Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 127/18897/24
Провадження № 1-кс/127/8102/24
У Х В А Л А
Іменем України
10 червня 2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів,-
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернулась до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів.
Клопотання мотивовано тим, що відділом слідчого управління ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023020000000425 від 16.11.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, в ході здійснення якого виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ВКПП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, однак попередньо суду надано матеріали кримінального провадження та копії документів на обґрунтування клопотання.
ВКПП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечило, однак про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлялось завчасно та належним чином шляхом направлення судової повістки на електронну адресу.
Відповідно до частини четвертої статті 163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку про те, що саме по собі неприбуття слідчого, дізнавача чи прокурора у судове засідання для розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів не є перешкодою для розгляду даного клопотання, а тому суд вважає за можливе здійснювати розгляд клопотання без участі дізнавача. Неприбуття ж за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття також не є перешкодою для розгляду клопотання.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з`явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши клопотання слідчого та додані до нього матеріали слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, враховуючи наступне.
Статтею 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до статті 160КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Пунктами 1 та 2 частини п`ятої статті 163КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, відділом слідчого управління ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023020000000425 від 16.11.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до відділу розслідування злочинів загально кримінальної спрямованості СУ ГУНП у Вінницькій області, надійшли матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесенно прокурором Вінницької обласної прокуратури за фактом того, що службові особи ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », зловживаючи своїм службовим становищем в період військового стану, допустили розтрату коштів шляхом укладання із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » договорів щодо придбання піску природного («річкового») та мазути по завищеній вартості.
Так, у травні 2022 року головою правління ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_5 укладено прямий договір із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 17.05.2022 № 109-16/П-22 на закупівлю товару «пісок природний (річковий)» відповідно ДСТУ Б-В.2.7-32-95 на загальну суму 17 220 000 грн. з ПДВ (492 грн за тону з ПДВ). В подальшому, на підставі повідомлення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » № 52 від 20.06.2022 «про зміну ціни на пісок природний (річковий)», у зв`язку із зростанням залізничного тарифу, укладено додаткову угоду на суму 14 164 800 грн. з ПДВ (681 грн. за тону з ПДВ). При цьому, з метою уникнення проведення тендерних процедур службовими особами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » документи із закупівлі не оприлюднено в системі « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Згідно пункту 5.1 договору місцем поставки товару визначено - «залізнична станція Гнівань». Відповідно до первинних залізничних накладних (додаток) пісок природний поставлявся ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (до станції Гнівань) з наступних станції:
- «Почайна», філії « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (виробник та відправник ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » код НОМЕР_1 , вартість завантаження та виставки вагону 50 грн. за тону з ПДВ та доставка до кінцевої станції 144 грн. за тону з ПДВ);
- « ІНФОРМАЦІЯ_8 », філії « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (виробник ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » код НОМЕР_2 , вартість завантаження та виставки вагону 50 грн. за тону з ПДВ та доставка до кінцевої станції 201 грн. за тону з ПДВ, відправники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » код НОМЕР_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » код НОМЕР_4 );
- « ІНФОРМАЦІЯ_13 », філії « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (виробник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » код НОМЕР_5 відправник ВКПП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код НОМЕР_6 , вартість завантаження та виставки вагону 50 грн. за тону з ПДВ та доставка до кінцевої станції 138 грн. за тону з ПДВ) та
- « ІНФОРМАЦІЯ_15 » філії « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (виробник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » код НОМЕР_5 відправник ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » код НОМЕР_7 , вартість завантаження та виставки вагону 50 грн. за тону з ПДВ та доставка до кінцевої станції 284 грн. за тону з ПДВ).
В ході аналізу фінансового-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » встановлено, що в період виконання зазначеного договору середньо ринкова вартість придбання піску природного (річкового) відповідно до ДСТУ Б-В.2.7-32-95 у виробника (ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ») становить 227 грн. з ПДВ за тону.
Таким чином, вартість фактично поставленого піску складає від 227 до 277 грн. за тону із завантаження подачею вагонів та транспортуванням.
