудень 2006 становить - 14629,71 грн., за 2007 рік - 62896,09 грн. Сума орендної плати, яку необхідно було перерахувати до державного бюджету (30%) становить - 23257,74 грн.

Як зазначає Відповідач, ним було отримано акт документальної перевірки ДПІ у м. Полтава від 31.03.08 р. № 683/23-6/00153100 ГПУ «Полтавагазвидобування», якою встановлено, що у період, що перевірявся, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»Газопромисловим управлінням «Полтавагазвидобування»до складу валових доходів включено послуги по оренді державного майна, що відображені в бухгалтерському обліку на рахунках: ДК «Укргазвидобування»Газопромисловим управлінням «Полтавагазвидобування». Перелік договорів з орендарями, майном, сумами орендної плати, сумами наданих послуг та отриманою орендною платою за період, що перевірявся, відображені у таблиці 3.3.1.2 на сторінках 133-134 акту перевірки Відповідача від 16.04.08 р. № 255/41-20/30019775.

З акту вбачається, ГПУ «Полтавагазвидобування»не нараховувало та не сплачувало до Державного бюджету України 30 % відрахувань від отриманої орендної плати за: ІІ півріччя 2006 року в сумі 361391,76 грн. (1204639,20 (без ПДВ) х 30 %); 2007 рік в сумі 992160,01 грн. (3307200,22 (без ПДВ) х 30 %). Зазначені у Акті договори не погоджувались з Фондом державного майна України та не передбачали сплати 30 % до державного бюджету.

Судом враховується, що організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності їх структурних підрозділів, майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності врегульовані Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»від 10.04.1992 р. № 2269-ХІІ, об'єктами оренди за цим Законом, зокрема, є нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.

Відповідно до ч.2 ст.19 вказаного Закону, Методика розрахунку та порядок використання орендної плати визначаються, зокрема, Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності.

Відповідно до абз.5 п.17 «Методики розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. №786, у разі коли орендодавцем майна є державне підприємство, організація, орендна плата спрямовується: за нерухоме майно - 70 відсотків орендної плати підприємству, організації, 30 відсотків - до державного бюджету.

Таким чином, у разі коли орендодавцем майна є державне підприємство, організація, орендна плата у розмірі 30 відсотків спрямовується до державного бюджету.

В своїх письмових поясненнях Позивач та третя особа –НАК «Нафтогаз України»посилається, зокрема, на те, що власником майна, яке передано до статутного його фонду, є національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», а не держава і вона має право брати участь в управлінні компанії та отримувати частину прибутку акціонерного товариства від господарської діяльності.

Статутний капітал (фонд) НАК «Нафтогаз України»сформований відповідно до п.2 постанови КМУ від 25.05.1998 р. № 747 шляхом передачі до нього належних державі пакетів акцій та іншого державного майна.

При цьому в Статуті НАК «Нафтогаз України» зафіксовано, що здійснюючи право власності, компанія володіє, користується та розпоряджається належним їй майном і вчиняє стосовно нього будь-які дії, що не суперечать закону та меті діяльності Компанії.

Разом з тим, доводи Позивача та Третьої особи про набуття останнім права власності на майно, суд вважає помилковим.

Законом України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації»НАК «Нафтогаз України»включено до переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Так, наказом НАК «Нафтогаз України»від 31.12.1999 р. № 351 було затверджено акт приймання-передачі від 30.12.99 р. про передачу адміністративного будинку по вул. Кудрявській, 26/28 до статутного фонду ДК «Укргазвидобування». Також, згідно довідки ГПУ «Полтавагазвидобування»№ 34-363 від 18.01.10 р. майно, а саме: Свердловина № 2 Семиренківськогородовища, Свердловини № 13, 24, 26, 28, 29, 31, 33, 36, 79 Ігнатівського і Мовчанівського Родовища, Свердловина №9 Новомиколаївського родовища, Свердловина №12 Руденківського родовища, Свердловина № 9 Скоробагатьківського родовища, Свердловина №22 Наташинського родовища, Цілісно-майновий комплекс (с. Терентівка, вул. Михйліченка, буд.1), Приміщення вул. Фрунзе, 173, Приміщення магазину, смт. Котельва (160,5 кв.м.), Приміщення магазину, м. Гадяч (74.4), договори оренди яких досліджувались ДПІ у м. Полтава в ході проведення перевірки, знаходиться на балансі ГПУ «Полтавагазвидобування»та входить до статутного фонду ДК «Укргазвидобування».

Позивач та третя особа на стороні Позивача –НАК «Нафтогаз України»не надали суду доказів того, що вказані вище об’єкти зареєстровані за ними на праві власності на об’єкти нерухомого майна.

За наведених обставин та із урахуванням правових норм, що регулюють спірні правовідносини, у суду відсутні підстави вважати, що Позивач та НАК «Нафтогаз України», яка є засновником ДК «Укргазвидобування», набула право власності на перелічене вище майно, як і відсутні підстави вважати, що вказане майно втратило статус державного у відповідності до визначеного законом порядку.

Отже, Позивачем в порушення абз.5 п.17 Методики та ч.2 ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ДК «Укргазвидобування»неправомірно не перераховано до державного бюджету плату за оренду державного майна у сумі 1353551,77 грн.

Щодо самого розрахунку коштів, від надання в оренду приміщень, наведеного в Акті №255/41-20/30019775 від 16.04.08 р. позивач не заперечував, як і не заперечував фактичне отримання коштів від оренди вказаного майна.

З урахуванням наведеного, у суду відсутні правові підстави для визнання податкових повідомлень-рішень про нарахування Позивачу платежу оренда державного та комунального майна та рішення про результати розгляду первинної скарги протиправними, а отже позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписом ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи наведені Відповідачем підстави та надані на їх підтвердження доказів, суд приходить до висновку, що у позові необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

          

Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                                                 А. Степанюк

Повний текст постанови виготовлено та підписано 08.06.2010 року