Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 750/4748/23
Провадження № 1-кс/750/1736/24
У Х В А Л А
18 квітня 2024 року м. Чернігів
Слідчий суддя Деснянського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши в судовому засіданні в місті Чернігові клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 22022270000000072 від 05.10.2022 відносно підозрюваного:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чернігів, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -
в с т а н о в и в :
Старший слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу Управління СБ України в Чернігівській області ОСОБА_6 , звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, відносно ОСОБА_5 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України.
В обґрунтування поданого клопотання, слідчий посилається на наявність ризиків переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду, а також продовження ним скоєння кримінального правопорушення, у якому він підозрюється.
У судовому засіданні прокурор підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити з наведених у ньому підстав.
Захисник підозрюваного в судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, вважаючи його не обґрунтованим.
На підставі ч. 6 ст. 193 КПК України розгляд клопотання проводиться слідчим суддею за відсутності підозрюваного ОСОБА_5 , який перебуває за межами території України.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Слідчим відділом Управління СБ України в Чернігівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022270000000072 від 05.10.2022 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України.
З клопотання слідчого вбачається, що в ході досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що у зв`язку з військовою агресією рф проти України, відповідно до Указу Президента України (далі - Указ) від 24.02.2022 № 64/2022, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє на даний час.
Пунктом 3 Указу визначено, що у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені ст.ст. 30-34, 38, 39, 41-44 та 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб у межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», відповідно до якого громадянам України обмежено право вільно залишати територію України.
Будучи обізнаним з вказаними вище положеннями актів національного законодавства, маючи намір використовувати їх у злочинних цілях, діючи умисно, за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням особами, усвідомлюючи, що через введення воєнного стану та оголошення в Україні загальної мобілізації, з метою її уникнення, серед осіб - громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років з`явився значний попит на виїзд за межі держави, ОСОБА_5 , будучи засновником, керівником і головою громадської організації «БІГ ЧЕРНІГІВ» (код ЄДРПОУ 42270587) (далі - ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ»), яка згідно зі статутом є неприбутковою організацією і може виступати як замовником, так і отримувачем медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги для потреб Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, використовуючи наявні у нього повноваження та можливості керівника громадської організації, перебуваючи за межами України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше липня 2022 року, переслідуючи мотив протиправного збагачення, розробив злочинний план сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України шляхом надання засобів або усунення перешкод.
При цьому такий план передбачав підшукування ОСОБА_5 як особисто, так і за допомогою залучених ним до скоєння злочину невстановлених осіб, чоловіків - громадян України, віком від 18 до 60 років, які підпали під обмеження вільно залишати територію України, як військовозобов`язані особи, які не мають на те законних підстав, але виявляють бажання незаконно виїхати з України.
Після цього ОСОБА_5 або особисто, або за допомогою залучених ним до скоєння злочину невстановлених осіб, схиляв цих чоловіків до вказаних протиправних дій шляхом ведення з ними відповідних бесід переконуючого та роз`яснювального характеру.
У разі їх згоди на сплату за це незаконної матеріальної винагороди, після надання ними частини такої винагороди, ОСОБА_5 отримував від них їх анкетні дані та копії особистих документів, які, будучи головою громадської організації, використовуючи її реквізити, вказував у листах на адресу Мінінфраструктури, зазначаючи недостовірні відомості, що обґрунтовують обсяги вантажів, кількість транспортних засобів, відправника та отримувача медичних вантажів або вантажів гуманітарної допомоги, які нібито ці особи мали доставити на територію України.
Для підшукання, подальшої консультації, схиляння до протиправних дій, обговорення умов та розміру оплати незаконних послуг, отримання анкетних даних та копій особистих документів бажаючих незаконно виїхати з України та спілкування щодо безпосереднього незаконного виїзду ОСОБА_5 використовував наявні на його мобільному телефоні програмні забезпечення, зокрема «Viber» та «Telegram», а також такі ж самі програмні забезпечення, якими користувалися залучені ним до злочинної діяльності невстановлені у ході досудового розслідування особи.
Отримавши відомості про те, що службові особи Мінінфраструктури на підставі його листів з недостовірним обґрунтуванням кількості транспортних засобів, обсягів, відправника та отримувача вантажів прийняли рішення про надання дозволу на виїзд за межі України вказаним ним у листах особам та одночасно направили інформацію про це до Укртрансбезпеки для внесення до електронної системи «Шлях» ОСОБА_5 , особисто або через залучених ним до злочинної діяльності осіб, за допомогою месенджерів та інших форм спілкування, електронними засобами зв`язку повідомляв зацікавлених у незаконному перетині державного кордону осіб про отримання ними офіційних дозволів на право виїзду з України під час дії правового режиму воєнного стану та отримував від них на відкритий ним банківський картковий рахунок решту обумовленої грошової винагороди.
Після цього ОСОБА_5 , вказаним вище способом, інструктував бажаючих осіб незаконно виїхати з України щодо їх поведінки і виконання фактичних дій, які дозволять їм безперешкодно перетнути державний кордон України та ускладнить можливість уповноважених осіб Державної прикордонної служби України й інших правоохоронних органів викрити їх незаконну діяльність і у разі не підтвердження мети поїздки відмовлять їм у перетинанні державного кордону.
Надалі чоловіки, громадяни України, віком від 18 до 60 років, які підпали під обмеження та заборону вільно залишати територію України, як військовозобов`язані особи, що не мають на те законних підстав, діючи за вказівками ОСОБА_5 , який сприяв їм у незаконному переправленню через державний кордон України з метою уникнення мобілізації, під виглядом нібито водіїв ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» безперешкодно виїжджали за межі України. При цьому, будь-яких медичних вантажів або вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил або інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України ці особи не доставляли.
Так, ОСОБА_5 , будучи головою ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», реалізуючи свій злочинний план, перебуваючи за межами України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 15.07.2022, діючи з корисливих мотивів, отримав пропозицію від свого знайомого ОСОБА_7 , якого він залучив до злочинної діяльності, за грошову винагороду сприяти переправленню за межі України під виглядом водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , якому було відомо про наявність в умовах воєнного стану обмежень щодо виїзду з України та він бажав і погодився за грошову винагороду в розмірі 50 тис. грн незаконно виїхати за кордон з метою ухилення від мобілізації.
Погодившись на таку пропозицію, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, з метою в подальшому сприяти незаконному переправленню осіб через державний кордон шляхом надання засобів і усуненням перешкод, отримали від ОСОБА_8 фотозображення виданих на його ім`я посвідчення водія, паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Після чого ОСОБА_5 , діючи з метою сприяння ОСОБА_8 шляхом надання засобів для незаконного переправлення останнього через кордон, а також введення в оману співробітників Міністерства інфраструктури України та діючи нібито відповідно до п. 28 Правил, використовуючи наявний у його розпорядженні лист-звернення Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Київська обласна дитяча лікарня» від 21.06.2022 № 02-06-790 про надання лікувальному закладу медичних засобів, засобів гігієни, медичного обладнання для лікування дітей, 15.07.2022 забезпечив виготовлення на бланку ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» листа за вих. № 1507/2022-1, у якому вказав недостовірні відомості про те, що його організація виконує завдання пов`язані з транспортуванням гуманітарних вантажів для задоволення потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, з пропозицією прийняти рішення про виїзд за межі України водіїв організації, в умовах правового режиму воєнного стану.
Додатками до зазначеного листа ОСОБА_5 забезпечив виготовлення на бланку громадської організації письмового обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у якому зазначив недостовірні відомості про те, що голова ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» висловив готовність доставити гуманітарний вантаж для задоволення першочергових потреб Комунальному некомерційному підприємству Київської обласної ради «Київська обласна дитяча лікарня» на 4 автомобілях кузовного типу седан задньої і бокової погрузки, вагою близько 1600 кг, а також пропозиції щодо виїзду за межі України за цим вантажем в умовах правового режиму воєнного стану як водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» ОСОБА_8 , зазначивши його анкетні дані, а саме серію та номер посвідчення водія НОМЕР_1 , серію та номер паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 .
