Постанова № 119479354, 04.06.2024, Семенівський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
04.06.2024
Номер справи
547/442/24
Номер документу
119479354
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченка, 41а, смт Семенівка, Кременчуцький р-н., Полтавська обл., 38200

тел.(05341)9-17-39,факс 9-17-39,9-15-37,E-mailinbox@sm.pl.court.gov.ua

ідентифікаційний номер 02886143

Справа №547/442/24

Провадження №3/547/220/24

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2024 року смт Семенівка, Полтавська область

Суддя Семенівського районного суду Полтавської області В.Ф.Харченко, за участі секретаря судових засідань О.О.Харченко, прокурора Д.К.Богатирьова, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань № 2 Семенівського районного суду Полтавської області, справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Полтавської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання: АДРЕСА_1 , освіта вища військова, одружений, місце роботи (служби) на момент вчинення поставлених у провину адміністративних правопорушень: начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 , підполковник, посвідчення офіцера НОМЕР_1 , наразі начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2ст.17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

1.19.04.2024 до Семенівського районного суду Полтавської області із Полтавської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2ст.17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), справа №547/442/24.

Також 19.04.2024 до Семенівського районного суду Полтавської області із Полтавської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2ст.17215 КУпАП, справа №547/443/24.

Крім цього, 19.04.2024 до Семенівського районного суду Полтавської області із Полтавської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративноївідповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 17215 КУпАП, справа №547/444/24.

2.Визначення головуючого судді стало можливим 29.04.2024 після закінчення відпустки єдиного судді, який здійснює правосуддя у складі Семенівського районного суду Полтавської області, ОСОБА_3 .

2.1.Постановою судді від 29.04.2024 об`єднано справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 17215 КУпАП, справа №547/442/24, зісправою № 547/443/24 про його притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 17215 КУпАП, та зі справою № 547/444/24 про його притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 17215 КУпАП, в одне провадження; присвоєно об`єднаним справам № 547/442/24.

3.3 (три) протоколи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 від 12.04.2024 у справах №№ 547/442/24, 547/443/24, 547/444/24 вказують на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 КУпАП недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене вумовах особливого періоду, за таких обставин (т. 1 а.с. 3-10, 91-98, 173-180).

4.Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оборону України" особливий період період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

У відповідності до ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крімцільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Обставинами (умовами), що визначають момент настання особливого періоду є: або оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової), або доведення такого рішення до виконавців стосовно прихованої мобілізації, або момент введення воєнного стану в Україні чи окремих її місцевостях.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який надалі продовжено до 18.08.2023.

За викладених обставин особливий період як часовий проміжок, що охоплює у тому числі воєнний час, на даний час не завершився.

Так, ОСОБА_1 відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 35 від 22.02.2022, призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ОСОБА_1 під час проходження військової служби повинен свято та непорушно дотримуватись Конституції України і законів України, додержуватись правил військової ввічливості та поведінки, не допускати негідних вчинків, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.

Згідно ст. 9 Закону України "Про Збройні Сили України" комплектування Збройних Сил України особовим складом, їх мобілізаційне та оперативне розгортання в особливий період, здійснення заходів, пов`язаних з підготовкою та призовом громадян на військову службу забезпечує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про Збройні Сили України" Міністерство оборони України забезпечує життєдіяльність Збройних Сил України, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної придатності та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил України в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України, і здійснює контроль за їх ефективним використанням, організовує виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил України.

Пунктом 1 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, визначено, що Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.

Згідно ст. 1 Закону України "Про оборону України" до органів військового управління віднесено і територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Таким чином, Міністерство оборони України реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва як безпосередньо, так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні.

Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі Положення), що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до п. 8 Положення завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків зокрема є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил,.

Згідно п. 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань окрім іншого:

- ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам.

Будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до вимог ст.11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі Статут), ОСОБА_1 був зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок.

Відповідно до п. 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до примітки до ст. 17213 КУпАП під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або виконують такі обов`язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Таким чином, обіймаючи посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 був військовою службовою особою, яка постійно обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків.

Проте, ОСОБА_1 діючи всупереч інтересам служби та наведеним вимогам Статутів Збройних Сил України, допустив вчинення військового адміністративного правопорушення.

Згідно пунктів 1.1 та 1.2 глави 1 розділу І "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затвердженого наказом Міністра оброни України від 14.08.2008 № 402 (далі Положення), військово-лікарська експертиза це медичний огляд, який визначає придатність до військової служби за станом здоров`я призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних (в тому числі офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу), установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1глави 2розділу ІПоложення визначено,що дляпроведення військово-лікарськоїекспертизи створюютьсявійськово-лікарськікомісії (далі ВЛК),штатні тапозаштатні (постійноі тимчасоводіючі),які приймаютьпостанови.Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвомпро хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Пунктом 2.2глави 2розділу ІПоложення визначено,що штатніВЛК євійськово-медичнимиустановами тадо нихналежать Центральна військово-лікарськакомісія, ВЛКрегіону, ВЛК евакуаційного пункту, ВЛК пересувної госпітальної бази.

