СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
27 листопада 2007 року
Справа № 2-22/3980-2007А
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Горошко Н.П.,
суддів Волкова К.В.,
Плута В.М.,
секретар судового засідання Наконечний О.В.
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився, сільськогосподарського виробничого кооператива "Северний Крим";
відповідача: не з'явився, Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим;
розглянувши апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 20 вересня 2007 року у справі № 2-22/3980-2007А
за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу "Северний Крим"
(вул. Леніна, 14,Медведівка, Джанкойський район, 96121)
до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
(вул. Дзержинського, 30,Джанкой,96100)
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2006 року сільськогосподарський виробничий кооператив "Северний Крим" звернувся до господарського суду до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 20 вересня 2007 року у справі № 2-22/3980-2007А (суддя Яковлєв С.В.) позов задоволено.
Визнані нечинними податкові повідомлення-рішення Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим № 001634/23-1/0, № 001634/23-1/1, № 001634/23-1/2, № 001634/23-1/3.
Не погодившись з постановою суду, Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в Автономній Республіці Крим звернулась до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати постанову господарського суду першої інстанції, у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що господарський суд помилково виходив з того, що у податкового органу не було підстав для прийняття податкового повідомлення-рішення та визначення платнику податкового зобов'язання у виді штрафних (фінансових) санкцій у сумі 144801 грн.
На думку відповідача, посилання у податковому повідомлені - рішенні, як на правову підставу, на постанови Кабінета Міністрів України № 805, пункту 11.29 Закону України № 168/97 ВР є необгрунтованим, тому, що ці норми законодавства перебачають застосування штрафу за нецільове податку на додану вартість передбачають стягнення суми податку на додану вартість до бюджету у безспірному порядку.
Заперечення на апеляційну скаргу не надходило.
Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 27 листопада 2007 року у зв'язку з хворобою судді Голика В.С. та відпусткою судді Чертоковї І.В., було здійснено їх заміну на суддів Волкова К.В. та Плута В.М.
У судове засідання, яке було призначено на 27 листопада 2007 року представники сторін не з'явились, про час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином.
Пунктом 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Від Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності її представника, у зв'язку з неможливістю прибути у судове засідання.
Вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду фактичним обставинам справи, судова колегія не вбачає підстави для скасування оскаржуваної постанови.
08.06.2006 представниками Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим була проведена планова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності позивача - сільськогосподарського виробничого кооперативу "Северний Крим" щодо застосування ним вимог податкового та іншого законодавства.
За результатами перевірки було встановлено порушення з боку позивача - сільськогосподарського виробничого кооперативу "Северний Крим" пункту 15 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 № 805.
Грошові кошти при цьому, в сумі 5950,95 грн. використані не за цільовим призначенням, перераховані на спеціальний рахунок № 26047303360899.
Також встановлено порушення позивачем п.п. 11.29, п.п. 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість", Постанову Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 № 488.
У зв'язку з чим, 24.07.2006 був складений акт № 1438/23-1/03760036.
На підставі цього акту Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією в Автономній Республіці Крим прийнято податкове повідомлення-рішення № 001634/23-1/0, згідно з яким позивачу були застосовані штрафні санкції у сумі 144801,00 грн.
Позивач, не погодившись з цим рішення звернувся до відповідача зі скаргою про скасування податкового повідомлення-рішення.
Рішенням Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим № 4512/10/31-0 від 30.08.06 у задоволенні скарги було відмовлено та прийнято нове повідомлення-рішення № 001634/23-1/1, яке теж було оскаржено.
Рішенням Державної податкової інспекції Автономної республіки Крим № 2490/10/25-007 від 07.11.2006 у задоволенні скарги було відмовлено та прийнято податкове повідомлення-рішення № 001634/23-1/2.
Рішенням Державної податкової адміністрації України № 564/6/25-0215 від 20.01.2007 рішення податкових органів залишено без змін та прийнято податкове повідомлення-рішення № 0016634/23-1/3.
Відповідно по п.11.21 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість" (із змінами та доповненнями у редакції, яка діяла на момент винесення рішення) до 1 січня 2004 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними (підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти), у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко. худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлені окремим законодавством. У разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 10 % від суми недоплати за кожний з податкових періодів.
Відповідно до пункту 15 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробниками за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо у живій вазі, затвердженого Постановою КМУ від 12.05.99 р. № 805 , сума ПДВ. що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишаються у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовуються на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Кошти, перераховані сільськогосподарськими підприємствами на окремий рахунок, використовуються ними на підтримку власного виробництва продукції тваринництва та птахівництва. У разі нецільового використання цих коштів вони стягуються до Державного бюджету відповідно до законодавства
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем був відкритий спеціальний рахунок № 26047303360899 для зарахування сум ПДВ по рослинництву і тваринництву, що залишається у розпорядженні підприємства. Згідно з документами, наданими позивачем, він мав перерахувати у 2005 на вказаний рахунок суму ПДВ у розмірі 138850 грн.
Господарським судом встановлено, що позивачем протягом 2005 року було перераховано 766, грн. та 5184.95 грн. на спеціальний рахунок № 26047303360899 та використані за нецільовим призначенням.
На думку судової колегії, податкове повідомленя-рішення № 001634/23-1/0 прийнято відповідачем безпідставно.
Крім того, судова колегія вважає обгрунтованим посилання господарського суду на те, що відповідач після встановлення неперерахування ПДВ на рахунок № 26047303360899 та нецільового використання коштів, які знаходились на вказаному рахунку, діючи відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість»та Постановою КМУ від 12.05.99 р. № 805. керуючись правами , передбаченими Законом України "Про державну податкову службу в Україні", мав звернутися до суду з позовом про стягнення з позивача 144801 грн. без винесення будь-якого податкового повідомлення-рішення.
Тобто, податкове повідомлення-рішення № 001634/23-1/0 від 24.07.2006 прийнято з порушенням вказаного порядку прийняття рішення, а також з перевищенням повноважень, наданим підпунктами „а", „б", „в" підпункту 4.2.2. підпунктами 6.1 і 17.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами", що призвело до порушення прав позивача, у зв'язку з неправильним віднесенням суми ПДВ. яка використана позивачем не за цільовим призначенням, як податкового зобов'язання (штрафу), що тягне за собою наявність негативних наслідків для нього, таких як зарахування цієї суми до картки податкових зобов'язань, застосування до нього податкової застави .
На підставі вищевикладеного, судова колегія вважає, що постанова господарського суду прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування відсутні.
Керуючись статтями 24, 195, пунктом 1 частини 1 статті 198, 200, пунктом 1 частини 1 статті 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.
2. Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 20 вересня 2007 року у справі № 2-22/3980-2007А залишити без змін.
Суд апеляційної інстанції роз’яснює сторонам у справі, що відповідно до пункту 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Ухвалу суду апеляційної інстанції може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.П. Горошко
Судді К.В. Волков
В.М. Плут