Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2010 р. № 2а-7019/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої суддіПотабенко В.А.
за участю секретаря судового засіданняЗанов'як О.П.,
з участю представників:
від позивача - Тенета Н.Р., згідно довіреності.
від відповідача Єсіпов І.А., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стебницький калійний завод»про застосування адміністративного арешту активів у вигляді зупинення операцій на рахунках,
встановив:
Державна податкова інспекція у Дрогобицькому районі Львівської області (надалі ДПІ в Дрогобицькому районі) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стебницький калійний завод»з вимогою застосувати адміністративний арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунках № 2605101022967 (українська гривня), № 2600601022967 (українська гривня), що відкриті у Дрогобицькій філії ВАТ «Кредобанк»(МФО 325202), № 26000275231 (українська гривня), що відкритий у «Райффайзен Банк Аваль»(МФО 380805), та продовжити арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунках ТзОВ «Стебницький калійний завод»на термін до 1095 діб.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що підставою для звернення до суду з позовом про застосування адміністративного арешту активів у вигляді зупинення операцій на рахунках ТзОВ «Стебницький калійний завод»стала відмова директора ТзОВ «Стебницький калійний завод»надати бухгалтерські документи, по яких вівся окремий бухгалтерський та податковий облік Договору про спільну діяльність № 109 від 25.12.2003 року, укладеного між ЗАТ «Технологічний парк «Вуглемаш»та ТзОВ «Стебницький калійний завод». Про відмову у наданні документів складено акт відмови від проведення перевірки № 183/23-1 від 26.05.2010 р. Позивач зазначає, що відповідно до підпункту 4.1.4. Положення про порядок реалізації інноваційного проекту, на відповідача покладено обовязок ведення окремого бухгалтерського та податкового обліку за вказаним Договором про спільну діяльність № 109. В звязку з тим, що фактично ревізорів до перевірки допущено не було, просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала повністю, покликаючись на викладені в ньому обставини. Крім того, уточнила позовні вимоги, просить суд застосувати арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунках ТзОВ «Стебницький калійний завод»терміном на 1095 діб. Просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, покликаючись на обставини, викладені в запереченні, суть якого зводиться до наступного. Позивачем уже було подано до суду позов з цих же підстав у червні 2010 року у передбачені законодавством строки (тобто, протягом 96 годин з моменту підписання рішення керівника відповідного податкового органу про застосування умовного адміністративного арешту активів платника податків, що було винесене 16.06.2010 року о 15:10 год.). За наслідками розгляду справи судом винесено рішення про відмову у задоволенні вимог про продовження терміну застосування умовного адміністративного арешту активів ТзОВ «Стебницький калійний завод»на 1095 діб. Повторне звернення є неможливим, оскільки позивач вказаним правом уже скористався, а також, строк арешту активів платника податків може бути продовжений судом лише під час його дії, а не після її закінчення. Також, звертає увагу на те, що позивач просить застосувати арешт активів ТзОВ «Стебницький калійний завод»у звязку з неподанням документів, що стосуються діяльності простого товариства, учасником якого є ТзОВ «Стебницький калійний завод». Останнє, як учасник Договору про спільну діяльність № 109, є окремим платником податків, що підтверджено довідкою ДПІ в Дрогобицькому районі Львівської області про взяття на податковий облік, а також свідоцтвом ДПІ в Дрогобицькому районі про реєстрацію платником ПДВ. Тобто, активи ТзОВ «Стебницький калійний завод»відокремлені від активів простого товариства - Договору № 109, окремо ведеться бухгалтерський та податковий облік. Вказує на те, що податкове законодавство не дає позивачеві права здійснювати перевірку платника податку за направленням на перевірку іншого платника податку. В зв'язку з наведеним просить у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.
ТзОВ «Стебницький калійний завод», як субєкт підприємницької діяльності - юридична особа, зареєстроване 16.04.2002 року у виконавчому комітеті Дрогобицької міської ради Львівської області, що підтверджено наявною в матеріалах справи копією Свідоцтва про державну реєстрацію від 16.04.2002 року, код ЄДРПОУ 31981840. ТзОВ «Стебницький калійний завод»взятий на облік платника податку 25.04.2002 року за № 2471, згідно копії Довідки позивача № 1219. Також в матеріалах справи наявна копія Свідоцтва № 18253558 про реєстрацію ТзОВ «Стебницький калійний завод»платником податку на додану вартість від 06.06.2002 року.
