Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа№487/4433/24
Провадження №1-кс/487/3250/24
УХВАЛА
Іменем України
03.06.2024 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 ,за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання старшого слідчого слідчого відділення Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_6 про відсторонення від посади відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м. Миколаєві, працює начальником відділу державного реєстратора відділу державної реєстрації виконавчого апарату Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
-підозрюваногоувчиненнікримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий слідчого відділення Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_6 звернувся до суду у кримінальному провадженні №42024152010000026 із клопотанням про відсторонення від посади ОСОБА_4 .
У клопотанні зазначено наступне.
У провадженні СВ Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за №42024152010000026 від 16.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до розпорядження з кадрових питань сільського голови Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області ОСОБА_7 від 21.04.2023 №25-Р-К, ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділу державного реєстратора відділу державної реєстрації виконавчого апарату Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, як такого, що пройшов конкурсом з 2-х місячним випробувальним терміном.
Відповідно до п. 1.1 посадової інструкції начальника-державного реєстратора відділу державної реєстрації виконавчого комітету Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, затвердженої розпорядженням сільського голови від 01.11.2019 № 40-р (надалі - посадова інструкція), начальник - державний реєстратор відділу державної реєстрації виконавчого комітету Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (далі начальник відділу) реалізує на території області державної політики у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до п.1.2, Начальник відділу призначається на посаду та звільняється з посади сільським головою з дотримання чинного законодавства.
Відповідно до п. 1.5 посадової інструкції начальника відділу - повинен знати та керуватись у своїй роботіКонституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні", «Про адміністративні послуги», «Про запобігання корупції», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», іншими законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, розпорядженнями голів обласної та районної держадміністрацій, Регламентом райдержадміністрації, Положенням про відділ державної реєстрації апарату Миколаївської райдержадміністрації та цією посадовою інструкцією.
Відповідно до розділу 2 посадової інструкції державний реєстратор з реєстрації нерухомого майна відповідно до покладених на нього завдань:
1)здійснює керівництво діяльністю відділу, несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань і виконання своїх функцій;
2) вносить пропозиції щодо розгляду на засіданнях виконавчого комітету сільської ради, сесіях сільської ради питань, що належать до компетенції відділу, бере участь у їх засіданнях;
3)вносить пропозиції сільському голові щодо застосування заходів Дисциплінарних стягнень та заохочень до працівників відлілу:
4) забезпечує у межах своєї компетенції контроль за станом справ у сфері діяльності відділу, вживає заходів до його поліпшення;
5)вносить пропозиції сільському голові щодо структури і штату працівників відділу;
6)розробляє посадові інструкції працівників відділу та розподіляє обов?язки між ними, визначає функції та ступінь відповілальності працівників відділу
7)планує роботу відділу, вносить пропозиції до планів роботи виконавчого комітету сільської ради
8)подає на затвердження виконавчого комітету сільської ради розроблений згідно з вимогами діючого законодавства України перелік адміністративних послуг, що надаються державними реєстратора відділу;
9)подає на затвердження сільському голові розроблені відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів інформаційні та технологічні картки адміністративних послуг,
10)від імені відділу в межах завдань покладених на відділ підписує документи, пов?язані з діяльністю відділу;
11)представляє відділ у відносинах з виконавчими органами сільської ради, місцевими органами виконавчої влади, іншими органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та об`єднаннями громадян;
12)здійснює інші повноваження, передбачені законодавством та положенням про відділ;
13)забезпечує дотримання працівниками відділу правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни;
14)несе дисциплінарну відповідальність за невиконання, несвоєчасне або неналежне виконання функцій, покладених на нього в межах і в порядку, встановленому чиним законодавством;
15) здійснює функції державного реєстратора;
16) здійснює інші повноваження, визначені законами.
Відповідно до розділу 4 посадової інструкції начальника відділу несе відповідальність:
4.1.Начальник відділу державної реєстрації несе відповідальність за:.
4.1 забезпечення ефективної роботи та виконання завдань, покладених на відділ державної реєстрації
4.2 бездіяльність або невикористання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, повчзаних з прийняттям на службу та її проходженням
4.3 розголошення персональних даних які йому довірено або які стали відомі у зв`язку з виконанням посадових обовязків
4.4 недотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, інстукцій з охорони праці та протипожежної безпеки.
24.04.2023 ОСОБА_4 ознайомлений із посадовою інструкцією під особистий підпис.
Відповідно до ч. 3ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор:
1)встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
- відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;
2)перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
3)під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.
4)під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав. Перелік державних електронних інформаційних ресурсів, які використовуються для проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень;
5)відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно, об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти нерухомості та їх обтяження;
Відповідно до ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_4 з 21.04.2023, являвся службовою особою.
Будучи службовоюособою, ОСОБА_4 протиправно використав надані йому владні та службові повноваження для вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України, за наступних обставин.
Так, 08.04.2024 року, точний час у ході розслідування не встановлено, ОСОБА_8 , який являється представником ТОВ «СЛАСТЕНА» (код ЄДРПОУ 38525015) зустрівся з ОСОБА_4 з метою здійснення державної реєстрації права власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна магазину-кафетерію, який перебуває у праві власності вищевказаної юридичної особи та знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . У цей час у ОСОБА_4 виник умисел направлений на отримання неправомірної вигоди у вигляді 1000 доларів США від ОСОБА_8 за здійснення державної реєстрації права власності на вищевказаний об`єкт нерухомого майна.
Реалізовуючи свій злочинний умисел, діючи з корисливих мотивів, переслідуючи мету отримати неправомірну вигоду на свою користь, ОСОБА_4 під час розмови повідомив ОСОБА_8 , вимогу про передачу на свою користь грошових коштів у сумі 1000 доларів США за його дії щодо здійснення державної реєстрації права власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна магазину-кафетерію, який перебуває у праві власності вищевказаної юридичної особи та знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , на яку ОСОБА_8 погодився.
Для досягнення своєї мети направленої на отримання неправомірної вигоди від ОСОБА_8 , 23.04.2024 року по мобільному телефону ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_8 , що допомогою в підготовці всіх необхідних для державної реєстрації документів в т.ч. виготовлення нового технічного паспорта із збільшеною площею на вищевказаний об`єкт буде займатись ОСОБА_9 та після чого надіслав у месенджер «WhatsApp» номер телефона вказаного чоловіка.
23.04.2024 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_8 зустрівся з ОСОБА_9 в офісному приміщенні, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_3 та в ході спілкування ОСОБА_9 зателефонував ОСОБА_4 , та після спілкування із останнім повідомив ОСОБА_8 , що 1000 доларів США, яку останньому слід надати ОСОБА_9 буде включати в себе виготовлення нового технічного паспорта на об`єкт нерухомості із збільшеною площею та здійснення державної реєстрації права власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна магазину-кафетерію. В подальшому ОСОБА_8 надав останньому документи необхідні для здійснення державної реєстрації та виготовлення нового технічного паспорта на об`єкт.
09.05.2024 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_8 зустрівся з ОСОБА_9 в офісному приміщенні, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_3 та в ході спілкування останній повідомив ОСОБА_8 про необхідність надання нотаріально посвідченої довіреності від ТОВ «СЛАСТЕНА» та грошових коштів в розмірі 1000 доларів США для виготовлення нового технічного паспорта із збільшеною площею та здійснення подальшої державної реєстрації права власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна магазину-кафетерію, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
21.05.2024 року приблизно о 19 год 00 хв. ОСОБА_8 зустрівся з ОСОБА_4 біля будівлі за адресою: АДРЕСА_4 та під час розмови ОСОБА_4 повідомив, що грошові кошти за здійснення подальшої державної реєстрації права власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна із збільшеною площею слід передавати через ОСОБА_9 та зазначив, що після передачі грошових коштів реєстрація об`єкту відбудеться протягом двох-трьох тижнів.
Так, 22.05.2024 року приблизно о 12.56 годині перебуваючи офісному приміщенні за адресою АДРЕСА_3 , ОСОБА_9 за вказівкою ОСОБА_4 отримав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в розмірі 1000 доларів США, за здійснення подальшої державної реєстрації права власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна магазину-кафетерію, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 із збільшеною площею, які повинен був передати ОСОБА_4 , однак не встиг, оскільки був затриманий в порядку ст. 208 КПК України.
Таким чином, своїми умисними діями, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 скоїв злочин, передбачений ч. 3 ст. 368 КК України, а саме одержання службовою особою неправомірної вигоди, за вчинення такою службовою особою в інтересах того хто надає неправомірну вигоду дій, з використанням наданої їй влади чи службового становища поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
Клопотання слідчого обґрунтовано тим, що підозрюваний ОСОБА_4 продовжуючи, на час проведення досудового розслідування, перебувати на посаді начальника відділу державного реєстратора відділу державної реєстрації виконавчого апарату Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області та маючи всі необхідні засоби та можливості, а також відповідний досвід роботи, достовірно знаючи про тяжкість вчиненого злочину та невідворотність покарання, використовуючи зв`язки із службовими особами, здобуті за час перебування на посаді може незаконно впливати на свідків, підлеглих йому працівників та інших працівників державної реєстрації виконавчого апарату Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, які на даний момент встановлюються.
Крім того ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді, може вчиняти інші (аналогічні) кримінальні правопорушення, перешкоджати проведенню досудовому розслідуванню.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав.
Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази, слідчий суддя приходить до наступного.
23.05.2024 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України.
Відповідно до вимог ст.ст.154, 157 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. При розгляді клопотання про відсторонення від посади слідчий чи прокурор зобов`язаний довести достатність підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі, документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 підтверджується доказами,доданими доклопотання, зокрема, протоколом обшуку від 22.05.2024 р., протоколами допиту свідка.
Враховуючи обставини кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку, що відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади є необхідним для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження. На даній стадії кримінального провадження застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження є виправданим.
Слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.131,132,154,156,157,376 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого слідчого відділення Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_6 задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посадиначальника відділу державного реєстратора відділу державної реєстрації виконавчого апарату Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської областіна строкдо 23.07.2024р. включно.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1