Після чого ОСОБА_5 , достовірно знаючи про відсутність у ОСОБА_8 мети доставити гуманітарну допомогу, забезпечив 21.07.2022 скерування зазначеного листа з додатками електронною поштою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до Міністерства інфраструктури України для розгляду.
Надалі за результатами розгляду вищевказаного листа ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» та додатків до нього службовими особами Мінінфраструктури прийнято рішення у вигляді наказу «Про заходи щодо забезпечення міжнародних автомобільних перевезень в умовах правового режиму воєнного стану» від 26.07.2022 № 564, який 27.07.2022 надіслано заявнику на електронну пошту: « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а також одночасно направлено до Укртрансбезпеки для внесення до електронної системи «Шлях» інформації про надання дозволу на виїзд за межі держави ОСОБА_8 .
Зазначений наказ Мінінфраструктури та додаток до нього (перелік водіїв підприємств, які здійснюють вантажні автомобільні перевезення, для надання можливості виїзду за межі України в умовах правового режиму воєнного стану строком на три календарні місяці), до якого включено як водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» громадянина України ОСОБА_8 , також направлено до Адміністрації Державної прикордонної служби України за супровідним листом від 27.07.2022 Вих. 36/31/27/14-22.
Після отримання ОСОБА_5 в електронному вигляді вищезазначеного наказу Мінінфраструктури та додатку до нього з QR-кодом, він за допомогою месенджера «Viber» переслав їх ОСОБА_7 , який за попередньою домовленістю переслав їх ОСОБА_8 , забезпечивши його у такий спосіб засобами для незаконного перетину державного кордону під час дії в Україні правового режиму воєнного стану.
Крім того, ОСОБА_5 , діючи згідно з домовленостями з ОСОБА_7 у період з 27.07.2022 по 07.08.2022 провели з ОСОБА_8 відповідний інструктаж із визначенням способів незаконного перетину державного кордону України та роз`ясненням того, що його виїзд відбуватиметься на підставі вищевказаного рішення Мінінфраструктури як водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», який нібито залучений до здійснення міжнародних гуманітарних вантажних перевезень для потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, населення України.
Також, ОСОБА_5 , задля ускладнення можливості уповноважених осіб Державної прикордонної служби України викрити їх незаконну діяльність і в разі не підтвердження мети поїздки відмовити ОСОБА_8 у перетині державного кордону, 04.08.2022 забезпечив виготовлення від імені ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» листа під заголовком «Всім, кого це стосується» без зазначення вихідного номеру та дати, вказавши в ньому заздалегідь неправдиві відомості про те, що ОСОБА_8 слідує не з метою доставляння гуманітарного вантажу для Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Київська обласна дитяча лікарня», а в робочо-волонтерську поїздку в інтересах ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» до м. Ліон (Франція) для отримання та доставки в Україну автомобіля для потреб Чернігівської громади. Зазначений лист ОСОБА_5 за допомогою мобільного додатку «Viber» переслав ОСОБА_7 , а останній за попередньої домовленості безпосередньо ОСОБА_8 для пред`явлення за потребою співробітникам Державної прикордонної служби при виїзді за межі України для підтвердження гуманітарної мети його поїздки.
Далі ОСОБА_8 , будучи особою призовного віку, яка може підлягати призову за мобілізацією, оскільки не досяг 60-річного віку, усвідомлюючи, що він вже може перетнути державний кордон України на підставі наказу «Про заходи щодо забезпечення міжнародних автомобільних перевезень в умовах правового режиму воєнного стану» від 26.07.2022 № 564, та відповідно до інформації, внесеної до інформаційної системи «Шлях», є нібито водієм ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», який нібито виконує завдання пов`язане з транспортуванням гуманітарного вантажу вагою близько 1600 кг для Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Київська обласна дитяча лікарня», не маючи на меті наміру на виконання такого перевезення в Україну, з метою ухилення від мобілізації, 07.08.2022 о 07 год 29 хв у пішому порядку перетнув державний кордон України в міжнародному пункті пропуску «Вилок» (смт Вилок Виноградівського району Закарпатської області) в напрямку «виїзд» та до цього часу в Україну не повернувся і будь-якої гуманітарної допомоги, виконуючи завдання як водій ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», не доставив.