При цьому, пунктом 2.4.5 глави 2 розділу І Положення визначено, що ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.

Відповідно до пунктів 2.6.1 глави 2 розділу І Положення у військових комісаріатах діють позаштатні постійно діючі ВЛК, які за рішенням військового комісара проводять медичний огляд військовозобов`язаних (п. 3.1 розділу ІІ Положення).

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов`язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби", "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)", "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" (пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення).

Разом з цим, відповідно до п 22.5 глави 22 розділу ІІ Положення, під час дії правового режиму воєнного стану на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, складається свідоцтво про хворобу. У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК.

У подальшому,відповідно доп.22.6глави 22розділу ІІПоложення свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК затвердженню у воєнний час на всіх військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Таким чином, під час дії правового режиму воєнного стану, починаючи із 24.02.2022, на всіх офіцерів запасу, яких визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, складається виключно свідоцтво про хворобу, яке разом з постановою ВЛК підлягає обов`язковому направленню для розгляду та затвердження штатною ВЛК регіону.

Разом з цим встановлено, що у порушення вимог п. п. 22.5 та 22.6 глави 22 розділу 2 Положення, начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 підписав документи, що стали підставою для виключення з військового обліку таких офіцерів запасу.

4.1.Офіцер запасу, молодший лейтенант ОСОБА_4 , 1995 р.н., був виключений з військового обліку 01.06.2022 за відсутності свідоцтва про хворобу. При цьому довідка ВЛК не погоджена штатною ВЛК регіону.

Зазначене підтверджується копіями довідок ВЛК, матеріалами перевірки ІНФОРМАЦІЯ_5 , допитами провідного спеціаліста відділу призову сектора комплектування ІНФОРМАЦІЯ_6 , начальника поліклініки в/ч НОМЕР_2 .

Враховуючи викладене, начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, неналежним чином виконував обов`язки військової служби, а саме всупереч вимог п. п. 22.5 та 22.6 глави 22 розділу 2 Положення, безпідставно, за відсутності свідоцтва про хворобу, 01.06.2022підписав документи у ІНФОРМАЦІЯ_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що стали підставою для виключення з військового обліку зазначеного офіцера запасу.

4.2.Офіцер запасу лейтенант ОСОБА_5 , 1972 р.н., був виключений з військового обліку 13.04.2022 за відсутності свідоцтва про хворобу. При цьому довідка ВЛК не погоджена штатною ВЛК регіону.

Зазначене підтверджується копіями довідок ВЛК, матеріалами перевірки ІНФОРМАЦІЯ_5 , допитами провідного спеціаліста відділу призову сектора комплектування ІНФОРМАЦІЯ_6 , начальника поліклініки в/ч НОМЕР_2 .

Враховуючи викладене, начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, неналежним чином виконував обов`язки військової служби, а саме всупереч вимог п. п. 22.5 та 22.6 глави 22 розділу 2 Положення, безпідставно, за відсутності свідоцтва про хворобу, 13.04.2022підписав документи у ІНФОРМАЦІЯ_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що стали підставою для виключення з військового обліку зазначеного вище офіцера запасу.

4.3.Так, офіцер запасу старший лейтенант ОСОБА_6 , 1974 р.н., був виключений з військового обліку 05.08.2022 за відсутності свідоцтва про хворобу. При цьому довідка ВЛК не погоджена штатною ВЛК регіону.

Зазначене підтверджується копіями довідок ВЛК, матеріалами перевірки ІНФОРМАЦІЯ_5 , допитами провідного спеціаліста відділу призову сектора комплектування ІНФОРМАЦІЯ_6 , начальника поліклініки в/ч НОМЕР_2 .

Враховуючи викладене, начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, неналежним чином виконував обов`язки військової служби, а саме всупереч вимог п. п. 22.5 та 22.6 глави 22 розділу 2 Положення, безпідставно, за відсутності свідоцтва про хворобу, 05.08.2022підписав документи у ІНФОРМАЦІЯ_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що стали підставою для виключення з військового обліку зазначеного вище офіцера запасу.

4.4.Дані обставини виявлені прокурором в ході здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023172690000035 від 07.07.2023 за ч. 4 ст. 425 ККУкраїни після надходження матеріалів перевірки проведеного у ІНФОРМАЦІЯ_7 .

А тому строки накладення адміністративного стягнення повинні вираховуватися в порядку ч. 7 ст. 38 КУпАП, а саме у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Кримінальне провадження закрито 16.02.2024.

5. ОСОБА_1 під час розгляду справи про адміністративне правопорушення заперечував повністю свою провину у діянні щодо кожного із трьох офіцерів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 .

