Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №7
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 жовтня 2010 року Справа № 2а-8196/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Петросян К.Є.
суддів: Чернявської Т.І.
Борзаниці С.В.
при секретарі: Ковіній І.В.
за участю позивача: ОСОБА_2
представників відповідачів: Виноградова А.М. (дов. №17/10/1 від 16.06.2010)
Лазнікова В.М. (дов. №23 від 07.07.2010)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луганську справу за адміністративним позовом президента Луганської благодійної організації «Асоціація захисту прав увязнених та їх сімей» ОСОБА_2 до Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області, Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної виборчої комісії про зобовязання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
29.10.2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов вказаний адміністративний позов президента Луганської благодійної організації «Асоціація захисту прав увязнених та їх сімей» ОСОБА_2, в обґрунтування якого з урахуванням уточненої позовної заяви позивач зазначив наступне.
Як громадянин України, у відповідності до ст.38 Конституції України, позивач має право обирати та бути обраним. Створивши та очоливши Луганську благодійну організацію «Асоціація захисту прав увязнених та їх сімей», він поставив на меті захист прав увязнених, у тому числі й права голосу на виборах.
Зазначив, що у відповідності до ст.ст. 3, 12 Закону України від 10 липня 2010 року №2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі Закон №2487), позивач є субєктом виборчого процесу виборцем, та у відповідності до ст.172 КАС України має право оскаржувати діяльність чи бездіяльність виборчих комісій. Позивач вважає, що оскільки викладеними у позовній заяві фактами порушено передбачене ст.4 зазначеного Закону рівне виборче право у відношенні увязнених, відповідно воно порушує також його право на рівні вибори, так як позивач особисто є у нерівних обставинах з цими громадянами України, а їх голоси мають впливати на результати виборів у рівній мірі з його голосом, виходячи з наступного.
Постановою Верховної Ради призначено вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. 25.08.2010 року позивачем було зроблено офіційне звернення через засіб масової інформації - газета «ХХI век» м.Луганська, про порушення прав увязнених щодо виборів у місцеві ради, а саме: позбавлення їх права голосу згідно п.6 ст.3 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Позивач вважає, що на теперішній час суттєво порушується право увязнених щодо участі у виборчому процесі, передбачене ст.38 Конституції України, яке полягає у нижчевикладеному.
По-перше, п.5 ст.8 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний реєстр виборців» від 21.09.2010 визначено, що «виборчою адресою виборця, який відбуває покарання у вигляді арешту, позбавлення або обмеження волі, є адреса установи виконання покарань». Враховуючи, що ст.141 Конституції України передбачено, що у місцеві ради входять депутати обрані мешканцями громади, а фактично установи виконання покарань перебувають на території тієї чи іншої громади, увязнені мають голосувати на місцевих виборах.
У відповідності до Інструкції про організацію виконання покарання у вигляді арешту в установах кримінально-виконавчої системи, затвердженої Департаментом виконання покарань 31.08.2001, у слідчих ізоляторах тимчасово, до створення арештних будинків, відбувають покарання особи, засуджені до арешту. Згідно даних, розміщених на сайті Управління ДДУПВП у Луганській області на даний час у Луганській області обліковується два слідчих ізолятори, а саме: Луганський слідчий ізолятор УДДУПВП та Старобільський слідчий ізолятор УДДУПВП, у яких згідно попередніх підрахунків перебувають близько 3000-4000 громадян виборців. Для встановлення чіткої кількості увязнених, що перебувають у вищезазначених установах виконання покарань, 22.10.2010 ЛБО «Асоціація захисту прав увязнених та їх сімей» зроблено офіційний запит до ДДУПВП у Луганській області, однак до теперішнього часу відповідь не надійшла, що, на думку позивача може свідчити про намір приховати інформацію.
По-друге, порушення прав увязнених щодо голосування також мається у процедурі формування реєстру виборців. Так, п.7 ст.22 Закону України «Про державний реєстр виборців» передбачений Порядок періодичного поновлення персональних даних реєстру виборців згідно з яким, керівник установи виконання покарань подає відомості про: 1) виборців, які протягом попереднього місяця прибули для відбування покарання до цієї установи; 2) виборців, які відбували покарання і протягом попереднього місяця вибули з цієї установи; 3) громадян України, які відбувають покарання та яким протягом наступного місяця виповниться 18 років.