За вказані протиправні дії ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням час та згідно із заздалегідь досягнутими домовленостями отримав від ОСОБА_8 грошові кошти в сумі 50 тис. грн, які 22.08.2022 перерахував ОСОБА_5 на відкритий в АТ «Сенс Банк» картковий рахунок № 4102325123067423.
Таким чином, ОСОБА_5 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді незаконного переправлення осіб через державний кордон України, достовірно знаючи порядок перетину державного кордону України, сприяв шляхом надання засобів та усуненням перешкод у незаконному переправленні через державний кордон України громадянина України ОСОБА_8 , який є особою призовного віку та якому заборонено в законний спосіб виїхати з території України.
В аналогічний спосіб та використовуючи аналогічну схему дій, ОСОБА_5 у період часу з серпня 2022 року по листопад 2022 року, повторно, в умовах воєнного стану за грошову винагороду сприяв переправленню за межі України чоловікам призовного віку - ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 .
Крім того, незважаючи на введення в Україні воєнного стану і оголошення загальної мобілізації ОСОБА_5 діючи умисно, сприяв незаконному виїзду за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років яким виїзд за кордон було обмежено, чим перешкоджав законній діяльності Збройних сил України, направленої на підтримку мобілізаційного резерву, підготовку та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов`язаних та резервістів для комплектування посад передбачених штатами воєнного часу, що в свою чергу забезпечить життєдіяльність Збройних Сил України, їх функціонування, бойову готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань.
Свої злочинні дії ОСОБА_5 , вирішив маскувати під виглядом нібито законної діяльності можливість яку йому, в тому числі, надавили нормативні положення ч. 2 ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» відповідно до якої Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
При цьому згідно з пунктом 28 вказаних Правил, які були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (далі - Правила), встановлено у разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги для потреб Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.
Цими ж Правилами передбачено, що рішення про дозвіл на виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, приймається Мінінфраструктури або обласними, Київською міською військовими адміністраціями лише за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, зазначених у листах військових, правоохоронних органів, військових адміністрацій, медичних закладів, а також від органів підприємств, установ, організацій, закладів- відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги про що повідомляється Адміністрація Держприкордонслужб.
У разі непідтвердження мети поїздки уповноважені службові особи Держприкордонслужби відмовляють особам, зазначеним в абзаці першому пункту 28 Правил, у перетинанні державного кордону.
Будучи обізнаним з вказаними вище положеннями актів національного законодавства, маючи намір використовувати їх у злочинних цілях, діючи умисно, за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням особами, усвідомлюючи, що через введення воєнного стану та оголошення в Україні загальної мобілізації, з метою її уникнення, серед осіб - громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років з`явився значний попит на виїзд за межі держави, ОСОБА_5 , будучи засновником і керівником громадської організації «БІГ ЧЕРНІГІВ» (код ЄДРПОУ 42270587) (далі - ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ»), яка згідно із статутом є неприбутковою організацією і може виступати як замовником, так і отримувачем медичних вантажів, вантажів гуманітарної для потреб Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, використовуючи наявні у нього повноваження та можливості керівника громадської організації, перебуваючи за межами України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше липня 2022 року, переслідуючи мотив протиправного збагачення, розробивши та виконуючи злочинний план сприяння незаконному виїзду за межі України військовозобов`язаних осіб призовного віку, перешкоджав законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, в особливий період.
Так, ОСОБА_5 , будучи головою ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», реалізуючи свій злочинний план, спрямований на незаконне переправлення через державний кордон України військовозобов`язаних осіб, перебуваючи за межами України, у не встановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 15.07.2022, діючи з корисливих мотивів, перешкоджаючи законній діяльності Збройних Сил України та іншим військовим формуванням в особливий період, отримав пропозицію від свого знайомого ОСОБА_7 , якого він залучив до злочинної діяльності, за грошову винагороду сприяти переправленню за межі України під виглядом водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , якому було відомо про наявність в умовах воєнного стану обмежень щодо виїзду з України та він бажав і погодився за грошову винагороду в розмірі 50 тис. грн незаконно виїхати за кордон з метою ухилення від мобілізації.