Пояснив,що жодних документів щодо зняття їх із військового обліку не підписував, не складав, не візував тощо. Будь-які записи, штампи, відмітки у військових квитках чи посвідченнях офіцера робить відповідальний працівник центру комплектування, а керівник (начальник) центру чи його територіального відділення проставляє свій підпис у квитках чи посвідченнях. Будь-хто інший проставляти підписи не може. Виняток складає лише відрядження чи перебування на лікарняному начальника центру комплектування чи територіального відділення. За облік військовозобов`язаних дійсно відповідає керівник центру комплектування чи його територіального відділу.

У дати зняття з обліку військовослужбовців чи дати складення доданих до протоколів висновків ВЛК, ОСОБА_1 перебував на службі (на роботі).

Склад позаштатної ВЛК у смт Семенівка є сталим, до нього входять лікарі Семенівської районної лікарні. Інколи військовозобов`язаних могли направляти до базової ВЛК у м. Кременчуці.

6.Захисник ОСОБА_2 наполягав на недоведеності вчинення ОСОБА_1 жодного із правопорушень і відсутності їх складу. Звернув увагу, що в Україні не оголошено військовий стан. У первинній редакції Положення слова "воєнний час" були замінені на слова "особливий період". Редакції пунктів 22.5 і 22.6 стосуються різних військовозобов`язаних.

Адміністративний матеріал і прокурор повинні довести який конкретний документ і коли підписав ОСОБА_1 про зняття з обліку кожного із трьох офіцерів, а не обмежуватися загальною вказівкою на підписання не визначених за змістом і назвою документів.

Довідок позаштатних ВЛК, які додані до протоколів і які стосуються ОСОБА_5 і ОСОБА_4 , на існувало на дату, яку прокурор вважає датою виключення цих осіб з військового обліку з вини ОСОБА_1 .

7.Прокурор ОСОБА_7 наполягав на доведеності провини ОСОБА_1 у знятті з військового обліку кожного із 3-х офіцерів запасу: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 без відповідного погодження чи затвердження ВЛК № 12 (як ВЛК регіону) довідок чи висновків ВЛК нижчого рівня. ВЛК № 12 перебуває у м. Харкові.

ОСОБА_1 , як начальник територіального відділу у смт Семенівка, на час виключення з військового обліку, несе повну відповідальність за ведення і дотримання військового обліку, виключення з нього осіб тощо.

В силу своєї посади і фаху ОСОБА_1 був обізнаний про обсяг своїх прав і обов`язків, зокрема необхідності погодження (затвердження) відповідної довідки (свідоцтва про хворобу), які складено позаштатною ВЛК ( АДРЕСА_3 ). На це вказують відповідні пункти Положення про які ОСОБА_1 знав.

Через дії ОСОБА_1 3-є офіцерів уникнули призову і військової служби в особливий період і під час воєнного стану.

Прокурор наполягає, що листи, довідки і таблиці щодо підстав і дат виключення з військового обліку ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 , є достатнім і беззаперечним свідченням вчинення ОСОБА_1 відповідного військового адміністративного правопорушення через недбале ставлення до військової служби.

Вказані факти, у т.ч. підстави для закриття кримінального провадження, доводять недбале ставлення ОСОБА_1 до військової служби, а саме як керівника 3-го відділу ТЦК. Кримінальне провадження було "фактовим", жодній особі у ньому не повідомлялося про підозру.

8.Захисник ОСОБА_2 письмовим поясненням додав, що 16.02.2024 прокурор, закриваючи кримінальне провадження, яке внесене до ЄРДР за № 42023172690000035 у зв`язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України, не встановив в діях яких саме посадових осіб відсутній склад кримінального правопорушення, а вбачається склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 17215 КУпАП.

В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 всупереч вимогам п.п. 22.5 та 22.6 глави 22 розділу 2 Положення, безпідставно, за відсутності свідоцтва про хворобу, підписав документи, що стали підставою для виключення:

- в період 13.04.2022 лейтенанта запасу ОСОБА_5 , а додана до матеріалів справи довідка ВЛК № 6/6611 відносно ОСОБА_5 датована 18.10.2022;

- 01.06.2022 молодшого лейтенанта запасу ОСОБА_4 , а додана до матеріалів справи довідка ВЛК № 6/6607 відносно ОСОБА_4 датована 18.10.2022.

Відтак не зрозуміло та не можливо встановити, яким чином ОСОБА_1 мав можливість прийняти рішення про виключення з військового обліку осіб, до прийняття рішення ВЛК.

Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина, який перебуває або був виключений з військового обліку ЗСУ, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів "Оберіг". Доказів про внесення відомостей про зняття з військового обліку осіб до реєстру "Оберіг" до матеріалів справи не додано.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала можливість настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

До компетенції суддів відноситься лише розгляд справ про адміністративні правопорушення. Питання складення протоколу про адміністративне правопорушення відноситься виключно до відання уповноважених на те осіб.

Суд має обґрунтувати свої висновки лише доказами, які є достатньо переконливими, чітко сформульованими, тобто такими, які не залишають місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується зі стандартом доведення поза розумним сумнівом, оскільки таке доведення може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Тягар доведення складу адміністративного правопорушення покладається на адміністративний орган, разом з тим, особа, яка притягається до відповідальності, звільняється від обов`язку доводити свою причетність до скоєння правопорушення.

Вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 КУпАП, а тому провадження по справі на підставі ст. 247 п. 1 КУпАП підлягає закриттю. При цьому, якщо на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, то суд в разі заперечення особою своєї вини чи наявності у її діях складу адміністративного правопорушення спочатку в повному обсязі досліджує всі обставини справи, встановлює, чи містить діяння ознаки та склад адміністративного правопорушення, чи належить особа до суб`єктів цього корупційного правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього закриває провадження у справі.

9.На підтвердження провини ОСОБА_1 у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 КУпАП, прокурор надає:

9.1.Три протоколи про адміністративні правопорушення від 12.04.2024, зміст яких відображено вище (т. 1 а.с. 3-10, 91-98, 173-180).

9.2.Витяг з положення про ІНФОРМАЦІЯ_8 , згідно п. 5.5 якого начальник ІНФОРМАЦІЯ_9 відповідає за військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідальності (т. 1 а.с. 78, 80).

9.3.Витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 від 22.02.2022 № 35 згідно якого підполковник ОСОБА_1 з 22.02.2022 прийняв посаду і справи начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 (т. 1 а.с. 83).

9.4.Повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_5 про кримінальне правопорушення від 07.07.2023 № 2597, яким повідомлено, що в діях військових службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 та його підпорядкованих відділів попередньо вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 425 КК України (недбале ставлення військової службової особи до служби, вчинене в умовах воєнного стану) (т. 1 а.с. 11, 13, 32, 33).

Зокрема службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 та його підпорядкованих відділів, недбало ставлячись до військової служби, у порушення вимог п.п. 22.5, 22.6 глави 22 розділу 2 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затвердженого наказом Міністра оброни України від 14.08.2008 № 402, лише на підставі карток обстеження та медичного огляду (довідки ВЛК та свідоцтва про хворобу відсутні), у період з 24.02.2024 по цей час безпідставно виключили з військового обліку 194 офіцера запасу, які були визнані позаштатними військово-лікарськими комісіями при ІНФОРМАЦІЯ_7 та його підпорядкованих відділах непридатними за станом здоров`я, а саме:

-№ п/п 179; ОСОБА_4 , 1995 р.н.; рішення позаштатного ВЛК (довідка, свідоцтво про хворобу відсутнє); рішення ВЛК непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку; дата ВЛК 01.06.2022; дата затвердження рішення ВЛК Регіональною ВЛК відсутнє;

-№ п/п 177; ОСОБА_5 , 1972 р.н.; рішення позаштатного ВЛК (довідка, свідоцтво про хворобу відсутнє); рішення ВЛК непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку; дата ВЛК 13.04.2022; дата затвердження рішення ВЛК Регіональною ВЛК відсутнє;

-№ п/п 180; ОСОБА_6 , 1974 р.н.; рішення позаштатного ВЛК (довідка, свідоцтво про хворобу відсутнє); рішення ВЛК непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку; дата ВЛК 05.08.2022; дата затвердження рішення ВЛК Регіональною ВЛК відсутнє.

9.5.Список офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з 24.02.2022, що складений начальником ІНФОРМАЦІЯ_11 (т. 1 а.с. 37, 38, 49).

У списку вказані ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 за №№ 179, 177 і 180.

9.6.Витяг з ЄРДР, номер кримінального провадження: 42023172690000035, дата реєстрації: 07.07.2023, правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч. 4 ст. 425 КК України, фабула: у період з 24.02.2022 по 06.07.2023 внаслідок недбалого ставлення службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 та його структурних підрозділів до виконання своїх службових обов`язків, в умовах воєнного стану, було безпідставно виключено з військового обліку офіцерів запасу, які були визнані позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 непридатними за станом здоров`я (т. 1 а.с. 52).

9.7.Протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 26.10.2023, де остання зазначила, що виконує обов`язки голови гарнізонної військо-лікарської комісії, до повноважень якої відноситься медичний огляд, який визнає придатність до військової служби за станом здоров`я призовників. Військової та військовозобов`язаних (в тому числі офіцерів запасу) за направленням. Постанови ВЛК на офіцерів запасу, яких визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. Оформлюється виключно свідоцтвом про хворобу, яке підлягає обов`язковому розгляду та затвердженню штатною ВЛК регіону. Оформлені довідками постанови ВЛК вважаються такими, що не набрали законної сили та не являються підставами для виключення офіцерів запасу з військового обліку за станом здоров`я (т. 1 а.с. 53-55).

