Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/19262/24-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 травня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого Першого СВ Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,-
ВСТАНОВИВ:
до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого Першого СВ Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ).
Обґрунтовуючи внесене клопотання, сторона кримінального провадження слідчий вказав, що слідчими Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024100110000079 від 03.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2КК України.
Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні розпочато на підставі заяви адвоката ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_6 від 19.02.2024 щодо фактів можливого вчинення кримінального правопорушення службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 у можливій співучасті з працівниками органів ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно вищевказаної заяви, 07 березня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_4 прийнято рішення № 89-рш про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (МФО НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Відповідно до приписів статті 77 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» ІНФОРМАЦІЯ_6 приймає рішення про відкликання у банку банківської ліцензії та ліквідацію банку за пропозицією ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом п`яти днів з дня отримання такої пропозиції Фонду.
Порядок відкликання банківської ліцензії у банку, що ліквідується за ініціативою власників, визначається нормативно-правовими актами ІНФОРМАЦІЯ_7 .
ІНФОРМАЦІЯ_6 не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, повідомляє про це банк та надсилає рішення до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 у день отримання рішення ІНФОРМАЦІЯ_7 про ліквідацію банку набуває прав ліквідатора банку та розпочинає процедуру його ліквідації відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Процедура ліквідації банку вважається завершеною, а банк ліквідованим з дня внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
У подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_8 по роботі з великими платниками податків проведено документальну позапланову виїзну перевірку Банку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2021 по 31.12.2022 та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2021 по 31.12.2022.
За результатами перевірки складено Акт № 1621/Ж5/31-00-07-03-01-15/21570492 від 21 липня 2023 року.
За наслідками перевірки Банк отримав п`ять податкових повідомлень-рішень на загальну суму, включаючи штрафні санкції, більше 7 млрд. 237 млн. грн.
30.10.2023 ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_9 по справі № 320/37627/23 відкрито провадження за адміністративним позовом ОСОБА_6 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_2 , Приватне акціонерне товариство « ІНФОРМАЦІЯ_5 » про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. Таким чином, грошові зобов`язання вважаються неузгодженими до набрання судовим рішенням законної сили у відповідності до ст. 56.18 ПК України.
Незважаючи на вищезазначене, уповноважена особа Фонду на ліквідацію AT « ІНФОРМАЦІЯ_5 » акцептовує кредиторські вимоги ДПС та своїм листом від 02.11.2023 вих. № 3437/019-23 ініціює розгляд ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі по тексту - ІНФОРМАЦІЯ_10 ) питання про затвердження змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів Банку шляхом збільшення восьмої черги на 7 234 644 571,17 грн.
06.11.2023 не отримавши заяву від ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання кредиторських вимог, виконавчою дирекцією ІНФОРМАЦІЯ_10 незважаючи на вимоги розділу VII Положення про порядок складання і ведення реєстру акцептованих вимог кредиторів та задоволення вимог кредиторів банків, що ліквідуються № 3711 (зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_11 07 вересня 2017 р. за № 1104/30972) (далі - Положення № 3711) умисно ухвалено рішення № 1419 «Про затвердження змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів AT « ІНФОРМАЦІЯ_5 », яким затверджені зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів AT « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Після внесення зазначених змін загальна сума акцептованих вимог кредиторів збільшена на 7 234 644 571,17 грн. та становитиме 8 075 512 000,15 грн.
Після цього, вже 05.12.2023 виконавчою дирекцією ІНФОРМАЦІЯ_10 ухвалено рішення № 1553 «Про задоволення вимог восьмої черги реєстру акцептованих вимог кредиторів AT « ІНФОРМАЦІЯ_5 », відповідно до якого погоджено збільшення розміру часткового задоволення вимог кредитора восьмої черги ДПС на суму 550 000 000, 00 гри, шляхом перерахування кредиторських вимог в безготівковій формі. Вказане підтверджує прийняття рішення № 1419 без наявних правових підстав (раніше, ніж була подана заява), а отже зловживаючи своїми повноваженнями.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» ІНФОРМАЦІЯ_12 складається з семи членів. Директор - розпорядник Фонду та його заступники входять до складу виконавчої дирекції Фонду за посадою. Рішення виконавчої дирекції Фонду приймаються на засіданнях простою більшістю голосів за умови участі в засіданні не менше ніж чотирьох членів виконавчої дирекції. У разі рівного розподілу голосів голос директора - розпорядника Фонду є вирішальним.