Погодившись на таку пропозицію, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, з метою в подальшому сприяти незаконному переправленню осіб через державний кордон шляхом надання засобів і усуненням перешкод, отримали від ОСОБА_8 фотозображення виданих на його ім`я посвідчення водія, паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Після чого ОСОБА_5 , діючи з метою сприяння ОСОБА_8 шляхом надання засобів для незаконного переправлення останнього через кордон, а також введення в оману співробітників Міністерства інфраструктури України та діючи нібито відповідно до п. 28 Правил, використовуючи наявний у його розпорядженні лист-звернення Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Київська обласна дитяча лікарня» від 21.06.2022 № 02-06-790 про надання лікувальному закладу медичних засобів, засобів гігієни, медичного обладнання для лікування дітей, 15.07.2022 забезпечив виготовлення на бланку ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» листа за Вих № 1507/2022-1, у якому вказав недостовірні відомості про те, що його організація виконує завдання пов`язані з транспортуванням гуманітарних вантажів для задоволення потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, з пропозицією прийняти рішення про виїзд за межі України водіїв організації, в умовах правового режиму воєнного стану.
Додатками до зазначеного листа ОСОБА_5 забезпечив виготовлення на бланку громадської організації письмового обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у якому зазначив недостовірні відомості про те, що голова ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» висловив готовність доставити гуманітарний вантаж для задоволення першочергових потреб Комунальному некомерційному підприємству Київської обласної ради «Київська обласна дитяча лікарня» на 4 автомобілях кузовного типу седан задньої і бокової погрузки, вагою близько 1600 кг, а також пропозиції щодо виїзду за межі України за цим вантажем в умовах правового режиму воєнного стану як водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» ОСОБА_8 , зазначивши його анкетні дані, а саме серію та номер посвідчення водія НОМЕР_1 , серію та номер паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 .
Після чого ОСОБА_5 , достовірно знаючи про відсутність у ОСОБА_8 мети доставити гуманітарну допомогу, забезпечив 21.07.2022 скерування зазначеного листа з додатками електронною поштою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до Міністерства інфраструктури України для розгляду.
Надалі за результатами розгляду вищевказаного листа ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» та додатків до нього службовими особами Мінінфраструктури прийнято рішення у вигляді наказу «Про заходи щодо забезпечення міжнародних автомобільних перевезень в умовах правового режиму воєнного стану» від 26.07.2022 № 564, який 27.07.2022 надіслано заявнику на електронну пошту: « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а також одночасно направлено до Укртрансбезпеки для внесення до електронної системи «Шлях» інформації про надання дозволу на виїзд за межі держави ОСОБА_8 .
Зазначений наказ Мінінфраструктури та додаток до нього (перелік водіїв підприємств, які здійснюють вантажні автомобільні перевезення, для надання можливості виїзду за межі України в умовах правового режиму воєнного стану строком на три календарні місяці), до якого включено як водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» громадянина України ОСОБА_8 , також направлено до Адміністрації Державної прикордонної служби України за супровідним листом від 27.07.2022 Вих. 36/31/27/14-22.
Після отримання ОСОБА_5 в електронному вигляді вищезазначеного наказу Мінінфраструктури та додатку до нього з QR-кодом, він за допомогою месенджера «Viber» переслав їх ОСОБА_7 , який за попередньою домовленістю переслав їх ОСОБА_8 , забезпечивши його у такий спосіб засобами для незаконного перетину державного кордону під час дії в Україні правового режиму воєнного стану.
Крім того, ОСОБА_5 , діючи згідно з домовленостями з ОСОБА_7 у період з 27.07.2022 по 07.08.2022 провели з ОСОБА_8 відповідний інструктаж із визначенням способів незаконного перетину державного кордону України та роз`ясненням того, що його виїзд відбуватиметься на підставі вищевказаного рішення Мінінфраструктури як водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», який нібито залучений до здійснення міжнародних гуманітарних вантажних перевезень для потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, населення України.