Одночасно, ТзОВ «Стебницький калійний завод»є учасником Договору № 109 про спільну діяльність щодо виконання інноваційного проекту технологічного парку «Вуглемаш»«Розробка нових сучасних технологій видобутку калійної сировини та технології її збагачення з одержанням калійно-магнієвих добрив» (надалі Договір СД № 109) від 25.12.2003 року, укладеного між ЗАТ «Технологічний парк «Вуглемаш»та ТзОВ «Стебницький калійний завод»та зареєстрованого Міністерством освіти і науки України. Згідно довідки ДПІ в Дрогобицькому районі, Договір № 109 взято на облік платника податків 15.03.2004 року за № 2758, індивідуальний податковий номер 344855231. Також, в матеріалах справи наявна копія свідоцтва № 18255632 від 15.03.2004 року про реєстрацію Договору № 109 платником податку на додану вартість.
Відповідно до п.2.7 Договору СД № 109, ТзОВ «Стебницький калійний завод»забезпечує ведення державної статистичної та податкової звітності, що відображає результати спільної діяльності.
Також, п. 4.4 Договору СД № 109 до обовязків ТзОВ «Стебницький калійний завод»віднесено здійснення окремого податкового обліку результатів спільної діяльності у відповідності до Порядку ведення податкового обліку та складання податкової звітності результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, затв. наказом ДПА України № 234 від 11.07.1997 року, а п. 4.5 здійснення окремого бухгалтерського обліку спільної діяльності у відповідності до закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Згідно Розпорядження начальника ДПІ в Дрогобицькому районі від 30.04.2010 року № 65-р, відповідно до направлення № 229/23-1 від 30.04.2010 року, була проведена планова виїзна документальна перевірка ТзОВ «Стебницький калійний завод»(код ЄДРПОУ 31981840) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2007 року по 31.12.2009 року. Термін проведення перевірки - з 30.04.2010 р. по 18.05.2010 р. Направлення на перевірку було вручене керівнику ТзОВ «Стебницький калійний завод»30.04.2010 року під розписку, що підтверджено наявною в матеріалах справи копією направлення.
18.05.2010 року позивачем було видано наказ № 310 від 18.05.2010 року про продовження терміну проведення планової виїзної перевірки ТзОВ «Стебницький калійний завод»на 5 робочих днів, з 19.05.2010 року по 26.05.2010 року на підставі службової записки начальника відділу перевірок платників податків ДПІ в Дрогобицькому районі. Направлення № 284/23-1 від 19.05.2010 року на проведення перевірки в термін з 19.05.2010 року по 26.05.2010 року отримано керівником ТзОВ "Стебницький калійний завод" 19.05.2010 року під розписку.
Факт проведення перевірки відповідача з 30.04.2010 року по 26.05.2010 року підтверджено записом в журналі реєстрації перевірок, зокрема перевірка розпочата 30.04.2010 року, закінчена 26.05.2010 року.
13.05.2010 року ДПІ в Дрогобицькому районі було надано керівнику ТзОВ «Стебницький калійний завод»письмову вимогу № 5257/23-1/1/10 про надання до перевірки бухгалтерських документів на підставі яких вівся окремий податковий та бухгалтерський облік Договору СД № 109 за період з 01.04.2007 року по 31.12.2009 року.
14.05.2010 року ревізорами ДПІ в Дрогобицькому районі складено акт про ненадання керівником ТзОВ Стебницький калійний завод" документів, що витребовувались відповідно до вимоги від 13.05.2010 року. Факт ненадання відповідачем документів засвідчено також актами № 171/23-1 від 17.05.2010 року, № 175/23-1 від 18.05.2010 року, № 180/23-1 від 19.05.2010 року, № 181/23-1 від 20.05.2010 року, № 182/23-1від 25.05.2010 року.
