Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 454/3429/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2024 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Струс Т. В. ,
за участю секретаря Синевської Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Сокальської міської ради Львівської області, з участю третьої особи міського голови Сокальської міської ради Львівської області Касян Сергія Васильовича про визнання протиправним та скасування розпорядження щодо застосування дисциплінарного стягнення,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до відповідача Сокальської міської ради Львівської області, свої вимоги мотивує тим, що відповідач розпорядженням №146-к/тр від 25.07.2023р. - керуючись статтями 147, 1471, 148, 149 Кодексу законів про працю України, статтями 4, 8, Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за результатами розгляду Акту службового розслідування від 18.07.2023року, у зв`язку з порушенням начальником відділу культури Сокальської міської ради Львівської області позивачкою трудової дисципліни та неналежним виконанням своїх службових обов`язків, яке полягало в порушенні вимог статей 21, 21-1 Закону України «Про культуру» та пункту 7 Положення про відділ культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням сесії Сокальської міської ради Львівської області від 14.07.2021 року №361, пункту 2.15 Посадової інструкції начальника відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженої міським головою 04.01.2021 року, при призначенні ОСОБА_2 завідувачем Народного дому села Перв`ятичі з 01.03.2023 року (наказ №10/02-02 від 20.02.2023 року), оголошено позивачу ОСОБА_1 , начальнику відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, догану за порушення трудової дисципліни. Підставою оголошення догани був акт службового розслідування від 18.07.2023 року, письмове пояснення ОСОБА_1 від 25.07.2023 року. В якому зазначено, що ОСОБА_3 призначена на посаду завідувача народного дому с.Перв"ятичі з 01.03.2023 (наказ 10/02-02 від 20.02.2023) на постійній основі. Копії контракту з ОСОБА_4 та документів, що підтверджують наявність необхідного стажу роботи та погодження її призначення з Сокальським міським головою, ОСОБА_5 не надано, що свідчить про порушення вимог ст.ст. 21,21-1 Закону Украіни «Про культуру» та п. 7 Положення про відділ. Позивач вважає дане розпорядження протиправним і таким, що підлягає скасуванню з огляду на те, що у акті перевірки та наказі про оголошення догани відсутні обґрунтованість причин її винесення, не зазначено норм, наказів, розпоряджень чи пунктів посадової інструкції, у якій саме дії (бездіяльності) полягає проступок. Вказаним розпорядженням оголошено догану ОСОБА_1 , як начальнику відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, що є недопустимим, так як дисциплінарне стягнення може бути накладеним на працівника за виявлені порушення трудової дисципліни або за неналежне виконанням з вини працівника покладених на нього трудових обов`язків. У даному випадку не визначено чиї обов`язки порушила позивачка. Також у розпорядженні про накладення на позивачку дисциплінарного стягнення повинно бути обов`язково зазначено, коли мало місце і в чому конкретно полягає порушення трудових обов`язків. Виходячи з наведеного вважає розпорядження про накладення на неї дисциплінарного стягнення у вигляді догани, таким що суперечить вимогам закону, а тому є протиправним та таким що підлягає скасуванню. Просить визнати протиправним та скасувати розпорядження №146-к/тр від 25.07.2023р. про оголошення позивачу ОСОБА_1 , начальнику відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, догани за порушення трудової дисципліни.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначив, що вимоги позивачки є надуманими та безпідставними, а розпорядження Сокальського міського голови № 146-к/тр від 25.07.2023 року законним та таким, що не підлягає скасуванню. В супереч тверджень позивачки у преамбулі оскаржуваного розпорядження наведено перелік норм та положень, порушення яких ставиться в вину ОСОБА_1 , а саме: ст.ст. 21, 21-1 Закону України «Про культуру» та пункту 7 Положення про відділ культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням сесії Сокальської міської ради Львівської області від 14.07.2021 року №361, пункту 2.15 Посадової інструкції начальника відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженої міським головою 04.01.2021 року, при призначенні ОСОБА_2 завідувачем Народного дому села Перв?ятичі з 01.03.2023 року (наказ №10/02-02 від 20.02.2023 року). Як встановлено актом службового розслідування від 18.07.2023 року ОСОБА_6 призначена на посаду завідувача народного дому с. Перв`ятичі з 01.03.2023 року (наказ 10/02-02 від 20.02.2023 року) на постійній основі. Копії контракту з ОСОБА_7 та документів, що підтверджують наявність необхідного стажу роботи та погодження її призначення з Сокальським міським головою, позивачкою ОСОБА_1 комісії не надано, що свідчить про порушення вимог ст.