Також ОСОБА_5 , задля ускладнення можливості уповноважених осіб Державної прикордонної служби України викрити їх незаконну діяльність і в разі не підтвердження мети поїздки відмовити ОСОБА_8 у перетині державного кордону, 04.08.2022 забезпечив виготовлення від імені ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» листа під заголовком «Всім, кого це стосується» без зазначення вихідного номеру та дати, вказавши в ньому заздалегідь неправдиві відомості про те, що ОСОБА_8 слідує не з метою доставляння гуманітарного вантажу для Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Київська обласна дитяча лікарня», а в робочо-волонтерську поїздку в інтересах ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» до м. Ліон (Франція) для отримання та доставки в Україну автомобіля для потреб Чернігівської громади. Зазначений лист ОСОБА_5 за допомогою мобільного додатку «Viber» переслав ОСОБА_7 , а останній за попередньої домовленості безпосередньо ОСОБА_8 для пред`явлення за потребою співробітникам Державної прикордонної служби при виїзді за межі України для підтвердження гуманітарної мети його поїздки.
Далі ОСОБА_8 , будучи особою призовного віку, яка може підлягати призову за мобілізацією, оскільки не досяг 60-річного віку, усвідомлюючи, що він вже може перетнути державний кордон України на підставі наказу «Про заходи щодо забезпечення міжнародних автомобільних перевезень в умовах правового режиму воєнного стану» від 26.07.2022 № 564, та відповідно до інформації, внесеної до інформаційної системи «Шлях», є нібито водієм ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», який нібито виконує завдання пов`язане з транспортуванням гуманітарного вантажу вагою близько 1600 кг для Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Київська обласна дитяча лікарня», не маючи на меті наміру на виконання такого перевезення в Україну, з метою ухилення від мобілізації, 07.08.2022 о 07 год 29 хв у пішому порядку перетнув державний кордон України в міжнародному пункті пропуску «Вилок» (смт Вилок Виноградівського району Закарпатської області) в напрямку «виїзд» та до цього часу в Україну не повернувся і будь-якої гуманітарної допомоги, виконуючи завдання як водій ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», не доставив.
За вказані протиправні дії ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням час та згідно із заздалегідь досягнутими домовленостями отримав від ОСОБА_8 грошові кошти в сумі 50 тис. грн, які 22.08.2022 перерахував ОСОБА_5 на відкритий в АТ «Сенс Банк» картковий рахунок № 4102325123067423.
Таким чином, ОСОБА_5 , за попередньої змовою з ОСОБА_7 діючи умисно і незаконно, сприяючи незаконному виїзду за межі України військовозобов`язаної особи призовного віку, яка не мала права перетину державного кордону України в воєнний час, а переслідувала лише ціль незаконно виїхати з території України з метою ухилення від призову за мобілізацією, перешкоджали законній діяльності Збройних Сил України та іншим військовим формуванням в особливий період під час проведення мобілізації, що ускладнило належне комплектування Збройних Сил України та інших утворених до Законів України військових формувань військовослужбовцями шляхом призову на військову службу на основі загального військового обов`язку, а також підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності, а також боєздатності.
Крім цього, ОСОБА_5 , будучи головою ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», продовжуючи реалізацію свого злочинного плану, спрямованого на незаконне переправлення через державний кордон України військовозобов`язаних осіб, перебуваючи за межами України, у не встановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 17.08.2022, діючи повторно, з корисливих мотивів, перешкоджаючи законній діяльності Збройних Сил України та іншим військовим формуванням в особливий період, погодився за грошову винагороду сприяти переправленню за межі України під виглядом водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , якому було відомо про наявність в умовах воєнного стану обмежень щодо виїзду з України та який бажав і погодився за грошову винагороду для ОСОБА_5 в розмірі 75 тис. грн незаконно виїхати за кордон з метою ухилення від мобілізації.
Задля досягнення мети виїзду за кордон 17.08.2022 ОСОБА_9 перерахував ОСОБА_5 на відкритий в АТ «Сенс Банк» картковий рахунок № 4102325123067423 в якості завдатку 25 тис грн.
