Постанова № 11893259, 11.10.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2010
Номер справи
2а-22103/10/0570
Номер документу
11893259
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 жовтня 2010 р. справа № 2а-22103/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Кірієнка В.О.

при секретаріТкачовій М.І.

за участю представника позивача Смольнікової О.О.

представника відповідача Тупікіної А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мед-сервіс Донецьк» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі міста Донецька про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Мед-сервіс Донецьк» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Кіровському районі міста Донецька про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у листопаді 2009 року ДПІ у Кіровському районі м. Донецьку була проведена перевірка позивача за результатами якої складений акт № 0497/05/15/23/33956533 від 11.11.2009 р. Актом перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій встановлено порушення п. 9 ст.3. Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР та п.п. 2.6 глави 2 Постанови правління НБУ від 15.12.04 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні» із змінами та доповненнями.

На підставі акту перевірки, винесенні рішення № 0004002330 від 09.12.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 340,00 грн. та № 00040123330 від 09.12.2009 року на суму 12785,60 грн.

Отже позивача із зазначеними рішеннями не згоден, просив позов задовольнити, посилаючись на перевід годинників в ніч з 24.10.2009 року на 25.10.2009 року та надання відповідачу довідки Центру сервісного обслуговування ІТКМП «Мінтеп» про те, що роз пломбування реєстратора розрахункових операцій, відбулося тільки 29.10.2009 року о 09 год. 40 хв.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, вважає дії податкового органу протиправними, а рішення винесеними на підставі діючого законодавства. Окрім того, представник відповідача просили залишити позов без розгляду на підставі ч. 5 ст. 99 КАС України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Мед-сервіс Донецьк» про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Мед-сервіс Донецьк» зареєстровано юридична особа за кодом № 33956533 за основним видом діяльності роздрібна та оптова торгівля фармацевтичними товарами, та взято на облік до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.

Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів /обовязкових платежів/, а також неподаткових доходів, установлених законодавством. Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.

Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Донецька, є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

На підставі ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» відповідачем 11 листопада 2009 року була проведена перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів ліцензій.

Так, ст. 15 Закону України "Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон України 1776) визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

За результатами перевірки ДПІ у Кіровському районі м. Донецька складений акт № акт № 0497/05/15/23/33956533 від 11.11.2009 р., яким встановлені порушення: пунктів 9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР із змінами та доповненнями та пп.2.6 глави 2 Постанови Правління НБУ України від 15.12.04 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні» із змінами та доповненнями.

З акту перевірки вбачається, що на перевіряємому обєкті по перше: не забезпечено щоденне друкування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків на зберігання їх в книзі обліку розрахункових операцій, а саме фіскальний звітний чек за 28.10.2010 року роздруковано 29.10.2009 року о 00 год. 01 хв. За № 00205, де сума виторгу 2557,12 грн., а попередній фіскальний звітний чек за 27.10.2009 року о 23 год. 32 хв. № 00204, де сума виторгу - 2107,35 грн. та по друге: не забезпечено своєчасне оприбуткування в книгу обліку розрахункових операцій готівкових коштів в повній сумі їх надходження, а саме за 28.10.2009 року готівкові кошти отримані від реалізації лікарських засобів в розмірі 2557,17 грн. оприбутковано 29.10.2009 року на підставі відповідного фіскального звітного чеку № 00205. Окрім того, в розділах 3,4 книги обліку розрахункових операцій відсутні відмітки про поломку реєстратора розрахункових операцій та використання розрахункових квитанцій.

Відповідно до пунктів 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР із змінами та доповненнями суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Згідно пп.2.6 глави 2 Постанови Правління НБУ України від 15.12.04 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні» із змінами та доповненнями уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно ст.17. за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій

Частиною 1 указу Президента України № 436 від 12.06.1995 року із змінами та доповненнями «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу. Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Стосовно посилань позивача на перехід держави на зимовий час, тобто переведення годинників на одну годину назад в ніч з 24.10.2009 року на 25.10.2010 року (в ніч з суботи на неділю ), а розпломбування реєстратора розрахункових операцій (фіскальний чек № 0565002212) відбулося тільки 29 жовтня 2009 року о 09 год.40 хв., суд зазначає, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Отже, фактично позивач визнає зі свого боку факт порушення, про що стверджує пояснювальна записка Ракути Л.А. про те, що 28.10.2009 року вона обнуліла касу після 24год.00 хв. у звязку із невдалим переводом годинників на зимовий час.

Як вже зазначалося вище за порушення вимог закону ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовуються фінансові санкції, отже суд вважає що факт порушення дійсно відбувся та встановлений, що підтверджується документально, а саме Z-звітом та фіскальними звітними чеками.

На підставі вищевикладеного, ст.ст. 10,11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, ст.ст. 3, 15, 17, 25 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, керуючись ст.ст. керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Мед-сервіс Донецьк» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі міста Донецька про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відмовити у повному обсязі.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 11 жовтня 2010 року у присутності представників сторін.

Повний текст постанови складений 15 жовтня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кірієнко В.О.