Ухвала суду № 118919154, 01.05.2024, Заводський районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
01.05.2024
Номер справи
487/3395/24
Номер документу
118919154
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 487/3395/24

Провадження № 2-о/487/123/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.05.2024 м. Миколаїв Заводський районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого судді Карташевої Т.А.,

присяжних Чуприни С.І., Чуприна Л.І.,

за участю секретаря судового засідання Самедової Р.Ш.,

представника заявника ОСОБА_1 адвоката Сергієнко Н.О.,

заінтересованих осіб ОСОБА_2 та представника служби у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради Головіної Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Заводського районного суду міста Миколаєва цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , служба у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради про звільнення від обов`язків піклувальника над неповнолітньою особою та призначення піклувальника над нею іншої особи, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 20114 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просила звільнити її від повноважень піклувальника над неповнолітньою ОСОБА_3 ; призначити ОСОБА_2 піклувальником над неповнолітньою ОСОБА_3 .

Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Її батьками є: матір - ОСОБА_4 , громадянка України, та батько - ОСОБА_5 , громадянин Турецької республіки. Матір дитини померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батько позбавлений батьківських прав рішенням Заводського районного суду м. Миколаєва від 02.03.2012 у справі №2\1412\1429\12, яким також встановлено опіку над малолітньою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 її опікуном.

Єдиними рідними неповнолітньої ОСОБА_3 є бабуся ОСОБА_1 (заявниця), яка є матір`ю померлої ОСОБА_4 , та рідний брат ОСОБА_4 і син заявниці - дядько ОСОБА_2 .

27.12.2012 дитині надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

Заявниця вказує, що протягом 14 років належним чином виконувала обов`язки опікуна своєї онуки ОСОБА_3 , допомогав їй ОСОБА_2 . Проте на даний час значно погіршився її стан здоров`я, виявлена гіпертонічна хвороба. Дитина має інвалідність з дитинства, а тому потребує постійного обстеження і лікування, саме дядько дитини супроводжував їх до медичних закладів та допомагав фінансово з проведенням обстеження і лікування дитини.

ОСОБА_1 зазначає, що через велику різницю у віці (47 років) їй стало важко порозумітися з онукою, важко допомагати з завданнями у школі, організувати процес дистанційного навчання. Вважає, що з огляду на вік (62 роки) і стан здоров`я, вона вже не здатна на належному рівні дбати про виховання онуки, її навчання та загальний розвиток.

ОСОБА_2 допомагає забезпечувати догляд за дитиною, у щоденному вихованні, навчанні, в побуті. Дитина прислухається до нього. ОСОБА_2 виявив бажання бути піклувальником неповнолітньої, про що сідчить його заява до служби у справах дітей Заводського району Миколаївської міської ради, яка була розглянута 14.09.2023.

В судовому засіданні представник служби у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради Головіна Г.Г. заявила клопотання про залучення у справі органу опіки та піклування за місцем проживання неповнолітньої ОСОБА_3 - АДРЕСА_1 .

Представник заявника ОСОБА_1 адвокат Сергієнко Н.О. та ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлене клопотання слід задовольнити з таких підстав.

Згідно зі ст. 243 Сімейного Кодексу (далі - СК) України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.

Опіка, піклування над дитиною припиняється у випадках, встановлених Цивільним кодексом України (ст. 250 СК).

Крім того, ст. 251 СК визначено, що особа може бути звільнена від обов`язків опікуна або піклувальника дитини у випадках, передбачених Цивільним кодексом України, а також тоді, коли між опікуном, піклувальником та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають здійсненню ними опіки, піклування.

Згідно з частинами 3, 4 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ст. 75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця.

Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.

Суд, якщо він призначив піклувальника, або орган опіки та піклування може звільнити піклувальника від його повноважень за заявою особи, над якою встановлено піклування.

Відповідно до ч. 2 ст. 76 ЦК України опіка припиняється у разі досягнення підопічним чотирнадцяти років. У цьому разі особа, яка здійснювала обов`язки опікуна, стає піклувальником без спеціального рішення щодо цього.

У відповідності до ч.4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежене за змістом. До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов`язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб`єктивні права та обов`язки мають юридичний зв`язок із суб`єктивними правами і обов`язками заявників

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Пунктом 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №866 визначено, що органами опіки та піклування є районні, районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім`ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.

Пунктом 41 вищевказаного Порядку визначено, що у разі коли заявники, які бажають взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, є родичами дитини, служба у справах дітей протягом п`яти робочих днів після перевірки документів, зазначених у пунктах 40 і 40-1 цього Порядку, поданих разом з електронною заявою або заявою у паперовій формі, у разі відповідності їх законодавству, зокрема, проводить обстеження умов проживання заявників, за результатами якого складає акт згідно з додатком 9 (у разі, коли місцем проживання заявників є територія села, селища, подає клопотання до служби у справах дітей відповідної сільської, селищної ради про обстеження умов проживання заявників та складення акта); готує висновок про доцільність (недоцільність) встановлення опіки, піклування та відповідність її/його інтересам дитини.

Крім того, пунктом 49 Порядку передбачено, що орган, який встановив опіку, піклування, за заявою особи може звільнити її від здійснення повноважень опікуна, піклувальника.

Заява про звільнення від здійснення повноважень опікуна, піклувальника розглядається протягом місяця.

Районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади або суд може звільнити особу від здійснення повноважень опікуна, піклувальника у разі невиконання нею своїх обов`язків, у тому числі вчинення домашнього насильства стосовно дитини, поміщення дитини до медичного, навчального, виховного закладу, іншого закладу або установи, в яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, у разі, коли між опікуном, піклувальником та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають здійсненню опіки, піклування, а також за наявності обставин, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України.

Служба у справах дітей готує проект рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади про звільнення опікуна, піклувальника від здійснення повноважень або на вимогу суду - проект висновку районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади про доцільність звільнення опікуна, піклувальника від зазначених повноважень.

Враховуючи вищевикладене, те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та за цією адресою проживає також ОСОБА_2 , який виявив бажання бути піклувальником, з метою захисту прав та інтересів дитини, суд вважає, що клопотання представника служби у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради Головіна Г.Г. підлягає задоволенню, до участі у справі слід залучити орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради за місцем проживання неповнолітньої.

Керуючисьст. ЦК України, ст.ст. 293, 294 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Клопотання представника служби у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради задовольнити.

Залучити до участі у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , служба у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради про звільнення від обов`язків піклувальника над неповнолітньою особою та призначення піклувальника над нею іншої особи, орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради.

Судове засідання з розгляду цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , служба у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради про звільнення від обов`язків піклувальника над неповнолітньою особою та призначення піклувальника над нею іншої особи відкласти.

Копію ухвалинаправити органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали оголошений 03.05.2024.

Суддя Т.А.Карташева

Присяжні Чуприна С.І.

Чуприна Л.І.