Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.10.10 Справа № 27/93/10
Суддя
Колегія суддів господарського суду Запорізької області: головуючий суддя Дроздова С.С., судді Соловйов В.М., Даценко Л.І., розглянувши матеріали справи
За позовом: Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції, м. Запоріжжя
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, м. Запоріжжя
про спонукання прийняти на баланс обладнання, яке знаходиться в ТП-448 та зобов’язання відшкодувати витрати на встановлене обладнання та їх будівництво
Представники:
Від позивача: Семеренко Т.І., дов. № 07-022 від 04.01.10 р.
Від відповідача: Морозов В.С., дов. № 214 від 14.09.09 р.
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції, м. Запоріжжя звернулося до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, м. Запоріжжя про спонукання прийняти на баланс обладнання, яке знаходиться в ТП-448 та зобов’язання відшкодувати витрати на встановлене обладнання та їх будівництво на суму 132055грн.98коп.
Розпорядженням голови господарського суду Запорізької області від 27.09.2010 р. справу № 27/93/10 передано на колегіальний розгляд у складі трьох суддів господарського суду Запорізької області: головуючий суддя Дроздова С.С., судді Даценко Л.І., Соловйов В.М.
Ухвалою від 27.09.2010 р. справу № 27/93/10 для розгляду по суті прийнято до свого провадження колегія суддів та призначено судове засідання на 25.10.2010 р.
25.10.2010 р. до початку розгляду справи представники сторін заявили письмове клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.
Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз’яснено представникам сторін, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
Представник позивача у судовому засіданні, відкритому 25.10.2010 р. підтримав позовні вимоги, на підставах, викладених у позовній заяві.
25.10.2010 р. представник відповідача проти позову заперечив, про що свідчить письмовий відзив, наданий у судовому засіданні відкритому 27.07.2010 р., зазначив наступне: згідно до статті 18 Закону України “Про електроенергетику” проектування та будівництво (нове будівництво, розширення, реконструкція і технічне переснащення) об’єктів електроенергетики здійснюється на основі законодавства про будівництво. Оснащення об’єктів електроенергетики здійснюється на тендерних засадах.
Фінансування капітального будівництва, реконструкції та обслуговування об’єктів, призначених для спільних потреб підприємств електроенергетики та підприємств інших галузей, провадиться за рахунок замовників (власників) та користувачів цих об’єктів. У разі якщо для створення можливості електропостачання необхідно здійснити будівництво (реконструкцію) мереж (об’єктів), які повинні бути невід’ємною частиною вже існуючих мереж (об’єктів), будівництво може провадитися згідно з технічними умовами, виданими підприємствами електроенергетики, за рахунок або силами замовників (власників) та користувачів зазначених об’єктів з подальшою передачею їх на баланс підприємств електроенергетики і відшкодуванням витрат на їх будівництво у розмірі та у порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Отже, як видно з приписів Закону України “Про електроенергетику” проектування та будівництво об’єктів електроенергетики здійснюється на основі законодавства про будівництво, а у разі, якщо необхідно здійснити будівництво об’єктів (мереж), які мають бути частиною вже існуючих об’єктів, будівництво може проводитись у відповідності з технічними умовами, які видані енергопостачальними компаніями, за рахунок або силами замовників та користувачів зазначених об’єктів. Крім того, Законом встановлено, що збудовані об’єкти можуть бути в подальшому передані на баланс підприємств електроенергетики, з подальшою компенсацією витрат на будівництво у розмірі та в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Просить суд, відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши учасників судового процесу, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути –визнання права.
Згідно з ч.1 ст.13, ч.1,2 ст.14 Цивільного кодексу України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. Цивільні обов’язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов’язковим для неї.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне. Відповідно до ст.4-1 ГПК України господарські суди вирішують спори у порядку позовного провадження.
Позов –це вимога позивача про захист порушеного або оспорюваного суб’єктивного права чи охоронюваного законом інтересу, яка здійснюється у визначеній законом процесуальній формі. Згідно з господарським процесуальним законодавством предмет позову це матеріально –правова вимога позивача до відповідача, відносно якої суд повинен винести рішення. Матеріально–правова вимога позивача повинна опиратися на певні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а саме на підставу позову.
Згідно з ст. 20 цього Кодексу право на захист особа здійснює на свій розсуд. Таким чином, враховуючи також вимоги ст.22 ГПК України, зміна предмету або підстав позову –це право позивача.
Господарським судом встановлено, що 02.12.2004 р. між Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції (замовник) та ТОВ «Інженерні системи»(підрядник) укладений договір підряду № 46.
