Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/3043/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області /надалі позивач, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 /надалі відповідач, ФОП ОСОБА_1 / про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету України штрафу у розмірі 5083,00 грн /а.с. 1-3/.
Позов обґрунтований тим, що відповідачем не сплачено штраф в розмірі 5083,00 грн, який застосований до відповідача рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 298 від 09 листопада 2023 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, а також витребувано докази.
Копія цієї ухвали надіслана відповідачу на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та рекомендоване поштове відправлення повернулося до суду з незалежних від нього причин.
Правом на подання відзиву на позов позивач не скористався.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статей 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 18-зворот-19/.
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надіслало ФОП ОСОБА_1 Вимогу від 05 жовтня 2023 року за №Вих-01-27/001/4746 /а.с. 8-зворот-9/, згідно якої при виконанні повноважень по контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами, працівниками Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області при огляді реклами, що розміщена на фасаді приміщення магазину BEER SHOP ЖИВЕ ПИВО за адресою: Полтавська область, м. Горішні Плавні, 25, виявлено та зафіксовано порушення законодавства про рекламу, а саме: абзацу 8 частини другої статті 22 Закону України Про рекламу № 270/96-ВР від 03 липня 1996 року: реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється: засобами зовнішньої реклами; статті 16 Закону України Про рекламу № 270/96-ВР від 03 липня 1996 року: відсутні дозволи на розміщення зовнішньої реклами, отриманих в установленому законом порядку від органів місцевого самоврядування. З огляду на вищевикладене, відповідно до вимог частини другої статті 26 Закону України Про рекламу № 270/96-ВР від 03 липня 1996 року вимагається усунути порушення закону та надати до Головного Управління за адресою: 36000, м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7, в термін до 20 жовтня 2023 року, наступні документи: належним чином завірені свідоцтво про державну реєстрації, витяг з ЄДРПОУ підприємця та діючий договір оренди або свідоцтва на право власності площин, на яких розміщено рекламні засоби за вказаною адресою; дозвільні документи на спеціальні конструкції, дозволи на розміщення зовнішньої реклами на фасаді приміщення, а також довідки про реєстрацію вивісок; макет замовлення на розміщення зовнішньої реклами з наданням відповідних договорів, актів, рахунків фактур, а також документів, які підтверджують вартість рекламного засобу; письмові пояснення з приводу виявлених порушень та фотозвіт у разі усунення порушень закону.
Також Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надіслало ФОП ОСОБА_1 Вимогу від 10 жовтня 2023 року за №Вих-01-27/07.3/4832 /а.с. 10/, згідно якої при виконанні повноважень по контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами, працівниками Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області при огляді реклами, що розміщена на фасаді приміщення магазину BEER SHOP ЖИВЕ ПИВО за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено та зафіксовано порушення законодавства про рекламу, а саме: абзацу 8 частини другої статті 22 Закону України Про рекламу № 270/96-ВР від 03 липня 1996 року: реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється: засобами зовнішньої реклами; статті 16 Закону України Про рекламу № 270/96-ВР від 03 липня 1996 року: відсутні дозволи на розміщення зовнішньої реклами, отриманих в установленому законом порядку від органів місцевого самоврядування. З огляду на вищевикладене, відповідно до вимог частини другої статті 26 Закону України Про рекламу № 270/96-ВР від 03 липня 1996 року вимагається усунути порушення закону та надати до Головного Управління за адресою: 36000, м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7, в термін до 25 жовтня 2023 року, наступні документи: належним чином завірені свідоцтво про державну реєстрації, витяг з ЄДРПОУ підприємця та діючий договір оренди або свідоцтва на право власності площин, на яких розміщено рекламні засоби за вказаною адресою; дозвільні документи на спеціальні конструкції, дозволи на розміщення зовнішньої реклами на фасаді приміщення, а також довідки про реєстрацію вивісок; макет замовлення на розміщення зовнішньої реклами з наданням відповідних договорів, актів, рахунків фактур, а також документів, які підтверджують вартість рекламного засобу; письмові пояснення з приводу виявлених порушень та фотозвіт у разі усунення порушень закону.
24 жовтня 2023 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області складено протокол про порушення законодавства про рекламу №218 /а.с. 11-зворот-12/ відносно реклами, що розміщена на фасаді торгівельного приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . Фінансово-господарську діяльність з використання рекламного засобу за вказаною адресою здійснює ФОП ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса здійснення діяльності: АДРЕСА_1 . Протокол складено за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами та порядку її розповсюдження, а саме: статті 16 Закону України Про рекламу від 03 липня 1996 року № 270/96-ВР відсутні дозволи на розміщення зовнішньої реклами, отриманих в установленому законом порядку від органів місцевого самоврядування; статті 22 Закону України Про рекламу від 03 липня 1996 року № 270/96-ВР, а саме: реклама алкогольних напоїв торговельних марок, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється: засобами зовнішньої реклами. До протоколу додається фотореклами.
