Постанова № 1188720, 29.11.2007, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
29.11.2007
Номер справи
12/290а
Номер документу
1188720
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

29.11.07 Справа№ 12/290А

Суддя господарського суду Львівської області Запотічняк О.Д. при секретарі Джус Р.В. розглянула у відкритому судовому засіданні справу за позовом Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях “Львівтурист” до відповідача : Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення – рішення № 0001191503/0 від 16.03.2007 р.

За участю представників: Від позивача: Сирко Й.Й.(довіреність у справі);

Від відповідача пастернак У.І., Тенета Н.Р. (довіреність у справі).

Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки згідно ст. ст. 27, 29, 49, 51 Кодексу Адміністративного судочинства України. За усним клопотанням сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється

Суть справи: До господарського суду Львівської області заявлено позов Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях “Львівтурист” до відповідача : Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення –рішення № 0001191503/0 від 16.03.2007 р.

Ухвалою господарського суду від 18.09.2007 року порушено провадження у справі та призначено слухання справи в попередньому засіданні на 04.10.2007 р.

Ухвалою від 04.10.2007 р. суд закінчив розгляд справи в попередньому засіданні та призначив розгляд справи в судовому засіданні на 23.10.2007 р.

В судових засіданнях 23.10.2007 р., 06.11.2007 р. та 22.11.2007 р. розгляд справи відкладався у зв’язку з необхідністю витребування у відповідача розрахунку земельного податку за спірний період.

Також в судовому засіданні 06.11.2007 р. представник позивача подав заяву про зміну підстав позову в якій зазначив, що окрім порушень норм матеріального права викладених в позовній заяві, податковим органом при оформленні акту перевірки порушено норми Закону України “про державну податкову службу України” та наказу ДПА України № 327 від 10.08.2005 р. “Про затвердження порядку оформлення результатів невиїзних документальних , виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства.”

В судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд скасувати податкове повідомлення –рішення № 0001191503/0 від 16.03.2007 р..

Зокрема представник позивача стверджує, що оспорюване податкове повідомлення –рішення прийняте податковим органом з порушенням спеціального строку позовної давності визначеної Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Також представник позивача, як на підставу скасування оспорюваного податкового повідомлення –рішення посилається на порушення податковим органом вже норм Закону України “про державну податкову службу України” та наказу ДПА України № 327 від 10.08.2005 р. “Про затвердження порядку оформлення результатів невиїзних документальних , виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства.”, про, що вже говорилося раніше.

Представник відповідача позовні вимоги заперечив з підстав наведених в запереченні на позовну заяву та поясненнях наданих в судових засіданнях.

Повний текст постанови виготовлений, підписаний та оголошений 29 листопада 2007 р.

Розглянувши документи і матеріали, подані учасниками процесу, заслухавши пояснення представників сторін та з'ясувавши всі фактичні

обставини, на яких ґрунтуються їх вимоги і заперечення, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне :

Державною податковою інспекцією у Дрогобицькому районі Львівської області було проведено перевірку дотримання вимог п.п 5.3.1 п. 5.3 ст 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" філії ЗАТ по туризму “Львівтурист” ЛОК “Перлина Прикарпаття” за період з 01.01.2000 р. по 31.12.2003 р.

За результатами перевірки було складено акт і № 98/15-3/22407653 від 20.02.2007р. в якому зафіксовано, що філія ЗАТ по туризму “Львівтурист” ЛОК “Перлина Прикарпаття” допускало факти несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб , чим порушило п.п.5.3.п. 5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" Державною податковою інспекцією у Дрогобицькому районі Львівської області 16.03.2007 р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001191503/0 –яким філія ЗАТ по туризму “Львівтурист” ЛОК “Перлина Прикарпаття” нараховано штраф в розмірі 4068,63грн. за несвоєчасну сплату земельного податку в сумі 8137,26 грн.

При прийнятті постанови суд виходив з наступного:

Відповідно до вимог п. 5.1.ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( зі змінами і доповненнями) - податкове зобов'язання платника податків вважається узгодженим із дня подання платником податків податкової декларації.

