Рішення № 119301654, 27.05.2024, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2024
Номер справи
440/3569/24
Номер документу
119301654
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/3569/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Удовіченка С.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без участі сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_2 , Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому просить:

Визнати протиправними дії Фінансово-економічного управління командування сухопутних військ Збройних Сил України в особі командування сухопутних військ Збройних Сил України щодо відмови ОСОБА_1 у складанні розрахунку вислуги років на пенсію з урахуванням періоду військової служби з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання періодом 2 роки 6 місяців, відповідно до пункту 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014 року.

Зобов`язати Фінансово-економічне управління командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі командування Сухопутних військ Збройних Сил України зарахувати ОСОБА_1 період військової служби з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання періодом 2 роки 6 місяців, відповідно до пункту 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014 року у загальний строк військової служби, що дає право на пенсію з дня звільнення, провести перерахунок вислуги років на пенсію.

Зобов`язати Фінансово-економічне управління командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі командування Сухопутних військ Збройних Сил України скласти ОСОБА_1 розрахунок вислуги років на пенсію з урахуванням періоду військової служби з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання періодом 2 роки 6 місяців, відповідно до пункту 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014 року та загального строку військової служби 13 років 1 місяць 7 днів.

В обгрунтування позовної заяви позивач вказував, що останній, проходив службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 та звільнений у запас у званні старшого лейтенанта, наказом КСВ ЗСУ № 398 від 28.04.2023 року за п.п. "ч" (через сімейні обставини).

У період часу з 1985 по 1990 роки, під час навчання у Київському автомобільно-дорожньому інституті ім. 60-річчя Великої Жовтневої комуністичної революції, я здійснював навчання на кафедрі військової підготовки та мені було присвоєно офіцерське звання лейтенант, відповідно до наказу Зам. МО СССР № 56 від 30.04.1990, що підтверджується дипломом, додатком до диплому та записом у військовому квитку.

В подальшому позивач проходив службу в ДУ "Кременчуцька виправна колонія № 69" з 1992 по 2000 роки з присвоєнням у 1992 році звання старшого лейтенанта та у 1995 році звання капітана.

При цьому, відповідно до п. 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014, до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби стерильного зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного млисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України під призначення пенсії на умовах Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також а інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

26.04.2024 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 на позов. У відзиві відповідач проти задоволення позову заперечував, вказуючи, що За матеріалами особової справи позивача встановлено, що його звільнено з військової служби 05.05.2023 та на день звільнення він мав вислугу 10 календарних років.

Відповідно до пункту а статті 12 Закону-2262-ХП пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби і мають вислугу 25 календарних років і більше (на дату звільнення позивача).

Крім того, саме в пункті а статті 12 Закону-2262-ХП зазначено, що до календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Частиною другою статті 17 Закону-2262-ХП встановлено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Частиною шостою статті 2 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу (далі - Закон) визначаються види військової служби, при цьому навчання у цивільних закладах вищої освіти в переліку видів військової служби не зазначено.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 24 Закону зазначено, що початком проходження військової служби вважається день призначення на посаду курсанта закладу фахової передвищої військової освіти, вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов`язаних. А отже, навчання курсантів вищих військових навчальних закладів належить до військової служби і зараховується до календарної вислуги років один рік навчання до одного, а не із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, як позивач вимагає зарахувати час навчання у цивільному закладі.

Відповідно до пункту 2.12 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення № 530) обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу - офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з`єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче.

Також, в пункті 2.15. Положення № 530 зазначено, що попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.

Відповідно до пункту 2.15 Положення № 530 розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.

Додатком 4 до Положення № 530 визначено форму бланка розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років, якщо військовослужбовець, який підлягає звільненню з військової служби, має право на пенсію, що призначається відповідно до підпункту б частини першої статті 12 Закону, то в розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років зазначаються всі календарні періоди військової служби та окремо календарні періоди роботи як працівника, а також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах, школах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі (пункт 2.14. Положення № 530) (додаються). Отже, зарахування додаткового часу військової служби в пільговому обчисленні при складанні розрахунку вислуги років відповідно до пункту б статті 12 Закону-2262-ХП не передбачено.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1985 року по 1990 рік навчався у Київському автомобільно-дорожньому інституті ім. 60-річчя Великої Жовтневої комуністичної революції, за результатом чого позивачу 26.06.1990 видано Диплом ТВ № 791205.

Згідно додатку до Диплому ТВ № 791205 позивач проходив військову підготовку.

Відповідно до Військового квитка НОМЕР_1 позивачу присвоєно звання - лейтенант, згідно наказу Зам. МО РССР № 56 від 30.04.1990, за результатами проходження військової підготовки при Київському автомобільно-дорожньому інституті.

Згідно Трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 16.09.1992 розпочав службу в органах ДДУПВП в Полтавській області, що також підтверджується Довідкою ДУ "Кременчуцька виховна колонія" від 25.05.2022 № 9/40/19-22.

Крім того, відповідно до запису Військового квитка НОМЕР_1 (№ 12) позивач звільнений у запас відповідно до наказу КСВ ЗСУ № 398 від 28.04.2023 за п.п. "ч" (через сімейні обставини).

У подальшому представник позивача звернувся до Кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України із адвокатським запитом щодо підрахунку вислуги років ОСОБА_1 .

Листом від 20.02.2024 № 765/2/387 Кадовий центр Сухопутних військ Збройних Сил України повідомив заявника, що За результатами розгляду інформуємо, що 31.08.2023 до кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України з ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшла особова справа старшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 , після опрацювання вона була передана до фінансово- економічного управління Сухопутних військ Збройних Сил України.

Відповідно до абзацу третього пункту 2.12 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України та членів їх сімей (зі змінами), затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (далі - Положення), обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється фінансово-економічним управлінням командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу.

Згідно наданих документів в особовій справі ОСОБА_1 для підрахунку вислуги років за змішаним страховим стажем не дотримуються вимоги пункту б статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а саме відсутність необхідних 12 календарних років і 6 місяців військової служби, тому особова справа була повернута з фінансово-економічного управління Сухопутних військ Збройних Сил України без реалізації за відсутності підстав для складання розрахунку вислуги років на пенсію.

Відповідно до вимог абзацу другого пункту 2.15 Положення, розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Крім того, листом від 14.02.2024 № 1/1947 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив представника позивача, що Особова справа старшого лейтенанта запасу ОСОБА_2 04 грудня 2023 року була повторно направлена в Кадровий центр Сухопутних військ Збройних Сил України ( АДРЕСА_1 ) для проведення розрахунку вислуги років на пенсію.

Особова справа була повернута без реалізації.

В супровідному листі було вказано, що відповідно до вимог пункту б статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закону) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, з статті 12 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Відповідно до вимог абзацу другого пункту 2.15 Положення, розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.

Загальна тривалість військової служби старшого лейтенанта ОСОБА_1 становить 10 років 7 місяців 3 дні.

Позивач вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у складанні розрахунку вислуги років на пенсію з урахуванням періоду військової служби з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання періодом 2 роки 6 місяців, відповідно до п. 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014 року, звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначені Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до статті 1 вказаного Закону особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 1-2 Закону №2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби: особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно з пунктом «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Із аналізу наведених норм вбачається, що Законом №2262-ХІІ чітко визначено умови призначення пенсії за вислугою років (стаття 12) та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії (стаття 17).

Частиною другою статті 17 Закону №2262-ХІІ визначено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Стаття 17-1 Закону №2262-ХІІ передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови КМУ Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб №393 від 17.07.1992, встановлено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам із спеціальним званням Бюро економічної безпеки, особам, зазначеним у пункті ж статті 1-2 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, під час призначення пенсії згідно з пунктом а частини першої статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, Бюро економічної безпеки або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

У свою чергу відповідно до пункту 2.2 наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України під час призначення пенсії на умовах Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

З аналізу вищевикладеного випливає, що навчання обов`язково має передувати вступу на військову службу або призначенню на відповідну посаду в межах до п`яти років; особі після закінчення навчального закладу повинно бути присвоєне офіцерське звання.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 1985 року по 1990 рік навчався у Київському автомобільно-дорожньому інституті ім. 60-річчя Великої Жовтневої комуністичної революції, за результатом чого позивачу 26.06.1990 видано Диплом ТВ № 791205. Згідно додатку до Диплому ТВ № 791205 позивач проходив військову підготовку. Відповідно до Військового квитка НОМЕР_1 позивачу присвоєно звання - лейтенант, згідно наказу Зам. МО РССР № 56 від 30.04.1990, за результатами проходження військової підготовки при Київському автомобільно-дорожньому інституті. Згідно Трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 16.09.1992 розпочав службу в органах ДДУПВП в Полтавській області, що також підтверджується Довідкою ДУ "Кременчуцька виховна колонія" від 25.05.2022 № 9/40/19-22. Крім того, відповідно до запису Військового квитка НОМЕР_1 (№ 12) позивач звільнений у запас відповідно до наказу КСВ ЗСУ № 398 від 28.04.2023 за п.п. "ч" (через сімейні обставини).

Таким чином, присвоєнню позивачу вперше офіцерського звання передувало навчання у цивільному закладі вищої освіти (таке звання було присвоєно згідно наказу Зам. МО РССР № 56 від 30.04.1990, за результатами проходження військової підготовки при Київському автомобільно-дорожньому інституті).

Отже, суд вважає, що умови, встановлені Порядком №393 та Наказом МОУ № 520 для додаткового зарахування ОСОБА_1 часу навчання у Київському автомобільно-дорожньому інституті до вислуги років у спірних правовідносинах дотримано.

Стосовно посилань відповідача, що за вимогами пункту 2.15 Положення № 530 попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця, суд зазначає, що пункт 2.15 поширює свою дію на військовослужбовців вислуга років яким розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця.

Однак, позивача звільнено зі служби наказом КСВ ЗСУ № 398 від 28.04.2023 та за переконаннями відповідача розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складався для ОСОБА_1 , оскільки на дату запланованого звільнення щодо останнього не дотримувались умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.

При цьому, судом враховано, що згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.02.2024 № 1/1947 загальна тривалість військової служби ОСОБА_1 , без врахування періоду навчання, становить 10 років 7 місяців 3 дні.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об`єднаного Королівства (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява N 28924/04) констатував: "50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. The United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Фінансово-економічного управління командування сухопутних військ Збройних Сил України в особі командування сухопутних військ Збройних Сил України щодо відмови ОСОБА_1 у складанні розрахунку вислуги років на пенсію з урахуванням періоду військової служби з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, відповідно до пункту 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014 року; зобов`язати Фінансово-економічне управління командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі командування Сухопутних військ Збройних Сил України зарахувати ОСОБА_1 період військової служби з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, відповідно до пункту 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014 року у загальний строк військової служби, що дає право на пенсію з дня звільнення, провести перерахунок вислуги років на пенсію; зобов`язати Фінансово-економічне управління командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі командування Сухопутних військ Збройних Сил України скласти ОСОБА_1 розрахунок вислуги років на пенсію з урахуванням періоду військової служби з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, відповідно до пункту 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014.

У свою чергу, стосовно вимог позивача зарахувати до стажу військової служби конкретні періоди навчання, а саме 2 роки 6 місяців та визначити загальний строк служби 13 років 1 місяць 7 днів, суд зазначає, що визначення такого строку належить до виключної компетенції відповідача та у суду відсутні підстави вважати, що за результатами виконання рішення суду відповідач не здійснить відповідні розрахунки.

Таким чином позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

У свою чергу за приписами частини восьмої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи, що при розгляді справи судом встановлено, що відповідач відмовляючи позивачу у складанні відповідного розрахунку діяв протиправно, а тому наявні підстави стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 судовий збір у повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) до

Інформація заборонена для загального доступу згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"

третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській (код ЄДРПОУ 13967927, вул. Гоголя, 34, м. Полтава) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Фінансово-економічного управління командування сухопутних військ Збройних Сил України в особі командування сухопутних військ Збройних Сил України щодо відмови ОСОБА_1 у складанні розрахунку вислуги років на пенсію з урахуванням періоду військової служби з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, відповідно до пункту 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014 року.

Зобов`язати Фінансово-економічне управління командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі командування Сухопутних військ Збройних Сил України зарахувати ОСОБА_1 період військової служби з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, відповідно до пункту 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014 року у загальний строк військової служби, що дає право на пенсію з дня звільнення, провести перерахунок вислуги років на пенсію.

Зобов`язати Фінансово-економічне управління командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі командування Сухопутних військ Збройних Сил України скласти ОСОБА_1 розрахунок вислуги років на пенсію з урахуванням періоду військової служби з врахуванням періоду навчання у вищому навчальному закладі, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, відповідно до пункту 2.2. Наказу Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Удовіченко