Постанова № 11894696, 15.10.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2010
Номер справи
10249/10/2070
Номер документу
11894696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"15" жовтня 2010 р. № 2-а-10249/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Супрун Ю.О.,

при секретарі судового засідання - Гетьман Н.В.,

за участю сторін:

представника позивача - Першиної О.П.,

представника відповідача - Малахової Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватної фірми "Граніт" до Державної податкової інспекції в Київському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватна фірма "Граніт" звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Київському районі м. Харкова, в якому просить суд: скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.03.2010 року № 0001741503/0 в сумі 13 464 грн. (8 976,0 грн. - по основному платежу та 4 488,00 грн. - по штрафним (фінансовим) санкціям).

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідно до податкового повідомлення-рішення від 25.03.2010 року № 0001741503/0 Приватній фірмі "Граніт" визначена сума податкового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 8 976 грн. і штрафних санкцій у розмірі 4 488 грн. (загальна сума - 13 464 грн.) на підставі акту перевірки від 18.03.2010 року №1326/15-208/21252562, в якому встановлені порушення п.п. 7.2.6, 7.4.5 Закону України "Про податок на додану вартість".

Як зазначає позивач, в акті перевірки встановлені порушення п.9.8 Закону України "Про податок на додану вартість", а не п.п. 7.2.6, 7.4.5, як це зазначено в податковому повідомленні-рішенні, тому посилання на порушення Приватною фірмою "Граніт" п.п. 7.2.6., 7.4.5 вищезазначеного Закону не відповідають нормам чинного законодавства, і податкове повідомлення-рішення складене з порушеннями. У заключній частині 3 акту перевірки зазначено, що Приватною фірмою "Граніт" не визнаний умовний продаж товарних залишків й основних фондів і відповідно не збільшена сума податкових зобов'язань за підсумками податкового періоду, в плині якого відбулося анулювання свідоцтва податку на додану вартість (податкова декларація по податку на додану вартість за грудень 2007 року вх. № 169035 від 21.01.2008 року). При цьому згідно даного додатку К1/1 декларації по податку на прибуток за 2007 рік по Приватній фірмі "Граніт" балансова вартість залишків запасів, що перебувають на оптових складах, становила 18833,00 грн., а балансова вартість основних фондів становила 26 045,00 грн.

Збільшення суми податкового зобов'язання по балансовій вартості основних фондів у розмірі 5 209,00 грн. відповідно до п.9.8. Закону України "Про податок на додану вартість" зроблене необґрунтовано й не відповідає чинному законодавству.

Приватна фірма "Граніт" є правонаступником малого державного підприємства "Граніт", про що свідчить розпорядження Виконавчого комітету Київської районної ради народних депутатів від 12.01.1995 року № 57, відповідно до якого всі активи й пасиви, що перебувають на балансі малого державного підприємства "Граніт", передані на баланс Приватної фірми "Граніт".

Оскільки Приватна фірма "Граніт" створена в 1995 році (розпорядження про реєстрацію 12.01.1994 року № 57), то вона одержала основні фонди в 1995 році в розмірі правонаступництва від Малого приватного підприємства "Граніт".

Позивач зазначає, що основні фонди, на вартість яких були нараховані податкові зобов'язання по податку на додану вартість у періоді анулювання ПДВ - реєстрації, були придбані й уведені в експлуатацію в 1991-1995 роках, тобто в період дії Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року № 14-92 "Про податок на додану вартість". Таким чином збільшувати податкові зобов'язання по податку на додану вартість у період дії Декрету, на думку позивача, неправомірно.

Позивач вважає, що акт перевірки складений з порушенням чинного законодавства, висновки акту й податкового повідомлення-рішення від 25.03.2010 року № 0001741503/0 незаконні, оскільки результати перевірки не відповідають як фактичним обставинам, так і чинному законодавству.

При переході Приватної фірми "Граніт" на сплату єдиного податку по ставці 10 % вона не збільшує податкові зобов'язання у відношенні основних фондів, придбаних (отриманих по балансу) у період дії Декрету.

Також в порушення вимог п. 2.1.7 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.2005 року та зареєстрованого Міністерства юстиції України 25.08.2005 року за № 925/11205, в акті не зазначено період, за який проводилась перевірка діяльності Приватної фірми "Граніт", також встановлені інші порушення вимог Порядку, а саме:

- в порушення п. 2.2.2. в акті відсутня інформація про накази щодо призначення та звільнення посадових осіб Приватної фірми "Граніт", відповідальних за фінансово-господарську діяльність;

- в порушення п. 2.3.2 до акту не надані письмові пояснення посадових осіб суб'єкта господарювання щодо встановлених порушень, не зазначені первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку (не наведена кореспонденція рахунків операцій), та інші докази, що достовірно підтверджують наявність факту порушення. Також не зазначено про відсутність первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення.

