Рішення № 118928388, 30.04.2024, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.04.2024
Номер справи
761/15584/24
Номер документу
118928388
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 761/15584/24

Провадження № 2-о/761/354/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2024 року

Шевченківський районний суд м. Києва

в складі:

головуючого-судді: Кондратенко О.О.

при секретарі: Лаврук Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України

В С Т А Н О В И В:

В квітні 2024 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Шевченківського районного суду м. Києва із заявою, в якій просили:

-встановити факт народження дитини чоловічої статі: ОСОБА_3 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Севастополь, батьками якого є: громадянин України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та громадянка України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Свої вимоги заявники обґрунтовують тим, що вони перебувають у зареєстрованому шлюбі з 17 вересня 2016 року, про що свідчить копія свідоцтва про шлюб російського зразка, яке не визнається державою України. З урахуванням зазначеного, від фактичних шлюбних відносин у них ( ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ) народився син: ОСОБА_4 , у м.Севастополь, що підтверджується документами, які не визнаються державою Україна, а тому заявники, в порядку ст. 317 ЦПК України вимушені звернутися до суду з вищезазначеною заявою про встановлення факту народження дитини.

Заявники та їх представник в судове засідання не з?явилися; представником заявників подано заяву про розгляд зави без участі заявників та їх представника; на задоволенні заяви наполягали у повному обсязі.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився; про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином; заперечення на заяву не надходили.

Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 5) ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження( п. 7 ) ч. 1ст.315 ЦПК України ).

У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).

Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 ЦПК України, Заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім`ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Як вбачається із матеріалів справи і це встановлено судом, що заявники з 17 вересня 2016 року перебувають у фактичних шлюбних стосунках. Від фактичних шлюбних стосунків у заявників народився син: ОСОБА_4 , у м. Севастополі, що підтверджується документами, які не визнаються державою Україна.

Звертаючись до суду з вищезазначеною заявою, заявники зазначали, щовони звертались в позасудовому порядку для проведення державної реєстрації народження їх сина. Однак, у проведенні державної реєстрації народження дитини заявникам було відмовлено з посиланням на те, що пред?явлені документи, видані некомпетентними органами.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України ?Про державну реєстрацію актів цивільного стану?, підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров?я документи, що підтверджують факт народження..

Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом МЮ України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма № ЮЗ/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у МЮ України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.

Відповідно до ст. 1 Закону України ?Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України?, тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 Закону України ?Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України? визначено, що для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об`єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;

4) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1, 2 і 3 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.

Частинами 2 - 4 ст. 9 Закону України ?Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України? передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

Приписами ч. 1 ст. 10 Закону України ?Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України?, встановлено, що громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в`їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї.

Як вбачається із матеріалів справи, реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилась. Встановлення факту народження заявникам необхідне для реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження дитини.

Під час розгляду справи, достовірно встановлено, що заявники позбавлені можливості здійснити державну реєстрацію народження вищезазначеної дитини у позасудовому порядку.

Оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи положення ст. 17 Закону України ?Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини?, висновки Європейського суду з прав людини наведені в справах ?Кіпр проти Туреччини? (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001), ?Мозер проти Республіки Молдови та Росії? (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), суд прийшов до висновку, що досліджені у судовому засіданні докази підтверджують факт народження дитини чоловічої статі: ОСОБА_4 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Севастополь, батьками якого є: громадянин України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та громадянка України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 223, 235, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 315, 317 ЦПК України; ст.ст. 1-5, 9, 10, 17 Закону України ?Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України?, ст. 13 Закону України ?Про державну реєстрацію актів цивільного стану?; ст. 17 Закону України ?Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини?, суд

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ), заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (код ЄДРПОУ: 26088771, місцезнаходження: м. Київ, вул. Ромоданова Академіка, буд. 17) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України.

Встановити факт народження дитини - чоловічої статі, громадянина України: ОСОБА_4 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м.Севастополь, батьками якого є: громадянин України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та громадянка України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 30 квітня 2024 року.

Суддя: