Постанова № 11989619, 25.10.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2010
Номер справи
2а-22466/10/0570
Номер документу
11989619
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2010 р. справа № 2а-22466/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13-10 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Зекунова Е. В.

при секретаріКовальському А.В.

за участю

прокуроране зявився,

представника позивача Іванова А.І.

представника відповідача Федоренко В.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Прокурора м. Горлівки в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Донецького гірничого професійно-технічного училища про стягнення штрафу,

В С Т А Н О В И В:

Прокурор м. Горлівки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” з адміністративним позовом до Донецького гірничого професійно-технічного училища про стягнення штрафу.

В обґрунтування позову зазначив, що 30.06.2009р. державним інспектором з енергетичного нагляду відповідачу видано припис №02/11-0349, яким зобовязано виконати заходи щодо усунення виявлених порушень законодавства з електроенергетики в кількості 8 пунктів, термін виконання найбільш тривалого заходу встановлено 30.09.2009 року.

Актом перевірки (протоколом) №02/11-0597 від 02.12.2009р. державним інспектором з енергетичного нагляду встановлено факт невиконання одного пункту вказаного припису.

За невиконання припису №02/11-0349 постановою №Д-5 від 02.04.2010 року на відповідача накладено штраф в розмірі 5 100,00 грн., яка отримана відповідачем 09.04.2010р. Суму штрафу відповідач у встановлений 30-денний строк з дня прийняття постанови не сплатив, у звязку з чим штраф підлягає стягненню у судовому порядку.

На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф в сумі 5 100,00 гривень.

Прокурор в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.

Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що вимоги припису частково були виконані, вимога щодо атестування адміністративно-технічного персоналу та оперативного персоналу на знання «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж» виконанню не підлягала, оскільки такий персонал серед штатного розпису училища такий персонал не значиться.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру” на органи прокуратури покладений обовязок представляти інтереси держави у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”підставою представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.

Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.

Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” та його структурних підрозділів, тому вимогу до відповідача заявляє саме Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго”.

Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.

Донецьке гірниче професійно-технічне училище, ідентифікаційний код 02542863, місцезнаходження м.Донецьк, вул. Кірова, б.179.

В результаті перевірки відповідача щодо дотримання вимог законодавства з електроенергетики Горлівським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області видано припис №02/11-0349 від 27.05.2009 року яким відповідачу приписано усунути виявлені порушення діючого законодавства України про електроенергетику, строк виконання найбільш тривалого заходу встановлено - 25.11.2009 року.

21.01.2010р. державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено обстеження відповідача, в результаті якого було встановлено, що підприємство не виконало у встановлені строки зазначений припис, що підтверджується актом перевірки (протоколом) №02/11-0597 від 02.12.2009р. (а.с.9-10).

Відповідно до ст. 24 Закону України “Про електроенергетику” у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, як штраф.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.

Відповідно до п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Інспекцією Держенергонагляду в Донецькій області постановою №Д-5 від 02.04.2010р. до відповідача за невиконання припису Держенергонагляду №02/11-0349 від 30.06.2010р. було накладено штраф в розмірі 5 100,00 грн. (а.с.11).

Згідно п. 11 Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку. Відповідачем вищезазначену постанову про накладення штрафу оскаржено не було.

Крім того, згідно з п. 10 цього Положення, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму штрафу у встановлений законом строк, суд задовольняє позовні вимоги Прокурора м. Горлівки в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Донецького гірничого професійно-технічного училища про стягнення штрафу в сумі 5 100,00 грн.

Доводи відповідача щодо того, що накладення на нього штрафу за невиконання вимог припису є обтяжуючим та безнадійним, у зв'язку з тим, що гір ниче професійно-технічне училище є учбовим закладом, яке фінансується з держав ного бюджету, а тому відсутні кошти на сплату штрафу, не ґрунтуються на нормах Закону оскільки, як норми Закону України «Про теплопостачання» (ст. 2) так і нор ми Закону України «Про електроенергетику» (ст. 2) застосовуються до всіх суб'єктів вказаних відносин незалежно від форми власності, фінансування.

Суд також не приймає до уваги доводи відповідача, про те, що припис не було виконано в повному об'ємі за від сутністю коштів в учбовому закладі, так як відповідачем не вчинено достатньо дій щодо можливості виконання всіх пунктів Припису вчасно, а саме: відповідач повинен був надати позивачеві план заходів щодо виконання Припису; проінформувати письмово позивача про неможливість виконати певні пункти Припису, з зазначенням поважних причин, за три дні до закінчення терміну виконання пункту припису та звернутися з проханням про відстрочку терміну виконання пунктів Припису, які потребували фінансування, до прийняття бюджету по гірничому училищу.

Відповідач своєчасно не звертався із бюджетним запитом про виділення коштів до розпорядників бюджетних коштів вищого рівня.

виконував Приписи Держенергонагляду, починаючи з 11.03.2009р. до 30.09.2009 року і мав можливість вчасно виконати пункт 1 Припису №02/11-0349 «Атестувати адміністративно-технічний та оперативний персонал на знання «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж». Фактично відповідач виконав припис 29.12.2009р.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ст.5, п. “е” ст.11, ч.ч. 1-2 ст.26, п. “є” ст.27 Закону України “Про енергозбереження”, положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою КМ України №1039 від 29.06.2000р., Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого Наказом Державного комітету України з енергозбереження №64 від 04.08.2000р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2000р. за №653/4874, керуючись ст.ст.11, 86, 94, 98, 112, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора м. Горлівки в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні”до Донецького гірничого професійно-технічного училища про стягнення штрафу, задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Донецького гірничого професійно-технічного училища (83089, м. Донецьк, вул.Кірова,б.179, ЄДРПОУ 025428663) на користь Державного бюджету України (п/р №31117106700007 УДК в Кіровському районі м. Донецька ДУДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687153, отримувач: Державний бюджетКіровського району м.Донецька) штраф в сумі 5100 (пять тисяч сто) гривень.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 25 жовтня 2010 року у присутності представників сторін.

Постанова у повному обсязі виготовлена 29 жовтня 2010 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Зекунов Е. В.