Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Бєломєстнов О.Ю.
Суддя-доповідач - Радіонова О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2010 року справа №2а-11326/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді:Радіонової О.О.
суддів:Яманко В.Г., Попова В.В.
при секретарі судового засідання Ольховій О.В.
за участю представників від:
позивача:Абрамова З.Ю, представник за дов. №6
від 01.09.2010р.
відповідача:Молчанов А.С., представник за дов.№05-13-11-
17/2890 від 30.03.2010р.
треті особи: не з»явилися повідомлені належним чином
розглянувши у відкритому судовомуДебальцевського міського відділу Головного
засіданні апеляційну скаргу управління МНС України в Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 02 серпня 2010 року
по адміністративній справі №2а-11326/10/0570 (суддя Бєломєстнов О.Ю.)
за позовом Дебальцевського міського відділу Головного
управління МНС України в Донецькій області
доКонтрольно-ревізійного управління
в Донецькій області
треті особи: Головне управління Державного казначейства
України в Донецькій області
Управління Пенсійного фонду України в м.Дебальцеве
про визнання недійсним п. 2 Вимоги Єнакіївського
міжрайонного контрольно-ревізійного відділу від
19 квітня 2010 року № 21-13/692, -
ВСТАНОВИЛА:
Дебальцевський міський відділ Головного управління МНС України в Донецькій області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання частково недійсним п. 2 Вимоги Єнакіївського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу від 19 квітня 2010 року № 21-13/692 та визнання розпорядження КРУ у Донецькій області про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Дебальцевського міського відділу Головного управління МНС України в Донецькій області від 20.04.2010р. № 94 недійсним (а.с.4-7).
В процесі розгляду справи позивач подав клопотання про зміну позовних вимог, в якому просив суд визнати частково п. 2 Вимоги КРВ в м.Єнакієве від 19.04.2010р. № 21-13/692 недійсним (а.с.86).
В обґрунтування змінених позовних вимог позивач зазначив, що посадовими особами Єнакіївського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу (надалі КРВ) з 05 березня 2010 року по 26 березня 2010 року була проведена ревізія використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в Дебальцевському міському відділі Головного управління МНС України в Донецькій області за період з 01 лютого 2007 року по 28 лютого 2010 року, за результатами якої складено акт від 02 квітня 2010 року № 14. Вказаним актом встановлені порушення п. 4.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі за текстом Інструкція № 21-1), а саме - зайво перераховано внесків до Пенсійного фонду України загальну суму 80240,26 грн. (а.с.10-11).
Позивач зазначає, що відповідно до ст. 2 Закону України від 21.12.2000р. № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» право здійснювати перевірки з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування і сплати страхових внесків покладається на органи Пенсійного фонду. Така перевірка була проведена УПФУ в м. Дебальцеве Донецької області за період з 28 грудня 2007 року по 01 грудня 2009 року, що підтверджено актом від 25.12.2009р., в ході якої не було встановлено порушень нарахування страхових внесків на грошове забезпечення.
Відповідно до роз'яснень Пенсійного фонду України від 18 грудня 2009 № 23571/03-20 доведеного до розпорядників нижчого рівня МНС України листом від 29 жовтня 2009 року №03- 13842/201, на суми нарахованої одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового начальницького складу страхові пенсійні внески не нараховуються. Тому перерахунок зайво сплачених сум внесків до Пенсійного фонду необхідно було здійснити з 01 січня 2007 року тільки у випадку, якщо цей період не було перевірено органами Пенсійного фонду.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2010 року в позовних вимогах Дебальцевському міському відділу Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, треті особи Головне управління державного казначейства України у Донецькій області, Управління Пенсійного фонду в м.Дебальцеве про визнання недійсним п. 2 Вимоги Єнакіївського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу від 19 квітня 2010 року № 21-13/692, відмовлено.
В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що єдиною підставою, за якою позивач просить визнати недійсною вимоги органу КРС є незаконність перевірки відповідачем періоду часу, який вже був перевірений органами Пенсійного фонду України. Суд першої інстанції вважає, що повноваження Пенсійного фонду України щодо перевірки правомірності нарахування страхових внесків не виключають компетенцію органів контрольно-ревізійної служби з контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів.
Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що за змістом позовної заяви позивач не оспорює по суті порушення, яке покладено у підставу оспорюваної вимоги, тобто спір стосується виключно компетенції відповідача у спірних правовідносинах.
На підставі цього, суд дійшов висновку про те, що виносячи вимогу в частині проведення перерахунку та відповідних взаємо звірок щодо сплати внесків до Пенсійного фонду та поверненні зайво сплачених коштів у сумі 80,24 тис. грн., відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, встановлений законодавством.
