Постанова № 119200570, 22.05.2024, Чигиринський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
22.05.2024
Номер справи
708/504/24
Номер документу
119200570
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №708/504/24

Номер провадження № 3/708/289/24

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 року м. Чигирин

Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Акулов Є.М.

за участі:

прокурора Бордуніс О.П.;

особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши справи про адміністративні правопорушення за протоколом № 271/2024 від 10.05.2024 року та за протоколом № 272/2024 від 10.05.2024 року, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , депутата Медведівської сільської ради, ФОП, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно рішення Медведівської сільської ради Чигиринського району Черкаської області № 1-1/VIII від 10.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Медведівської сільської ради» прийнято до відома факт початку повноважень 22 депутатів Медведівської сільської ради VIII скликання по 8 багатомандатних виборчих округах серед яких ОСОБА_1 .

Відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закону), суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад,сільські, селищні, міські голови.

ОСОБА_1 , як депутат Медведівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Згідно із ч.1 ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п. 2-7 Перехідних положень Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 р. за № 987/36609 (далі Порядок 449/21) передбачено три види декларацій, зокрема:

1) щорічна декларація декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати: зокрема, щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 20212022 звітні періоди.

Декларації, подані в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов`язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз. 2 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.

Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 не припиняв повноваження особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно продовжує свою діяльність, як депутат, а тому граничний термін подачі щорічної декларації за 2021 рік та за 2022 рік є 31.01.2024 включно.

Однак, за результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб-сайті Національного агентства, встановлено, що ОСОБА_1 в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та 2022 рік - 23.02.2024 року.

Про необхідність виконання зазначених вище вимог ОСОБА_1 знав, оскільки з 2018 року неодноразово подавав різного виду декларації, та був попереджений про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про запобігання корупції», однак не виконав цих приписів.

Поважних причин несвоєчасного подання ним декларації не мав. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Медведівської сільської ради Черкаського району Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією в порушення вимог ч.1 ст.45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подані 23.02.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

З огляду на те, що справи про адміністративне правопорушення ЄУН№ 708/504/24 (номер провадження № 3/708/289/24) та ЄУН№ 708/505/24 (номер провадження № 3/708/290/24) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), зазначені справи підлягають об`єднанню в одне провадження.

Прокурор Бордуніс О.П. підсумовуючи вказала, що зібрані у справі та досліджені в судовому засіданні докази є достовірними і достатніми для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, позаяк є наявним несвоєчасне подання декларацій суб`єктом декларування за 2021 та 2022 роки, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Тому, просить суд притягнути останнього до відповідальності та застосувати стягнення в межах санкції статті вигляді мінімального штрафу, що становить 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою провину визнав у повному обсязі та пояснив, що з 2020 року є депутатом Медведівської сільської ради та знав про необхідність подавати щорічні декларації, однак, така вимога була відтермінована, у зв`язку з COVID-19. В подальшому він не слідкував за змінами законодавства щодо терміну подачі Декларацій, тому і подав несвоєчасно. Поважних причин не було в нього.

Дослідивши зібрані докази, протоколи з додатками, вислухавши учасників справи, суд дійшов наступного висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

З диспозиції частини 1 статті 172-6 КУпАП вбачається, що адміністративним правопорушенням є несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закону), суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад,сільські, селищні, міські голови.

Згідно із ч.1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п. 2-7 Перехідних положень Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Вина ОСОБА_1 встановлена перевіреними судом наступними доказами а саме: змістом протоколів про адміністративні правопорушення, пов`язаних з корупцією від 10.05.2024 року №271/2024-272/2024 (а.с. 4-13, 58-67), які підписані останнім без зауважень та заперечень, крім того у поясненнях до протоколів ОСОБА_1 провину визнав, зазначивши, що не мав поважних причин несвоєчасного подання декларації та підтвердив у судовому засіданні; даними листа Черкаської обласної прокуратори від 07.03.2024 року щодо моніторинга Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яким з`ясовано факт несвоєчасного подання електронних декларацій, в тому числі і ОСОБА_1 (а.с. 19-22, 72-75); даними рапортів про подію в яких зафіксовано обстаівипнит, які збігаються із протокольними ( а.с.23-25, 76-78); відомостями Єдиного реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з офіційного сайту НАЗК України (а.с.26-31, 79-84), згідно яких ОСОБА_1 подав Декларації за 2021 та 2022 роки - 23.02.2024 року, отже з порушення строку їх подання; копіями Рішення Медведівської сільської ради від 10.11.2020 року за № 1-1/VІІІ Про початок повноважень депутатів Медведівської сільської ради, в тому числі і ОСОБА_1 (а.с. 36-37, 88); даними сайту Медведівської сільської ради, щодо результатів голосування на місцевих виборах, згідно яких ОСОБА_1 , як само висуванця обрано до ради (а.с.38,89), згідно яких він є діючим депутатом та відповідно декларантом.

Таким чином, ОСОБА_1 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 рік зобов`язаний був подати до 31.01.2024 року та лише 23.02.2024 року, чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації.

Аналізуючи наявні докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена.

При застосуванні адміністративного стягнення суддею встановлені обставини, які пом`якшують відповідальність щире каяття, обтяжуючі не встановлені.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

З урахуванням наведеного суддя дійшов висновку, що за вчинення адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП до ОСОБА_1 має бути застосовано стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накладено на нього адміністративного стягнення в межах санкції частини статті КУпАП у виді штрафу на користь держави.

Враховуючи, обставини та характер адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини у вчиненому правопорушенні, і яка доведена повністю, наявність двох правопорушень щодо порушення вимог фінансового контролю, а саме невчасне подання щорічної декларацій як за 2021 рік так і за 2022 рік, особою, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, з метою виховного впливу та запобіганню вчинення зазначеною особою нових правопорушень, суд дійшов переконання, що достатнім буде накладення на нього стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-7 КУпАП у виді штрафу

Також,відповідно доприписів ст.40-1КУпАП тач.5ст.4Закону України"Просудовий збір"з правопорушникана користьдержави підлягаєстягненню судовийзбір в сумі 605,60 грн.

Керуючись ч. 1 ст. 172-6 КУпАП , ст. 283, п. 1 ч.1 ст. 284,289 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Справи про адміністративне правопорушення ЄУН№ 708/504/24 (номер провадження № 3/708/289/24 та ЄУН№ 708/505/24 (номер провадження № 3/708/290/24) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України, об`єднати в одне провадження та присвоїти справі ЄУН№ 708/504/24 (номер провадження № 3/708/289/24.

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , депутата Медведівської сільської ради, ФОП, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави (одержувач: ГУК у Черк.обл./тг м. Чигирин/21081100, банк одержувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код одержувача: 37930566, рахунок: UA 278999980313010106000023705) у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , депутата Медведівської сільської ради, ФОП, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п`ять) гривень 60 коп.

В порядку ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу (не пізніш як через п`ятнадцять днів) в порядку примусового виконання постанови стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначений у постанові про стягнення штрафу, а саме 3400 (три тисячі чотириста) гривень 00 коп.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня винесення постанови до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців. У разі її оскарження перебіг строку давності зупиняється до розгляду апеляційної скарги.

Суддя Євген АКУЛОВ