Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2010 року справа №2а-18394/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
судді - доповідача: Ястребової Л.В.
суддів: Ляшенка Д.В., Малашкевича С.А.
при секретарі Агейченковій К.О.
за участю сторін:
від позивача - Чеверда .О.
від відповідача Бойко В.В.,
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Калініському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року в адміністративній справі за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про визнання недійсним податкових повідомлень рішень № 0005721541/0 від 05.03.2010 на суму 207,16 грн., № 0005731541/0 від 05.03.2010 на суму 778,42 грн., № 0005741541/0 від 05.03.2010 на суму 1281,76 грн., -
ВСТАНОВИВ:
КП «Тепломережа» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про визнання недійсним податкових повідомлень рішень № 0005721541/0 від 05.03.2010 на суму 207,16 грн., № 0005731541/0 від 05.03.2010 на суму 778,42 грн., № 0005741541/0 від 05.03.2010 на суму 1281,76 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року позов КП «Тепломережа» задоволено, в наслідок чого визнано недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції Калінінському районі м. Донецька № 0005721541/0 від 05.03.2010 на суму 207,16 грн.
Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції Калінінському районі м. Донецька № 0005731541/0 від 05.03.2010 на суму 778,42 грн.
Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції Калінінському районі м. Донецька № 0005741541/0 від 05.03.2010 на суму 1281,76 грн, з чим представник відповідача не погодився та подав апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі представник відповідача просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Представник відповідача під час апеляційного розгляду підтримав доводи апеляційної скарги, представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечувала.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що комунальне підприємство «Тепломережа» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Донецької міської ради № 679-Р від 25.04.1996, включена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 05473192.
17.02.2010 Державною податковою інспекцією у Калінінському районі м. Донецька була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати податку на землю до бюджету за період квітень-жовтень 2009 року, за наслідками якої складено акт від 17.02.2010 № 1998/1541/05473192, на підставі якого відповідачем згідно з п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. Закону № 2181 були прийняті наступні податкові повідомлення -рішення:
-№ 0005721541/0 від 05.03.2010 про застосування штрафу в розмірі 10 % у сумі 207,16 грн. за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 2071,60 грн. за платежем - податок на землю.
-№ 0005731541/0 від 05.03.2010 про застосування штрафу в розмірі 20 % у сумі 778.42 грн. за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 3892,12 грн. за платежем - податок на землю.
-№ 0005741541/0 від 05.03.2010 про застосування штрафу в розмірі 50 % у сумі 1281,76 грн. за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 2563,51 грн. за платежем податок на землю. Правовою підставою прийняття спірних податкових повідомлень-рішень відповідачем визначені норми підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання зі сплати земельного податку. Як вбачається із матеріалів справи, позивач сплатив платіжними дорученнями від 27.02.2009 року, 24.04.2009 року, 27.04.2009 року, 28.04.2009 року, 19.06.2009 року, 30.06.2009 року земельний податок, зазначивши призначення платежу: податок на землю за квітень - жовтень 2009 року, тобто поточні податкові зобов'язання відповідно до наданого податковій інспекції податкового розрахунку податку на 2009 рік, яким визначені податкові зобов'язання по податку на землю в сумі 19880 грн. 49 коп. з розбивкою по місяцям.
Згідно статті 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річною суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку і щомісячних декларацій.
Частиною 1 статті 17 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Отже, зазначеними платіжними документами КП “Тепломережа” сплачувало поточні платежі, а не податковий борг.
Встановлено, що відповідач сплачені суми поточних платежів (узгоджених податкових зобов'язань) розподілив, направивши ці суми на погашення податкового боргу, що обліковується у позивача по особовому рахунку ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька.
Відповідно до пункту 1.3 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Отже, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, позивач фактично сплачував поточні платежі як сплату за 2009 рік узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку, а не податковий борг, що обліковувався у позивача на момент внесення зазначених платежів, а тому у відповідача були відсутні підстави для розподілу цих сум в рахунок погашення податкового боргу та прийняття спірних повідомлень.
Проте, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що суд першої інстанції, правомірно задовольняючи позовні вимоги, в постанові послався, що відповідальність за прострочення визначених строків сплати податку на землю встановлюється Законом України “Про плату за землю”, який є спеціальною нормою зі сплати земельного податку у податковому законодавстві, а Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є загальним по відношенню до нього з цього питання, оскільки з преамбули Закону України «Про плату за землю», у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, цим Законом визначаються розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справлення земельного податку.
Статтею 25 Закону України «Про плату за землю» визначено, що за прострочення встановлених строків сплати податку справляється пеня у розмірах, визначених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про плату за землю» за порушення норм цього Закону платники податків несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України.
Преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов»язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів ( обов»язкових платежів),включаючи збір на обов»язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Враховуючи межі застосування Закону України «Про плату за землю» та за принципом превалювання спеціальної норми над загальною, положення Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальною нормою у галузі податкового законодавства, а Закон України «Про плату за землю» є загальним з цих питань.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції по суті прийнято правильно, а потому підстав для його скасування немає.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 статті 198, ст.ст. 200, 205, 206, 211, 212, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року в адміністративній справі за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про визнання недійсним податкових повідомлень рішень № 0005721541/0 від 05.03.2010 на суму 207,16 грн., № 0005731541/0 від 05.03.2010 на суму 778,42 грн., № 0005741541/0 від 05.03.2010 на суму 1281,76 грн. залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 21 жовтня 2010 року.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя:Л.В. Ястребова
Судді:Д.В. Ляшенко
С.А. Малашкевич