Дебальцевський міський відділ Головного управління МНС України в Донецькій області подав апеляційну скаргу (а.с.142-145) та просив скасувати частково Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2010 року по справі № 2а-11326/10/0570 та прийняти нове рішення, яким задовольнити вимоги апеляційної скарги у повному обсязі, в іншій частині залишити постанову без змін.
В обгрунтування поданої скарги апелянт зазначив, що під час проведення ревізії відповідачем не був врахований акт УПФУ в м .Дебальцеве перевірки нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, замість цього здійснені функції, що належать до компетенції спеціально упоноваженого на те органу. Отже, апелянт вважає, що КРУ в Донецькій області діяло не у межах повноважень, що передбачені законами України у зв»язку з чим прийнята за результатами таких дій вимога не може вважатися правомірною і підлягає недійсною.
Апелянт у судове засідання з»явився та уточнив вимоги апеляційної скарги, просив суд скасувати повністю постанову суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги та просив залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Зокрема, в запереченнях відповідач зазначив, що в акті ревізії, проведеної Єнакіївським МКРВ мова йде про зайве витрачання бюджетних коштів внаслідок переплати (зайвого нарахування та перерахування) в ревізійному періоді страхових внесків у до ПФУ.
Третя особи Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області у судове засідання не з»явилася, проте звернулася з клопотанням від 03.09.2010р. № 14-13/1849-9239, в якому просила розглянути справу без участі її представника.
Третя особа - Управління Пенсійного фонду України у м.Дебальцеве у судове засідання не з»явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Судом першої інстанції встановлено та не оспорюється сторонами, що Позивач - Дебальцевський міський відділ Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Дебальцевьскої міської ради Донецької області 06 травня 1997 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 181317, включене до ЄДРПОУ за №08798826, є державною організацією.
Позивач здійснює свою діяльність на підставі Положення, затвердженого начальником Головного управління МНС України в Донецькій області.
Відповідач - Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області (КРУ в Донецькій області) діє на підставі Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України № 111 від 09 січня 2001 року. Єнакіївський міжрайонний контрольно-ревізійний відділ є підрозділом КРУ в Донецькій області без права юридичної особи.
Як вбачається за матеріалів справи, внаслідок проведеної Єнакіївським міжрайонним контрольно-ревізійним відділом ревізії використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в установах, організаціях, що належать до сфери Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи Дебальцевського міського відділу Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Донецькій області, був складений акт від 02 квітня 2010 р. № 14 (а.с.9-15), в якому зокрема було зазначено, що позивачем перераховано внесків до Пенсійного фонду з вихідної допомоги при звільненні за період з 01.02.2007р. по 31.12.2008р. у сумі 9601,09 грн., тобто за період з 01.02.2007р. по 28.02.2010р. здійснено сплату внесків до Пенсійного фонду за завищеною базою сплати зборів на загальну суму 9601,09 грн., чим порушено п.4.1, п.5.2.1 Інструкції 21-1 та п. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058.
Крім того, з акту вбачається, що за період з 01.02.2007р. по 28.02.2010р. позивачем нараховувалися та перераховувалися внески до пенсійного фонду із суми індексації грошового утримання військовослужбовців. Оскільки суми виплат індексації грошового забезпечення військовослужбовців не включаються до складу грошового забезпечення, то страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування на зазначені виплати не нараховуються, а відтак зроблений висновок про те, що позивачем за період з 01.02.2007р. по 28.02.2010р. здійснено сплату внесків до Пенсійного фонду за завищеною базою сплати зборів на загальну суму 76458,27 грн., чим порушено п.4.1, п.5.2.1 Інструкції 21-1 та п. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058.
На підставі вищенаведеного, Єнакіївським МКРВ до позивача було направлено вимогу від 19.04.2010. № 21-13/692, у п. 2 якої вимагалося провести перерахунок та відповідні взаємо звірки щодо сум внесків до Пенсійного фонду та повернути зайво сплачені кошти в сумі 80,24 грн.(а.с.29).