Відповідно до ст. 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Договір підряду, враховуючи його характерні ознаки (підрядник виконує обумовлену сторонами роботу для замовника), має певні схожі риси з іншими договорами, зокрема трудовим договором та договором купівлі-продажу (поставки), особливо при виконанні робіт з матеріалів підрядника та передачі їх у власність замовника.
Характерною ознакою договору підряду є те, що роботи підрядником виконуються на його власний ризик, а це означає, що він не має права вимагати винагороди у разі випадкової загибелі предмета підряду або неможливості завершення робіт без вини сторін (ст.885 ЦК України). Підрядник несе ризик у разі можливих раптових призупинень робіт, їх випадкових погіршень або подорожчанні тощо.
Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонту речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Відповідно до п. 2.1 договору підрядник в межах договірної ціни виконує проектування та виконання робіт по будівництву мережі електропостачання на базі проекту постійного електропостачання з метою виконання технічних умов ВАТ «Запоріжжяобленерго»від 12.02.2004 р. № Т121/13-29-ЛБ-2 та від 15.10.2004 р. № Т1163/13-29-Лб-2 для проведення випробування буронабивних установок для подальшого будівництва та експлуатації адміністративної будівлі по вул. Зої Космодімьянської.
Технічними умовами було передбачено виконати в розподільчих пристроях (РУ)-ТП-448 заміну трансформаторів Т-1 та Т-2 на трансформатори більш потужні, ніж ті, що встановлені.
Технічні умови були виконані позивачем на об’єкті будівництва, 30.11.05 р. підрядною організацією ТОВ «Інженерні системи»в ТП-448 встановлені більш потужні трансформатори на суму 132506 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 20 % 22084 грн. 33 коп.
Відповідно до п. 3.1 договору підряду № 46 підрядник розробляє, узгоджує із Запорізькими міськими електричними мережами, технаглядом та іншими установами, затверджує у замовника проект на енергопостачання, виконує роботу відповідно до проекту і ДБНУ, вчасно оформлює виконавчу документацію, а після закінчення робіт –передає замовнику.
Відповідно до п. 9.1 договору здавання-приймання виконаної роботи здійснюється сторонами за актом здавання-приймання протягом 5 днів з моменту повідомлення замовника про готовність предмета підряду до приймання.
Підрядником були виконані наступні роботи:
- розроблено проект на суму 8600 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 20 % - 1433 грн. 33 коп., затрати на узгодження проекту на суму 2500 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 20 % - 416 грн. 67 коп.;
- закуплено обладнання на суму 74929 грн. 98 коп., в тому числі ПДВ 20% - 1485 грн. 99 коп., що підтверджується актами прийому-передачі обладнання від 30.11.05 р.;
- виконано роботи за листопад 2005 року згідно довідки про вартість виконаних робіт на суму 4486 грн. 00 коп., всього на суму 46020 грн. 00 коп.
Сума виконаних робіт з урахуванням встановленого обладнання в ТП-448 складає 132055 грн. 98 коп.
Через встановлені трансформатори передається електрична енергія на будівельний майданчик та іншим споживачам Орджонікідзевського району м. Запоріжжя.
У 2008 році Верховною Радою України прийнято Закон України № 800-VІ «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва», де ст. 10 внесені зміни до ст. 18 Закону України «Про електроенергетику», якою передбачено: «у разі, якщо для створення можливості електропостачання необхідно здійснити будівництво (реконструкцію) мереж (об’єктів), які повинні бути невід’ємною частиною вже існуючих мереж (об’єктів), будівництво може провадитися згідно з технічними умовами, виданими підприємствами електроенергетики, за рахунок або силами замовників (власників) та користувачів зазначених об’єктів з подальшою передачею їх на баланс підприємств електроенергетики і відшкодуванням витрат на їх будівництво».
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції неодноразово звертався до ВАТ «Запоріжжяобленерго»з листами № 01-2462 від 08.10.09 р., № 01-2717 від 27.10.09 р., № 08-125/1 від 12.01.10 р., щодо оформлення договору матеріального зберігання трансформаторів.
Листами № 015-16/7127 від 16.11.09 р., № 6923/22 від 26.10.09 р., № 579/22 від 08.02.10 р. ВАТ «Запоріжжяобленерго»повідомило позивача про те, що договір знаходиться на узгодженні та буде наданий додатково на адресу Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції.
До теперішнього часу питання щодо оформлення договору матеріального зберігання трансформаторів не вирішене.