З метою встановлення фактичної кількості осіб внесених до державного реєстру виборців, що перебувають в установах виконання покарань, 25.10.2010 позивачем зроблено офіційний запит до адміністратора Державного реєстру виборців у Луганській області, однак до теперішнього часу відповідь не надійшла, що, на його думку також порушує реалізацію права увязнених обирати депутатів місцевих рад.
По-третє, з метою реалізації права увязнених обирати, повинен бути зроблений механізм реалізації цього права, а саме: створені виборчі дільниці у місцях позбавлення волі. Згідно відповіді Луганської обласної виборчої комісії від 23.10.2010 за №150, наданої на запит позивача, Луганська обласна виборча комісія повідомила, що у відповідності до п.6 ст.3 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради, Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» громадяни, що перебувають у місцях позбавлення волі за вироком суду не мають права голосу на виборах так як не належать до жодної громади, та не повідомив про створення виборчих дільниць в установах виконання покарань. Позивач у своєму позові вказав, що зазначена відповідь була надана йому вже після набрання сили Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний реєстр виборців», яким чітко визначена належність увязнених до громади, на території якої перебуває установа виконання покарань. У звязку із викладеним, вважає, що порушено механізм реалізації права голосу, а саме: не створено виборчі дільниці для реалізації Конституційного права обирати владу, що свідчить про суттєві порушення виборчого законодавства, які призводять до фальсифікації виборів, що полягає у можливості провести голосування бюлетенями увязнених.
На підставі викладеного, позивач просить суд зобовязати Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області виконати п.7 ст.22 Закону України «Про державний реєстр виборців», яким передбачено Порядок періодичного поновлення персональних даних реєстру виборців, згідно з яким, керівник установи виконання покарань подає відомості про: 1) виборців, які протягом попереднього місяця прибули для відбування покарання цієї установи; 2) виборців, які відбували покарання і протягом попереднього місяця вибули з цієї установи; 3) громадян України, які відбувають покарання, та яким протягом наступного місяця виповниться 18 років та передати до державного реєстру виборців відповідні персональні дані; зобовязати Луганську обласну державну адміністрацію, як адміністратора державного реєстру виборців внести до державного реєстру виборців персональні дані про виборців, що перебувають в установах покарань; а також зобовязати Луганську обласну виборчу комісію створити виборчі дільниці в установах виконання покарань Луганської області.
Позивач у судовому засіданні підтримав адміністративний позов у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив задовольнити заявлений позов у повному обсязі.
Представник відповідача Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надавши суду письмові заперечення проти позову.
Представник відповідача Луганської обласної державної адміністрації у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надавши суду письмові заперечення проти позову.
Представник відповідача Луганської обласної виборчої комісії у судовому засіданні не був присутній, до початку розгляду справи надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Відповідно до частини 1 статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку зі здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у звязку з публічним формуванням субєкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Зокрема, юрисдикція адміністративних судів, згідно положень пункту 6 частини 2 статті 17 КАС України, поширюється на публічно-правові спори щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до статті 69 Конституції України, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до статті 71 Конституції України є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Постановою Верховної Ради України від 01 липня 2010 року № 2412 у встановленому законом порядку на неділю 31 жовтня 2010 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, у звязку з чим розпочато виборчий процес.
За правилами ч.1 ст.172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають субєкти відповідного виборчого процесу (крім виборів комісії), а також ініціативна група референдуму, інші субєкти ініціювання референдуму.
Дана норма є бланкетною, вона відсилає до законів, якими регулюється процес тих чи інших виборів, і саме цими законами чітко визначено хто є субєктами виборчого процесу.
Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів є Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» №2487-VI від 10.07.2010р. (далі Закон №2487).
Відповідно до ст.12 Закону №2487, субєктами виборчого процесу є: виборці; Центральна виборча комісія, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону, Закону України «Про Центральну виборчу комісію» та інших законів України; кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови; місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі; від кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Згідно ч.1 ст.85 Закону №2487, кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86-89 цього Закону. Субєкт виборчого процесу може звернутися до суду у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Статтею 38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади і органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.4 ст.3 Закону №2487, виборці мають право на участь у роботі виборчих комісій як їх члени, проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведенням виборів та в інших заходах, повязаних з організацією та проведенням виборів, що реалізуються ними у порядку, визначеному цим та іншими законами України.