ст. 21, 21-1 ЗУ «Про культуру» та п. 7 Положення про відділ. В своїх поясненнях від 12.07.2023 року № 152/01-24 та поясненнях від 25.07.2023 року ОСОБА_1 вказує, що відповідно до ЗУ «Про культуру» та Положення про відділ культури, керівник відділу проводить добір кадрів та видає накази про призначення та звільнення керівників комунальних закладів культури без погодження міського голови, не вказуючи при цьому норм ні Закону, ні положеннями, якими це передбачено. Порушення конкурсної процедури призначення на посаду керівника НД ОСОБА_8 , ОСОБА_1 спростовує прикінцевими положеннями ЗУ «Про культуру» від 28.01.2016 року, де, нібито, вказано, що конкурсна процедура не застосовується для призначення керівників комунальних закладів культури у громадах з населенням до 5 тис. жителів. Однак, станом на момент прийняття наказу про призначення ОСОБА_8 від 20.02.2023 року № 10/02-02, прикінцеві положення ЗУ «Про культуру» не містили такої норми. Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про культуру» керівники державних та комунальних закладів культури призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту строком на п`ять років за результатами конкурсу. Згідно з абз. 11 п. 7 Положення про відділ культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням сесії Сокальської міської ради Львівської області від 14.07.2021 року №361, начальник відділу призначає на посаду шляхом укладення контракту за результатами конкурсу за погодженням з міським головою, та звільняє керівників підпорядкованих установ закладів, на умовах передбачених їх Статутом, у відповідності до чинного законодавства. Відповідно до п. 2.15 Посадової інструкції начальника відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженої міським головою 04.01.2021 року, начальник відділу відповідно до вимог норм чинного законодавства України здійснює добір кадрів працівників закладів, підприємств і організацій культурно-мистецької сфери. ОСОБА_8 призначена на посаду завідувача Народного дому с. Перв`ятичі за основним місцем роботи з 01.03.2023 року з посадовим окладом згідно штатного розпису на 1,0 ставки по 12 тарифному розряду, на випробувальний термін (три місяці), наказ № 10/02-02 від 20.02.2023 року. При цьому, у вказаному наказі не зазначено строку на який його укладено, то з врахуванням положень ст. 23 КЗпП, такий вважається безстроковим. Зазначає, що в матеріалах особової справи ОСОБА_8 відсутній контракт, який мав би бути з нею укладений строком на п`ять років за результатами конкурсу, що знову ж таки є порушенням вимог ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про культуру». Крім цього, згідно з абз. 11 п. 7 Положення про відділ культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням сесії Сокальської міської ради Львівської області від 14.07.2021 року №361, начальник відділу призначає на посаду шляхом укладення контракту за результатами конкурсу за погодженням з міським головою, та звільняє керівників підпорядкованих установ закладів, на умовах передбачених їх Статутом, у відповідності до чинного законодавства. Натомість жодного погодження Сокальського міського голови як усного, так і письмового про призначення на посаду ОСОБА_8 не було. Відсутність такого погодження є черговим порушенням ОСОБА_1 при призначенні ОСОБА_8 на посаду завідувача НД с. Перв`ятичі. Вина ОСОБА_1 у вказаних порушення вбачається з її посадових обов`язків встановлених абз. 11 п. 7 Положення про відділ культури Сокальської міської ради Львівської області та п. 2.15 Посадової інструкції начальника відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, неналежне виконання яких і стало наслідком оголошення останній догани. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Сокальської міської ради Львівської області.
Представник позивача адвокат Чернявський Р.І. в судове засідання не прибув, у наданій суду заяві просив розгляд справи проводити у його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Представник відповідача Сокальської міської ради Львівської області в судове засідання не прибув, надав суду заяву у якій просив розгляд справи проводити у його відсутності, у задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Третя особа міський голова Сокальської міської ради Львівської області Касян С.В. в судове засідання не прибув.
Оскільки сторони в судове засідання не прибули, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши докази у справі, суд приходить до наступного висновку.
В ході розгляду справи встановлено, що між сторонами ОСОБА_1 та Сокальською міською радою Львівської області були наявні трудові відносини, а саме позивач обіймала посаду начальника відділу культури Сокальської міської ради Львівської області.
Згідно розпорядження Сокальського міського голови № 146-к/тр від 25.07.2023р. «Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до ОСОБА_9 », оголошено ОСОБА_1 , начальнику відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, догану за порушення трудової дисципліни. Підставою зазначено акт службового розслідування від 18.07.2023р., письмове пояснення ОСОБА_1 від 25.07.2023р.
