Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2010 р. № 2а-6106/10/1370
10 год. 32 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддя Коморний О.І.,
секретарі судового засідання Романчук Л.В.,
від
позивачаГалуга Я.І.
відповідачане прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ТзОВ "Мережа концептуальних авторських ресторанів "!Фест!"
до Державна податкова інспекція у Галицькому районі м. Львова
пропро скасування податкового повідомлення-рішення ,
Обставини справи.
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!ФЕСТ», звернувся до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення №0008121511/0/723, виставленого 16.04.2010р. відповідачем, Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова.
Позовні вимоги обґрунтовано безпідставністю виставлення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки у звязку з неприйняттям відповідачем звітності, така здана на пошту разом із скаргою в межах встановленого законом строку.
03 серпня 2010 року позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить суд:
-скасувати (визнати нечинним) податкове повідомлення-рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова №0008121511/0/723 від 16.04.2010 року;
-скасувати (визнати нечинним) податкове повідомлення-рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова №0008121511/1/939 від 21.05.2010 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача подав письмове заперечення на позов, яке підтримав у судових засіданнях з тих підстав, що за наслідками проведеної перевірки з'ясовано факт несвоєчасного подання декларацій з податку на прибуток за 2009 рік (термін подання встановлений законодавством 09.02.2010 р., фактична дата подання 17.02.2010 року).
Суд заслухав пояснення представників сторін, повно, всебічно і обєктивно оцінив подані докази у їх сукупності та
в с т а н о в и в:
Відповідачем 31 березня 2010 року проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання позивачем податкової звітності, за результатами якої складено акт №1397/475/151/35101387.
Перевіркою встановлено, що в порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181 „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зі змінами та доповненнями, п. 16,4 Закону України від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР „Про оподаткування прибутку підприємств»зі змінами та доповненнями платником податку на прибуток не подано (несвоєчасно подано) декларацію з податку на прибуток за 2009 рік, граничний строк подання якої 09.02.2010р., що є підставою для відповідальності передбаченої п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»із змінами та доповненнями.
За результатами та на підставі акту вказаної перевірки відповідачем виставлене податкове повідомлення рішення №0008121511/0/723 від 16.04.2010 року, відповідно до якого до позивача застосована штрафна санкція в розмірі 170 грн.
Рішенням про результати розгляду первинної скарги №8183/10/25-005/195 від 21.05.2010р. скарга позивача залишена без задоволення та винесено податкове повідомлення рішення №0008121511/1/939 від 21.05.2010 року з тих підстав, що надіслана поштою податкова декларація позивача отримана ДПІ у Галицькому районі м. Львова 13.02.2010 року №1408 та в „Бест - Звіті" зареєстрована 17.02.2010 року №130816.
Відповідно до п. 1.11 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181 від 21 грудня 2000 року (далі - Закон №2181) податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Податкові декларації, відповідно до п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181, подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, за наступним днем звітного (податкового) місяця,
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних і або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, за наступним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя),
календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного податкового року,
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з (громадян) - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Підпунктом 4.1.7 пункту 4.7 статті 4 Закону №2181 встановлено, що платник податків має право не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання декларації, визначеного згідно з підпунктом 4.1.4 цього пункту, надіслати декларацію (розрахунок) на адресу податкового органу поштою з повідомленням про вручення.
Відповідно до пункту 16.4 статті 16 Закону України від 28.12.1994 року №334/94-ВР „Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами та доповненнями) податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Відповідно до п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Разом з тим, судом встановлено, що відповідно до поштового штемпеля, податкову декларацію ТзОВ "Мережа концептуальних авторських ресторанів "!ФЕСТ" з податку на прибуток підприємств за 2009р. здано на пошту для надсилання цінним листом ДПІ у Галицькому районі м. Львова 09.02.2010р., а згідно з описом вкладення у цінний лист разом із декларацією подано також заяву.
Направлення декларації поштою представник позивача пояснює тим, що відповідальний за прийняття звітності працівник відповідача, після перевірки показників податкової декларації, відмовився її прийняти з мотивів недостатньої, на його думку, суми нарахованого податку до сплати.
Відповідно до підпункту 4.1.2 статті 4 Закону №2181, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідних нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Згідно абзацу 2 цього ж підпункту, якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується ".
Із змісту вказаної норми вбачається, що законодавцем для унеможливлення зловживань з боку контролюючого органу передбачено також подання заяви лише із зазначенням дати відмови, без обовязкового зазначення прізвища особи, яка відмовилася приймати декларацію і сам факт подання такої заяви із декларацією поштовим відправленням, в силу вказаної норми Закону № 2181 є підставою вважати подання такої декларації вчасно.
Закріплений у ч.1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У матеріалах справи містяться докази надіслання позивачем декларації разом із заявою про її неприйняття 09.02.2010р, відтак декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7 Закону № 2181, не застосовується.
Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із вимогами ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Всупереч наведеному, відповідач не надав жодних доказів реагування на порушення викладені у заяві позивача від 09.02.2010р, поданню такої заяви не надано значення як при проведенні перевірки та складанні акту, так і при розгляді первинної скарги позивача.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють не лише чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо. Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем не дотримані, що є підставою для скасування спірних податкових повідомлень-рішень.
Судові витрати у вигляді судового збору (3,40 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова №0008121511/0/723 від 16.04.2010 року, податкове повідомлення-рішення №0008121511/1/939 від 21.05.2010 року.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!ФЕСТ»(м. Львів, вул. Сербська, 7 кв.1-Б) 3 грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 04.10.2010 р. о 17 год. 30 хв.
СуддяКоморний О.І.