Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2010 р. Справа № 2а-6271/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання-Дишковець Ю.М.,
представника позивача - Богатиренко С.І.,
представників відповідача - Федоренка С.В., Лобода Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2а-6271/10/1870
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області
до Сумського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру
про стягнення фінансових санкцій ,-
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області (далі по тексту позивач) звернувся до суду з позовом до Сумського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру (далі по тексту відповідач, ДП Сумигеодезкартографія”), в якому просить суд:
- стягнути з відповідача заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 142767 грн. 00 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що проведеною перевіркою ДП Сумигеодезкартографія” встановлено завищення вартості робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України в період з 11.06.2009 р. по 31.05.2010 р., в порушення вимог ч.2 ст.1 Закону України „Про захист конституційних прав громадян на землю".
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про захист конституційних прав громадян на землю”вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при виділенні в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) не може перевищувати п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн.)
Вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України, крім випадків, визначених частиною першою цієї статті, не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (153 грн.) Зазначеним законом встановлена гранична вартість всіх робіт із землеустрою необхідних для виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку при виділенні в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) та при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України.
Перевіркою державної дисципліни цін при застосуванні тарифів на послуги з виготовлення документів, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадян України відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України виявлено порушення ч.2 ст. 1 Закону України “Про захист конституційних прав громадян на землю” за рахунок перевищення граничного рівня встановленої вартості зазначених робіт із землеустрою в період з 11.06.2009 р. по 31.05.2010 року.
11.06.2010 р. позивачем винесено рішення №52 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 142767 грн. 00 коп., утому числі штраф - 95178 грн. 00 коп., які підлягають зарахуванню в дохід Державного бюджету м. Суми.
Відповідачу також була направлена претензія від 14.06.2010 року №2301/33/3, на яку відповіді не отримано.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представники відповідача заперечували проти позовних вимог.
В наданому відгуку зазначено, що ч.2 ст. 1 Закону України “Про захист конституційних прав громадян на землю” передбачено граничну вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при виділенні в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), що не може перевищувати п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн.), а вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України, крім випадків, визначених частиною першою цієї статті, не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (153 грн.). Та разом з тим, передбачені рівні вартості вищезгаданих послуг не є остаточними, оскільки згідно з п. 1 наказу Держкомзему України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15.06.2001 р. №97/298/124, зареєстрованого у Міністерстві фінансів України від 10.07.2001 р. №579/5770 “Про затвердження розмірів оплати земельно-кадастрових робіт”, який прийнятий на виконання п.2 Постанови Кабінету міністрів України від 01.11.2000 р. №1619 “Про затвердження Порядку виконання земельно - кадастрових робіт на надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів” розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг застосовуються державними органами земельних ресурсів та рекомендовані для застосування підприємствами, організаціями, проектними інститутами, вишукувальними експедиціями, госпрозрахунковими групами та іншими підприємницькими структурами незалежно від форм власності та відомчої належності на всій території України. Виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг, вартість яких не встановлено, здійснюється за цінами, визначеними договорами.
А тому, вважає, що вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та відносяться до державних регульованих цін. Згідно договорів, укладених між ДП “Сумигеодезкартографія” та замовниками, виконувались роботи по землеустрою щодо виготовлення право установчих документів на земельні ділянки та окремо земельно-кадастрові роботи та послуги, що не входять до плати за виконані роботи по виготовленню документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку. При цьому угоди на виконання вказаних робіт укладалась як один документ, і відповідно ціна угоди включала в себе вартість робіт по землеустрою щодо виготовлення документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, а також окремо земельно-кадастрові роботи та послуги. Вартість робіт по землеустрою щодо виготовлення документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, вираховувалась ДП “Сумигеодезкартографія” виходячи зі ст.1 Закону України “Про захист конституційних прав громадян на землю” і становила не більше ніж 153 грн. Вартість земельно-кадастрових робіт та послуг визначалась виходячи із волевиявлення сторін. Відповідно до ст.ст.6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Виконання земельно-кадастрових робіт та послуг, за умов наявності відповідних ліцензій, дозволено чинним законодавством, на ці послуги ціни чи тарифи не фіксовані та не регулюються центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київської та Севастопольської міськими державними адміністраціями, це вільні ціни відповідно до Закону, встановлюються у договірному порядку сторонами, та вартість цих послуг оплачується замовником позивачу згідно з договором та згодою сторін.