Рішення № 1419 від 06.11.2023 підписане директором-розпорядником Виконавчої дирекції ФГВФО ІНФОРМАЦІЯ_13 . При цьому, у тексті рішення № 1419 від 06.11.2023 є посилання на Протокол засідання виконавчої дирекції від 6 листопада 2023 року № 128/23, який у відкритому доступі відсутній.
Відповідно до п.п. 1 п. 1 Розділу VII Положення, однією із підстав для внесення до затвердженого реєстру акцептованих вимог кредиторів змін, які піддягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду, є:
1) рішення суду, яке набрало законної сили (у тому числі рішення судів, які набрали законної сили після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторів, визначеного статтею 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»), за яким, зокрема, виникають: зобов`язання банку перед кредиторами, що виникли до дня початку процедури ліквідації (тобто у восьму чергу).
Внесення змін до затвердженого реєстру акцептованих вимог кредиторів на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється на підставі заяви кредитора про кредиторські вимоги до банку, додатком до якої в обов`язковому порядку має бути копія рішення суду, належним чином засвідчена, з відміткою суду про дату набрання рішенням суду законної сили.
Крім того, розділом VII Положення № 3711 передбачений виключний перелік підстав для внесення змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів Фонду, має бути надана відповідна заява ДПС про кредиторські вимоги до банку, додатком до якої в обов`язковому порядку має бути копія рішення суду, належним чином засвідчена, з відміткою суду про дату набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.
Норми статті 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлюють, що в межах ліквідаційної процедури Фонд визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів: складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду. Реєстр акцептованих вимог кредиторів та зміни до нього підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду.
Черговість та порядок задоволення вимог до банку, оплата витрат та здійснення платежів визначена статтею 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Визначення суми вимог кожного кредитора та віднесення вимог до певної черги передбачені розділом ІІІ Порядку № 3711.
Відповідно до пункту 2 розділом ІІІ Порядку №3711 віднесення вимог кредиторів до певної черги відбувається у такому порядку:
1) реєстр акцептованих вимог кредиторів складається відповідальним структурним підрозділом Фонду або уповноваженою особою Фонду (у разі делегування їй відповідних повноважень) протягом 90 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку відповідно до частини другої статті 45 Закону;
2) віднесення вимог кредиторів до певної черги здійснюється відповідальним структурним підрозділом Фонду або уповноваженою особою Фонду (у разі делегування їй відповідних повноважень) відповідно до черговості, встановленої частиною першою статті 52 Закону, а саме:
до сьомої черги відносяться вимоги інших вкладників, які не є пов`язаними з банком особами, юридичних осіб - клієнтів банку, які не є пов`язаними з банком особами, а саме:
вимоги вкладників, кошти яких залучались банком на індивідуальній основі з метою отримання від банку відсотків за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або які мають інші фінансові привілеї: вимоги вкладників у межах вкладу до 10 гривень; вимоги вкладників за ощадними (депозитними) сертифікатами банку на пред`явника, виданими до 30 червня 2021 року; вимоги кредиторів - юридичних осіб, у тому числі за ощадними та депозитними сертифікатами банку; вимоги кредиторів - юридичних осіб, майнові права за коштами яких передані банку в заставу як засіб виконання позичальником або майновим поручителем зобов`язань, що виникли на підставі укладених з банком кредитних договорів; вимоги вкладників та кредиторів - юридичних осіб за вкладами у банківських металах; вимоги за зобов`язаннями банку із сплати податків і зборів, що виникли під час проведення ліквідації (в межах ліквідаційної процедури); вимоги ІНФОРМАЦІЯ_7 , що виникають на підставі договору про надання кредиту рефінансування; інші вимоги ІНФОРМАЦІЯ_7 , у тому числі штрафні санкції; кошти, що надійшли до банку на рахунок, на якому обліковуються кошти до з`ясування, де платником була юридична особа, та які не були зараховані належним отримувачам цих коштів із завершенням технологічного циклу згідно з вимогами законодавства України; кошти на рахунках клієнтів банку - юридичних осіб, що були обмежені на розпорядження (арештовані), відповідно до вимог законодавства України.
