Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 жовтня 2010 року 10:28 № 2а-5871/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., при секретарі судового засідання Лисенко Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в місті Луцьку
до Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк»
простягнення заборгованості в розмірі 6692, 24 грн. за участю представників сторін:
від Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку: Леліков Д.А., довіреність № 01/9-11 від 04.01.2010 р.
від Прокуратури Печерського району м. Києва: Смізюк О.О., посвідчення ; 497 від 22.06.2010 р.
від відповідача: Савченко В.Ю., довіреність № 157 від 07.04.2010 р.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 15.10.2010 pоку проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку (надалі Позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення заборгованості по сплаті суми збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти за гривню з Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк»(надалі Відповідач) в сумі 6692, 24 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.04.2010 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
13.08.2010 р. за письмовою заявою на підставі ст. 60 КАС України до участі у справі залучено прокуратуру Печерського району м. Києва.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно з пунктом 6 статті 4 Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування», юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, сплачують збір на обовязкове державне пенсійне страхування з 2008 року в розмірі 0,5 відсотка від суми операції. Актом про результати тематичної перевірки з питань дотримання відповідачем вимог законодавства щодо нарахування та сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування від 03.03.2010 р. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Луцьку, сума несплаченого збору на обовязкове пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій встановлено, що в січні 2010 року відповідачем вказаний збір справлявся в розмірі 0,2 відсотки замість 0,5 відсотків, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість по сплаті вказаного збору у розмірі 6 692,24 грн.
Представники прокуратури та позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю.
Відповідач проти позову заперечив та вважав позовні вимоги необгрунтованими і такими, що не відповідають чинному законодавству та фактичним обставинам справи, а саме: позовну заяву подано за відсутності у позивача права на звернення до адміністративного суду, зобовязання ПАТ «Кредитпромбанк»зі сплати донарахованої суми збору на обовязкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти за гривню є податковим зобовязанням, на який поширюється дія Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в звязку з чим погашення відповідачем донарахованої позивачем суми збору на обовязкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти за гривню не може здійснюватись в іншому порядку, ніж це передбачено вказаним Законом. Відповідач зазначив, що, оскільки, норми Бюджетного кодексу України та Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»станом на 01 березня 2010 року були чинними, справляння ПАТ «Кредитпромбанк»збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти в розмірі 0,2 відсотки в січні 2010 року здійснювалось правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства України.
На думку представника Відповідача, у Пенсійного фонду України у м. Луцьку не було законних підстав для донарахування відповідачу збору з операцій купівлі-продажу безготівкових валют за січень 2010 р. в сумі 6692, 24 грн. з розрахунку 0,5 відсотків від суми операції.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
За результатами тематичної перевірки відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування та сплати збору на загальнообо'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій за період з 08.09.2006 р. по 03.03.2010 р., Управлінням Пенсійного фонду України в м. Луцьку складено Акт від 03.03.2010 р., яким встановлено, що за період з 08.09.2006 року по 03.03.2010 року, загальна сума операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти для потреб клієнтів становить 423211387, 82 грн. Перевіркою встановлено, що в січні 2010 року збір на обовязкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню відповідачем справлявся в розмірі 0,2 відсотки і становив 4 461,49 грн., замість 0,5 відсотка , - 11153,73 грн., відповідно, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість зі сплати вказаного збору у розмірі 6692, 24 грн.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року N 121/2001 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Пунктом 15 даного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Відповідно до пп. 8 п. 5. Положення, Пенсійний фонд України має право порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхувальниками відповідно до цього Закону є:
1) роботодавці:
- підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону;
- колективні та орендні підприємства, сільськогосподарські кооперативи та фермерські господарства, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), - для осіб, зазначених у пункті 2 статті 11 цього Закону;
- дипломатичні представництва, консульські установи України, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами, - для осіб, зазначених у пункті 5 статті 11 цього Закону;
- іноземні дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України, - для осіб, зазначених у пункті 6 статті 11 цього Закону;
2) підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, - для осіб, зазначених у пунктах 7 - 9, 12 - 14, 17 і 18 статті 11 цього Закону;
3) Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України - для працюючих осіб, за яких роботодавець сплачує внески в сумі меншій, ніж сума внеску із заробітку, який потерпілий мав до ушкодження здоров'я, а також для непрацюючих осіб, зазначених у пункті 11 статті 11 цього Закону;
4) застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.
До переліку страхувальників, що сплачують внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із застрахованих осіб згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", юридичні особи, що здійснюють операції купівлі-продажу іноземної валюти не включаються.
Проте, відповідно до п. 5 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.