Таким чином, відповідач приходить до висновку, що ДП “Сумигеодезкартографія" здійснювало свою господарську діяльність без порушення встановлених законодавчими актами правил, вважають вимоги позивача про стягнення адміністративно-господарських санкцій безпідставними.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 03 червня 2010 року по 09 червня 2010 р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області проведену планову перевірку відповідача з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) на роботи із землеустрою та земельно-кадастрові роботи, роботи та послуги, повязані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безпосередньо у власність громадян України за період з 01.01.2009 року по 31.05.2010 року в ДП “Сумигеодезкартографія”, яке здійснює господарську діяльність з землевпорядкування.
За результатами зазначеної перевірки складено акт перевірки №125 від 09.06.2010 року (а.с.5-10).
Зі змісту зазначеного акту вбачається, що перевіркою ДП “Сумигеодезкартографія” встановлено порушення відповідачем при застосуванні підприємством тарифів на послуги з виготовлення документу, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадян України за рахунок перевищення граничного рівня встановленої вартості зазначених робіт із землеустрою в період з 12.02.2009 р. по 31.05.2010 р., в результаті чого підприємство отримало необґрунтовану виручку в сумі 57435 грн., в тому числі за період з 01.07.2009 р. по 31.05.2010 р. в сумі 45401 грн.
11 червня 2010 р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №52, відповідно до якого у ДП “Сумигеодезкартографія” належить вилучити у дохід Державного бюджету м. Суми 47589,00 грн. та стягнути штраф у розмірі 95178,00 грн. (а.с.11).
14.06.2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області на адресу відповідача був надісланий претензійний лист на загальну суму 142767,00 грн. (а.с. 12).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 9 Закону України "Про ціни і ціноутворення" визначено, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про захист конституційних прав громадян на землю” встановлено, що вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при виділенні в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) не може перевищувати п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, крім випадків, визначених частиною першою цієї статті, не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про землеустрій” передбачено, що види робіт із землеустрою - це обстежувальні, вишукувальні, топографо-геодезичні, картографічні, проектні та проектно-вишукувальні роботи, що виконуються з метою складання документації із землеустрою.
Згідно ст. 184 Земельного кодексу України визначено, що землеустрій передбачає складання проектів відведення земельних ділянок; встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок; підготовку документів, що посвідчують право власності або право користування землею; розроблення іншої землевпорядної документації, пов'язаної з використанням та охороною земель.
За змістом п. 1 Договорів укладених відповідачем з громадянами, відповідач зобов'язувався виконати проектно-інженерно вишукувальні роботи з виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку на підставі, якої уповноважений орган державної влади здійснює видачу Державного акта на право власності на земельну ділянку (а.с.42-43,44).
Таким чином, зазначені роботи відносяться до робіт із землеустрою, визначених ст. 1 Закону України “Про землеустрій” та ст. 184 Земельного кодексу України, а тому їх вартість повинна визначатися з обмеженнями, встановленими Законом України “Про захист конституційних прав громадян на землю”.
Зі змісту зазначених договорів також вбачається, що відповідачем встановлювалась вартість проектно-вишукувальні роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою щодо видачі державного акту на землю при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України в розмірі 700 грн., що зафіксовано в акті перевірки №125 від 09.06.2010 року та додатках до нього.
Відповідно до п. 22.5 статті 22 “Прикінцеві положення” Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум, то для цілей їх застосування використовується сума у розмірі 17 гривень.
Отже, встановлена Законом України “Про захист конституційних прав громадян на землю” вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при виділенні в натурі (на місцевості), земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) є граничною та не може перевищувати 153 грн.
Таким чином, вартість робіт по виготовленню технічної документації із землеустрою з видачею державних актів стосовно земельних ділянок, яка передбачена умовами укладених з замовниками договорів з протоколами погодження договірної ціни на виконання робіт, відповідно до цього закону, не може стягуватися понад визначену граничну вартість в розмірі девяти неоподатковуваних мінімум доходів громадян.
Згідно статті 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення", вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації разом із штрафом у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №52 від 09.06.2010 р. винесене Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області до Сумського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру про стягнення фінансових санкцій задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Сумського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру заборгованість по сплаті економічних санкцій в сумі 142767 (сто сорок дві тисячі сімсот шістдесят сім) грн. на користь державного бюджету м. Суми на р/р 31119106700002 в ГУДК у Сумській області, МФО 837013, код 23636315, по коду класифікації доходів 21081100, назва коду бюджетної класифікації - Адміністративні штрафи та інші санкції.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
<Список ><Дата >
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук
Повний текст постанови виготовлено 18.10.2010 року.