ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 вересня 2010 року 12:04 № 2а-12066/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Кармазіна О.А. при секретарі судового засідання Руденко Н.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Дядюри С.В. (довіреність № 1/05-04-2454 від 02.09.2010 р.), Ткаченко О.В. (довіреність № 1/05-04-1797 від 02.07.2010 р.),
від відповідача: Піскуна І.О. (довіреність № 1081/9/10-011 від 26.02.2010 р.),
за позовомДержавного підприємства "Служба міжнародних автомобільних перевезень"
до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва
проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
від 14 грудня 2009 року № 0010962304,- В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Служба міжнародних автомобільних перевезень»(далі- ДП «СМАП») звернулось до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 грудня 2009 року № 0010962304.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідач безпідставно прийшов до висновку про порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки основним видом діяльності підприємства є «Допоміжна діяльність у сфері державного управління»(код за КВЕД 75.14.0), зокрема, здійснення контролю за міжнародними автомобільними перевезеннями в пунктах пропуску через державний кордон України та в пунктах видачі дозволів на здійснення міжнародних перевезень пасажирів і вантажів, який не потребує обовязкового застосування реєстраторів розрахункових операцій. Відкриття ж Східним територіальним відділенням підприємства у м. Дебальцеве закусочної з передбаченою законодавством реєстрацією в Єнакіївській ОДПІ реєстратора розрахункових операцій не означає зміни основного напрямку діяльності ДП «СМАП» та не викликає потреби обовязкового застосування реєстраторів розрахункових операцій у всіх відділах ДП «СМАП»під час оформлення і видачі дозволів на вїзд (ввезення) та рух по території України вантажних і пасажирських транспортних засобів, на чому наполягає відповідач.
Представник Відповідача позов не визнав з підстав, викладених у запереченнях від 07.09.2010 року.
Відповідач вважає, що спірне рішення прийняте ним правомірно за порушення позивачем норм Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (п.1 статті 3), а саме за проведення розрахункових операцій у готівковій формі без застосування реєстратора розрахункових операцій по наданню послуг з навантажування, по користуванню транспортними засобами, проживання у готелі.
Суть доводів відповідача зводиться до того, що факт відкриття закусочної у відділку «Дебальцево»має своїм наслідком застосування реєстраторів розрахункових операцій у всіх інших відділках Східного територіального відділення ДП «СМАП»при здійсненні операцій за основним видом діяльності позивача.
На підставі статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 07 вересня 2010 року судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.
Розглянувши подані сторонами та третьою особою матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та третьої особи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З 11 серпня 2009 року по 25 серпня 2009 року Єнакієвською обєднаною державною податковою інспекцією у Донецькій області було проведено виїзну позапланову перевірку Східного територіального відділення Державного підприємства «Служба міжнародних автомобільних перевезень»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 08.02.2006 г. по 10.08.2009 р., за результатами якої було складено акт перевірки № 2318/23/33631089 від 02 вересня 2009 року.
Зазначений акт отриманий позивачем 19.12.2009 року, про що свідчить надана відповідачем копія повідомлення про вручення поштового відправлення.
Перевіркою встановлено порушення пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яке полягало у непроведенні через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій в період з грудня 2008 р. по березень 2009 р. на загальну суму 105495,26 грн.
Відповідно до вказаного акту відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 грудня 2009 року № 0010962304, яким на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»було застосовано до позивач фінансові санкції у розмірі 527476,30 грн.
Як вбачається зі змісту акта перевірки, підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій було здійснення з грудня 2008 року по березень 2009 року послуг з видачі дозволів на кордоні у підпорядкованих Східному територіальному відділенню ДП «СМАП»відділках «Успенка», «Просяне», «Танюшівка»та «Керч»з отриманням готівкових грошових коштів за прибутковими касовими ордерами. Сума отриманих готівкових коштів за надані послуги протягом зазначеного періоду становить 105549,26 грн.
На думку податкового органу, вказані операції повинні були здійснюватись із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, оскільки відділком ДП «СМАП»у комплексі «Дебальцеве»за адресою: м. Дебальцеве, вул. Красноармійська, 76, з грудня 2008 року було розпочато діяльність у сфері роздрібної торгівлі, громадського харчування та послуг, яка полягала у відкритті закусочної. Вказана діяльність закусочної здійснювалась з використанням зареєстрованих у встановленому порядку реєстраторів розрахункових операцій і, як вбачається з акту перевірки, відповідач не має зауважень до позивача з приводу функціонування цієї закусочної.