9.8.Протокол допиту свідка ОСОБА_9 від 25.10.2023, де останній зазначив, що з 09.11.2020 перебуває на посаді провідного спеціаліста відділу призову сектора комплектування ІНФОРМАЦІЯ_6 . Водночас з цієї ж самої дати виконує обов`язки голови позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_12 . Згідно картки обстеження та медичного огляду на офіцерів запасу заповнювались постанови ВЛК у вигляді довідок ВЛК (додаток № 4), які на затвердження до 12 Регіональної ВЛК не направлялись. Довідки ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку також до 12 Регіональної ВЛК не направлялись, оскільки вони не потребують затвердженню. В червні 2022 з 12Регіональної ВЛК надійшов лист щодо роз`яснення пунктів 22.5, 22.6, 22.9 де вказано, що офіцерам запасу, які визнані позаштатними ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров`я заповнювати свідоцтво про хворобу, яке потребує затвердженню 12 Регіональної ВЛК. Га даний час цей лист з 12 Регіональної ВЛК підшитий до справи за 2022 рік, яка знаходиться в архіві. З цього часу на офіцерів запасу, які визнані позаштатними ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку направлялись до військової частини НОМЕР_2 (Полтавський гарнізонний військовий госпіталь) для оформлення свідоцтва про хворобу з подальшою відправою до 12 РВЛК для затвердження. З квітня 2023 згідно з усним розпорядженням начальника ЦВЛК на офіцерів запасу, які визнані позаштатними ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, позаштатні ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 повинні самостійно складати свідоцтва про хворобу (додаток № 11) та направляти до 12РВЛК для затвердження (т. 1 а.с. 56-58).

9.9.Протокол допиту свідка ОСОБА_10 від 03.08.2023, де останній зазначив, що починаючи з 30.03.023 по даний час перебуває на посаді старшого офіцера ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до вимог чинного законодавства України, виключення офіцерів запасу з військового обліку здійснюється на підставі рішення ВЛК, досягнення граничного віку (60 років) перебування на військову службу та зміною місця проживання чи реєстрації, смерті. Виключення офіцерів запасу, які перебували на військову обліку в 3 відділі ІНФОРМАЦІЯ_7 , в період з 24.02.2022 по 18.10.2022, здійснювалося на підставі рішення позаштатної, постійно діючої ВЛК. Вподальшому, відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.10.2022 № 7/3/2/482, військовозобов`язаним офіцерам запасу видавалися довідки ВЛК тільки після заповнення свідоцтва про хворобу та затвердження її 12 /РВЛК МО України (м.Харків). Після зазначеного розпорядження в період з 18.10.2022 по т.ч. жодний офіцер запасу не був виключений з військового обліку на підставі рішення позаштатної, постійно діючої ВЛК. У вищевказаний період не було зроблено жодного запису у військово-обліковий документ військовозобов`язаний запасу офіцерського складу про непридатність їх до військової служби з виключенням з військового обліку (т. 1 а.с. 72-78).

9.10.Лист-нагадування про порядок медичного огляду військовозобов`язаних від 11.05.2023 № 1032 Регіональної ВЛК № 12, який складено після виключення кожного із трьох вказаних осіб ( ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ) з військового обліку (т. 1 а.с. 59-61).

9.11.Лист ІНФОРМАЦІЯ_11 від 28.06.2023 № 8/3/265 з вимогою, зокрема, надати відомості про офіцерів запасу, яких виключено з військового обліку не на підставі свідоцтва про хворобу, яка разом із постановою ВЛК не направлено для розгляду та затвердження до 12 Регіональної ВЛК (т. 1 а.с. 62, 63).

9.12.Постанову про закриття кримінального провадження від 16.02.2024, якою кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 42023172690000035 від 07.07.2023, закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України (т. 1 а.с. 62-70).

Постанова зазначає, зокрема, що з об`єктивної сторони злочин за ч. 4 ст. 425 ККУкраїни характеризується бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби, наслідками у вигляді істотної шкоди і причинним зв`язком між бездіяльністю і наслідками; з суб`єктивної сторони злочин характеризується непрямим умислом або необережністю до діяння, необережністю до наслідків.

Прокурор робить висновок, що відсутність в діях відповідальних осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 складу кримінального правопорушення, оскільки відсутня істотна шкода або інші тяжкі наслідки від вчиненого ними кримінального правопорушення.

Слід зауважити, що постанова про закриття кримінального провадження від 16.02.2024 не встановила які саме особи вчинили відповідну бездіяльність.

9.13.Довідку військово-лікарської комісії ( АДРЕСА_4 ) від18.10.2022 № 6/6607, якою молодшого лейтенанта ОСОБА_4 , 1995 року народження, визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Проведено медичний огляд ВЛК 18.10.2022 (т. 1 а.с. 71).

9.14.Довідку військово-лікарської комісії ( АДРЕСА_4 ) від18.10.2022 № 6/6611, якою лейтенанта ОСОБА_5 , 1972 року народження, визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Проведено медичний огляд ВЛК 18.10.2022 (т. 1 а.с. 152).

9.15.Довідку військово-лікарської комісії ( АДРЕСА_2 ) від 01.06.2022 № 874, якою старшого лейтенанта ОСОБА_6 , 1974 року народження, визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Проведено медичний огляд ВЛК 01.06.2022 (т. 1 а.с. 241).