Відповідно до ч. 6 ст. 179 ГК України суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів, електроенергією, зв'язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб'єкти зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг). Законодавством можуть бути передбачені обов'язкові умови таких договорів.
Згідно із ст. 18 Закону України «Про електроенергетику»проектування та будівництво (нове будівництво, розширення, реконструкція і технічне переоснащення) об'єктів електроенергетики здійснюється на основі законодавства про будівництво. Оснащення об'єктів електроенергетики здійснюється на тендерних засадах.
У разі якщо для створення можливості електропостачання необхідно здійснити будівництво (реконструкцію) мереж (об'єктів), які повинні бути невід'ємною частиною вже існуючих мереж (об'єктів), будівництво може провадитися згідно з технічними умовами, виданими підприємствами електроенергетики, за рахунок або силами замовників (власників) та користувачів зазначених об'єктів з подальшою передачею їх на баланс підприємств електроенергетики і відшкодуванням витрат на їх будівництво у розмірі та у порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень ст.ст. 1, 5 Закону України “Про природні монополії” відповідач у справі відноситься до суб’єктів природної монополії, діяльність якого регулюється відповідно до цього Закону.
Згідно з ст.ст. 8, 9 Закону України “Про природні монополії” предметом регулювання діяльності суб'єктів природних монополій згідно з цим Законом є, зокрема: доступ споживачів до товарів, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій. Одним з із основних принципів регулювання діяльності суб’єктів природних монополій визначено забезпечення захисту прав споживачів.
Суб'єкти природних монополій зобов'язані: дотримуватися встановленого порядку ціноутворення, стандартів і показників безпеки та якості товару, а також інших умов та правил здійснення підприємницької діяльності, визначених у ліцензіях на здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ч.1 п.1 ст.10 Закону України “Про природні монополії” ).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про природні монополії»суб'єкти природних монополій зобов'язані приймати на баланс мережі (об'єкти), побудовані за рахунок або силами споживачів (інвесторів, забудовників) на вимогу постачальників природного і нафтового газу та електроенергії згідно з технічними умовами; компенсувати витрати споживачів (інвесторів, замовників, забудовників) на будівництво (реконструкцію) мереж (споруд), у розмірі та у порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.
17.09.2010 р. позивач надіслав запит до Міністерства палива та енергетики України від 28.07.2010 р. № 07-1937 та № 07-2407 від 17.09.2010 р. про надання роз’яснення щодо порядку відшкодування витрат на встановлене обладнання та їх будівництво.
08.10.2010 р. позивачем отримано лист від 01.10.10 р. № 03/12-2319, в якому Міністерство палива та енергетики України роз’яснило, що у Законі України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та Положенні про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482, якими визначено правові засади та механізм передачі об'єктів права державної власності, не передбачена безоплатна передача об'єктів права державної власності на баланс недержавних суб'єктів.
Водночас, взаємовідносини між господарюючими суб'єктами в сфері виробничої діяльності можуть регулюватися нормами Господарського та Цивільного кодексів України, Закону України "Про управління об'єктами державної власності", з урахуванням нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, які регламентують порядок застосування цих законодавчих норм стосовно об'єктів державної власності.
Відповідно до абзацу 3 ст. 18 Закону України «Про електроенергетику»у разі якщо для створення можливості електропостачання необхідно здійснити будівництво (реконструкцію) мереж (об'єктів), які повинні бути невід'ємною частиною вже існуючих мереж (об'єктів), будівництво може провадитися згідно з технічними умовами, виданими підприємствами електроенергетики, за рахунок або силами замовників (власників) та користувачів зазначених об'єктів з подальшою передачею їх на баланс підприємств електроенергетики і відшкодуванням витрат на їх будівництво у розмірі та у порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, який не розроблено.
На сьогодні Мінпаливенерго розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впорядкування оплати послуг, які надаються власниками мереж», яким передбачено внесення змін до Господарського кодексу України, Закону України «Про електроенергетику», Закону України «Про природні монополії»з метою врегулювання питання приєднання електроустановок споживачів без збільшення роздрібного тарифу для всіх споживачів електричної енергії.
Відповідно до абзацу 7 ст. 10 Закону України «Про природні монополії»суб'єкти природних монополій зобов'язані приймати на баланс мережі (об'єкти), побудовані за рахунок або силами споживачів (інвесторів, забудовників) на вимогу постачальників природного і нафтового газу та електроенергії згідно з технічними умовами.