Про акцептування вимог кредитора на суму коштів, на які накладено обмеження на розпорядження (арешт), банк направляє повідомлення ініціатору такого обмеження (арешту) (суд, органи державної виконавчої служби, приватних виконавців) про включення залишку, що обліковується на рахунку, який арештований, до реєстру акцептованих вимог кредиторів на користь кредитора;
до восьмої черги відносяться будь-які інші вимоги кредиторів банку, крім вимог за субординованим боргом.
До таких вимог зокрема відносяться: вимоги за зобов`язаннями банку із сплати податків і зборів, що виникли до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, вимоги фізичних осіб за депозитними та ощадними сертифікатами банку, емітованими з 01 липня 2021 року, якщо день початку процедури виведення Фондом такого банку з ринку або день початку процедури ліквідації такого банку (у разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію такого банку з підстав, визначених частиною другою статті П Закону України «Про банки і банківську діяльність») припадає на період з 05 серпня 2021 року;
Тобто, норми Положення № 3711 встановлюють наступне: а) віднесення вимог кредиторів банку до певної черги здійснюється відповідальним структурним підрозділом Фонду або уповноваженою особою Фонду (у разі делегування їй відповідних повноважень) відповідно до черговості, встановленої частиною першою статті 52 Закону, а саме: до сьомої черги відносяться, у т.ч. вимоги за зобов`язаннями банку із сплати податків і зборів, що виникли під час проведення ліквідації (в межах ліквідаційної процедури); б) до восьмої черги відносяться, зокрема, вимоги за зобов`язаннями банку із сплати податків і зборів, що виникли до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (п.п. 2 п. 1 роз. ІІІ Положення № 3711).
Таким чином, на думку заявника внаслідок ухвалення вищезазначених рішень ІНФОРМАЦІЯ_10 , акціонерам AT « ІНФОРМАЦІЯ_5 », у тому числі ОСОБА_6 , завдано прямих збитків у розмірі 550 000 000 грн.
Слідчий зазначив, що по даному кримінальному провадженні провадяться слідчі дії, в зв`язку з чим виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), з можливістю ознайомлення із оригіналами та вилучення належних чином завірених копій документів.
В судове засідання слідчий, прокурор не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Слідчий подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність та зазначив, що клопотання підтримує в повному обсязі.
Представник особи, у володінні якої перебувають речі та документи в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності слідчого, прокурора на підставі наявних доказів.
Фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 132 КПК України, тимчасовий доступ є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Згідно до ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв`язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу; 11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З матеріалів клопотання вбачається, що іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.
Таким чином, дослідивши матеріали клопотання, враховуючи положення ст. 163 КПК України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо.
На підставі викладеного і керуючись ст. 108, ст.ст. 159, 160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого Першого СВ Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 62024100110000079 від 03.04.2024 - слідчим Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), з можливістю ознайомлення із оригіналами та вилучення належних чином завірених копій документів, а саме: матеріалів перевірок АТ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (МФО НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) проведених посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 за період із 01.01.2023 по дату постановлення ухвали (в тому числі накази, направлення, акти, усі додатки до актів, службові записки, тощо), податкові повідомлення-рішення, прийняті на підставі вказаних перевірок завірені копії наказів про призначення/переведення, звільнення, посадових інструкцій зазначених посадових осіб ЦМУ та положень про відділи у яких вони перебувають на посаді.
Визначити строк дії ухвали тривалістю в два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, особам, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні та/або оперативним підрозділам органів внутрішніх справ, які здійснюють слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора та надати їм можливість вилучити зазначені в ухвалі документи.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2-х примірниках.
Прим. 1 - справа №757/19262/24-к.
Прим. 2 - слідчий ОСОБА_3
Копія - ІНФОРМАЦІЯ_1
Виконавець: ОСОБА_1 , 09.05.2024