10.Відповідно до ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усісумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно ст. 129 Конституції Українирозгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Відповідно до ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255цього Кодексу.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

11.Ч. 2 ст. 17215 КУпАП, яка поставлена у провину ОСОБА_1 , передбачає адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Отже це правопорушення з формальним складом.

На час вчинення ОСОБА_1 кожного із трьох можливих діянь і на час розгляду справи про адміністративне правопорушення, диспозиція ч. 2 ст. 17215 КУпАП не змінювалася. Законом України№ 2839-IX від 13.12.2022 змінена санкція ч. 2 ст. 17215 КУпАП у бік її посилення.

12.На час вчинення ОСОБА_1 кожного із трьох можливих діянь пункти 22.5 і 22.6 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 мали таку редакцію:

22.5. Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіхінших випадкаху особливийперіод постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. Увоєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

22.6. Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК затвердженню:

а) у мирний час:

на генералів (адміралів), військовослужбовців запасу та у відставці, які оглянуті згідно з пунктом 3.13 розділу II Положення; на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ; на військовослужбовців та членів їх сімей, за наявності медичних протипоказань до направлення за кордон - ЦВЛК;

на всіх військовослужбовців, членів їх сімей, курсантів, учнів військових ліцеїв - ВЛК регіону;

б) у воєнний час:

на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Слід зазначити, що Постанова розмежовує поняття "воєнний час", "особливий період", "мирний час".

12.1.Наразі вказані пункти 22.5 і 22.6 Положення зазнали змін і мають таку редакцію:

22.5. Свідоцтво про хворобу під час дії особливого періоду складається:

{Абзац перший пункту 22.5 глави 22 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони№ 262 від 27.04.2024}

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на військовозобов`язаних, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

{Абзац третій пункту 22.5 глави 22 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони№ 262 від 27.04.2024}

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. Підчас дії особливого періоду довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

{Абзац четвертий пункту 22.5 глави 22 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони№ 589 від 10.11.2017,№ 262 від 27.04.2024}

22.6. Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню:

а) у мирний час:

на генералів (адміралів), військовослужбовців запасу та у відставці, які оглянуті згідно зпунктом 3.13розділу II Положення; на всіх осіб, які оглянуті у НВМКЦ «ГВКГ»; на військовослужбовців та членів їх сімей, за наявності медичних протипоказань до направлення за кордон - ЦВЛК;

{Абзац другий підпункту «а» пункту 22.6 глави 22 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони№ 262 від 27.04.2024}

на всіх військовослужбовців, членів їх сімей, курсантів, ліцеїстів - ВЛК регіону;

{Абзац третій підпункту «а» пункту 22.6 глави 22 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони№ 490 від 18.08.2023}

б) під час дії особливого періоду:

{Абзац перший підпункту «б» пункту 22.6 глави 22 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 262 від 27.04.2024}

на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів - ВЛК регіону.

{Абзац другий підпункту «б» пункту 22.6 глави 22 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони№ 490 від 18.08.2023}

13.Ст. 1 Закону України "Про борону України" визначає, що особливий період період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;

13.1.Отже висновок про те, що у воєнний час свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК затвердженню ВЛК регіону є вірним.

Сторони повідомили, що у цій справі ВЛК регіону це ВЛК № 12.

13.2.У справі відсутні відомостіпро затвердженнядовідок ВЛК (м. Кременчука і смтСеменівка) стосовно офіцерів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_11 Денисенка Військово-лікарською комісією № 12.

14.Вказані положення законодавства є доступними, відкритими і необхідними для виконання.

Вони були і є відомими ОСОБА_1 , який обіймав посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .

15.Слід повторно зазначити і наголосити, що виключення з військового обліку офіцера:

- ОСОБА_4 відбулося 01.06.2022, а довідка ВЛК (м. Кременчук) щодо нього складена пізніше 18.10.2022;

- ОСОБА_5 відбулося 13.04.2022, а довідка ВЛК (м. Кременчук) щодо нього складена пізніше 18.10.2022;

- ОСОБА_6 відбулося 05.08.2022, а довідка ВЛК (смт Семенівка) щодо нього складена раніше 01.06.2022.

15.1.Більш пізнє або більш раннє складення вказаних довідок ВЛК (не регіону) не спростовує факту виключення вказаних осіб з військового обліку поза контролем, тобто без затвердження, ВЛК регіону якою стосовно ІНФОРМАЦІЯ_3 є ВЛК № 12.

16.За змістом кожного із 3-х протоколів про адміністративне правопорушення начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, неналежним чином виконував обов`язки військової служби, а саме всупереч вимог п.п. 22.5 та 22.6 глави 22 розділу 2 Положення, безпідставно, за відсутності свідоцтва про хворобу:

- 01.06.2022підписав документи у ІНФОРМАЦІЯ_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що стали підставою для виключення з військового обліку офіцера запасу ОСОБА_4 ;

- 13.04.2022підписав документи у ІНФОРМАЦІЯ_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що стали підставою для виключення з військового обліку офіцера запасу ОСОБА_5 ;

- 05.08.2022підписав документи у ІНФОРМАЦІЯ_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що стали підставою для виключення з військового обліку офіцера запасу ОСОБА_6 .