26.05.2010 року ревізорами ДПІ в Дрогобицькому районі складено акт № 183/23-1 про недопуск до перевірки, яким зафіксовано факт недопущення керівником ТзОВ «Стебницький калійний завод»Середницьким С.О. ревізорів до перевірки Договору СД № 109, а саме: ненадання бухгалтерських документів, на підставі яких вівся бухгалтерський та податковий облік даного товариства.
На підставі вказаного акта від 26.05.2010 року № 183/23-1 про недопуск до перевірки, позивачем 16.06.2010 року винесено Рішення про застосування адміністративного арешту активів платника податків.
Статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу»закріплено право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи.
Поняття, підстави та порядок застосування адміністративного арешту активів платника податків, а також підстави та процедура продовження строку його дії встановлені статтею 9 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (надалі Закон № 2181) та Порядком застосування адміністративного арешту активів платників, затвердженого наказом ДПА України №386 від 25.09.2001р. (надалі - Порядок № 86).
Згідно пункту «г»підпункту 9.1.2. пункту 9.1. статті 9 Закону № 2181 та аналогічної норми пункту 5.4. Порядку № 386, арешт активів може бути застосовано, якщо зясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або повязані з отриманням інших обєктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, компютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Відповідно до підпункту 9.1.3. пункту 9.1 статті 9 Закону № 2181, арешт активів полягає у забороні вчиняти платником податків будь-які дії щодо своїх активів, які підлягають такому арешту, крім дій з їх охорони, зберігання та підтримання у належному функціональному та якісному стані. Арешт може бути накладеним на будь-які активи юридичної особи, а для фізичної особи - на будь-які її активи, крім тих, що не підлягають арешту згідно із законодавством.
У відповідності до ст.1130 Цивільного кодексу України, за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство).
З вищенаведеного випливає, що ТзОВ "Стебницький калійний завод" та Договір СД № 109 є різними суб'єктами господарювання, утворені в різний час та зареєстровані в ДПІ в Дрогобицькому районі Львівської області під різними індивідуальними податковими номерами. ТзОВ "Стебницький калійний завод" є юридичною особою, а Договір СД № 109 - ні.
Як вже зазначалось вище, згідно Розпорядження начальника ДПІ в Дрогобицькому районі від 30.04.2010 року № 65-р, планову виїзну документальну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2007 року по 31.12.2009 року слід було провести у ТзОВ «Стебницький калійний завод»(код ЄДРПОУ 31981840). Враховуючи викладене, суд вважає, що у ДПІ в Дрогобицькому районі не було підстав витребовувати в ході проведення такої перевірки документи бухгалтерської та податкової звітності, що стосуються окремого суб'єкта господарювання Договору СД № 109, незважаючи на той факт, що на ТзОВ "Стебницький калійний завод" покладено обов'язок по здійсненню окремого податкового обліку та бухгалтерського обліку результатів спільної діяльності.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що позивачем уже проводилася планова виїзна документальна перевірка Договору про спільну діяльність № 109 в період з 22.02.2010 року по 04.03.2010 року, факт проведення якої підтверджується копією Розпорядження ДПІ в Дрогобицькому районі від 19.02.2010 року про проведення планової виїзної перевірки в період з 22.02.2010 року по 04.03.2010 року, копією направлення на проведення перевірки № 76/23-1 від 22.02.2010 року, копією наказу про продовження терміну перевірки від 04.03.2010 року № 122 та копією журналу реєстрації перевірок Договору СД № 109, в якому наявний запис про проведену перевірку в період з 24.02.2010 року по 04.03.2010 року.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи той факт, що в судовому засіданні було встановлена безпідставність вимог щодо витребування у ТзОВ "Стебницький калійний завод" документів, які стосуються діяльності Договору СД № 109, суд вважає, що відсутні і підстави для застосування до відповідача адміністративного арешту активів у вигляді зупинення операцій на рахунках терміном на 1095 діб, передбачені п.п. 9.1.2. ст.9 Закону України «Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення). Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
у задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 16.10.2010 року.
Суддя Потабенко В.А.