Тому, оскільки Східне територіальне відділення ДП «СМАП»здійснювало крім основної діяльності - «Допоміжна діяльність у сфері державного управління»- також діяльність в сфері торгівлі та громадського харчування, яка повязана з обовязковим використанням реєстраторів розрахункових операцій, то всі операції з отримання готівкових грошових коштів, повинні були здійснюватись відділеннями ДП «СМАП»через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство «Служба міжнародних автомобільних перевезень»було створено Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 652 від 17 жовтня 2005 року «Про реорганізацію Українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «Укрінтеравтосервіс».
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 65 від 08 лютого 2010 року було затверджено Статут державного підприємства «Служба міжнародних автомобільних перевезень»у новій редакції.
Відповідно до статті 1 Статуту Державне підприємство «Служба міжнародних автомобільних перевезень»є державним унітарним підприємством і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності та входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України.
Пунктом 2.1 статті 2 Статуту визначено, що ДП «СМАП»створено з метою здійснення діяльності у сфері міжнародних автомобільних перевезень відповідно до чинного законодавства України, в тому числі, шляхом надання вітчизняним та іноземним юридичним особам і громадянам всіх видів послуг по оформленню дозвільних документів на міжнародні автомобільні перевезення пасажирів та вантажів згідно міжнародних угод та чинного законодавства України, а також з метою отримання прибутку шляхом здійснення інших видів діяльності.
Основними напрямками діяльності ДП «СМАП»є: організація і реалізація системи оформлення і видачі дозвільних документів на перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні; оформлення необхідних документів для здійснення перевезень великовагових, негабаритних та небезпечних вантажів автотранспортними засобами українських власників на території іноземних держав; забезпечення комплексу робіт по визначенню конкретного маршруту руху, необхідності організації супроводу, а також оформлення та видача дозвільних документів на виконання перевезень, справляння додаткової плати та визначення її розміру у випадку перевищення загальної маси, осьових навантажень та габаритних параметрів автотранспортних засобів українських та іноземних перевізників; забезпечення комплексу робіт по визначенню необхідності справляння плати за проїзд автомобільними дорогами України; участь у підготовці проектів міжурядових угод та міжнародних організацій з питань автомобільних перевезень , забезпечення організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні ( п.п. 2.2.1 2.2.5 Статуту).
Як вбачається з витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 31.08.2010 року основним видом діяльності ДП «СМАП»є «Допоміжна діяльність у сфері державного управління».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт»дозвіл на здійснення міжнародних перевезень автомобільним транспортом це документ, що видається уповноваженими органами Договірних Сторін міжнародним автомобільним перевізникам для в'їзду, транзитного проїзду через територію Договірних Сторін, а також здійснення інших видів перевезень, передбачених законодавством.
Відповідно до частини 10 статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»служба міжнародних автомобільних перевезень здійснює у пунктах пропуску через державний кордон України та у пунктах видачі дозволів автомобільним перевізникам України контроль за дотриманням ними законодавства України, що стосується виконання міжнародних автомобільних перевезень.
У відповідності до ч. 3 ст. 58 зазначеного Закону функціями контролю за здійсненням міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом є: контроль за виконанням перевізниками вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень; контроль технічного, санітарного та екологічного стану транспортних засобів, що впливає на безпеку руху, екологію та санітарні норми; перевірка вагових і габаритних параметрів транспортних засобів; контроль та оформлення дозвільних документів на міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; облік автомобільних транспортних засобів, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів і вантажів; перевірка транспортно-експедиторської документації та ліцензій на здійснення міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Таким чином, ДП «СМАП»діє відповідно до вимог законодавства та Статуту, затвердженого Міністерством транспорту та зв'язку України та виконує функції уповноваженого органу стосовно видачі автомобільним перевізникам дозволів для в'їзду, транзитного проїзду через територію держав учасниць міжнародних угод, а також для здійснення інших видів перевезень, передбачених законодавством.
Діяльність з видачі дозвільних документів є основним видом діяльності ДП «СМАП»та не потребує використанням реєстраторів розрахункових операцій, що не заперечується самим відповідачем.
Так, відповідно до пункту 1 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Діяльність з видачі дозволів на кордоні за готівкові грошові кошти здійснювалась підпорядкованими відділеннями ДП «СМАП»з оформленням прибуткових касових ордерів у встановленому порядку. Правомірність цих операцій, без привязки до факту відкриття закусочної, відповідачем не заперечується.
Спірні взаємовідносини щодо застосування штрафних санкцій у розмірі 527476,30 гривень виникли між сторонами у звязку із здійсненням Східним територіальним відділенням ДП «СМАП»крім основної діяльності з видачі дозволів на кордоні, також діяльності у сфері торгівлі та громадського харчування (відкриття закусочної).
