Головуючий у 1 інстанції - Ковальова Т.І.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2010 року справа №2а-2032/10/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Сіваченка І.В.
суддів Бадахової Т.П., Старосуда М.І.
при секретарі Запорожцевій Г.В.
за участі
представника відповідача Лапіної Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року у справі № 2а-2032/10/1270 за позовом ОСОБА_3 до Головного державного інспектора України з енергетичного нагляду, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області «про визнання незаконної бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії»,-
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного державного інспектора України з енергетичного нагляду, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області «про визнання незаконної бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії».
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року у справі № 2а-2032/10/1270 у задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги. Інші особи, які беруть участь в справі, до апеляційного суду не прибули. Позивач просив розглядати апеляційну скаргу за своєї відсутності.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу не обґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.
При розгляді справи в апеляційній інстанції встановлено наступне.
24 червня 2009 року між відкритим акціонерним товариством «Об'єднане господарство залізничного транспорту» та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 укладено договір про постачання електричної енергії.
Рішенням господарського суду Луганської області від 24 червня 2009 року договір про постачання електричної енергії № 42 між товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» в особі Сєвєродонецького РЕМ, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Заводська, буд 40, код 31443937 та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1 є укладеним у редакції позивача (а.с.39-41).
Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 10 серпня 2009року у справі № 19/84пд за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про спонукання укласти договір на постачання електричної енергії, яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 24 листопада 2009 року, у задоволенні позову відмовлено через те, що сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору № 42 про постачання електричної енергії, а тому в силу частини 8 статті 181 Господарського кодексу України такий договір визнаний судом неукладеним, тобто таким, що не відбувся і не може бути предметом судового розгляду (а с.42-45). Постановою Вищого господарського суду України від 24 листопада 2009 року касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» та фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 залишено без задоволення, а постанову Луганського апеляційного господарського суду від 10 серпня 2009 року у справі № 19/84 пд - без змін (а.с.46-47). Згідно із частиною 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. З огляду на приписи частини 1 статті 72 КАС України обставини щодо відсутності у позивача - фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 договору на постачання електричної енергії при розгляді даної справи не доказуються. Відсутність договору на постачання електричної енергії у фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 підтверджує товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» в листі від 31 березня 2010 року № 01-32/2/284, в якому зазначено, що станом на 1 січня 2010 року (день відключення фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 від електропостачання) діючий договір на постачання електричної енергії відсутній, а, відтак, відсутні правові підстави для електропостачання належної йому майстерні за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.32). 5 листопада 2008 року між відкритим акціонерним товариством «Об'єднане господарство залізничного транспорту» (власником мереж) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 (споживачем) підписаний договір № 1 про технічне забезпечення електропостачання споживача, за умовами якого власник мереж зобов'язався забезпечувати технічну можливість передачі електричної енергії споживачу в обсягах згідно з договором про постачання або про купівлю-продаж електричної енергії, з показниками допустимих відхилень від стандартних умов надання обсягу електричної енергії та рівня дозволеної потужності за класами напруги, а споживач - дотримуватися установленого режиму споживання електричної енергії та своєчасно оплачувати отримані послуги, визначені пунктом 4.1 цього договору (а.с.35-38). Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 13 квітня 2010 року апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, м. Сєвєродонецьк Луганської області, на рішення господарського суду Луганської області від 12 лютого 2010 року у справі № 9/17 пд задоволено частково. Рішення господарського суду Луганської області від 12 лютого 2010 року у справі № 9/17 пд скасовано в частині визнання недійсним договору про технічне забезпечення електропостачання споживача від 05.11.2008 року №1, підписаного між Відкритим акціонерним товариством «Об'єднане господарство залізничного транспорту» та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 з підстав, що договір від 05.11.2008 року № 1 є неукладеним. В решті рішення господарського суду Луганської області від 12 лютого 2010 року у справі № 9/17 пд залишено без змін (а.с.20-23). Згідно із пунктом 12 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року № 131), головний державний інспектор України з енергетичного нагляду: здійснює керівництво діяльністю Держенергонагляду та розподіляє обов'язки між своїми заступниками; затверджує положення про структурні підрозділи Держенергонагляду; видає накази, затверджує 4 методичні та інструктивні документи щодо забезпечення діяльності Держенергонагляду; визначає порядок і напрями обстеження (перевірки), огляду, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії. Статтею 9 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.
Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право:
безперешкодно в будь-який час відвідувати об'єкти електроенергетики для перевірки додержання нормативно-правових актів про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції;
отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів;
давати, у межах своїх повноважень, керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;
отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;
вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до підпунктів 2 та 4 пункту 13 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року № 131), головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право здійснювати, в установленому порядку, обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти та видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.
Згідно із частиною 8 статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Припис відповідно до частини 7 статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» складається на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу.
Відповідно до підпункту 10 пункту 5.7 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року № 131) договір про технічне забезпечення електропостачання споживача та договір про спільне використання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача) має містити такі умови, що є істотними та обов'язковими для цього виду домовленостей: умови дії договору у разі відсутності у споживача договору про постачання або про купівлю-продаж електричної енергії та/або у разі відключення споживача за борги чи з інших причин.
Договір про спільне використання технологічних електричних мереж споживача додатково містить порядок розрахунків за використання технологічних електричних мереж основного споживача.
Згідно із частиною 1 статті 26 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання відповідно до частини 2 статті 275 Господарського кодексу України не допускається.
Відповідно до пункту 1.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (у редакції постанови від 17 жовтня 2005 року № 910) та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02 серпня 1996 року за № 417/1442, постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
На підставі підпунктів. 2.1.16, 2.1.16.5 пункту 2.1. Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» завданням і функцією інспекції є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за відповідністю укладених договорів - вимогам нормативних документів щодо користування енергією та приєднання до мереж (а.с.59-68).
З огляду на це, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно визнав вимоги позивача необґрунтованими, оскільки у позивача - ОСОБА_3, згідно судових рішень, які набрали законної сили (постанови Луганського апеляційного господарського суду від 10 серпня 2009 року та постанови Вищого господарського суду України від 24 листопада 2009 року у справі № 19/84пд, постанови Луганського апеляційного господарського суду від 13 квітня 2010 року у справі № 9/17пд) відсутні договори як на постачання електричної енергії, так і на технічне забезпечення електропостачання. Тому ніякої бездіяльності як головний інспектор Держенергонагляду, так і інспекція Держенергонагляду в Луганській області не допустили.
Відсутність зазначених договорів згідно із частиною 1 статті 26 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику», частиною 2 статті 275 Господарського кодексу України та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (у редакції постанови від 17 жовтня 2005 року № 910) та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 02 серпня 1996 року за № 417/1442, встановлює заборону на відпуск електричної енергії та позбавляє споживача права споживання електричної енергії, а тому позовні вимоги про зобов'язання інспекції Держенергонагляду в Луганській області винести обов'язковий для виконання припис до ВАТ «ОГЗТ» щодо усунення порушення п. п. 10 п. 5.17 ПКЕЕ в договорі про технічне забезпечення електропостачання споживача № 1 від 05.11.208 року шляхом підписання додаткової угоди, запропонованої позивачем супровідним листом від 11.01.2010 року визнаються судом безпідставними, необґрунтованими та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України у сфері електроенергетики.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції була дана належна оцінка доказам, зібраним в справі з достатньою повнотою і всебічністю.
Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду. Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
В повному обсязі ухвала виготовлена 12.08.2010 року.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року у справі № 2а-2032/10/1270 за позовом ОСОБА_3 до Головного державного інспектора України з енергетичного нагляду, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області «про визнання незаконної бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії» залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: Т.П.Бадахова
М.І.Старосуд