При цьому, згідно первинної фінансово-господарської документації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » поставлено ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на ціні 492 грн. за тону (загальний об`єм постачання 5 924,8 тон) та 681 грн. за тону з ПДВ (загальний об`єм постачання 20 800 тон), тобто за безпідставно завищеною ціною на 30%.
В подальшому, ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » проведено спрощену процедуру закупівлі «пісок природний (річковий)» UA-2022-09-15-000669-а (очікуваною вартістю 12 258 000 грн. з ПДВ). Для участі у закупівлі було подано дві пропозиції, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » - 9 936 000 грн. та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - 9 813 000 грн.
З метою забезпечення перемоги підконтрольній комерційній структурі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » відповідно протоколу «щодо прийняття рішення уповноваженою собою» №8/22 від 27.09.2022 пропозицію ВКПП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відхилено, так як, пісок природний будівельний не відповідає вимогам закупівлі. При цьому, в липні та серпні 2022 року ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » закуповує 712 тон піску у ВКПП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які в свою чергу поставлені ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та прийняті останніми без зауважень.
За результатами закупівлі переможцем визначено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та укладено договір від 28.09.2022 № 190-16/П-22 на загальну суму 9 936 000 грн. з ПДВ (518,6 грн. за тону з ПДВ) на постачання 18 000 тон піску природного (річкового).
На виконання зазначеного договору ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » згідно фінансової документації закуплено 9 125 тон у ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (фактичний виробник), та 4 900 тон у групи СПД, які здійснили відправку піску виробництва ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » від імені ТОВ ВП « ІНФОРМАЦІЯ_11 ».
Також, аналізом ЄРПН встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » придбано «пісок будівельний» у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код НОМЕР_8 , вид діяльності неспеціалізована оптова торгівля) по ціні 529.2 грн. з ПДВ, при ціні постачання 490 грн., що свідчить про фіктивність вказаної операції.
У свою чергу, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » відображено придбання «пісок будівельний» у ТОВ ВП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_3 , вид діяльності інша допоміжна діяльність у сфері транспорту) по ціні 210 грн. з ПДВ. При цьому, ТОВ ВП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » вказану продукцію придбано у ПП « ОСОБА_6 » (код НОМЕР_9 , вид діяльності інша допоміжна діяльність у сфері транспорту) по ціні 50,4 грн з ПДВ, а ПП « ОСОБА_6 » придбає продукцію «пісок будівельний» в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код НОМЕР_10 , вид діяльності добування піску, гравію, глин і каоліну) по ціні 10.2 грн. з ПДВ, при ринковій 180-220 грн. за тону.
Таким чином, зазначене свідчить про здійснення ряду фіктивних безтоварних операцій з метою безпідставного завищення вартості постачання товару.
Водночас, впродовж 2022-2023 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » фактично поставлено 19 121 тон піску будівельного, на загальну суму 12 389 606,4 грн., який не відповідає вимогам закупівлі.
Враховуючи обсяги поставок вказаної продукції ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » АТ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » завдано збитків на суму близько 900 тис. грн.
Також встановлено, ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » укладено прямий договір та додатковою угоду на закупівлю товару «Мазути типу - 100» (договір 26.07.2022 № 157-16/п22 та додаткова угода від 30.12.2022), на загальну суму 712 826, 4 грн з ПДВ, при цьому вказану закупівлю проведено без публікації на майданчику « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Згідно податкової накладної від 15.08.2022 року № 9160224523 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » поставлено товар структурному підрозділу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_23 », у свою чергу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », відповідно до податкових накладних від 31.08.2022 року №9172121244 та №9172150713 вказаний товар придбано у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 , АДРЕСА_1 ). При цьому, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » товар «Мазут-100» не закуповувала у жодних своїх контрагентів та вказане СПД не являється виробником ПММ.
За наявними даними, на адресу структурного підрозділу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » поставлено «Мазут-залишок», що не відповідає умовам договору та з відсутністю відповідних супровідних документів (ТТН, сетифікат, паспорт якості та ін.).
