Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2010 р. № 2а-6105/10/1370
17 год. 55 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі
Головуючого - судді - Качур Р.П.
За участю секретаря судового засідання Подібки М.З.
ТзОВ "Еко-Життя"
до Державна податкова інспекція у Галицькому районі м. Львова
пропро скасування податкового повідомлення-рішення , представника позивача Гулай Я.І. ВСТАНОВИВ:
06 липня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Еко-Життя»звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про скасування податкового повідомлення-рішення № 0006991511/0 від 08.04.2010р.
Позовні вимоги обґрунтовано безпідставністю виставлення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки у звязку з неприйняттям відповідачем звітності, така здана на пошту разом із скаргою в межах встановленого законом строку.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судові засідання 05.10.2010 р. та 19.10.2010 р. не зявився, в судовому засіданні 07.09.2010 року подав письмове заперечення на позов, яке підтримав з тих підстав, що за наслідками проведеної перевірки зясовано факт несвоєчасного подання декларації з податку на прибуток за 2009 рік (термін подання встановлений законодавством 09.02.2010р., фактична дата подання 13.02.3010р.). Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, дослідив та оцінив докази, які мають значення для справи в їх сукупності та встановив наступне.
Державною податковою інспекцією в Галицькому районі м. Львова 30 березня 2010 року проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання позивачем податкової звітності, за результатами якої складено акт № 1312/413/1511/35287047.
Перевіркою встановлено, що порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків, перед бюджетами та державними цільовими фондами» зі змінами та доповненнями, п. 16.4 Закону України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств»зі змінами та доповненнями платником податку на прибуток не подано (несвоєчасно подано) декларацію з податку на прибуток за 2009 рік, граничний строк подання якої 09.02.2010р., що є підставою для відповідальності передбаченої п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»із змінами та доповненнями.
На підставі вказаного акта перевірки прийнято податкове повідомлення рішення № 0006991511/0 від 08.04.2010 р, яким до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 170,00 грн.
Приймаючи рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181 від 21 грудня 2000 року (далі Закон № 2181) податкова декларація, розрахунок (далі податкова декларація) документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу).
Податкові декларації, відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181, подаються за базовий податковий )звітний) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) протягом 20 календарних днів, за наступним днем звітного (податкового) місяця,
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків) протягом 40 календарних днів, за наступним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя),
календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом «г»підпункту 4.1.4 цього пункту протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного податкового року,
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з (громадян) до 1 квітня року, наступного за звітним.
Підпунктом 4.1.7 пункту 4.7 статті 4 Закону № 2181 встановлено, що платник податків має право не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання декларації, визначеного згідно з підпунктом 4.1.4 цього пункту, надіслати декларацію (розрахунок) на адресу податкового органу поштою з повідомленням про вручення.
Відповідно до пункту 16.4 статті 16 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств»(із змінами та доповненнями) податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням відємного значення обєкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 ст. 6 цього Закону. При цьому за звітний квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Відповідно до п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Разом з тим, судов встановлено, що відповідно до поштового штемпеля, податкову декларацію ТзОВ «Еко-Життя»з податку на прибуток підприємств за 2009 рік здано на пошту для надсилання цінним листом ДПІ у Галицькому районі м. Львова 09.02.2010р., а згідно з описом вкладення у цінний лист разом із декларацією подано також заяву на імя начальника ДПІ у Галицькому районі м. Львова.
Направлення декларації поштою представник позивача пояснює тим, що відповідальний за прийняття звітності працівник відповідача, після перевірки показників податкової декларації, відмовився її прийняти з мотивів недостатньої, на його думку, суми нарахованого податку до сплати.
Відповідно до підпункту 4.1.2 статті 4 Закону № 2181 прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Згідно абзацу 2 цього підпункту, якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.
Із змсту вказаної норми вбачається, що законодавцем для унеможливлення зловживань з боку контролюючого органу передбачено також подання заяви лише із зазначенням дати відмови, без обовязкового зазначення прізвища особи, яка відмовилась приймати декларацію і сам факт подання такої заяви із декларацією поштовим відправленням, в силу вказаної норми Закону № 2181 є підставою вважати подання такої декларації вчасно.
Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.. 72 цього Кодексу.
В матеріалах справи містяться докази надіслання позивачем декларації разом із заявою про її неприйняття 09.02.2010р., відтак декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7 Закону № 2181, не застосовуються.
Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Всупереч наведеному, відповідач не надав жодних доказів реагування на порушення, викладені у заяві позивача від 09.02.2010р., поданню такої заяви не надано значення як при проведенні перевірки та складанні акту, так і при розгляді первинної скарги позивача.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють не лише чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо. Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем не дотриманні, що є підставою для скасування спірних податкових повідомлень-рішень.
Судові витрати у вигляді судового збору (3,40 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 17-19, 69-71, 86, 94, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова № 0006991511/0 від 08.04.2010 року.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко-Життя»(м. Львів, пл. Ринок, 14) 3 (три) гривні 40 (сорок) коп. судового збору.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України:
Повний текст постанови складено та підписано 25 жовтня 2010 року
Суддя Качур Р.П.