Позивач не погодився та подав заперечення до акту ревізії (а.с.17-19), в яких, зокрема зазначив, що відповідно до роз»яснень ПФУ від 18.12.2009р. № 23571/03-20 (а.с.35), доведених до розпорядників нижчого рівня Міністерством листом від 29.10.2009р. № 03-13842/201 на суми нарахованої одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу страхові внески не нараховуються, тому перерахунок зайво сплачених сум внесків до Пенсійного фонду необхідно було здійснити з 01.01.2007р. тільки у випадку, якщо цей період не було перевірено органами Пенсійного фонду, а цей період з 01.01.2007р. по 30.11.2009р. у позивача вже перевірявся органами Пенсійного фонду (акт перевірки від 25.12.2009р. № 73 (а.с.36-41) та акт перевірки від 28.12.2007р. без номеру (а.с.42-50). Як вважає позивач попередня перевірка передбачала перевірку правильності нарахування і сплати страхових внесків по всіх напрямках, що стосується оплати праці та грошового забезпечення, у тому числі і правильність застосування відсотків страхових внесків від об»єкта оподаткування, тобто результатами попередньої перевірки органами пенсійного фонду були узгоджені обома сторонами та не підлягають подальшому обговоренню, оскільки не мають зворотної сили, підтвердженням чому є отриманий від Пенсійного фонду м. Дебальцеве лист- роз»яснення від 08.04.2010р. № 2393/02 (а.с.34).
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України від 26 січня 1993 року №2939-ХП «Про контрольно-ревізійну службу в Україні», Законом України від 09 липня 2003року №1058-1У «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Законом України від 21 грудня 2000 року №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі Закон № 2181).
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Згідно з п. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною четвертою статті 11 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні»передбачено, що проведення планових виїзних ревізій здійснюється органами державної контрольно-ревізійної служби одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів), визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №619 ( далі Порядок) передбачено, що цей Порядок визначає механізм проведення планових виїзних ревізій і перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов»язкових платежів).
Для цілей цього Порядку під термінами податки та збори (обов»язкові платежі) розуміються податки і збори (обов»язкові платежі), контроль за справлянням яких віднесено до компетенції відповідних контролюючих органів згідно з пунктами 2.1 та 2.2 ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами», страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а також зобов»язання за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами, та інші обов»язкові платежі, контроль за стягненням яких віднесено до компетенції контролюючих органів відповідно до закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що з метою проведення у випадках, передбачених законодавством, експертизи контролюючі органи мають право залучати до проведення планових виїзних ревізій і перевірок фахівців відповідних міністерств та інших органів виконавчої влади, державних фондів.
Згідно пп. 2.1.2 п. 2.1 ст. 2 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування контролюючим органом є органи Пенсійного фонду України.
Саме органи Пенсійного фонду України згідно з пп. 2.2.1, 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 вказаного Закону мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом. Інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі за запитами правоохоронних органів.
Крім того, пунктом 2 ч. 1 ст. 64 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування "(надалі - Закон України № 1058) саме Виконавчій дирекції Пенсійного фонду України та її територіальним органам надано право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством - позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" метою державного регулювання та нагляду у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є, зокрема, забезпечення дотримання суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування вимог законів, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
При цьому, частиною 2 статті 103 Закону України № 1058 визначено вичерпний перелік органів, які здійснюють державне регулювання та нагляд у порядку, передбаченому законодавством, до яких органи контрольно-ревізійної служби не відносяться.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні” головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Згідно з приписами п.1 ч.1. ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо. Пунктом 7 частини 1 тієї самої статті вказаним органам також надане пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.
Статтею 3 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»визначено, що державна контрольно-ревізійна служба у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.
Згідно до п.1 ч.1 ст.113 Бюджетного кодексу України органи державної контрольно-ревізійної служби України здійснюють контроль за цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів.
Таким чином, законодавчо встановлений обов'язок відповідача із перевірки правомірності використання бюджетних коштів.
Отже, колегія суддів зазначає, що для визначення сум переплати страхових внесків до Пенсійного фонду України необхідно було залучати відповідний орган Пенсійного фонду України, оскільки до функцій контрольно-ревізійної служби не належить здійснення контролю за своєчасністю та повнотою сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Враховуючи наведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про необґрунтованість позовних вимог, постанова суду прийнята при невірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, тому підлягає скасуванню з ухваленням рішення про задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу згідно вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Дебальцевського міського відділу Головного управління МНС України в Донецькій області задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2010 року по справі № 2а-11326/10/0570 скасувати.
Позов Дебальцевського міського відділу Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, треті особи: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве про визнання недійсним п.2 Вимоги Єнакіївського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу від 19 квітня 2010 року № 21-13/692 задовольнити.
Визнати недійсним п.2 Вимоги Єнакіївського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу від 19 квітня 2010 року № 21-13/692.
Стягнути з Державного бюджету на користь Дебальцевського міського відділу Головного управління МНС України в Донецькій області судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 09 вересня 2010 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
У повному обсязі постанова складена та підписана колегією суддів 14 вересня 2010 року.
Головуючий суддя О.О.Радіонова
Судді В.Г. Яманко
В.В. Попов