Загальні вимоги щодо видачі технічних умов приєднання до електричних мереж встановлюються Порядком надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2009 № 489 та типовими регіональними правилами забудови, затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 10.12.2001 р. № 219, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.01.2002 р. № 4/6292.
Порядок організації експлуатації електроустановок та електричних мереж споживачів визначений Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів, затвердженими наказом Мінпаливенерго України від 25.07.2006 р. № 258, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. № 1143/13017 та нормативним документом ГКД 34.20.507-2003 «Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила», затвердженим наказом Мінпаливенерго України від 13.06.2003 р.№ 296.
Зазначені нормативні документи чітко встановлюють всі аспекти експлуатації електроустановок споживачів з метою забезпечення їх технічно справного та безпечного стану.
Крім того, ПТЕЕС встановлено порядок організації експлуатації електроустановок силами спеціалізованих організацій на договірних засадах, а укладення договорів щодо обслуговування електромереж регламентується Господарським та Цивільним кодексами України.
На сьогоднішній день діє Закон України від № 800-VІ «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва»(опубліковано Голос України від 16.01.2009р. № 6), яким передбачено внесення змін в деякі Закони України, щодо впорядкування оплати послуг, які надаються власникам мереж, а саме в Закони України «Про електроенергетику»та «Про природні монополії», згідно яких встановлено прийняття на баланс побудовані за рахунок забудовників мережі та обладнання згідно виданих технічних умов та відшкодуванням витрат забудовнику.
Згідно Порядку організації та експлуатації електроустановок та електричних мереж, затверджених наказом Міністерства палива України від 25.07.06р. № 258 організація, яка експлуатує електроустановки, повинна проводити поточні ремонти та технічне обслуговування з метою забезпечення їх технічно справного стану, на що у Позивача відсутні такі можливості. Позивач не має право доступу у ТП-448, так як обладнання знаходиться у спеціальному приміщенні Відповідача та потребує кваліфікованого технічного нагляду і щорічного поточного ремонту.
Відповідно до статті 5 Закону України “Про електроенергетику” - Державна політика в електроенергетиці базується на принципах: додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергії; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Заперечення відповідача суд до уваги не приймає на підставі вищевикладених обставин.
Згідно з ч. 1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов’язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов’язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов’язаної сторони виконання її обов’язку. Майнові зобов’язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ст. 32 ГПК України, наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору, встановлюється господарським судом на підставі доказів - фактичних даних, що встановлюються певними засобами доказування.
За таких обставин, враховуючи внесені зміни до Закону України «Про електроенергетику»та Закону України «Про природні монополії»та те, що позивач є державною формою власності і фінансується із бюджету Фонду, і має на балансі обладнання, яке знаходяться у приміщенні відповідача, та по якому передається електроенергія споживачам Орджонікідзевського району міста Запоріжжя і те, що такий вид діяльності як постачання електроенергії підлягає ліцензуванню (ліцензія - спеціальний дозвіл на право здійснення окремих видів діяльності, документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження господарської діяльності з постачання електроенергії за регульованим тарифом протягом визначеного строку за умови виконання цих Ліцензійних умов), колегія суддів вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Судові витрати: державне мито України та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу віднести на відповідача, тому як спір доведений до суду з його вини.
Керуючись ст. ст. 4-6,22, 33, 49, ст. 82 - 85 ГПК України, колегія суддів
В И Р І Ш И Л А:
Позовні вимоги задовольнити.
Спонукати Відкрите акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго”, м. Запоріжжя прийняти на баланс обладнання, яке знаходиться в ТП-448.
Зобов’язати Відкрите акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго”, м. Запоріжжя відшкодувати витрати на встановлене обладнання та їх будівництво Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції, м. Запоріжжя на суму 132055,98грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, м. Запоріжжя (69035 м. Запоріжжя вул. Сталеварів,14 п/р 26004002000299 у ЗТФ ВАТ “Біг Енергія” м. Запоріжжя ЄДРПОУ 00130926, МФО 313708) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 1 405 (одна тисяча чотириста п’ять) грн. 55 коп. державного мита. Видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, м. Запоріжжя (69035 м. Запоріжжя вул. Сталеварів,14 п/р 26004002000299 у ЗТФ ВАТ “Біг Енергія” м. Запоріжжя ЄДРПОУ 00130926, МФО 313708) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувач: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31212259700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259) 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Головуючий суддя С.С. Дроздова
Судді Л.І. Даценко
В.М. Соловйов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено відповідно до вимог ст.82-85 ГПК України 29.10.2010р