У розпорядженні зазначено перелік норм та положень, порушення яких вмінено ОСОБА_1 , а саме: ст.ст. 21, 21-1 Закону України «Про культуру» та пункту 7 Положення про відділ культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням сесії Сокальської міської ради Львівської області від 14.07.2021 року №361, пункту 2.15 Посадової інструкції начальника відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженої міським головою 04.01.2021 року, при призначенні ОСОБА_2 завідувачем Народного дому села Перв?ятичі з 01.03.2023 року (наказ №10/02-02 від 20.02.2023 року).
Дослідженими копіями пояснень ОСОБА_1 від 12.07.2023 року № 152/01-24 та поясненнях від 25.07.2023 року, встановлено, що у таких вона зокрема вказує, що відповідно до ЗУ «Про культуру» та Положення про відділ культури, керівник відділу проводить добір кадрів та видає накази про призначення та звільнення керівників комунальних закладів культури без погодження міського голови. Одночасно зазначає, що призначення ОСОБА_8 на посаду керівника народного дому с. Перв`ятичі погоджено з міським головою в усній формі. Порушення конкурсної процедури призначення на посаду керівника народного дому ОСОБА_8 , спростовує прикінцевими положеннями ЗУ «Про культуру» від 28.01.2016 року, де, вказано, що конкурсна процедура не застосовується для призначення керівників комунальних закладів культури у громадах з населенням до п`яти тисяч жителів.
Натомість із акту службового розслідування від 18.07.2023р. проведеного комісією з проведення службового розслідування Сокальської міської ради Львівської області встановлено, що при проведенні такого досліджувалося дотримання начальником відділу культури Сокальської міської ради Михайлюк М.В. вимог законодавства при призначенні директора Народного дому м. Сокаль та інших керівників комунальних закладів культури. Зокрема встановлено, що ОСОБА_6 призначена на посаду завідувача народного дому с. Перв`ятичі з 01.03.2023 року (наказ 10/02-02 від 20.02.2023 року) на постійній основі. Копії контракту з ОСОБА_7 та документів, що підтверджують наявність необхідного стажу роботи та погодження її призначення з Сокальським міським головою, ОСОБА_10 комісії не надано, що свідчить про порушення вимог ст.ст. 21, 21-1 ЗУ «Про культуру» та п. 7 Положення про відділ.
Згідно ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про культуру» керівники державних та комунальних закладів культури призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту строком на п`ять років за результатами конкурсу.
Відповідно до ч. 1 ст. 21-1 ЗУ «Про культуру», керівником державного чи комунального закладу культури може бути особа, яка має вищу освіту, стаж роботи у сфері культури не менше трьох років, володіє державною мовою та здатна за своїми діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні посадові обов`язки.
Згідно п. 7 Положення про відділ культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням сесії Сокальської міської ради Львівської області від 14.07.2021 року №361, начальник відділу призначає на посаду шляхом укладення контракту за результатами конкурсу за погодженням з міським головою, та звільняє керівників підпорядкованих установ закладів, на умовах передбачених їх Статутом, у відповідності до чинного законодавства.
Відповідно до п. 2.15 Посадової інструкції начальника відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженої міським головою 04.01.2021 року, начальник відділу відповідно до вимог норм чинного законодавства України здійснює добір кадрів працівників закладів, підприємств і організацій культурно-мистецької сфери.
Із копії наказу № 10/02-02 від 20.02.2023р., встановлено, що ОСОБА_8 призначена на посаду завідувача Народного дому с. Перв`ятичі за основним місцем роботи з 01.03.2023 року з посадовим окладом згідно штатного розпису на 1,0 ставки по 12 тарифному розряду, на випробувальний термін (три місяці)
Разом з тим, у вказаному наказі не зазначено строку на який його укладено.
Більше того, дослідженою копією опису документів особової справи № 84 ОСОБА_8 , встановлено, що у такій відсутні матеріали конкурсу, погодження міського голови її посади та наказ про звільнення ОСОБА_8 , або ж висновки щодо витримання нею випробувального терміну.
Згідно п. 7 Положення про відділ культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням сесії Сокальської міської ради Львівської області від 14.07.2021 року №361, начальник відділу призначає на посаду шляхом укладення контракту за результатами конкурсу за погодженням з міським головою, та звільняє керівників підпорядкованих установ закладів, на умовах передбачених їх Статутом, у відповідності до чинного законодавства.
Як зазначалося вище, згідно ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про культуру» керівники державних та комунальних закладів культури призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту строком на п`ять років за результатами конкурсу.