Після надходження частини грошових коштів, ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, з метою в подальшому сприяти незаконному переправленню осіб через державний кордон шляхом надання засобів і усунення перешкод, одержав від ОСОБА_9 фотозображення виданих на його ім`я посвідчення водія, паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Надалі ОСОБА_5 , діючи з метою сприяння ОСОБА_9 шляхом надання засобів для незаконного переправлення останнього через кордон, а також введення в оману співробітників Міністерства інфраструктури України та діючи нібито відповідно до п. 28 Правил, 17.08.2022 забезпечив виготовлення на бланку ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» листа від 17.08.2022 за Вих № 1708_22, у якому вказав недостовірні відомості про те, що його організація виконує завдання, пов`язані з транспортуванням (відправленням та отриманням) медичних вантажів, гуманітарної допомоги для потреб населення України, з пропозицією прийняти рішення про виїзд за межі України водіїв організації, в умовах правового режиму воєнного стану.
Додатками до зазначеного листа ОСОБА_5 забезпечив виготовлення на бланку споживчого товариства «Господарник 2013» письмових обґрунтувань від 07.08.2022 № 070822 та від 17.08.2022 № 170822 щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у якому зазначено недостовірні відомості, що товариство «Господарник 2013» є отримувачем гуманітарної допомоги в обсязі 1500 кг (1,5 тонн) та що досягнуто домовленостей щодо її перевезення ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» на 2 та 3 транспортних засобах відповідно, а також пропозиції щодо виїзду за межі України за цим вантажем в умовах правового режиму воєнного стану як водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» ОСОБА_9 , зазначивши його анкетні дані, а саме серію та номер посвідчення водія НОМЕР_3 , серію та номер паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 . При цьому досудовим розслідуванням встановлено, що ні головою товариства «Господарник 2013», ні його представниками вищевказані обґрунтування не готувалися та не подавалися.
Після чого ОСОБА_5 , достовірно знаючи про відсутність у ОСОБА_9 мети доставити гуманітарну допомогу, забезпечив 17.08.2022 скерування зазначеного листа з додатками електронною поштою « ІНФОРМАЦІЯ_3 до Міністерства інфраструктури України для розгляду.
В свою чергу ОСОБА_9 18.08.2022 перерахував ОСОБА_5 на відкритий в АТ «Сенс Банк» картковий рахунок № 4102325123067423 другу частину обумовлених грошових коштів в розмірі 25 тис грн.
Надалі за результатами розгляду вищевказаного листа ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» та додатків до нього службовими особами Мінінфраструктури прийнято рішення у вигляді наказу «Про заходи щодо забезпечення міжнародних автомобільних перевезень в умовах правового режиму воєнного стану» від 22.08.2022 № 624, який 25.08.2022 надіслано заявнику на електронну пошту: « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а також одночасно направлено до Укртрансбезпеки для внесення до електронної системи «Шлях» інформації про надання дозволу на виїзд за межі держави ОСОБА_9 .
Зазначений наказ Мінінфраструктури та додаток до нього (перелік водіїв підприємств, які здійснюють вантажні автомобільні перевезення, для надання можливості виїзду за межі України в умовах правового режиму воєнного стану строком на три календарні місяці), до якого включено як водія від ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» громадянина України ОСОБА_9 , також направлено до Адміністрації Державної прикордонної служби України за супровідним листом від 24.08.2022 за Вих. № 4240/27/14-22.
Після отримання в електронному вигляді вищезазначеного наказу Мінінфраструктури та додатку до нього з QR-кодом ОСОБА_5 переслав їх ОСОБА_9 , забезпечивши його у такий спосіб засобами для незаконного перетину державного кордону під час дії в Україні правового режиму воєнного стану.
Крім того, ОСОБА_5 у період з 22.08.2022 по 25.08.2022 забезпечив проведення з ОСОБА_9 відповідного інструктажу з визначенням способів незаконного перетину державного кордону України та роз`ясненням того, що його виїзд відбуватиметься на підставі вищевказаного рішення Мінінфраструктури як водія ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», який нібито залучений до здійснення міжнародних гуманітарних вантажних перевезень для потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, населення України.
За вказані протиправні дії 25.08.2022 ОСОБА_9 перерахував ОСОБА_5 на відкритий в АТ «Сенс Банк» картковий рахунок № 4102325123067423 решту обумовлених грошових коштів в розмірі 25 тис грн.
Далі ОСОБА_9 , будучи особою призовного віку, яка може підлягати призову за мобілізацією, оскільки не досяг 60-річного віку, усвідомлюючи, що він вже може перетнути державний кордон України на підставі наказу «Про заходи щодо забезпечення міжнародних автомобільних перевезень в умовах правового режиму воєнного стану» від 22.08.2022 № 624, та відповідно до інформації, внесеної до інформаційної системи «Шлях», є нібито водієм ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», який нібито виконує завдання пов`язане з транспортуванням гуманітарного вантажу вагою близько 1500 кг для споживчого товариства «Господарник 2013», не маючи на меті наміру на виконання такого перевезення в Україну, з метою ухилення від мобілізації, 28.08.2022 о 11 год 20 хв на автомобілі «Chevrolet», реєстраційний номер НОМЕР_5 , перетнув державний кордон України в міжнародному пункті пропуску «Могилів-Подільський» ( АДРЕСА_2 ) в напрямку «виїзд» та до цього часу в Україну не повернувся і будь-якої гуманітарної допомоги, виконуючи завдання як водій ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ», не доставив.
Таким чином, ОСОБА_5 , діючи умисно і незаконно, сприяючи незаконному виїзду за межі України військовозобов`язаної особи призовного віку, яка не мала права перетину державного кордону України в воєнний час, а переслідувала лише ціль незаконно виїхати з території України з метою ухилення від призову за мобілізацією, перешкоджав законній діяльності Збройних Сил України та іншим військовим формуванням в особливий період під час проведення мобілізації, що ускладнило належне комплектування Збройних Сил України та інших утворених до Законів України військових формувань військовослужбовцями шляхом призову на військову службу на основі загального військового обов`язку, а також підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності, а також боєздатності.
За аналогічних обставин, використовуючи таку ж схему дій, ОСОБА_5 у період з вересня 2022 року по листопад 2022 року, повторно, діючи з корисливим мотивом, перешкоджаючи законній діяльності Збройних Сил України та іншим військовим формуванням в особливий період сприяв виїзду за межі України під виглядом водіїв ГО «БІГ ЧЕРНІГІВ» ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_15 та ОСОБА_14 .
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними в ході досудового розслідуваннями доказами.
29.06.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України, яку вручено у порядку та спосіб, визначений нормами кримінального процесуального законодавства, передбаченими ст. 111, ч. 1, 2, 4-8 ст. 135, ст. ст. 278, 480-481 КПК України.
Відповідно до інформації Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 26.05.2022 виїхав за кордон України та в подальшому назад не повертався.
Таким чином, досудовим розслідуванням встановлено та зібраними матеріалами підтверджується, що підозрюваний ОСОБА_5 на даний час перебуває за межами України та, таким чином, переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене.
09.08.2023 постановою слідчого УСБУ в Чернігівській області, на підставі ст. 281 КПК України, підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у міжнародний розшук, проведення якого доручено 1 відділу ГВ ЗНД Управління СБ України в Чернігівській області і наразі здійснення розшукових заходів продовжується в рамках оперативно-розшукової справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
За приписами п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як: до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за яким законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п`ять років.
З матеріалів кримінального провадження і доводів прокурора в судовому засіданні вбачається, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України, за які передбачено покарання до 9 років позбавлення волі, усвідомлюючи тяжкість та невідворотність покарання, що загрожує йому в разі визнання його винуватим, останній переховується від органів досудового розслідування та суду за межами території України.
За наведених вище обставин, є достатні підстави для задоволення клопотання слідчого та обрання підозрюваному ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Зважаючи на обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 , який підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ст. 114-1 КК України, розмір застави не визначається відповідно до ч. 4 ст. 183 КПК України та строк дії такої ухвали не зазначається, відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України.
Керуючись ст.ст. 176-178, 183, 193, 194, 196, 197 КПК України, -
у х в а л и в :
Клопотання слідчого задовольнити.
Обрати стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді тримання під вартою.
Роз`яснити, що після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження, слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом п`яти днів із дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1