Згідно з вимогами п.п. 5.3.1. п.5.3. ст. 5 цього ж Закону - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступним за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-111 (зі змінами і доповненнями).

Вище зазначений Закон дає визначення штрафної санкції як плату у фіксованій формі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами, а саме, п.п. 17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-111 ( зі змінами і доповненнями), в якому зазначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до ЗО календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, —у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, —у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, —у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Закон України „ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру строки давності застосування санкцій та граничні строки стягнення податкового боргу.

Згідно п.17.3 ст.17 згаданого Закону, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Як передбачено підп.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України „Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту (податкову декларацію за період, коли виникло податкове зобов'язання, не було подано; судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов'язання), податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Як вбачається зі змісту наведеної норми перебіг строку давності пов‘язується з моментом настання дня наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

В даному випадку має місце застосування штрафних санкцій за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, протягом граничних строків, визначених згаданим Законом.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до вимог ч.3 ст.8 Конституції України, норми останньої є нормами прямої дії.

Згідно ч.2 ст.3 Конституції України, права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов‘язком держави.

Оскільки податковим законодавством не визначено строку давності щодо застосування штрафної санкції за несплату узгодженої суми податкового зобов‘язання протягом граничних строків, з врахуванням викладених норм, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону у відповідності до ч.7 ст.9 КАС України, з метою прийняття постанови, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина.

Як вбачається з розрахунку штрафних санкцій, підставою нарахування штрафних санкцій за несплату узгодженого податкового зобовязання виступає розрахунок земельного податку № 4673 від 01.02.2000 р. із розбивкою річної суми місячними платежами рівними частинами протягом квітня 2000 р. –січня 2001 р.

Відповідно до даного розрахунку земельного податку, платником було самостійно узгоджено податкове зобовязання по земельному податку з юридичних осіб за 2000 рік термін сплати по якому настав 15.01.2001 р.

Відповідно до довідки Дрогобицької ДПІ № 1404/9/24-110 від 15.05.2003 р. заборгованість філії ЗАТ по туризму “Львівтурист” ЛОК “Перлина Прикарпаття” із сплати земельного податку склала 4382,52 грн. Дана заборгованість повністю погашена ЗАТ “Львівтурист” , що підтверджується платіжним дорученням № 178 від 26.06.2003 р.

Твердження представника податкового органу про те, що платіжним дорученням № 178 від 26.06.2003 р. на суму 7448,15 грн. проведена сплата ЗАТ “Львівтурист” на рахунок заставного майна Дрогобицького казначейства., а фактична сплата земельного податку згідно поданого платником розрахунку № 4673 від 01.02.2000 р. була проведена 05.05.2003 р. платіжним дорученням № 666 , є недоведеними .

Як вбачається з матеріалів справи первине податкове повідомлення –рішення № 0001191503/0 прийнято ДПІ у Дрогобицькому районі від 16.03.2007 р , і таким чином пропущено строк 1095 днів передбачений п.п 15.1.2 п. 15.1 ст.15 Закону України „Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а тому нараховані штрафні санкції в сумі 4068,63 грн. є безпідставними.

Згідно статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення .

Враховуючи наведені обставини, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задоволити повністю та скасувати податкове повідомлення –рішення № 0001191503/0 від 16.03.2007 р. яким філії ЗАТ по туризму “Львівтурист” ЛОК “Перлина Прикарпаття” нараховано штраф в розмірі 4068,63грн. за несвоєчасну сплату земельного податку в сумі 8137,26 грн.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 5, 15, 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст.ст.17, 48 ,69, 71, 122-124, 138-140, 151-154, 162, 163, п.6 розділу УІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги задоволити повністю.

Скасувати податкове повідомлення –рішення № 0001191503/0 від 16.03.2007 р. яким філії ЗАТ по туризму “Львівтурист” ЛОК “Перлина Прикарпаття” нараховано штраф в розмірі 4068,63грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Главою І "Апеляційне провадження" Розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.

Суддя