Досліджуючи пояснення ОСОБА_1 надані при проведенні службового розслідування, на обгрнутування своїх дій вона покликалася на те, що згідно абзацу 2 ч.1 ст. 21 ЗУ «Про культуру», керівники комунальних закладів культури у населених пунктах з населенням до 5 тисяч жителів можуть призначатися на посаду без проведення конкурсу шляхом укладення з ними контракту за результатами співбесіди за умови дотримання вимог, передбачених абзацом першим частини першої статті 21-1 цього Закону.
Разом з тим, ЗУ «Про культуру» містить дану норму з 29.05.2023 року з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо унормування конкурсної процедури призначення керівників комунальних закладів культури та формування базової мережі закладів культури».
Станом на прийняття наказу про призначення ОСОБА_8 на посаду від 20.02.2023 року № 10/02-02, положення ЗУ «Про культуру» не містили такої норми.
Відповідно до ст. 139 КЗпП України працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержуватися трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.
Згідно ч. 1 ст. 148 КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується роботодавцем безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.
За порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: догана; звільнення (ч.1 ст. 147 КЗпП України).
Відповідно до частини третьої статті 149 КЗпП України при обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.
До застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган відповідно до статті 149 КЗпП України повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення; за кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення; при обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника; стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Згідно п. 2.15 Посадової інструкції начальника відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженої міським головою 04.01.2021 року, начальник відділу відповідно до вимог норм чинного законодавства України здійснює добір кадрів працівників закладів, підприємств і організацій культурно-мистецької сфери.
Відповідно до п. 4.1 Посадової інструкції, начальник відділу відповідно до покладених на нього завдань та обов`язків несе відповідальність в т.ч. за неякісне або несвоєчасне виконання посадових обов`язків та завдань, за бездіяльність у здійсненні покладених на нього обов`язків та в інших випадках, встановлених законом.
Таким чином встановлено, що приймаючи рішення щодо призначення ОСОБА_8 завідувачем народного дому с. Перв`ятичі, позивач ОСОБА_1 в супереч вимог ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про культуру» прийняла її на роботу без проведення конкурсу, укладення контракту і фактично безтерміново та в супереч п. 7 Положення про відділ культури Сокальської міської ради Львівської області, без погодження міського голови, що свідчить про не сумлінне виконання нею своїх обов`язків, обов`язковість виконання яких є закріпленою у ст. 139 КЗпП України.
Звертаючись до суду із даним позовом позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що в оскаржуваному розпорядженні відсутні обґрунтованість причин його винесення, не зазначено норм, наказів, розпоряджень чи пунктів посадової інструкції, у якій саме дії (бездіяльності) полягає її проступок, не зазначено коли мало місце і в чому конкретно полягає порушення нею трудової дисципліни.
На противагу, в ході розгляду справи встановлено, що факт вчинення ОСОБА_1 дисциплінарного проступку є зафіксований у акті службового розслідування від 18.07.2023 року, та зокрема у оскаржуваному розпорядженні, у яких зазначено, що їй оголошено догану саме за порушення порядку та способу призначення ОСОБА_8 завідувачем народного дому с. Перв`ятичі, а саме порушення вимог ст.ст. 21, 21-1 Закону України «Про культуру» та пункту 7 Положення про відділ культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням сесії Сокальської міської ради Львівської області від 14.07.2021 року №361, пункту 2.15 Посадової інструкції начальника відділу культури Сокальської міської ради Львівської області, затвердженої міським головою 04.01.2021 року, при призначенні ОСОБА_8 завідувачем Народного дому с. Перв?ятичі з 01.03.2023 року (наказ №10/02-02 від 20.02.2023 року), відповідно зазначено коли мало місце вказане порушення та в чому воно полягає.
Відтак, системно проаналізувавши обставини справи, встановлені з наданих учасниками її розгляду доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасувати розпорядження №146-к/тр від 25.07.2023р. міського голови про оголошення догани є безпідставними та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 76 - 81, 223, 258, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Сокальської міської ради Львівської області, з участю третьої особи міського голови Сокальської міської ради Львівської області Касян Сергія Васильовича про визнання протиправним та скасування розпорядження щодо застосування дисциплінарного стягнення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене учасниками розгляду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Сокальський районний суд Львівської області.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 .
Відповідач: Сокальська міська рада Львівської області, місце знаходження м. Сокаль, вул. Шептицького, 44, Львівської області.
Третя особа: Міський голова Сокальської міської ради Львівської області Касян С.В. - м. Сокаль, вул. Шептицького, 44, Львівської області.
Головуючий: Т. В. Струс