Вирішуючи позовні вимоги по суті та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідачів, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, Луганська благодійна організація «Асоціація захисту прав увязнених та їх сімей» зареєстрована в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Луганської міської ради 14.05.2003 за №13821200000003780, іден. код 26349929 (а.с.16). Керівником ЛБО «Асоціація захисту прав увязнених та членів їх сімей» є ОСОБА_2 (а.с. 15).
Відповідно до п.1.1 Статуту ЛБО «Асоціація захисту прав увязнених та їх сімей», метою її діяльності є здійснення благодійної діяльності, спрямованої на надання правової, соціально-економічної, медичної допомоги увязненим і членам їх сімей.
22.10.2010 позивачем було надіслано на адресу відповідачів запит про надання загальнодоступної інформації, а саме: про кількість громадян щодо яких внесено у реєстри виборців інформацію про їх перебування в установах виконання покарань Луганської області згідно наданого переліку у Додатку №1 із зазначенням адреси реєстрації перебування за адресою установ виконання покарань; щодо формування списків виборців у місцях відбування покарання Луганської області для подання їх у дільничні виборці комісії із зазначенням до яких дільничних виборчих комісій вони подавалися у разі їх формування; про кількість увязнених, що перебувають в установах виконання покарань згідно Додатку №1, а також щодо створення виборчої дільниці в установах виконання покарань Луганської області із зазначенням конкретних установ виконання покарань, де було створено виборчі дільниці (а.с. 6-10).
Листом від 23.10.2010 року за вих.№150, Луганська обласна виборча комісія повідомила позивача про те, що згідно з п.6 ст.3 Закону №2487, громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади та не мають права голову на місцевих виборах (а.с. 12).
Доводи позивача щодо порушення його права на рівні вибори суд вважає не обґрунтованими, оскільки це є загальним виборчим правом, яке забезпечується шляхом надання Законом виборцю права використати свій голос на відповідних місцевих виборах на виборчій дільниці, на якій він включений до списку виборців.
Суд враховує, що відповідно до ч.2 ст.172 КАС України, виборець має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі його особисто.
Зазначені вимоги містить і Закон №2487, зокрема ч.9 ст.85, відповідно до якої виборець може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність субєктів оскарження, якщо ці рішення, дії чи бездіяльність порушили або порушують його виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі його особисто.
Тобто, розглядаючи виборчі справи, суд повинен перевірити, чи має право позивач звертатися до суду з відповідними вимогами, і лише в разі встановлення такого права перевірити правомірність оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
На підставі викладеного, суд вважає, що створення виборчих дільниць в установах виконання покарань Луганської області або їх відсутність, не порушують виборчі права ОСОБА_2 як виборця, передбачені ст.38 Конституції України та Законом №2487.
Статтею 12 Закону №2487 встановлений вичерпний перелік субєктів виборчого процесу.
На стадії судового розгляду встановлено, що позивач, як президент Луганської благодійної організації «Асоціація захисту прав увязнених та їх сімей», не наділений правом у порядку, визначеному ст.172 КАС України, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виборчих комісій чи інших відповідачів.
У п. 7 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України „Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом чи процесом референдуму” від 02 квітня 2007 року №2 зазначено, що, якщо на стадії судового розгляду буде встановлено, що позивач не наділений правом у зазначеному порядку оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виборчих комісій чи інших відповідачів, то в такому разі суди повинні відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З приписів ст.ст.71, 86 КАС України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що діями відповідачів особисті виборчі права позивача як виборця не порушено, а як президент Луганської благодійної організації «Асоціація захисту прав увязнених та їх сімей» він не має права звертатись з даними вимогами в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158-163, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені позовних вимог президента Луганської благодійної організації «Асоціація захисту прав увязнених та їх сімей» ОСОБА_2 до Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області, Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної виборчої комісії про зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення, а постанова, ухвалена до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
< Резолютивна частина >
< Текст >
Головуючий суддяК.Є. Петросян
суддя
суддяТ.І. Чернявська С.В. Борзаниця