Постанова № 11905666, 18.10.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2010
Номер справи
8472/10/2070
Номер документу
11905666
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

18 жовтня 2010 р.№ 2-а- 8472/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,

при секретарі судового засідання - Шевчук А.В.,

за участю: представника позивача - Руденко Ю.Г.,

представника відповідача - Діброва К.П.,

прокурора - Путненко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Прокурора Червонозаводського району м.Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Люботинського професійного ліцею залізничного транспорту про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Червонозаводського району в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Люботинського професійного ліцею залізничного транспорту, в якому просить суд стягнути з відповідача у дохід Державного бюджету України штраф у сумі 5100,00 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що у ході перевірки ВП „Держенергонагляд у Північному регіоні» за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 04 грудня 2009 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії Люботинським професійним ліцеєм залізничного транспорту, про що було складено акт № 07/10-3405.

Також, 07.12.2009 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовувальних установок і мереж Люботинського професійного ліцею залізничного транспорту, про що було складено акт № 07/10-3422.

За результатами проведених обстежень відповідачеві було видано обовязковий до виконання припис № 07/10-3422 від 07.12.09 р. про усунення виявлених порушень.

20.04.2010р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № 07/10-3422 від 07.12.09 р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується протоколом № 07/10-0022 та старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області за

Порушення законодавства в сфері теплопостачання та за ухилення від виконання вимог припису на відповідача, згідно ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» було накладено штраф, про що було винесено постанову № 07/10-0050 від 27.04.2010 р. про накладання на субєкта господарювання штрафу за порушення законодавства в сфері теплопостачання на суму 5100,00 грн.

До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засідання проти задоволення позову заперечував у повному обсязі, в обгрунтування заперечень зазначив, що 4 грудня 2009р. та 07 грудня 2009р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енерги, експлуатації тепловикористовувальних установок і мереж, систем опалення.

В ході перевірки виявлено окремі недоліки при утриманні теплових установок і мереж ліцею, на підставі чого було видано припис №07/103422 від 7 грудня 2009р. та надано час для їх усунення до 07 березня 2010р.

У зв'язку з невиконанням припису, начальником інспекції Держенергонагляду у Харківській області винесено постанову №07/10-0050 від 27 квітня 2010р. про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 5100,00 грн.

Відповідач зазначає, що визначене у приписі порушення не можна було усунути у відведений для цього час по незалежній від нього причині, у зв'язку з відсутністю можливості провести навчання персоналу, який обслуговує теплові установки та мережі ліцею у встановлені строки.

Ліцей є не прибутковую організацією і здійснює свою діяльність виключно за рахунок коштів Державного бюджету України. Кошти, які отримує ліцей, направляються виключно для матеріального забезпечення учбового процесу і якісної освіти учнів ліцею, у звязку з чим, примусове виконання постанови №07/10-005 може значно погіршити якість освіти учнів і матеріальне забезпечення учбового процесу.

Відповідач зазначає, що всі недоліки в сфері теплопостачання в ліцеї усунуті, тому підстав для стягнення фінансових санкцій у примусовому порядку у позивача не має.

Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 9 Закону України “Про теплопостачання” №2633-IV від 02.06.2005р. (із змінами та доповненнями), однією із засад державного управління у сфері теплопостачання є забезпечення надійності теплопостачання як одного з необхідних елементів безпеки людини.

Згідно статті 14 вказаного Закону та п.1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.1996р. (із змінами та доповненнями), державний нагляд у сфері теплопостачання здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України "Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" №1573/99 від 15.12.1999р., з метою вдосконалення структури органів виконавчої влади та підвищення ефективності державного управління внесено зміни до структури центральних органів виконавчої влади та затверджено систему їх реалізації, якою визначено, що до складу органів виконавчої влади України входить Міністерство палива та енергетики України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №63 від 20.02.2006 року, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996р., здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ДП НЕК "Укренерго").

Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні статті 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними, стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції). ДП “НЕК “Укренерго” у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення), які підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.

Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

Судом встановлено, що 04 грудня 2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії Люботинським професійним ліцеєм залізничного транспорту, про що було складено акт № 07/10-3405.

07 грудня 2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, про що було складено акт № 7/10-3422 від 07.12.2009 року.

За результатами обстеження Люботинському професійному ліцею залізничного транспорту було видано обовязковий до виконання припис №07/10-3422 від 07.12.2009 року про усунення виявлених порушень у строк до 07.03.2010 року.

Державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області Коваль С.І. складено протокол № 07/10-0022 від 20.04.2010 року, в якому встановлено невиконання пунктів 2, 4, 10, 13, 18, 31 припису №07/10-3422 від 07.12.2009 року.

Постановою про накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в сфері теплопостачання №07/10-0050 від 27.04.2010р., винесеної начальником інспекції Держенергонагляду у Харківській області, за порушення законодавства про теплопостачання та за ухилення від виконання припису, згідно ст.31 Закону України “Про теплопостачання” на Люботинський професійний ліцей залізничного транспорту накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.

Листом №196-20 від 28.04.2010р. постанову №07/10-0050 від 27.04.2010р. було направлено на адресу Люботинського професійного ліцею залізничного транспорту. Вказану постанову було отримано відповідачем 29.04.2010 року, про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення поштового відправлення.

Суд зазначає, що Законом України "Про теплопостачання" визначено основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.

Статтею 31 Закону України "Про теплопостачання" встановлено, що уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції: 2) за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суми штрафів, що накладаються органами державного нагляду та органами державного регулювання, перераховуються до Державного бюджету України.

Суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання.

У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Рішення про накладання штрафу в справах про порушення, передбачені цим Законом, може бути оскаржено в суді.

Відповідно до п.10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.1999р., суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку (пункт 11 Положення).

Згідно постанови №07/10-0050 від 27 квітня 2010р. на відповідача було накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. за порушення законодавства у сфері теплопостачання. Вказана постанова, у порядку встановленому Законом України "Про теплопостачання", відповідачем не оскаржувалася та є чинною, однак в порушення вимог Закону, Люботинським професійним ліцеєм залізничного транспорту у добровільному порядку штрафні санкції до Державного бюджету України не сплачено.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 5100,00 грн., тому суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Вимогами частини 4 статті 94 КАС України визначено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 8 - 14, 71, 94, 159, 160 - 164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м.Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Люботинського професійного ліцею залізничного транспорту про стягення штрафу - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Люботинського професійного ліцею залізничного транспорту (код ЄДРПОУ 02548133, юридична адреса: 62451, Харківська область, м.Люботин, вул. Шевченка, 130, р/р 35413006000148 ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) на користь Державного бюджету України (одержувач: р/р 31112106700018 УДК у м.Люботин, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134538, код платежу до держбюджету 21081100) штраф у розмірі 5100.00 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 25.10.2010р.

Суддя Ізовітова-Вакім О.В.