Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2010 року <Текст >Справа № 2а-5904/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Янюк О.С.,
при секретарі судового засідання Сподіновій А.М.,
за участію представників:
від позивача Кашуби В.І.(довіреність від 12.02.2008 №4138);
від відповідача Ялпачик І.М. (довіреність від 20.08.2010)
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Микойл», м. Мелітополь Запорізької області
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2010 року Мелітопольська обєднана державна податкова інспекція Запорізької області (далі Мелітопольська ОДПІ, позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Микойл» (далі ТОВ «Микойл», відповідач), у якому просить стягнути з відповідача суму заборгованості по орендній платі за земельні ділянки у розмірі 111893,75грн.
21.09.2010 представник позивача надав суду заяву про уточнення адміністративного позову, зокрема просить стягнути з відповідача 87 232,25 грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-III та зазначає, що відповідач має заборгованість перед бюджетом зі сплати орендної плати за земельні ділянки.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав із урахуванням прийнятих судом уточнень та надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні частково визнав позовні вимоги та надав заперечення від 07.09.2010. Зокрема зазначив, що з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки та поданої уточненої податкової декларації, сума податкового боргу має становити 70164,78 грн.
На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача судом встановлені наступні обставини.
Відповідно до Договору оренди земельної ділянки від 11.03.2005 ВСА №582685, відповідач є орендарем земельної ділянки , яка знаходиться по вул..Свердлова, 213/5 у м.Мелітополі.
30.01.2009 відповідач надав до Мелітопольської ОДПІ Запорізької області податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік (вх.№5386), у якій визначив суму податкового зобовязання за листопад 2009 року у розмірі 8220,50грн. та за грудень 2009 року 8220,50грн.
29.01.2010 відповідач надав позивачу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік (вх.№3945) та податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік (уточнюючу, вх. №8237), за якими податкове зобовязання по орендній платі за землю за січень 2010 року становить 11432,15грн.
30.03.2010 відповідач надав до Мелітопольської ОДПІ податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік (уточнюючу, вх.№11049), якою збільшено податкове зобовязання за січень 2010 року на 12384,82грн. та нараховано штраф у розмірі 619,24грн.
Поданими до податкового органу деклараціями відповідач самостійно визначив суму податкового зобовязання по орендній платі за землю щомісячно за період з лютого 2010 року по грудень 2010 року у розмірі 11432,15грн., проте, у встановлені законодавством терміни відповідач самостійно нараховані податкові зобовязання у повному обсязі не сплатив, у звязку із чим позивачем нараховано пеню у розмірі 18,71 грн.
Оскільки у встановлені законодавством строки відповідач податковий борг не сплатив, позивачем прийняті податкові вимоги: перша - від 03.09.2009 №1/497, друга - від 23.10.2009 №2/582. Указані вимоги надсилались відповідачу поштою та отримані уповноваженою особою, що підтверджується повідомленнями про вручення поштвого відправлення від 23.09.2009 №1017073 та від 28.10.2009 №1045174.
Крім того, із матеріалів справи вбачається, що посадовими особами Мелітопольської ОДПІ Запорізької області складено акт від 05.11.2009 №1322/152/32723110 про порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання, яким встановлено прострочку відповідачем на 22 дні терміну сплати узгодженого податкового зобовязання у розмірі 6264,38грн., у звязку із чим позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 11.11.2009 № 0004501503/0, яким відповідачу визначено суму штрафу у розмірі 626,44 грн.
Указане рішення надіслане відповідачу поштою та повернулось на адресу позивача із відміткою відділення поштового звязку «за закінченням терміну зберігання».
Згідно п. 4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 №253, у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення, то податковий орган оформляє відповідний акт, із зазначенням причини неможливості вручення такого повідомлення. У такому випадку податковий орган розміщує податкове повідомлення на дошці податкових повідомлень (оголошень). При цьому день розміщення такого повідомлення та дошці оголошень, вважається днем вручення його платнику податків.
На виконання указаних приписів позивачем складений акт від 23.12.2009 №1620/152/32723110 та рішення розміщене на дошці оголошень Мелітопольської ОДПІ.
У адміністративному чи судовому порядку відповідачем податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги не оскаржувались.
30.11.2009 позивачем прийняте рішення №37410/10/24-010 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Під час розгляду справи судом між сторонами підписаний Акт звірки суми податкового боргу по орендній платі за землю ТОВ «Микойл» станом на 19.07.2010, відповідно до якого сума заборгованості складає 87232,25 грн., у тому числі основний платіж у розмірі 86605,81грн., штрафна санкція у розмірі 626,44грн. та пеня у розмірі 18,71грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до Закону №509-XII податкові органи, зокрема, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
У відповідності до приписів ст..17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 №2535 (далі Закон №2535) податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарномумісяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Як встановлено пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно п. 5.1 ст. 5 Закону №2181-ІІІ податкове зобовязання, самостійне визначене платником податків у податковій декларації (розрахунку), вважається узгодженим з дня подання такої декларації (розрахунку). Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Як вбачається із приписів пп 5.3.1 п. 5.3 ст 5 Закону №2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп..4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно п.п.1.2. ст.1 Закону №2181-ІІІ податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до пп.1.3 ст.1 Закону №2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
Як встановлено пп 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки визначені цим законом визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п.п.6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону №2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Із матеріалів справи вбачається, що на виконання вище вказаних норм Закону №2181-ІІІ відповідачу були направлені податкові вимоги, які залишені ним без задоволення, сума заборгованості не сплачена.
Як вбачається із приписів п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Ураховуючи викладене та те, що відповідачем прострочено термін сплати земельного податку у розмірі 6264,38грн. на 22 днів, суд вважає, що позивачем правомірно прийняте податкове-повідомлення рішення від 11.11.2009 №0004501503/0, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 626,44 грн.
Згідно пп. 5.2.2 п. 5.2 ст.5 Закону №2181-ІІІ у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Як свідчать матеріали справи, ТОВ «Микойл»податкові вимоги та податкове повідомлення рішення в установленому законом порядку не оскаржувалися, а отже є узгодженими.
У відповідності до ст. 16 Закону №2181-ІІІ після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно пп 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 цього Закону, нарахування пені при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом. При цьому, як свідчать приписи пп 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону №2181-ІІІ, пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Статею 25 Закону №2535 встановлено, що за прострочення встановлених строків сплати податку справляється пеня у розмірах, визначених законом. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідачу правомірно нарахована пеня у розмірі 18,71 грн.
У відповідності до ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «»Микойл» (код ЄДРПОУ 32723110) орендну плату за земельні ділянки у розмірі 87 232,25 грн. (вісімдесят сім тисяч двісті тридцять дві грн.25коп..) на користь місцевого бюджету м. Мелітополя Запорізької області (р/р 33210812700013, банк ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 13050200, код 34676932).Видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) О.С.Янюк