Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія № 6.6.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 жовтня 2010 року Справа № 2а-7793/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Островської О.П.,
при секретарі Гришиній О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Закритого акціонерного товариства «Альянсвугілля» про стягнення заборгованості за рахунок активів,
В С Т А Н О В И В:
13 жовтня 2010 року Антрацитівська ОДПІ в Луганській області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в обґрунтування якого вказала наступне. Відповідач ЗАТ «Альянсвугілля» зареєстрований виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради 11.11.2004 за № 13791020000000067, перебуває на обліку в позивача як платник податків та зборів з 12.04.2005. За відповідачем станом на 05.10.2010 виникла податкова заборгованість перед бюджетом у сумі 298723,87 грн., яка складається з основного платежу 161684,99 грн., штрафної санкції 135126,50 грн. та пені 1912,38 грн. Зі вказаних сум заборгованість по ПДВ складає 222662,87 грн., у тому числі основний борг 161684,99 грн., штрафна санкція 59065,50 грн., пеня 1912,38 грн. Сума основного боргу підтверджується: податковим повідомленням-рішенням від 21.05.2010 № 0001002310 на суму 50034,99 грн., уточнюючим розрахунком від 06.08.2010 № 13334 на суму 60917 грн., податковою декларацією від 20.08.2010 № 14395 на суму 26133 грн., податковою декларацією від 17.09.2010 № 15024 на суму 24600 грн. Штрафна санкція підтверджується: податковим повідомленням-рішенням від 21.05.2010 № 0001002310 на суму 56019,50 грн., уточнюючим розрахунком від 06.08.2010 № 13334 на суму 3046 грн. Пеня підтверджується довідкою про розрахунок пені на суму 1912,38 грн. Заборгованість зі штрафних санкцій за порушення законодавства про регулювання обігу готівки за 2010 рік у сумі 76061 грн. підтверджується рішенням про застосування штрафних санкцій від 21.05.2010 № 0001012310 на суму 76061 грн. З метою погашення податкового боргу позивачем були вручені відповідачеві перша податкова вимога від 25.05.2009 № 1/129 та другу податкову вимогу від 30.06.2009 № 2/163. Однак, заборгованість відповідачем сплачена не була. Позивач просить стягнути з відповідача борг по ПДВ 222662,87 грн., борг та штрафні санкції за порушення законодавства про регулювання обігу готівки 76061 грн., звернувши стягнення на його активи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, пояснив суду, що за відповідачем дійсно існує заборгованість зі сплати податку на додану вартість та штрафних санкцій за порушення законодавства про регулювання обігу готівки на загальну суму 298723,87 грн.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 Закону № 2181, податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону № 2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Судом установлено, що відповідач ЗАТ «Альянсвугілля» зареєстрований виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради 11.11.2004 за № 13791020000000067 (а.с. 9), перебуває на обліку в позивача як платник податків та зборів з 12.04.2005 (а.с. 10).
У відповідача станом на 05.10.2010 виникла податкова заборгованість перед бюджетом у сумі 298723,87 грн., яка складається з основного платежу 161684,99 грн., штрафної санкції 135126,50 грн. та пені 1912,38 грн. Зі вказаних сум заборгованість по ПДВ складає 222662,87 грн., у тому числі основний борг 161684,99 грн., штрафна санкція 59065,50 грн., пеня 1912,38 грн. Сума основного боргу підтверджується: податковим повідомленням-рішенням від 21.05.2010 № 0001002310/0 на суму 168508,50 грн. (а.с. 15), уточнюючим розрахунком від 06.08.2010 № 13334 на суму 60917 грн. (а.с. 16), податковою декларацією від 20.08.2010 № 14395 на суму 26133 грн. (а.с. 17-18), податковою декларацією від 17.09.2010 № 15024 на суму 24600 грн. (а.с. 19-20). Згідно довідки від 05.10.2010 № 10184/24-105, розмір пені складає 1912,38 грн. (а.с. 21).
Рішенням від 21.05.2010 № 0001012310 за порушення законодавства про регулювання обігу готівки за 2010 рік до відповідача застосовано штрафні санкції в сумі 76061 грн. (а.с. 23).
Податкове повідомлення-рішення було отримано відповідачем, не було оскаржено та вважається узгодженим.
Податковим органом з метою погашення податкового боргу платника податків проводилися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, а саме: направлені податкова вимога від 25.05.2009 № 1/129 та другу податкову вимогу від 30.06.2009 № 2/163 (а.с. 12).
Сума боргу в добровільному порядку не сплачена.
Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податку це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до п.п. 3.1.1. п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.
З огляду на викладене суд уважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Альянсвугілля» (94612, Луганська область, м. Антрацит, вул. Калініна, б. 11, кв. 45, код ЄДРПОУ 33167839) за рахунок його активів податковий борг зі сплати податку на додатну вартість у розмірі 222662 грн. 87 коп. (двісті двадцять дві тисячі шістсот шістдесят дві грн. 87 коп.), перерахувавши до державного бюджету (п/р 31114029700010, код платежу 13050200, банк платника ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 25992095, отримувач Антрацитівський ВДК); штрафні санкції за порушення законодавства про регулювання обігу готівки в розмірі 76061 грн. (сімдесят шість тисяч шістдесят одна грн.), перерахувавши до державного бюджету (п/р 31114104700010, код платежу 13050200, банк платника ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 25992095, отримувач Антрацитівський ВДК).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено 26 жовтня 2010 року.
СуддяО.П. Островська