У судовому засіданні представник позивача Першина О.П. пояснила, що не визнає збільшення суми податкового зобов'язання по балансовій вартості основних фондів у розмірі 5209,00 грн. та суму нарахованих штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4 488,00 грн., просила в цій частині задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова проти задоволення позову заперечувала з наступних підстав.

Під час проведення перевірки посадовими особами Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова встановлено, що відповідно до абз. "а" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" Приватна фірма "Граніт" анульована реєстрація платника податку на додану вартість на підставі заяви платника податків за формою 3-ПДВ від 31.12.2007 року.

Відповідно до даних додатку К1/1 декларації з податку на прибуток за 2007 рік платник податків самостійно визначив балансову вартість запасів на складах (місцях зберігання) у розмірі 18 833,0 грн. та вартість основних фондів у розмірі 26 045,0 грн.

Відповідно до п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено, що платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.

В ході перевірки встановлено, що Приватною фірмою "Граніт" не визнано умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно не збільшена сума податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбулося анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість (податкова декларація з податку на додану вартість за грудень 2007 року).

Позивач у позовній заяві зазначає, що у податковому повідомленні-рішенні від 25.03.2010 року зазначено, що актом перевірки від 18.03.2010 року встановлені порушення п.п.7.2.6 п.7.2, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", в той час коли актом перевірки встановлено порушення п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість". Але ж, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова на адресу Приватної фірми "Граніт" направила лист від 13.05.2010 року № 9394/10/15-215, яким повідомила платника податків про допущення технічної помилки, допущеної при складанні податкового повідомлення-рішення та зазначила вірну його редакцію, лист отриманий платником податків 14.05.2010 року.

Крім того, Приватна фірма "Граніт" у позовній заяві зазначає, що збільшення суми податкового зобов'язання по балансовій вартості основних фондів у розмірі 5 209,0 відповідно до п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" зроблене необґрунтовано й не відповідає чинному законодавству, але ж при цьому просить скасувати повністю податкове повідомлення-рішення, не обґрунтовуючи протиправність нарахування Державною податковою інспекцією всієї суми податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні від 25.03.2010 року № 0001741503/0.

Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова просила у задоволенні позову Приватної фірми "Граніт" відмовити у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Приватна фірма "Граніт" відповідно до розпорядження від 12.01.1995 року № 57 зареєстрована у Виконавчому комітеті Київської районної ради м. Харкова.

Свідоцтво № 28705198 про реєстрацію платника податку на додану вартість Приватній фірмі "Граніт" видано Державною податковою адміністрацією у Київському районі м. Харкова 19.07.1997 року та 31.12.2007 року анульовано.

20 грудня 2007 року Приватній фірмі "Граніт" видано свідоцтво № НОМЕР_1 серії Б № НОМЕР_2 про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою.

Житловий будинок по вул. Фрунзе, 11 у м. Харкові переданий на баланс ЖЕВ Київського району відповідно до рішення Київського РВК 3 36-6 від 05.02.1991 року. Тимчасова будівля, яка використовується під столярну майстерню для потреб ХОЗО УМВСУ в Харківській області, залишилась на балансі УМВСУ в Харківській області. За наказом начальника Управління тилу УМВСУ в Харківській області від 21.12.1994 року приміщення передано на баланс МГП "Граніт", про що свідчить повідомлення начальника Управління тилу Управління Міністерства внутрішніх справ в Харківській області від 21.12.1994 року на адресу начальнику Міського БТІ м. Харкова та наказ начальника Управління тилу УМВСУ в Харківській області від 21.12.1994 року № 762 про передання приміщення по вул. Фрунзе, 11 на баланс МГП "Граніт".

Відповідно до розпорядження Голови виконавчого комітету Київської районної ради народних депутатів від 12.01.1995 року № 57 була зареєстрована приватна фірма "Граніт", яка є правонаступником малого державного підприємства "Граніт".

Також Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова Приватній фірмі "Граніт" 20.12.2007 року видано свідоцтво № НОМЕР_1 про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою за ставкою єдиного податку 10 відсотків та застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у першому кварталі 2008 року.