Згідно п. 7.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003 року, порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, а саме операцій з купівлі-продажу валют, продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння, відчуження легкових автомобілів, купівлі-продажу нерухомого майна, послуг стільникового рухомого зв'язку, здійснюється відповідно до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740.
Пункт 17 вказаного Порядку передбачає, що у разі неповної або несвоєчасної сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування несплачені суми стягуються з платників із застосуванням фінансових санкцій, передбачених законодавством.
Вимога про сплату боргу, як виконавчий документ, передбачена для страхувальників, перелік яких встановлений Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та у разі наявності недоїмки по страхових внесках. Відповідно до п. 2 ст. 106 вищевказаного Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
До переліку осіб, які сплачують страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у порядку, передбаченому Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», юридичні особи, які здійснюють операції з купівлі-продажу валют, не включено. Обов'язок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валют встановлений Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року N 1740.
Заборгованість перед Пенсійним фондом у даному випадку складають суми недоплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що не являються недоїмкою по сплаті страхових внесків.
Як вбачається з матеріалів справи, за висновками Акту від 03.03.2010 року з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування та сплати збору на загальнообо'вязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, в ході перевірки було виявлено порушення норм чинного законодавста з питань сплати збору на пенсійне страхування та зазначено, що відповідачем не сплачено збір в сумі 6692, 24 грн.
Так, Закон України «Про державний бюджет України на 2010 рік»було прийнято 27.04.2010 року. Відповідач у своїх запереченнях посилається на статтю 46 Бюджетного кодексу України, у відповідності до ч. 4 якої, до прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження справляються відповідно до закону про Державний бюджет України на попередній бюджетний період та інших нормативно-правових актів. Таким чином, дана норма передбачає дію тих нормативно-правових актів, що регулюють питання плати збору до державних цільових фондів, встановлюють порядок їх сплати та розміри ставок .
Виходячи із системного аналізу вищезазначених норм, позиція Відповідача про те, що до прийняття бюджету на поточний 2010 рік діяв лише Закон України «Про державний бюджет України на 2009 рік», є невірною, оскільки Закон України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування»є базовим та передбачає сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу безготівкої іноземної валюти за гривню у розмірі 0,5 відсотка.
Крім того, ст. 77 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», на яку вказує Відповідач у своєму запереченні, визначає ставку збору з операцій купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню у розмірі 0,2 відсотка саме протягом 2009 року, тобто період, протягом якого справляється збір за такою ставкою, є виключно 2009 рік. За умов відсутності у І кварталі 2010 року прийнятого закону про бюджет на початок 2010 року мають діяти норми базового Закону, що, власне, і підтверджується роз'ясненням Пенсійного фонду України у листі від 31.12.2009 року № 24746/03-02 щодо визначення розміру збору до Пенсійного фонду.
Постановою Кабінету Міністрів України N 1414 від 29.12.2009 року «Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році» також передбачено, що до набрання чинності Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» Державному казначейству зараховувати податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження до державного і місцевих бюджетів відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та інших нормативно-правових актів. Таким чином, знову ж таки, законодавчо встановлено дію норм іншого закону, що регламентує питання сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, зазначеною Постановою врегульовано зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до державного та місцевого бюджетів. В той час як відповідно до ч. 2 ст. 71 Розділу IX «Кошти Пенсійного фонду» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України і не підлягають оподаткуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Зазначеним спростовується твердження Відповідача про те, що норми законів, які діяли до прийняття Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік», припускали однозначне трактування прав та обов'язків та регламентація порядку сплати збору на державне пенсійне страхування передбачалася лише Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», оскільки у цей період нормами Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»врегульовано порядок сплати збору та чітко встановлено ставку збору з операцій купівлі-продажу іноземної валюти. За таких обставин нарахування збору з розрахунку 0,5 % від суми операцій було цілком правомірним.
Крім того, суд звертає увагу, що нарахування та сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкових валют за ставкою 0,2 % здійснювалось ПАТ «Кредитпромбанк»у січні 2010 року, що встановлено Актом перевірки від 03.03.2010 р. та не спростовано представником Відповідача в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, підтверджені наявними в матеріалах справи доказами та є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку задовольнити повністю.
2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" (ідентифікаційний код юридичної особи 21666051, юридична адреса: м. Київ, б-р. Дружби Народів, б. 38) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області на р/р 256017012237 у ВАТ "Державний Ощадний банк України", МФО 303398 суму заборгованості зі сплати збору з операцій купівлі-продажу безготівкових іноземних валют на обов'язкове державне пенсійне страхування за січень 2010 р. в розмірі 6692 (шість тисяч шістсот дев'яносто дві) грн. 24 коп.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України
Повний текст постанови складено та підписано 19 жовтня 2010 р.
Суддя Ю.Т. Шрамко