Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 листопада 2009 року 12:05 № 2а-4743/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Степанюка А.Г. при секретарі судового засідання Федоровій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю"Інтерофіс Лімітед"
до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області
про
про
провизнання незаконними дій та скасування виданого висновку про результати розгляду матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельної ділянки для розробки піщаного кар’єру біля с.Стратин Рогатинського району Івано-Франківської області;
обов’язання надати ТОВ «Інтерофіс Лімітед» позитивний висновок про результати розгляду матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельної ділянки для розробки піщаного кар’єру біля с.Стратин Рогатинського району Івано-Франківської області;
зобов’язання надати ТОВ «Інтерофіс Лімітед» погодження вибору земельної ділянки для розробки піщаного кар’єру біля с.Стратин Рогатинського району Івано-Франківської області та підписати акт вибору земельної ділянки для розробки піщаного кар’єру за межами населеного пункту с.Стратин Струтинської сільської ради Рогатинського району ТОВ «Інтерофіс Лімітед». На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Уточнені позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що Відповідач порушив п.п.16 п.4 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України затверджене Постановою КМУ від 02.11.2006р. №1524 яким міністерство забезпечує в межах своїх повноважень погодження вибору земельних ділянок для розміщення об’єктів, місць розташування об’єктів та проектів відведення земельних ділянок.
Вважає, що Розпорядження КМУ №610-р від 10.04.2008р. не може вважатись достатньою підставою для відмови у погодженні, оскільки дане Розпорядження суперечить п.4.8 Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі,, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548.
Позивач у письмових запереченнях проти позову повідомив, що проти нього заперечує. При цьому посилається на те, що Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області згідно з п.1 Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Мін природи від 19.12.2006р. №548, зареєстрованим Мін’юстом 13.02.2007р. №119/13386 є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління. Управління в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд –
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтерофіс Лімітед»зареєстроване Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 01.06.2004р. та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 32962368.
29.10.07р. Позивач отримав в Міністерстві охорони навколишнього середовища спеціальний дозвіл за №4473 на користування надрами Погребинсько-Городовського родовища піску, що знаходиться біля с.Стратин Рогатинського району Івано-Франківської області.
Рішенням двадцять п’ятої сесії Івано-Франківської обласної ради п’ятого демократичного скликання №664-25/2008 від 19.09.2008р., Позивачу надано гірничий відвід для розробки зазначеного родовища піску загальною площею 78,1 га.
Також, Позивач отримав погодження вибору земельної ділянки від наступних організацій: ДП «Рогатинський лісгосп»лист № 01-3/23 від 21.01.2009р.; Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства, що є теперішнім користувачем земель, які входять в межі отриманого гірничого відводу лист № 03/2-12/04 від січня 2009р.; ДО «Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт геологічному вивченню та використанню надр»лист №22п від 23.03.2009р.; Відділ культури і туризму Рогатинської районної державної адміністрації Висновок № 371 25.03.2009р.; Рогатинська районна санітарно-епідеміологічна станція Висновок № 03-3/398/42 від 31.03.09р.; відділ регіонального розвитку, містобудування та архітектури Рогатинської райдержадміністрації Висновок № 196/01-20 від 24.03.2009р.; Управління Держкомзему в Рогатинському районі лист № 08-01-29/46 від 30.03.2009р.
19.03.2009 року листом за № 83 Позивач звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища про надання погодження акту вибору земельної ділянки для розробки піщаного кар'єру та видачі висновку щодо погодження вибору її місця розташування.
В листі від 08.04.2009р. № 06-55/308 Відповідач повідомив про відмову у наданні необхідного погодження. Свою відмову мотивував наявністю Розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 року «Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками», відповідно до якого Відповідачем зупинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення.
Позивач не погоджується з позицією Відповідача та просить суд визнати незаконними дії та скасувати висновок про результати розгляду матеріалів та зобов’язати надати позитивний висновок про результати розгляду матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельної ділянки для розробки піщаного кар’єру біля с.Стратин Рогатинського району Івано-Франківської області.
Також, зобов’язати надати ТОВ «Інтерофіс Лімітед»погодження вибору земельної ділянки для розробки піщаного кар’єру біля с.Стратин Рогатинського району Івано-Франківської області та підписати акт вибору земельної ділянки для розробки піщаного кар’єру за межами населеного пункту с.Стратин Струтинської сільської ради Рогатинського району ТОВ «Інтерофіс Лімітед».
Заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази та оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до наступного:
Відповідно до ч.9 ст.118 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Згідно ч.6 ст.123 вищевказаного Кодексу проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об’єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Порядок погодження питань, пов’язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок вказано в ч.7 ст.151 вказаного Кодексу, відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п’ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п’ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування та архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об’єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.
Відповідно до Розпорядження КМУ від 10.04.08р. №610-р «Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками», метою недопущення порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок, до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживання у цій сфері було зупинено прийняття рішення про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення.
Відтак, при погодженні матеріалів місця розташування земельної ділянки, Відповідач мав би керуватись Порядком погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Мінприроди від 05.11.2004р. №434, який розроблено відповідно до статей 118, 123, 124, 151 Земельного кодексу України, де згідно п.4.5 Порядку щодо результатів розгляду матеріалів висновок може бути як позитивний так і негативний щодо вилучення (викупу), надання земельної ділянки.
Проте, у листі від 08.04.09 р. № 06-55/308 Відповідач повідомив що відповідно до розпорядження КМУ від 10.04.08 р. № 610 та листа Мін природи від 087.05.08 р. № 1754 держуправлінням зупинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення земельних ділянок лісогосподарського призначення, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення.
Вказаний лист Відповідача від 08.04.09 р. № 06-55/308 за своїм змістом не є відмовою у погодженні акту вибору земельної ділянки, та наданні висновку щодо погодження вибору її місця розташування, а є лише повідомленням про те, що у відповідності до розпорядження КМУ від 10.04.08 р. № 610 та листа Мін природи від 087.05.08 р. № 1754 держуправлінням зупинено прийняття таких рішень.
Також судом враховується, що згідно розпорядження КМУ від 10.04.08 р. № 610 зупинено прийняття рішення про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення.
За таких обставин суд вважає, що Відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України, а вимоги Позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено 07.12.09р.