Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"10" травня 2024 р. справа № 300/4812/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 у справі за позовом ОСОБА_1 до державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Єрьоміна В.А., звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 та зобов`язання державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі №300/4812/23.
На обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що на виконання рішення суду від 12.10.2023 ДУ Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області видано оновлені довідки станом на 01.01.2022, 01.01.2023. Однак, всупереч вказаному рішенню відповідач не вказав відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022. 01.02.2023.
Представником заявника надано суду додаткові пояснення, в яких зазначено про те, що відповідач повинен був звернутися саме до Міністерства внутрішніх справ України, оскільки Національна гвардія України підпорядкована Головному управлінню Національної поліції України, яке підпорядковано Міністерству внутрішніх справ України. І тільки після отримання від них інформації виконати відповідне рішення суду. Стверджує, що відсутність надбавки за особливості проходження служби та премії у довідках про розмір грошового забезпечення, виданих відповідачем, неможливі.
ДУ Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області надало суду відзив на заяву, в якій стосовно її задоволення заперечує. Зазначає, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/4812/23 направлено 13.02.2024 довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 01.02.2024 за №2940, №2941. Звертає увагу, що під час ухвалення рішення в справі №300/4812/23 конкретні розміри (відсотки) додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою не були предметом дослідження та, як наслідок, резолютивна частина рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду не містить зобов`язання ДУ "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" включити до оновленої довідки для перерахунку пенсії конкретно визначені розміри (відсотки) додаткових видів грошового забезпечення, премії, тощо та їх розміру за відповідною посадою. Стверджує, що розмір (відсотки) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії із прив`язкою до певної календарної дати, окрім значення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року та на 1 січня 2023 року станом на момент розгляду судом адміністративної справи, не був предметом дослідження та не був спірним.
Заявник в судове засідання не з`явився, просить розглянути заяву без його участі.
Представник ДУ Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області в судове засідання не з`явився, хоча, у відповідності до вимог ч.11 ст.126, ч.1 ст.127 КАС України повідомлений належним чином про дату, час і місце розгляду заяви.
Розглянувши подану заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023, дослідивши в сукупності наявні у матеріалах справи письмові докази, суд зазначає наступне.
Статтею 129 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами (частина 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно із частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі,може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2статті 382 КАС України).
Відповідно до частини 8 цієї ж статті КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист. Інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб`єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов`язковості судового рішення. Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов`язань у межах відповідної справи.
Для застосування наведених процесуальних заходів судового контролю за виконанням рішення суду мають бути наявні відповідні правові умови. Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. Встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду. Лише за наявності достатніх доказів у неналежному виконанні суб`єктом владних повноважень свого конституційного обов`язку виконання судового рішення у межах відповідної справи надає право суду встановлювати судовий контроль.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 в адміністративній справі №300/4812/23 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною відмову Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, 01.01.2023 для перерахунку основного розміру пенсії; зобов`язано Державну установу Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022, 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022, 01.02.2023.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2024 апеляційну скаргуДержавної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 у справі № 300/4812/23, повернуто скаржнику.
Вказане рішення суду набрало законної сили 11.01.2024.
30.01.2024 Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №300/4812/23.
01.02.2024 ДУ Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 складено довідку за №2940 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, в якій зазначено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 7740,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 1890,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 4333,50 грн., надбавка за особливості проходження служби 0%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1548,00 грн., надбавка за класну кваліфікацію або кваліфікаційну категорію 1 клас 0%, премія 0%. Всього грошове забезпечення визначено в сумі 15511,50 грн. (а.с.70).
Також 01.02.2024 ДУ Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 складено довідку за №2941 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії заявника станом на 01.01.2023, в якій зазначено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 8370,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 2040,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 4684,50 грн., надбавка за особливості проходження служби 0%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1674,00 грн., надбавка за класну кваліфікацію або кваліфікаційну категорію 1 клас 0%; премія 0%. Всього грошове забезпечення визначено в сумі 16768,50 грн. (а.с.68).
Отже, Державна установа Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області на виконання рішення від 12.10.2023 у справі №300/4812/23 видала довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсіїз 01.02.2022, 01.02.2023.
Суд звертає увагу, що спір у цій справі стосувався саме права позивача на отримання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт. Відтак, перевірка виконання судового рішення від 12.10.2023 у справі №300/4812/23 обмежується лише з`ясуванням факту видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 в частині визначення в такій довідці відомостей про посадовий оклад і оклад за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленогозакономна 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та зазначення в ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.
Так, в тексті рішення суду від 12.10.2023 у справі №300/4812/23 зазначено, що «…Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України Про Державний бюджет України на 2022 рік, Законом України Про Державний бюджет України на 2023 рік виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ та статті 9 Закону України №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт…».
ДУ Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області видала довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 в частині визначення розміру посадового окладу, окладу за військове звання, що й не заперечується заявником. Також у довідках від 01.02.2024 №2940, №2941 зазначено відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Що стосується зазначених у довідках від 01.02.2024 №2940, №2941 нульових значень розмірів надбавки за особливості проходження служби та за класну кваліфікацію або кваліфікаційну категорію та премії, суд зауважує, що на час судового розгляду справи №300/4812/23, між сторонами не існувало спору щодо порядку визначення та конкретних розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 01.01.2022, 01.01.2023, а тому з`ясування видів, розмірів та порядку визначення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії не входить до предмета дослідження факту виконання судового рішення від 12.10.2023 в справі №300/4812/23.
Тобто, визначення видів, розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які повинні бути вказані в довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 не входили в предмет доказування у справі № 300/4812/23, не досліджувались та не встановлені судом в межах розгляду спору в цій справі та не можуть досліджуватись і встановлюватись в порядку виконання такого судового рішення від 12.10.2023. Незгода ОСОБА_1 із наведеними у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 конкретних видів і розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії свідчать про виникнення нових правовідносин між позивачем та відповідачем після виконання рішення суду - правомірності дій ДУ Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області щодо визначення в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, 01.01.2023 інформації про види і розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії.
ОСОБА_1 не позбавлений права оскаржити дії Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області в порядку позовного провадження, якщо він не згідний з конкретними розмірами щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які зазначені у довідках від 01.02.2024 №2940, №2941 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023 в справі №300/4812/23 слід відмовити.
Також варто зазначити, що ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.05.2024 визнано таким, що не підлягає виконанню виконавчий лист, виданий Івано-Франківським окружним адміністративним судом 30.01.2024 у справі №300/4812/23.
Керуючись статтями 382, 248, 250, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2023, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.
Ухвала складена в повному обсязі 13.05.2024.