За результатами проведеного аналітичного дослідження фінансово господарської діяльності ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » код ЄДРПОУ НОМЕР_12 по взаємовідносинах із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ЄДРПОУ НОМЕР_13 , щодо наявності ознак правопорушень, які можуть бути пов`язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або інших правопорушень за період з 01.01.2022 по 30.11.2023, яке проведено на виконання доручення слідчого управління ГУНП у Вінницькій області №14726/24-2023 від 28.11.2023, встановлено порушення: - п.2 статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" № 922-VIII від 25 грудня (зі змінами та доповненнями).
В діяльності посадових осіб ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ", код ЄДРПОУ - НОМЕР_12 вбачаються ознаки правопорушень, які можуть бути пов`язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, а саме: - розтрата державних коштів в сумі 8 666 812 грн. в результаті завищення очікуваної вартості предмету закупівлі, при організації проведення тендерних закупівель, піску річкового у єдиного учасника ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", чим завдано збитків ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (власником акцій якого в розмірі 100 % являється державне підприємство АТ " ІНФОРМАЦІЯ_25 ", код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ) на вищевказану суму.
Крім цього, в ході досудового розслідування проведено судово-товарознавчу експертизу в ході якої встановлено, що ринкова вартість, в межах території України піску природного відповідно ДСТУ Б-В.2.7-32-95 з врахуванням вартості доставки до найближчої залізничної станції та вартості навантаження станом на 17 травня 2022 року складала 161,57 (сто шістдесят одна грн 57 коп.) гривень без врахування ПДВ, станом на 28 вересня 2022 року складала 166,81 (сто шістдесят шість грн.. 81 коп.) гривень без врахування ПДВ та станом 18 вересня 2023 року складала 171,76 (сто сімдесят одна грн 76 коп.) гривень без врахування ПДВ.
Також, в ході проведення досудового розслідування призначено судово-економічну експертизу, проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_26 .
Так, на адресу СУ ГУНП експертом ІНФОРМАЦІЯ_26 направлено клопотання про надання додаткових матеріалів для проведення зазначеної експертизи.
Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №42023020000000425 від 16.11.2023, оперативною інформацією, що підтверджується рапортом від 15.11.2023, листом ІНФОРМАЦІЯ_27 №404/5/02-32-08-00-09 від 12.01.2024, висновком аналітичного дослідження ІНФОРМАЦІЯ_27 №1/02-32-08-00-13/00282435 від 12.01.2024,висновком експерта №002/1 від 14.02.2024 та іншими документами доданими до клопотання.
Як зазначено слідчим у клопотанні, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ВКПП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , що розташоване за юридичною адресою: АДРЕСА_2 , а саме до копії документів за 2022 та 2023 роки щодо фінансово-господарських операцій із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), договорів з відповідними додатками та додатковими угодами, специфікаціями, накладні, акти прийом-передачі, товарно-транспортні накладні, маршрутні листи та інші документи щодо відвантаження і перевезення матеріалів, сертифікати відповідності на матеріли (сертифікат будівельної лабораторії, паспорт радіаційної якості, протоколи випробування, висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизі, протоколи випробування), документи які свідчать про проведення контроль якості та інші.
Приймаючи до уваги вищевикладене, слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу слідчому на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій документів, які знаходяться у володінні ВКПП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », оскільки слідчим було доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 159 - 164, 309, 310, 372 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ВКПП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , що розташоване за юридичною адресою: АДРЕСА_2 , а саме до документів за 2022 та 2023 роки щодо фінансово-господарських операцій із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), договорів з відповідними додатками та додатковими угодами, специфікаціями, накладні, акти прийом-передачі, товарно-транспортні накладні, маршрутні листи та інші документи щодо відвантаження і перевезення матеріалів, сертифікати відповідності на матеріли (сертифікат будівельної лабораторії, паспорт радіаційної якості, протоколи випробування, висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизі, протоколи випробування), документи які свідчать про проведення контроль якості та інших, з можливістю ознайомитись та вилучити належним чином завірені копії документів.
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя