Рішення № 11933876, 22.09.2010, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
22.09.2010
Номер справи
38/224-10
Номер документу
11933876
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2010 р. Справа № 38/224-10

вх. № 7438/6-38

Суддя господарського суду

при секретарі судовогозасідання

за участю представників сторін:

позивача - Сосіна І.О., дов. № 2102/01-17 від 13.05.2010 року, відповідача: не з"явився.

розглянувши справу за позовом Державна екологічна інспекція в Х\о, м. Харків

до Пономаренківська сільська рада, с. Хролі

про стягнення 9670,96 грн.

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція в Х\о, м. Харків просить суд стягнути з Пономаренківської сільської ради Харківського району Харківської області 9670,96 грн. шкоди та покласти на відповідача по справі судові витрати.

Представник позивача позовні вимоги підтримує.

Відповідач представника в судове засідання не направив. Про час та місце судового засідання повідомлявся у встановленому порядку.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

30.12.2009 року на адресу державної екологічної інспекції в Харківській області надійшла заява від члена садівничого товариства "Жайворонок" ОСОБА_1 з проханням провести повторне обстеження засмічених ділянок на території, яка проходить паралельно вул. Вишневій в с. Павленки Харківського району, Харківської області.

22.04.2010 року державним інспектором з охорони навколишнього природнього середовища в Харківській області Фарафоновою Ю.Є. на підставі ст.ст. 16, 19 Конституції України, ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, від 19.12.2006 року № 548, 22.04.2010 року здійснено обстеження даної території, про що складено Акт обстеження (дотримання вимог природоохоронного законодавства) № 06-29/51 від 22.04.2010 року.

По результатам обстеження вищезазначеної території, встановлено факт засипки яру ґрунтом невідомого походження, ліворуч та праворуч від місця засипки виявлено сміття з таким морфологічним складом як, побутові та будівельні відходи (цегла, каміння, залишки скляної /та поліетиленової тари).

До акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства складено акт обстеження засміченої земельної ділянки № 06-29-51-2 засм від 22.04.2010 року, зі змісту якого вбачається, що обстежена земельна ділянка, яка знаходиться в межах с. Павленки, Харківського району, Харківської області на території яру, розташованого паралельно вул. Вишневій - засмічена побутовими та будівельними відходами. Обстежена ділянка належить до земель сільськогосподарського призначення.

На підставі акту обстеження та проведених замірів встановлено, що площа земельних ділянок засмічених відходами складає 350,9 м.кв. та об'ємом відходів понад 100 м.куб., що є порушенням ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 17 закону України "Про відходи". З метою встановлення можливого забруднення вказаної земельної ділянки, відділом інструментально-лабораторного контролю були відібрані проби ґрунту, які зафіксовані у протоколі № 12-бп/72-73 від 26.05.2010 року.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1 Закону України "Про відходи", відходи - це будь-які речовини, матеріли і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства Державним інспектором з охорони навколишнього природнього середовища в Харківській області Фарафоновою Ю.Є. було складено Протокол про адміністративне правопорушення № 001199 від 28.05.2010 року та Постанова про накладення адміністративного стягнення № 06-27-233 від 28.05.2010 року, згідно якої голову Пономаренківської сільської ради Харківського району Харківської області ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн. Даний штраф був сплачений добровільно, згідно з квитанцією № 3943.66.5 від 10.06.2010 року.

Навіть в протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 власноручно вказав, що з протоколом "згіден", та поставив особисту підпис, що також є доказом вини голови сільської ради.

Слід відзначити, що у випадках накладання адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди.

Відповідно до п. 2 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природнього середовища 04.04.2007 року № 149 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 25.04.2007 року за № 422/13689, засмічення земель - це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів

Керуючись Методикою, позивачем було розраховано шкоду зумовлену засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яка становить 9670,96 грн.

Розрахунок шкоди разом з Претензією № 94 від 28.05.2010 Державною екологічною інспекцією в Харківській області було надано відповідачу нарочно, що підтверджено особистим підписом на титульної сторінці Претензії № 94.

Після отримання претензії, шкода, заподіяна державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, добровільно відповідачем сплачена не була. Відповідно ст.ст.13, 14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України; природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Згідно ст. 142, 143 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності, Відповідно до ст.55 Закону України "Про охорону навколишнього природнього середовища", розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природнього середовища та здоров'я людей.

Згідно ст. 33 Закону України "Про відходи", забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування", первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Згідно ст.15 Закону України "Про охорону навколишнього природнього середовища", місцеві Ради у галузі охорони навколишнього природнього середовища несуть відповідальність за стан навколишнього природнього середовища на своїй території в межах своєї компетенції, зокрема щодо здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природнього середовища.

Згідно ст. 9 Закону України "Про відходи" територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або Власик яких невідомий (безхазяйні відходи).

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" - сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно ст.ст. 187, 189 Земельного Кодексу України, контроль за використанням та охороню земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України. Самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Відповідно до ст.30, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Згідно ст. 38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно - правових актів.

Відповідно ст. 19 Закону України "Про охорону навколишнього природнього середовища", виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Відповідно до ст. 21 Закону України " Про відходи" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами належить:

- виконання вимог законодавства про відходи;

- розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів;

- організація збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів;

- ліквідація несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів;

- здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону.

Таким чином, відповідачем не було виконано обов'язків, щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своєї території та запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, що заподіяло матеріальну шкоду державі у розмірі 9670,96 грн.

Відповідно до ч. 4, ч.5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяні ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів".

Згідно ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" вбачається, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природнього середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природнього середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про відходи", підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України

Згідно ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинам і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами

Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до вимог ст.20 Закону України "Про охорону навколишнього природнього середовища", п.5 Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України № 548 від 19.12.2006 року, до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природнього середовища.

Відповідно до п. 27 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року №7-93 "Про державне мито", розділу II Постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 року № 1258 "Про затвердження порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ, та їх розмірів" Державна екологічна інспекція в Харківській області звільняється від сплати державного мита та витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

У відповідності до ст. 33 господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Доказів добровільного погашення спірної заборгованості відповідачем суду не надано.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню як підтверджені належними доказами та такі, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", що становить 102,00 грн., та згідно зі статтею 44 Господарського процесуального кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005р. № 1258 судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 гривень слід покласти на відповідача, з вини якого виник спір.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Пономаренківської сільської ради Харківського району Харківської області (Харківська область, Харківський район, с. Хроли, вул. Червоноармійська, 15, код 04396644) в дохід місцевого бюджету р/р 33118331700454 УДК у Харківському районі, код ЄДРПОУ УДК 24134461, банк одержувача ГУ ДКУ в Харківській області , МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" 9670 грн. 96 коп. шкоди, заподіяну державі внаслідок засмічення земельних ресурсів.

Стягнути з Пономаренківської сільської ради Харківського району Харківської області, (Харківська область, Харківський район, с. Хроли, вул. Червоноармійська, 15, код 04396644) в дохід державного бюджету України (відділення державного казначейства м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002 в Управління державного казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) - 102 грн. 00 коп. державного мита.

Стягнути з Пономаренківської сільської ради Харківського району Харківської області (Харківська область, Харківський район, с. Хроли, вул. Червоноармійська, 15, код 04396644) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003,символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписано судом 27 вересня 2010 року.

Суддя