Як було встановлено під час розгляду справи, Східне територіальне відділення ДП «СМАП»є структурним підрозділом ДП «СМАП»(без права юридичної особи), яке створене відповідно до наказу ДП «СМАП»від 26.12.2005 р. № 8 та зареєстроване Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією 30 січня 2006 року.
Діяльність Східного територіального відділення ДП «СМАП»спрямована на реалізацію статутних цілей та завдань головного підприємства - ДП «СМАП», відтак основними видом діяльності Східного територіального відділення ДП «СМАП»є оформлення і видача дозвільних документів на перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні.
Вказана діяльність здійснюється через підпорядковані Східному територіальному відділенню ДП «СМАП»відділки «Успенка»(м. Амвросіївка, відстань до Дебальцеве 120 км.), «Просяне»(смт. Марківка, відстань до Дебальцеве 250 км.), «Танюшівка»(смт. Новопсков, відстань до Дебальцеве 250 км.) та «Керч»(м. Керч, відстань до Дебальцеве 800 км.), що не заперечується та не спростовується відповідачем.
В той же час у грудні 2008 року Східним територіальним відділення ДП «СМАП»у комплексі «Дебальцеве»було відкрито закусочну. Введення її в експлуатацію підтверджується розпорядженням № 9 від 14.08.2008 року, ухваленим начальником Східного територіального відділення СМАП.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Таким чином, оскільки діяльність позивача по відкриттю закусочної відноситься до діяльності у сфері роздрібної торгівлі, громадського харчування та послуг, то вказана діяльність повинна здійснюватись з використанням зареєстрованих у встановленому порядку реєстраторів розрахункових операцій. Як вбачається з акту перевірки відповідач в цій частині не має претензій до позивача щодо застосування РРО.
Як було встановлено під час розгляду справи, діяльність закусочної була територіально та організаційно відокремлена від діяльності по оформленню і видачі дозвільних документів на перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні та мала допоміжний характер.
Основний вид діяльності Східного територіального відділення ДП «СМАП»- «Допоміжна діяльність у сфері державного управління»- не змінювався та продовжував здійснюватись після відкриття закусочної.
Як вбачається із ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Тобто, для того, щоб операція вважалась розрахунковою з метою застосування РРО, необхідно дотримання певних вимог, здійснення розрахункової операції у сфері торгівлі та послуг, прийняття готівкових коштів за товар, прийняття їх за місцем реалізації товару.
Стаття 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачає випадки, коли реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема, пунктом 1 цієї статті визначено, що при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Таким чином, оскільки торгівля та громадське харчування не належить до основних видів діяльності позивача, тому підприємство не відноситься до підприємств торгівлі та громадського харчування.
Можливість здійснення ДП «СМАП»торгівельної діяльності у сфері громадського харчування передбачена п. 2.3 Статуту підприємства та має допоміжний (другорядний) характер по відношенню до основного виду діяльності підприємства.
Враховуючи вищевикладене, на спірні правовідносини розповсюджується дія пункту 1 частини 1 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а тому при здійсненні діяльності з оформлення і видачі дозвільних документів на перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не повинні були застосовуватись, і застосування штрафних санкцій у загальній сумі 527476,30 грн. за вказаними операціями є неправомірним.
При цьому суд також відзначає, що оскаржуване рішення містить невірне посилання на акт перевірки № 1291/26/50/23/33880040 від 01.12.2009 р., в той час, як фактично порушення були встановлені актом перевірки № 2318/23/33631089 від 02.09.2009 р. Посилання на те, що цьому акту відповідачем присвоєно свій власний (вхідний) номер на підставі Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених наказом ДПА України від 12 серпня 2008 року № 534, суд до уваги не беруться оскільки, як вбачається з листа Міністерства юстиції України від 30 червня 2010 року, зазначений наказ включено Переліку актів, які спрямовані до виконання із порушенням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час розгляду справи відповідачем не було спростовано доводів позивача та не доведено правомірності оскаржуваного рішення.
За таких обставин позов підлягає задоволенню, витрати по сплаті судового збору за приписами статей 87, 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України.
Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державного підприємства «Служба міжнародних автомобільних перевезень»(03083, м. Київ, проспект Науки, 57, код ЄДРПОУ 33880040) до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 23) задовольнити повністю.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 грудня 2009 року № 0010962304 Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Служба міжнародних автомобільних перевезень»(03083, м. Київ, проспект Науки, 57, код ЄДРПОУ 33880040) 3, 40 грн. (три гривні 40 копійок) судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.А. Кармазін
Повний текст постанови складений та підписаний 09 вересня 2010 року.