Як вбачається з акту про результати невиїзної документальної (камеральної) перевірки визнання умовного продажу на товарні залишки або основні фонди, які на дату анулювання свідоцтва ПДВ обліковуються у обліку платника Приватної фірми "Граніт" (код 21252562) №1326/15-208/21252562 від 18.03.2010 року перевіркою встановлено, що відповідно до абз. "а" п.9.8. Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) Приватній фірмі "Граніт" скасовано реєстрацію платника податку на додану вартість (свідоцтво на 19.07.1997 року № 28705198) на підставі заяви платника за формою 3-ПДВ від 31.12.2007 року.

Пунктом 9.8. ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року №168/97-ВР передбачено, що платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.

Згідно даних додатку К1/1 декларації з податку на прибуток за 2007 рік (від 21.01.2010 року) по Приватній фірмі "Граніт" балансова вартість залишків запасів, місце зберігання яких знаходиться на оптових складах - 18 833,00 грн. та балансова вартість основних фондів - 26 045,00 грн.

Підприємством не визнано умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно не збільшена сума податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбулося анулювання свідоцтва податку на додану вартість (податкова декларація з податку на додану вартість за грудень 2007 року вх. № 169035 від 321.01.2008 року).

Перевіркою встановлено порушення Приватною фірмою "Граніт" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (із змінами і доповненнями), в результаті чого не визначено податкове зобов'язання за грудень 2007 року у сумі 8 975,6 грн. (44878*20%).

Як вбачається з податкового повідомлення - рішення від 25.03.2010 року № 0001741503/0, Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова на підставі акта перевірки №1326/15-208/21252562 від 18.03.2010 року Приватної фірми "Граніт" встановлено порушення п.п. 7.2.6 п.7.2, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями, абзац 1 п.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-Ш, у зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) Приватної фірми "Граніт" за платежем "податок на додану вартість" на суму податкового зобов'язання 13 464,00 грн., у тому числі за основним платежем 8 976,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 4 488,00 грн.

Листом від 13.05.2010 року за № 9394/10/15-215 директору Приватної фірми "Граніт" Першиній О.П. начальник Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова повідомила, що в податковому повідомленні - рішенні від 25.03.2010 року № 0001741503/0 винесеному за актом перевірки від 18.03.2010 року № 1326/15-208/21252562 допущена технічна помилка, а саме: замість порушення п.п.7.2.6 п.7.2, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року (зі змінами і доповненнями), вважати порушення п.п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року (зі змінами та доповненнями).

З матеріалів справи вбачається, що директор Приватної фірми "Граніт" ОСОБА_3 08.05.2010 року зверталася до прокуратури Київського району м. Харкова щодо порушень, допущених посадовими особами Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова під час здійснення перевірки Приватної фірми "Граніт". Згідно листа Відділу внутрішньої безпеки при Державній податковій адміністрації у Харківській області від 21.05.2010 року № 1240/П127-017 на ім'я директора Приватної фірми "Граніт" ОСОБА_3 (а.с.7) та висновку за матеріалами службової перевірки інформації, викладеної у зверненні директора Приватної фірми "Граніт" Першиної О.П., щодо можливих неправомірних, на її думку, дій працівників Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова від 21.05.2010 року, затвердженого начальником відділу внутрішньої безпеки при Державній податковій адміністрації у Харківській області УВБ ДПА України полковником податкової міліції Ялфімовим О.В. (а.с.27-34), інформація щодо можливих порушень діючого законодавства з боку посадових осіб Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова знайшла своє підтвердження.

Відповідно до п.п. 7.2.6. п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника.

Підставою для нарахування податкового кредиту без отримання податкової накладної є:

транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, за винятком тих, в яких форма встановлена міжнародними стандартами;

касові чеки, які містять суму поставлених товарів (послуг), загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера, але без визначення податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума поставлених товарів (послуг) не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку на додану вартість).

Згідно п.п.7.4.5. п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.

Таким чином суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог Приватної фірми "Граніт", а саме: скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова від 25.03.2010 року № 0001741503/0 щодо нарахування суми податкового зобов'язання Приватній фірмі "Граніт" у розмірі 9 697,00 гривень, у тому числі за основним платежем - 5 209,00 гривень, за штрафними (фінансовими) санкціями - 4488,00 гривень.

На підставі викладеного, керуючись Законами України “Про податок на додану вартість”, “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватної фірми "Граніт" до Державної податкової інспекція в Київському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова від 25.03.2010 року № 0001741503/0 щодо нарахування суми податкового зобов'язання Приватній фірмі "Граніт" у розмірі 9 697,00 гривень, у тому числі за основним платежем - 5 209,00 гривень, за штрафними (фінансовими) санкціями - 4 488,00 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 20 жовтня 2010 року.

Суддя Супрун Ю.О.