09 листопада 2023 року складено протокол засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу №269 /а.с. 20-21/, за змістом якого вирішено прийняти рішення про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_1 за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами та порядку її розповсюдження, визначити суму штрафних санкцій в розмірі 299 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5083,00 грн (п`ять тисяч вісімдесят три гривні).
09 листопада 2023 року начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №298 /а.с. 22/, яким на підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 09 листопада 2023 року №269 встановлено розповсюдження зовнішньої реклами алкогольних напоїв на фасаді приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_1 (банери з рекламою алкогольних напоїв), чим порушено статтю 22 Закону України Про рекламу від 03 липня 1996 року № 270/96-ВР, вирішено за порушення встановлених законом вимог щодо змісту реклами та порядку її розповсюдження накласти на ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 5083,00 грн.
Вказане рішення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області направлено ФОП ОСОБА_1 рекомендованим повідомленням про вручення супровідним листом від 15 листопада 2023 року за №Вих-01-27/07.3/5391 /а.с. 23/.
Відповідачем не сплачено штраф в загальному розмірі 5083,00 грн, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667 /надалі Положення №667/, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Пунктом 7 цього Положення передбачено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24 лютого 2020 року №160, Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.
В силу вимог абзацу четвертого підпункту 8 пункту 4 цього Положення Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики , а саме: у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння): здійснює контроль за дотриманням вимог Законів України Про рекламу та Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення в межах наданих повноважень; здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження;
Згідно з підпунктом 22 пункту 6 цього ж Положення Головне управління має право складати в установлених законом випадках протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення і приймати за результатами розгляду рішення про накладення штрафів та застосування інших санкцій, передбачених законом.
Статтею 3 Закону України "Про рекламу" від 03 липня 1996 року № 270/96-ВР /надалі - Закон № 270/96-ВР/ встановлено, що законодавство України про рекламу складається з Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Закону та інших нормативно-правових актів. Якщо міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України про рекламу, застосовуються правила міжнародного договору.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону № 270/96-ВР розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху.
Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).
Стягнення плати за видачу дозволів забороняється.
Відповідно до пункту 8 частини другої статті 22 Закону № 270/96-ВР реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється засобами зовнішньої реклами.
Частинами першою та другою статті 26 Закону № 270/96-ВР передбачено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами (у тому числі щодо спорудження житлового будинку), а також щодо виконання вимог частини десятої статті 8 цього Закону, крім випадків, якщо зазначена реклама є рекламою азартних ігор та організаторів азартних ігор.
На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, за фактом виявлення такими органами порушення або в ході розгляду повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб про порушення вимог законодавства про рекламу рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та аудіозаписи, а також іншу інформацію, що стосуються виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідні для здійснення такими органами повноважень щодо державного контролю.
Частиною першою статті 27 Закону № 270/96-ВР встановлено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 270/96-ВР відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: 1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами (у тому числі користувацького контенту, який визнається рекламою), в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно; 2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами; 3) розповсюджувачі реклами, винні у порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Згідно з частиною п`ятою статті 27 Закону № 270/96-ВР вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов`язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.
За приписами частини сьомої статті 27 Закону № 270/96-ВР у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною одинадцятою статті 27 Закону № 270/96-ВР встановлено, що рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.
Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) врегульовано Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року №693 /надалі Порядок № 693 (у редакції, чинній до 15 листопада 2023 року)/.
Відповідно до пункту 11 Порядку №693 за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Згідно з положеннями пунктів 18, 19, 20 Порядку №693 за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку.
Сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Судовим розглядом встановлено, що 24 жовтня 2023 року начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, а 09 листопада 2023 року - рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №298, яким на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 за порушення законодавства про рекламу накладено штраф у розмірі 299 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5083,00 грн.
Докази щодо скасування рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №298 від 09 листопада 2023 року або щодо добровільної сплати відповідачем суми штрафу, накладеної на нього цим рішенням, в матеріалах справи відсутні.
Оскільки штраф у загальній сумі 5083,00 грн, що накладений рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №298 від 09 листопада 2023 року, ФОП ОСОБА_1 , не сплачений, суд доходить висновку, що позовна вимога про стягнення такої суми штрафу в судовому порядку є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Таким чином, адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області слід задовольнити.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач, який є суб`єктом владних повноважень, витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, не поніс, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, буд. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 40358617) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу у сумі 5083,00 грн задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 37959255, ГУК у Полт.обл/тг м.Полтава, р/р UA988999980313000106000016719, код 21081100, отримувач платежу ГУК у м. Полт.обл/тг м. Полтава, призначення платежу - оплата штрафу) штраф у розмірі 5083,00 грн (п`ять тисяч вісімдесят три гривні нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк