Рішення № 119204016, 22.05.2024, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2024
Номер справи
160/6625/24
Номер документу
119204016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 рокуСправа №160/6625/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

12.03.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ" (далі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10290633/44761437 від 29 грудня 2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 31.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 31.07.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 11 серпня 2023 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10298231/44761437 від 02 січня 2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 31.08.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 31.08.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 13 вересня 2023 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10290634/44761437 від 29 грудня 2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 31.05.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 31.05.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 06 червня 2023 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10298236/44761437 від 02 січня 2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 31.08.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 31.08.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 13 вересня 2023 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10290629/44761437 від 29 грудня 2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №11 від 30.04.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від 30.04.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 15 травня 2023 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10290632/44761437 від 29 грудня 2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №22 від 30.06.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №22 від 30.06.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 10 липня 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивачем було подано на реєстрацію до податкового органу податкові накладні за №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023. Проте, у подальшому отримано квитанцію про зупинення реєстрації вказаних податкових накладних, відповідно до пункту відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. В квитанціях зазначено: Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної (№5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023) в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.10.13, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник D , Р. Та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.». Так, позивачем було надані документи разом з письмовими поясненнями стосовно проведених господарських операцій. Однак, комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняла рішення за №10290633/44761437 від 29 грудня 2023 року, №10298231/44761437 від 02 січня 2024 року, №10290634/44761437 від 29 грудня 2023 року, №10298236/44761437 від 02 січня 2024 року, №10290629/44761437 від 29 грудня 2023 року, №10290632/44761437 від 29 грудня 2023 року, якими було відмовлено в реєстрації податкових накладних №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023, у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Позивач вважає, вказані дії відповідача протиправними та такими, що вчинені всупереч діючого законодавства, у зв`язку із чим вважає такі рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 було відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 08.04.2024, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

05.04.2024 представником Головного управління ДПС у Дніпропетровській області подано до суду клопотання про продовження строку для надання відзиву.

08.04.2024 представником Головного управління ДПС у Дніпропетровській області подано до суду відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи за правилами загального провадження.

08.04.2024 відповідачем-1 надано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити у задоволенні позовної заяви, посилаючись на правомірність оскаржуваного рішення, рішення про відмову у реєстрації податкової накладної приймається у разі, зокрема, і не надання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 Порядку №520, при цьому, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати необхідні первинні документи, які мають бути належно оформлені, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами, в той же час, податковий орган не зобов`язаний вказувати у квитанції перелік документів, який необхідно подати для підтвердження реальності господарської операції. Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача-2 зареєструвати податкові накладні представник відповідача-1 вказує на те, що реєстрація податкових накладних є дискреційними повноваженнями та для ухвалення рішення про зобов`язання ДПС зареєструвати податкову накладну, суд повинен перевірити саме той факт, що податкова накладна, яка була подана позивачем, відповідає всім критеріям відповідно до п.12 Порядку 1246 і її можливо зареєструвати у ЄРПН, при цьому така перевірка здійснюється податковим органом автоматично, і судом не може бути проведена, про що, на думку представника відповідача-1, зазначено і у постановах Верховного Суду, перелік яких наведено у відзиві. З огляду на викладене позовні вимоги є безпідставними і не обгрунтованими, у зв`язку з чим не підлягають задоволенню.

12.04.2024 відповідачем-2 надано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити у задоволенні позовної заяви, посилаючись на те, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної було прийнято комісією регіонального рівня, у зв`язку з чим позовні вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати вищезазначені податкові накладні є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є передчасним.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд справи №160/6625/24 в порядку загального позовного провадження за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.

08.04.2024 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій представник заперечує доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву та просить позовну заяву задовольнити.

07.05.2024 відповідачем-1 надано до суду додаткові пояснення, в яких представник зазначає, що згідно з квитанціями про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Реєстрі ТОВ «ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ» результатом обробки податкових накладних є зупинення податкових накладних у зв`язку з тим, що обсяг постачання товару/послуги 52.10.13, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту І Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Згідно з даними ІКС ДПС станом на 12.04.2024 подані протягом 2022-2023 років 26 таблиць даних платника податку ТОВ «ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ» не враховано згідно з рішенням комісії регіонального рівня на підставі того, що у контролюючого органу наявна податкова інформація, яка свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ 28.07.2022 року зареєстроване як юридична особа, номер запису 1002031020000031456, та перебуває на обліку платників податків у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.

Основним видом діяльності ТОВ "ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ", що визначений в Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: 52.10 Складське господарство.

З матеріалів справи вбачається, що 27 грудня 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ» (Зерновий склад) та Акціонерним товариством «АГРАРНИЙ ФОНД» (Поклажодавець) було укладено Договір складського зберігання зерна №04- 9.3-01/22.

Відповідно до п.1 цього договору Поклажодавець зобов`язується передати, а Зерновий склад - прийняти на зберігання зерно зернових та круп`яних культур (далі - Зерно) в кількості, яка визначається по фактичній кількості Зерна, що надійшло на карточку Поклажодавця і засвідчується складськими квитанціями (складськими документами), та в установлений строк на вимогу повернути його Поклажодавцю або особі, зазначеній ним як одержувач, відповідно до якісних показників, передбачених цим Договором, складськими квитанціями або відповідно до Акта розрахунку.

Пункт п.1.2 цього договору передбачає, що кількість та якість Зерна, що передається Поклажодавцем на зберігання, визначені в складських квитанціях на зерно, що видаються Зерновим складом одночасно з прийняттям Зерна на зберігання.

Відповідно до пп. 3.1.2 п.3.1. Договору Зерновий склад приймає кожну партію Зерна за фактичною вагою, визначеною при зважуванні на вагах Зернового складу. При розбіжностях у показниках ваги, визначених Зерновим складом та зазначених у товарно-транспортних накладних Поклажодавця, складається акт за обов`язковою участю особи, відповідальної за перевезення вантажу.

Пунктами 5.4. та 5.5 Договору передбачено, що Поклажодавець сплачує вартість послуг із зберігання Зерна на підставі наданих в термін до 5 (п`ятого) числа місяця, наступного за звітним Зерновим складом одним пакетом належним чином оформлених документів та Поклажодавець сплачує вартість послуг, вказаних в п. 5.3. цього Договору, па підставі наданого в термін до 5 числа місяця, наступного за звітним, Зерновим складом належним чином оформленого акта наданих послуг.

Відповідно до п. 5.6 Договору Поклажодавець у разі відсутності зауважень до наданих Документ сформований в системі Зерновим складом Акта наданих послуг та/або Акта розрахунку підписує такі акти. Послуги за цим Договором вважаються наданими в разі підписання Сторонами відповідних актів наданих послуг та Акта-розрахунку у разі проведення операцій з доробки Зерна.

Щодо податкової накладної №5 від 31.07.2023.

31.07.2023 ТОВ «ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ» на виконання умов Договору, було надано послуги із зберігання товарно-матеріальних цінностей, що належать АТ «АГРАРНИЙ ФОНД», а саме: пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 3 клас врожай 2020 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р; пшениці 2 клас врожай 2022 р.; пшениці 3 клас врожай 2022 р. загальна вартість в розмірі 717 964,60 грн. (сімсот сімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят чотири гривні 60 копійок), з яких сума ПДВ складає 119 660,77 грн., що підтверджується Актом № 445 від 31.07.2023р. наданих послуг до Договору складського зберігання зерна від 27 грудня 2022 р. №04-9.3-01/22.

31.07.2023 року АТ «АГРАРНИЙ ФОНД» на виконання свого обов`язку за Договором здійснило оплату послуг по зберіганню пшениці на загальну суму 717 964,60 грн. (сімсот сімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят чотири гривні 60 копійок), з яких сума ПДВ складає 119 660,77 грн., що підтверджується Рахунком №445 від 31 липня 2023 року, платіжною інструкцією №1255 від 07 вересня 2023 року.

Відповідно до вимог ст.187 та ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань позивачем 31.07.2023 було складено податкову накладну №5 та 11.08.2023 року направлено до ДПС для реєстрації.

Проте, 11.08.2023 позивач отримав квитанцію в якій зазначено, що відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 31.07.2023 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.10.13, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник D = 10.1349%, Р = 23002,96. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

14.12.2023 та 18.12.2023 позивач надіслав до Головного управління ДПС у Дніпропетровській областіписьмові пояснення та пакет первинних документів на підтвердження господарських операцій, які стали підставою для складання податкової накладної №5 від 31.07.2023.

Проте, 20.12.2023 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН надіслано позивачу «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10202627/44761437, де було запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських приміщень; первинних документів щодо постачання, послуг, навантаження продукції, розвантаження продукції. Додаткова інформація: Не надано документи, які б підтвердили наявність обладнення (ОСВ 10 рах, тощо), як відбувалось навантаження/розвантаження, та транспортування культур.

Позивач додаткових пояснень та додаткових документів на повідомлення не надав, зазначає, що затребувана даним повідомленням інформація була попередньо надана позивачем разом з первинними поясненнями та повним пакетом первинних документів..

Проте, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 29.12.2023 прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №10290633/44761437, у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Проте, рішенням Комісії за результатами розгляду скарги від 16.01.2024 за №3001/44761437/2 щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 31.07.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. навантаження. розвантаження продукції. складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Щодо податкової накладної №8 від 31.08.2023.

31.08.2023 ТОВ «ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ» на виконання умов Договору, було надано послуги із зберігання товарно-матеріальних цінностей, що належать АТ «АГРАРНИЙ ФОНД», а саме: пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2022 р.; загальна вартість в розмірі 129 879,62 грн. (сто двадцять дев`ять тисяч вісімсот сімдесят дев`ять гривень 62 копійки), з яких сума ПДВ складає 21 646,60 грн., що підтверджується Актом № 520 від 31.08.2023р. наданих послуг до Договору складського зберігання зерна від 27 грудня 2022 р. №04-9.3-01/22.

22.09.2023 АТ «АГРАРНИЙ ФОНД» на виконання свого обов`язку за Договором здійснило оплату послуг по зберіганню пшениці на загальну уму 129 879,62 грн. (сто двадцять дев`ять тисяч вісімсот сімдесят дев`ять гривень 62 копійки), з яких сума ПДВ складає 21 646,60 грн., що підтверджується Рахунком №520 від 31 серпня 2023 року, платіжною інструкцією №1421 від 22 вересня 2023 року.

Відповідно до вимог ст.187 та ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань позивачем 31.08.2023 було складено податкову накладну №8 та 13.09.2023 направлено до ДПС для реєстрації.

Проте, 13.09.2023 позивач отримав квитанцію в якій зазначено, що відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 31.08.2023 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.10.13, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник D = 9.9294%, Р = 42339,27 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».

14.12.2023 та 19.12.2023 позивач надіслав до Головного управління ДПС у Дніпропетровській областіписьмові пояснення та пакет первинних документів на підтвердження господарських операцій, які стали підставою для складання податкової накладної №8 від 31.08.2023.

Проте, 21.12.2023 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН надіслано позивачу «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10210126/44761437, де було запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо постачання, послуг, транспортування продукції, навантаження продукції, розвантаження продукції. Додаткова інформація: Не надано документи, які б підтвердили наявність обладнення (ОСВ 10 рах, тощо), як відбувалось навантаження/розвантаження, та транспортування культур.

Позивач додаткових пояснень та додаткових документів на повідомлення не надав, зазначає, що затребувана даним повідомленням інформація була попередньо надана позивачем разом з первинними поясненнями та повним пакетом первинних документів.

Проте, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 02.01.2024 прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №10298231/44761437, у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Проте, рішенням Комісії за результатами розгляду скарги від 19.01.2024 за №3884/44761437/2 щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 31.08.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. навантаження. розвантаження продукції. складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Щодо податкової накладної №9 від 31.05.2023.

31.05.2023 ТОВ «ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ» на виконання умов Договору, було надано послуги із зберігання товарно-матеріальних цінностей, що належать АТ «АГРАРНИЙ ФОНД», а саме: 1. пшениці 2 клас врожай 2020 р.; 2. пшениці 3 клас врожай 2020 р.; 3. пшениці 3 клас врожай 2021 р.; 4. пшениці 2 клас врожай 2022 р.; 5. пшениці 3 клас врожай 2022 р.; загальна вартість в розмірі 717 964,60 грн. (сімсот сімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят чотири гривні 60 копійок), з яких сума ПДВ складає 119 660,77 грн., що підтверджується Актом № 329 від 31.05.2023р. наданих послуг до Договору складського зберігання зерна від 27 грудня 2022 р. №04-9.3-01/22.

03.08.2023 АТ «АГРАРНИЙ ФОНД» на виконання свого обов`язку за Договором здійснило оплату послуг по зберіганню пшениці на загальну суму 717 964,60 грн. (сімсот сімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят чотири гривні 60 копійок), з яких сума ПДВ складає 119 660,77 грн., що підтверджується Рахунком №329 від 31 травня 2023 року, Платіжною інструкцією №993 від 03 серпня 2023 року.

Відповідно до вимог ст.187 та ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань позивачем 31.05.2023 було складено податкову накладну №9 та 06.06.2023 направлено до ДПС для реєстрації.

Проте, 06.06.2023 позивач отримав квитанцію в якій зазначено, що відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 31.05.2023 №9 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.10.13, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник D = 8.7093%, Р = 50572,37 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

14.12.2023 та 18.12.2023 позивач надіслав до Головного управління ДПС у Дніпропетровській областіписьмові пояснення та пакет первинних документів на підтвердження господарських операцій, які стали підставою для складання податкової накладної від 31.05.2023 №9.

Проте, 20.12.2023 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН надіслано позивачу «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10202630/44761437, де було запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо постачання, послуг, навантаження продукції, розвантаження продукції. Додаткова інформація: Не надано документи, які б підтвердили наявність обладнення (ОСВ 10 рах, тощо), як відбувалось навантаження/розвантаження, та транспортування культур.

Позивач додаткових пояснень та додаткових документів на повідомлення не надав, зазначає, що затребувана даним повідомленням інформація була попередньо надана позивачем разом з первинними поясненнями та повним пакетом первинних документів.

Проте, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 29.12.2023 прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №10290634/44761437, у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Проте, рішенням Комісії за результатами розгляду скарги від 15.01.2024 за №2697/44761437/2 щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 31.05.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. навантаження. розвантаження продукції. складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Щодо податкової накладної №9 від 31.08.2023.

31.08.2023 ТОВ «ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ» на виконання умов Договору, було надано послуги із зберігання товарно-матеріальних цінностей, що належать АТ «АГРАРНИЙ ФОНД», а саме: пшениці 3 клас врожай 2020 р.; пшениці 3 клас врожай 2020 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 3 клас врожай 2022 р.;

Загальна вартість в розмірі 541 858,85 грн. (п`ятсот сорок одна тисяча вісімсот п`ятдесят вісім гривень 85 копійок), з яких сума ПДВ складає 90 309,81 грн., що підтверджується Актом № 521 від 31.08.2023р. наданих послуг до Договору складського зберігання зерна від 27 грудня 2022 р. №04-9.3-01/22.

03.10.2023 АТ «АГРАРНИЙ ФОНД» на виконання свого обов`язку за Договором здійснило оплату послуг по зберіганню пшениці на загальну суму 541 858,85 грн. (п`ятсот сорок одна тисяча вісімсот п`ятдесят вісім гривень 85 копійок), з яких сума ПДВ складає 90 309,81 грн., що підтверджується Рахунком №521 від 31 серпня 2023 року, Платіжною інструкцією №1536 від 03 жовтня 2023 року та Платіжною інструкцією №1422 від 03 жовтня 2023 року.

Відповідно до вимог ст.187 та ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань позивачем 31.08.2023 було складено податкову накладну №9 та 13.09.2023 направлено до ДПС для реєстрації.

Проте, 13.09.2023 позивач отримав квитанцію в якій зазначено, що відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 31.08.2023 № 9 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.10.13, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник D = 9.9294%, Р = 42339,27 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному

реєстрі податкових накладних.».

14.12.2023 та 19.12.2023 позивач надіслав до Головного управління ДПС у Дніпропетровській областіписьмові пояснення та пакет первинних документів на підтвердження господарських операцій, які стали підставою для складання податкової накладної №9 від 31.08.2023.

Проте, 21.12.2023 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН надіслано позивачу «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10210125/44761437, де було запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо постачання, послуг, транспортування продукції, навантаження продукції, розвантаження продукції. Додаткова інформація: Не надано документи, які б підтвердили наявність обладнення (ОСВ 10 рах, тощо), як відбувалось навантаження/розвантаження, та транспортування культур.

Позивач додаткових пояснень та додаткових документів на повідомлення не надав, зазначає, що затребувана даним повідомленням інформація була попередньо надана позивачем разом з первинними поясненнями та повним пакетом первинних документів.

Проте, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 02.01.2024 прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №10298236/44761437, у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Проте, рішенням Комісії за результатами розгляду скарги від 19.01.2024 за №3867/44761437/2 щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 31.08.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. навантаження. розвантаження продукції. складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Щодо податкової накладної №11 від 30.04.2023.

30.04.2023 ТОВ «ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ» на виконання умов Договору, було надано послуги із зберігання товарно-матеріальних цінностей, що належать АТ «АГРАРНИЙ ФОНД», а саме: пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 3 клас врожай 2020 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 2 клас врожай 2022 р.; пшениці 3 клас врожай 2022 р.;

Загальна вартість в розмірі 736 948,04 грн. (сімсот тридцять шість тисяч дев`ятсот сорок вісім гривень 04 копійки), з яких сума ПДВ складає 122 824,68 грн., що підтверджується Актом № б/н від 30.04.2023р. наданих послуг до Договору складського зберігання зерна від 27 грудня 2022 р. №04-9.3-01/22.

04.05.2023 року АТ «АГРАРНИЙ ФОНД» на виконання свого обов`язку за Договором здійснило оплату послуг по зберіганню пшениці на загальну суму 736 948,04 грн. (сімсот тридцять шість тисяч дев`ятсот сорок вісім гривень 04 копійки), з яких сума ПДВ складає 122 824,68 грн., що підтверджується Рахунком №б/ н від 30 квітня 2023 року та Платіжною інструкцією №761 від 04 травня 2023 року.

Відповідно до вимог ст.187 та ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань позивачем 30.04.2023 було складено податкову накладну №11 та 15.05.2023 направлено до ДПС для реєстрації.

Проте, 16.05.2023 позивач отримав квитанцію в якій зазначено, що відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 30.04.2023 № 11 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.10.13, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник D = 9.3755%, Р = 87083,97. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному

реєстрі податкових накладних.».

14.12.2023 та 18.12.2023 позивач надіслав до Головного управління ДПС у Дніпропетровській областіписьмові пояснення та пакет первинних документів на підтвердження господарських операцій, які стали підставою для складання податкової накладної №11 від 30.04.2023.

Проте, 20.12.2023 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН надіслано позивачу «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10202629/44761437, де було запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо постачання, послуг, транспортування продукції, навантаження продукції, розвантаження продукції. Додаткова інформація: Не надано документи, які б підтвердили наявність обладнення (ОСВ 10 рах, тощо), як відбувалось навантаження/розвантаження, та транспортування культур.

Позивач додаткових пояснень та додаткових документів на повідомлення не надав, зазначає, що затребувана даним повідомленням інформація була попередньо надана позивачем разом з первинними поясненнями та повним пакетом первинних документів.

Проте, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 29.12.2023 прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №10290629/44761437, у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Проте, рішенням Комісії за результатами розгляду скарги від 15.01.2024 за №2691/44761437/2 щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 30.04.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. навантаження. розвантаження продукції. складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Щодо податкової накладної №22 від 30.06.2023.

30.06.2023 року ТОВ «ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ» на виконання умов Договору, було надано послуги із зберігання товарно-матеріальних цінностей, що належать АТ «АГРАРНИЙ ФОНД», а саме: пшениці 2 клас врожай 2020 р.; пшениці 3 клас врожай 2020 р.; пшениці 3 клас врожай 2021 р.; пшениці 2 клас врожай 2022 р.; пшениці 3 клас врожай 2022 р.

Загальна вартість в розмірі 717 964,60 грн. (сімсот сімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят чотири гривні 60 копійок), з яких сума ПДВ складає 119 660,77 грн., що підтверджується Актом № 387 від 30.06.2023р. наданих послуг до Договору складського зберігання зерна від 27 грудня 2022 р. №04-9.3-01/22.

09.08.2023 АТ «АГРАРНИЙ ФОНД» на виконання свого обов`язку за Договором здійснило оплату послуг по зберіганню пшениці на загальну суму 717 964,60 грн. (сімсот сімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят чотири гривні 60 копійок), з яких сума ПДВ складає 119 660,77 грн., що підтверджується Рахунком №387 від 30 червня 2023 року, Платіжною інструкцією №1179 від 09 серпня 2023 року.

Відповідно до вимог ст.187 та ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань позивачем 30.06.2023 було складено податкову накладну №22 та 10.07.2023 направлено до ДПС для реєстрації.

Проте, 10.07.2023 позивач отримав квитанцію в якій зазначено, що відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 30.06.2023 №22 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.10.13, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник D = 7.6597%, Р = 445566,5. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».

14.12.2023 та 18.12.2023 позивач надіслав до Головного управління ДПС у Дніпропетровській областіписьмові пояснення та пакет первинних документів на підтвердження господарських операцій, які стали підставою для складання податкової накладної №22 від 30.06.2023.

Проте, 21.12.2023 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН надіслано позивачу «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10210126/44761437, де було запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо постачання, послуг, транспортування продукції, навантаження продукції, розвантаження продукції. Додаткова інформація: Не надано документи, які б підтвердили наявність обладнення (ОСВ 10 рах, тощо), як відбувалось навантаження/розвантаження, та транспортування культур.

Проте, 20.12.2023 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН надіслано позивачу «Повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10202628/44761437, де було запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо постачання, послуг, навантаження продукції, розвантаження продукції. Додаткова інформація: Не надано документи, які б підтвердили наявність обладнення (ОСВ 10 рах, тощо), як відбувалось навантаження/розвантаження, та транспортування культур.

Позивач додаткових пояснень та додаткових документів на повідомлення не надав, зазначає, що затребувана даним повідомленням інформація була попередньо надана позивачем разом з первинними поясненнями та повним пакетом первинних документів.

Проте, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 29.12.2023 прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10290632/44761437, у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погодившись з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області позивачем подано скаргу, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Проте, рішенням Комісії за результатами розгляду скарги від 16.01.2024 за №3018/44761437/2 щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 30.06.2023 без змін з підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. навантаження. розвантаження продукції. складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивач вважає вищевказані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, що і стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

В абзаці першому пункту 201.1 статті 201 ПК України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац 5 пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Згідно з абзацами 9-11 пункту 201.1 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Відповідно до абзацу 13 пункту 201.1 статті 201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних регламентований Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок №1246).

Відповідно до пунктів 2, 8 Порядку № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.

Відповідно до пунктів 12-15 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно, в редакції на час спірних відносин).

За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пунктів 7, 8, 9 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет.

При цьому, Додатком 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість.

Додатком 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Критерії ризиковості здійснення операцій.

Так, пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 Критерії ризиковості здійснення операцій є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно з пунктів 10-11 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Так з матеріалів справи вбачається, що позивачем було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023, які були прийняті, проте реєстрацію зупинено.

У квитанціях наведені такі підстави для зупинення реєстрації: Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК (№5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023) в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.10.13, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено: показник D, P.

Отже, контролюючим органом порушено принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень, оскільки рішення про зупинення реєстрації податкової накладної містить лише загальне посилання на п. 1 Критеріїв ризиковості операцій.

Суд зауважує, що зупинення реєстрації податкової накладної за п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання вказаних у ньому умов.

Згідно виписки з ЄДРПОУ (доступ до якого має контролюючий орган) основним видом економічної діяльності позивача є Складське господарство (КВЕД 52.10).

Однак, з рішення про зупинення реєстрації податкової накладної не вбачається обґрунтувань підстав та причин віднесення господарської операції за податковими накладними №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023 до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

При цьому, суд звертає увагу, що в силу положень пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в обов`язковому порядку зазначається не лише сам критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, а й вказується розрахований показник за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

У квитанціях даних про розрахунковий показник критерію ризиковості здійснення операцій не наведений. Натомість в якості додаткового показника зазначений такий показник, як D%, Р. Однак, такий показник не є прийнятним, оскільки розрахункові величини D та P - є ознаками, відповідно до яких перевіряються подані на реєстрацію податкові накладні саме до початку проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації. Тобто ці величини за жодних умов не можуть вважатися показниками критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Окрім того, контролюючим органом у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладної не було вказано, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація цієї податкової накладної стала можливою, що свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Суд зауважує, що контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу.

Пред`явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов`язані із ненаданням певного документу.

У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.07.2019 у справі №815/2985/18 (адміністративне провадження №К/9901/14651/19).

Таким чином, з метою забезпечення визначеності у податковому правозастосуванні та зважаючи на необхідність застосування принципу належного урядування при здійсненні суб`єктами владних повноважень своїх функцій, контролюючий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинен здійснювати не лише загальне посилання на певний пункт Критеріїв ризиковості, а містити в собі вичерпний перелік документів, які необхідно подати платнику податків.

Незважаючи на те, що рішення (квитанції) про зупинення реєстрації податкової накладної не є предметом розгляду в рамках даного спору, суд вважає за необхідне відзначити, що таке рішення податкового органу не містять в собі вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків, тому за встановлених обставин є необґрунтованим.

Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 року за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520 в редакції на час спірних відносин), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, відповідно до пунктів 6-7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

Згідно з пунктом 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Відповідно до пунктів 10-12 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

За таких обставин, рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі приймається комісією регіонального рівня за результатами розгляду інформації (пояснень) та копій наданих документів платника податку. При цьому, рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачами, що з метою реєстрації податкових накладних №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023 позивачем до контролюючого органу надавались пояснення та копії документів електронними повідомленнями.

Крім цього, до скарг на рішення про відмову у реєстраціях податкових накладних №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023 позивачем додатково надавались пояснення та копії первинних документів.

Однак, оскаржувані рішення не містять мотивів відхилення наданих позивачем пояснень та документів.

У рішеннях про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023 зазначено лише загальне твердження: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) інформація відсутня.

Поряд з цим, суд звертає увагу, що у контролюючого органу станом на час розгляду комісією документів були письмові пояснення позивача з доданими первинними документами, які платником долучено на власний розсуд з метою підтвердження інформації, зазначених у податкових накладних №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023.

Однак, контролюючий орган будь-якої оцінки вказаним у поясненнях обставинам не надав, жодних перевірок позивача з метою підтвердження чи спростування інформації, зазначеної позивачем, не проводив, оспорюване рішення не містять мотивів не врахування наданих позивачем пояснень та долучених документів, тому суд вважає необ`єктивним та необґрунтованим твердження відповідача-1 щодо правомірності оспорюваного рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023.

Верховний Суд за результатами аналізу пунктів 9 та 11 Порядку № 520 у постанові від 18.11.2021 у справі № 380/3498/20 (ЄДРСР 101191343) дійшов висновку, що чинними нормативно-правовими актами визначено вичерпний перелік обставин, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

Як вже було зазначено судом, пунктом 187.1 статті 187 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів / послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця / замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів / послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

З огляду на положення цієї норми, у платника податку на додану вартість виникають податкові зобов`язання з податку на додану вартість, а відтак і обов`язок зареєструвати податкові накладні, за першою із подій: або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок, або дата надання послуг.

Подібний підхід щодо необхідності реєстрації податкової накладної за правилами першої, передбаченої пунктом 187.1 статті 187 ПК України події, був застосований Верховним Судом у справі № 360/2460/20, у справі № 600/1878/20-а, від 01.02.2023 у справі № 140/506/22.

