Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 592/10390/24
Провадження №2-а/592/111/24
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
21 червня 2024 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Корольова Г.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до інспектора взводу №1 роти №3 батальйону Управління патрульної поліції в Сумській області Захарченка Вячеслава Юрійовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
у с т а н о в и л а:
20.06.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, у якому просить скасувати постанову серії БАД №518050 від 15.06.2024 року про накладення на нього адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у вигляді штрафу в сумі 510 грн за порушення ч.5 ст.121 КУпАП.
Дослідивши позовну заяву та документи, що до неї додані, суддя дійшов такого висновку.
Згідно з ч.1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач не сплативсудовий збір,зазначивши,що відповіднодо п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» він звільнений від сплати судового збору.
Згідно з п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Вказані пільги щодо звільнення від сплати судового збору поширюються лише на тих учасників бойових дій, які звернулися до суду з позовом про захист їхніх прав, а саме як учасника бойових дій.
У даному випадку позивач звернувся до суду з позовом не за захистом своїх прав як учасника бойових дій, а для захисту своїх прав, що виникли з адміністративних правовідносин, тому він повинен сплати судовий збір на загальних підставах.
До того ж, жодних підтверджуючих документів позивачем не надано.
Відповідно до правової позиції у постанові по справі № 543/775/17 від 18.03.2020 Велика Палата Верховного Суду вирішила за необхідне відступити від висновку Верховного Суду України в постанові від 13 грудня 2016 року (провадження№ 21-1410а16), вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення. В контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постановах Верховного Суду від 17.09.2020 у справі № 742/2298/17, від 26.12.2019 у справі № 724/716/16-а у справах про оскарження постанов про адміністративне правопорушення належним відповідачем є саме орган, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Суд звертає увагу, що Управління патрульної поліції в Сумській області не є самостійною юридичною особою та не є відповідним органом від імені якого виступає інспектор, оскільки відповідним, органом Національної поліції від імені якого виступає інспектор, уповноважений накладати адміністративні стягнення та розглядати справи про адміністративні правопорушення є саме Департамент патрульної поліції.
З огляду на викладене, відповідно до ч.ч. 1 і 2 ст. 169 КАС України, позовну заяву слід залишити без руху, запропонувавши позивачу протягом десяти днів з дня вручення ухвали усунути зазначені недоліки.
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позов буде повернутий позивачеві.
Керуючись ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
п о с т а н о в и л а:
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора взводу №1 роти №3 батальйону Управління патрульної поліції в Сумській області Захарченка Вячеслава Юрійовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху. Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Г.Ю. Корольова