17.На пропозицію судді прокурор не зміг повідомити який саме документ у відповідні дати підписав ОСОБА_1 про виключення з військового обліку кожного із трьох офіцерів, а саме ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 .

Прокурор вважав, що лист ІНФОРМАЦІЯ_13 від 06.07.2023, у якому вказано на дати і відсутність підстав для виключення з військового обліку; зміст п. 22.5 і 22.6 Положення; письмові пояснення усіх свідків (які за своїм змістом є повторенням відповідних пунктів Положення і наступним роз`ясненням їх змісту з боку Міноборони і ВЛК 12) є достатнім і достовірним доказом дати і підстави безпідставного виключення ОСОБА_1 з військового обліку офіцерів запасу, які були визнані позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_2 ) на його підпорядкованих відділах непридатними за станом здоров`я.

Прокурор не зміг обґрунтувати доказове значення довідок ВЛК, які складені після виключення ОСОБА_5 і ОСОБА_6 з військового обліку.

Наполягав, що довідка ВЛК від 01.06.2022 стосовно ОСОБА_6 , яка не була погоджена ВЛК № 12, стала підставою для виключення 05.08.2022 ОСОБА_6 з військового обліку.

18.Слід зазначити, що будь-які відомості щодо обліку, зміни відомостей чи зняття з обліку військовозобов`язаних тощо здійснюється у системі "Оберіг", картотеці, картках тощо, чітко визначеним і відомим працівником (службовцем) РТЦК та СП.

Вхід і авторизація у системі "Оберіг" і внесення до неї певних відомостей, тобто в електронну базу, завжди супроводжується авторизацією особи (оператора внесення даних).

Натомість ні прокурор, ні матеріали справ про адміністративні правопорушення не вказують чому у третьому відділі центру комплектування ("воєнкоматі" ОСОБА_12 ) відсутні і не додані до протоколів будь-які картотеки, картки обліку, журнали, електронні бази, копії посвідчень офіцерів тощо.

18.1.Суддею під час розгляду справи висловлено обґрунтоване припущення, що у разі отримання відділом ВСП в електронній формі відомостей про виключення з військового обліку тієї чи іншої особи, поза розумним сумнівом, можливим і безперешкодним є встановлення особи, яка вносила відповідні записи до відповідної бази даних стосовно виключення з військового обліку ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 .

Для прикладу вказано, що будь-які відомості, які вносяться до АСДС суду, завжди дозволяють встановити дату, час, особу та комп`ютер із якого внесено зміни (відомості) до АСДС.

18.2.Тому роблю висновок, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відомостей і судові не надано доказів (відомостей) про назву, зміст, реквізити "підписаних документів". Тобто що це: довідка, резолюція, наказ, розпорядження, віза, вказівка, інструкція тощо протоколи не визначають.

18.2.1.Відтак упорядником 3-х протоколів про адміністративні правопорушення не визначено і не доведено відповідного елемента об`єктивної сторони діяння підписаного документа.

19.Постанова прокурора про закриття кримінального провадження від 16.02.2024 визначила, що з об`єктивної сторони злочин за ч. 4 ст. 425 КК України характеризується бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби, наслідками у вигляді істотної шкоди і причинним зв`язком між бездіяльністю і наслідками; з суб`єктивної сторони злочин характеризується непрямим умислом або необережністю до діяння, необережністю до наслідків.

Слід повторити, що постанова від 16.02.2024 не встановила які саме особи вчинили відповідну бездіяльність.

Відповідно до ст. 24 КК України умисел поділяється на прямий і непрямий. Прямим є умисел, якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання. Непрямим є умисел, якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і хоча не бажала, але свідомо припускала їх настання.

Згідно ст. 25 КК України необережність поділяється на злочинну самовпевненість та злочинну недбалість. Необережність є злочинною самовпевненістю, якщо особа передбачала можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння (дії або бездіяльності), але легковажно розраховувала на їх відвернення. Необережність є злочинною недбалістю, якщо особа не передбачала можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння (дії або бездіяльності), хоча повинна була і могла їх передбачити.

Формулювання "повинна була" слід тлумачити, як наявність у особи нормативно встановленого обов`язку вчинити певну дію. Тоді як формулювання "могла їх передбачити" слід розуміти, як реальну можливість вчинити таку дію. При цьому є 2критерії реальної можливості вчинити дію: об`єктивний та суб`єктивний. Перший з них означає, що зовнішні обставини дозволяли особі виконати обов`язок. Натомість другий що саме ця особа могла безперешкодно виконати обов`язок, зважаючи на власні навички, здібності тощо.

20.Юридична відповідальність за недбале ставлення до військової служби диференційована законодавцем з огляду на існування чи відсутність наслідків.

Так, ст. 425 КК України і ст. 17215 КУпАП передбачають відповідальність за військові правопорушення, зокрема, за недбале ставлення до військової служби, а, відтак, є схожими за об`єктивною і суб`єктивною стороною, окрім як для злочину повинні настати більш тяжкі (суспільно-небезпечні) наслідки (кримінальне правопорушення з матеріальним складом), настання яких для адміністративної відповідальності не потрібно (адміністративне правопорушення з формальним складом).

Недбале ставлення до військової служби (ст. 435 КК України) є спеціальним видом службової недбалості (ст. 367 КК України). На це вказують з текстологічної точки зору розмежувальні ознаки між вказаними складами кримінальних правопорушень. При цьому ознаки, притаманні недбалому ставленню до військової служби, з одного боку, є розмежувальними від службової недбалості, а з іншого, виконують роль спеціальних, наявність яких зумовлює віднесення кримінального правопорушення, передбаченого ст.425 КК України, до спеціального виду службової недбалості.

Недбале ставлення до військової служби порушує, зокрема, спеціальний вид загального порядку здійснення службової діяльності в Україні, яким, як випливає з назви розділу глави 13-Б КУпАП, є порядок проходження військової служби.

Службова недбалість, як це визначено в ч. 1 ст. 367 КК України, полягає в невиконанні або неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, тоді як у ст. 425 КК України встановлена кримінальна відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до служби. Останнє характеризується крізь призму суспільно небезпечного діяння у складі службової недбалості.

Недбале ставлення до служби полягає у невиконанні або неналежному виконанні військовою службовою особою своїх службових обов`язків.

Несумлінне ставлення до виконання службових обов`язків орієнтує, що службова особа може діяти виключно через необережність і ставиться до настання суспільно небезпечних наслідків лише з необережною формою вини.

Недбалість є однією із форм необережності.

Умисел і недбалість (необережність) є взаємовиключним психічним ставленням особи до вчинюваної нею дії чи бездіяльності.

20.1.Відтак,з оглядуна обсягпосадових обов`язків ОСОБА_1 ,як начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ,вимоги дойого посади,обсяг йогознань,загальнодоступність Положенняпро військово-лікарськуекспертизу вЗбройних СилахУкраїни,покладення на ОСОБА_1 відповідальності завійськовий обліквійськовозобов`язаних натериторії відповідальності(ранішеСеменівський районПолтавської області,а заразтериторії Семенівськоїі Оболонськоїтериторіальних громад),суддя робитьвисновок,що за загальним правилом безпідставне виключення осіб з військового обліку не може бути наслідком службової недбалості, тобто не може бути вчинення відповідного військового адміністративного правопорушення з необережності (недбалості).

Відсутність конкретики щодо "підписаного документа" не дозволяє за стандартом "поза розумним сумнівом" зробити висновок про те, що відповідні дії були зроблені і чи взагалі вони були зроблені з недбалості: якщо особа не передбачала можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння (дії або бездіяльності), хоча повинна була і могла їх передбачити.

Іншими словами не можливо необережно виключити особу з військового обліку достеменно будучи обізнаним про підстави та порядок такого виключення.

20.2.Не надавши до суду "підписаного документа" (яких має бути принаймні3)неможливо встановити умисно чи з необережності ОСОБА_1 підписав такі не визначені "документи".

20.2.1.Відтак упорядником 3-х протоколів про адміністративні правопорушення не визначено і не доведено виду і форми вини як відповідного елемента суб`єктивної сторони діяння.

21.З урахуванням положень ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах Малофєєва проти Росії" (рішення від 30.05.2013, заява №36673/04) та "Карелін проти Росії" (рішення від 20.09.2016, заява №926/08), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

22.Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції.

23.Якщо уповноваженим органом не доведено підставність притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд не може в ході розгляду справи взяти на себе функції щодо самостійного відшукування доказів винуватості особи.

24.Усі сумніви щодо доведеності вини особи закон зобов`язує тлумачити на її користь.

24.1.1.Ураховуючи встановлені у справі обставини і надані до суду докази роблю висновок, що упорядником протоколу про адміністративне правопорушення не надано належних, допустимих, достовірних, достатніх відомостей і доказів як щодопідписання ОСОБА_1 не конкретизованих(уявних)документів про виключення 3-х осіб з військового обліку, так і недбалості ОСОБА_1 щодо підписання таких не конкретизованих документів.

Отже упорядником протоколу про адміністративні правопорушення у належний спосіб не доведеноподії вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 17215 КУпАП, за фабулою діяння, що поставлені йому у провину.

25.Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Ч. 2 ст. 284 КУпАП передбачено, що постанова про закриття справи виноситься при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

25.1.Ураховуючи зазначене, роблю висновок про відсутність стосовно ОСОБА_1 події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 КУпАП, за вказаних у 3-х протоколах про адміністративні правопорушення обставин, та закриття у зв`язку з цим справи про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 7, 8, 9-11, 17215, 245-249, 251, 252, 254, 256, 268, 279, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 невинуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити у зв`язку із відсутністю події адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення до Полтавського апеляційного суду через Семенівський районний суд Полтавської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбаченихч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.

Копію постанови протягом трьох днів вручити або вислати особі, щодо якої її винесено.

Суддя В.Ф.Харченко