З матеріалів справи вбачається, що сторонами договору складені акти про надання послуг, отже із настанням першої із передбачених пунктом 187.1 статті 187 ПК України подій, яка зумовлює виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів / послуг, - а саме надання послуг у платника податку виник обов`язок складення податкових накладних, які підлягають реєстрації в ЄРПН.

Суд наголошує на тому, що при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому під час розгляду справи суд не робить висновків щодо реальності операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що позивачем подавалися письмові пояснення щодо господарської операції, яка стала передумовою для складення поданих податкових накладних, та копії документів на її підтвердження, проте відповідач приймаючи оскаржуване рішення не надав їм оцінку.

Зазначене свідчить, що контролюючий орган обмежився формальним підходом до виконання своїх обов`язків, не дослідивши первинні документи підприємства за спірними накладними за їх наявності.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності та як наслідок його скасування.

Господарські операції мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Первинні документи, які були надані податковому органу для реєстрації податкових накладних підтверджують реальність здійснення господарських операції.

Крім того, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Відповідний висновок наведено у постанові Верховного Суду від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20 (ЄДРСР 107731907).

Так, у рішенні про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не конкретизовано, яких саме документів із зазначеного в рішенні переліку не надано позивачем, яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію відповідної податкової накладної, які документи з поданих позивачем не враховані відповідачем та підстави такого неврахування.

Зазначено лише загальне твердження у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація: відсутня.

При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04 грудня 2018 року у справі № 821/1173/17.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області накладних №10290633/44761437 від 29 грудня 2023 року, №10298231/44761437 від 02 січня 2024 року, №10290634/44761437 від 29 грудня 2023 року, №10298236/44761437 від 02 січня 2024 року, №10290629/44761437 від 29 грудня 2023 року, №10290632/44761437 від 29 грудня 2023 року, якими було відмовлено в реєстрації податкових накладних №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Щодо вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Тобто законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Як вбачається зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб`єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб`єкта владних повноважень.

Тобто, дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова може.

Натомість, у даному випадку суд не вважає повноваження ДПС України, як дискреційними, оскільки даний суб`єкта владних повноважень не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.

Відповідно до судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі Олссон проти Швеції від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини практика ЄСПЛ підлягає застосуванню судами як джерело права.

В даному випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу Україниподаткова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, відповідно до пунктів 19 та 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до Державної фіскальної служби відповідного рішення суду). У разі надходження до Державної фіскальної служби рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).

Таким чином, для відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне, зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №5 від 31.07.2023, №8 від 31.08.2023, №9 від 31.05.2023, №9 від 31.08.2023, №11 від 30.04.2023, №22 від 30.06.2023, що складені позивачем, датою їх подання.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивача щодо протиправності рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про відмову у реєстрації, а тому дані позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з вимог вищенаведеного чинного законодавства України та обставин, встановлених в ході розгляду справи.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки оскаржувані рішення, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних прийнято саме Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у сумі 18 168,00 грн., понесені позивачем згідно платіжної інструкцією за №304 від 11.03.2024.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що відповідач-1, як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ" (52405, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с.Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1, код ЄДРПОУ 44761437) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а, код ЄДРПОУ 44118658), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10290633/44761437 від 29 грудня 2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 31.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 31.07.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 11 серпня 2023 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10298231/44761437 від 02 січня 2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 31.08.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 31.08.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 13 вересня 2023 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10290634/44761437 від 29 грудня 2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 31.05.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 31.05.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 06 червня 2023 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10298236/44761437 від 02 січня 2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 31.08.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 31.08.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 13 вересня 2023 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10290629/44761437 від 29 грудня 2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №11 від 30.04.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від 30.04.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 15 травня 2023 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №10290632/44761437 від 29 грудня 2023 року про відмову в реєстрації податкової накладної №22 від 30.06.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №22 від 30.06.2023, подану ТОВ ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ, у день її направлення, а саме 10 липня 2023 року.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 44118658) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЛІБНИЙ КРАЙ ПРИВІЛЬНЕ" (52405, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с.Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1, код ЄДРПОУ 44761437) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 18 168,00 (вісімнадцять тисяч сто шістдесят вісім гривень 00 копійок) грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець