Постанова № 118386811, 15.04.2024, Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
15.04.2024
Номер справи
159/2333/24
Номер документу
118386811
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 159/2333/24

Провадження № 3/159/1182/24

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2024 року м. Ковель

Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Шишилін О.Г., розглянувши справи про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , працюючого: військовослужбовцем в/ч НОМЕР_2 з 02.08.2023 року, військовий квиток НОМЕР_3 вид.19.06.1995 року, мешкає за адресою: АДРЕСА_1

заст.124, ст. 130 ч. 1, ст.139 ч.2 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

10.04.2024 року до Ковельського міськрайонного суду Волинської області від ВОНС в м. Ковель УПП у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративних правопорушеннь, передбачених ст.124, ст. 130 ч. 1, 139 ч.2 КУпАП.

Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №241655 від 03.04.2024 року, ОСОБА_1 03.04.2024 о 18год.30хв, в м. Ковелі по вул. Варшавській, 50, керував автомобілем «Volkswagen Transporter» н.з. НОМЕР_4 не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції, в результаті чого здійснив зіткнення з автомобілем марки «GEELY» р.н.з. НОМЕР_5 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався попереду. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобілі зазнали механічних пошкоджень, травмованих не має.

Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 12.1; 13.1 Правил дорожнього руху України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 ставиться у вину те, що він 03.04.2024 о 18год.30хв, в м. Ковелі по вул. Варшавській, 50, керував автомобілем «Volkswagen Transporter» н.з. НОМЕР_4 , не був уважний, не дотримався безпечної швидкості руху та не впорався з керуванням внаслідок чого здійснив зіткнення з дорожнім знаком 1-13 «Слизька дорога», чим його пошкодив. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобіль зазнав механічних пошкоджень з матеріальними збитками.

Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 1.5, 8.12 Правил дорожнього руху України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 139КУпАП.

Також, він же, ОСОБА_3 згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №417636 від 03.04.2024 року, 03.04.2024 о 18год.30хв, в м. Ковелі по вул. Варшавській, 50, керував автомобілем «Volkswagen Transporter» н.з. НОМЕР_4 з ознаками алкогольного сп`яніння, саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження медичного огляду на стан сп`яніння за допомогою технічного засобу «Alcotest Drager» на місці зупинки та в медичному закладі у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано на технічні засоби відеозапису, а саме бодікамери 475661, 475412, 477844, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху , за що передбачена відповідальність за с.1 ст.130 КУпАП.

Згідно ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Таким чином справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ст. 130 ч. 1, ст.139 ч.2 КУпАП, слід розглядати одночасно.

ОСОБА_1 надав суду письмові пояснення, у яких факт вчинення правопорушень визнав, шкодує за вчиненим, просив звільнити від сплати судового збору, оскільки є військовослужбовцем.

Відповідно до ст.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 252КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, відеозаписи,вважає, що у діях ОСОБА_1 є наявність події та склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ст. 130 ч. 1 КУпАП, а його вина в скоєнні даних адміністративних правопорушеннь доведена доданими до протоколів серії ААД №241655 від 03.04.2024 року та серії ААД №417636 від 03.04.2024 року з якими ОСОБА_1 було ознайомлено під відеозапис. Так, з відеозапису вбачається, що 03.04.2024 о 18год.30хв, в м. Ковелі по вул. Варшавській, 50, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Volkswagen Transporter» н.з. НОМЕР_4 здійснив зіткнення з автомобілем марки «GEELY» р.н.з. НОМЕР_5 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався попереду, після чого здійснив зіткнення з дорожнім знаком 1-13 «Слизька дорога», що стверджується схемою місця ДТП від 03.04.2024 року з переліком видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортних засобів. Після чого, поліцейським у ОСОБА_1 виявлено ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук та із застосуванням поліцейським технічногозасобу відеозапису на вимогу працівника поліції в порядку визначеномустаттею 266 КУпАП було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки, на що він не погодився. На проходження медичного огляду в закладі охорони здоров`я ОСОБА_1 відмовився. Таким чином суд приходе до висновку, що огляд ОСОБА_1 на стан сп`яніння відбувся у відповідності до ст.266 КУпАП.

Статтею 124 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Відповідно доп. 12.1 ПДР України під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним..

Згідно п.13.1 ПДР України водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.

Згідно із ч. 1 ст. 130 КУпАП, відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п. 2.5Правил дорожньогоруху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.

Всі зазначені докази не викликають сумнівів у їх достовірності та допустимості.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП знайшла своє підтвердження в суді.

Крім цього, ОСОБА_1 ставиться у вину те, що він 03.04.2024 о 18год.30хв, в м. Ковелі по вул. Варшавській, 50, керував автомобілем «Volkswagen Transporter» н.з. НОМЕР_4 , не був уважний, не дотримався безпечної швидкості руху та не впорався з керуванням внаслідок чого здійснив зіткнення з дорожнім знаком 1-13 «Слизька дорога», чим його пошкодив. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобіль зазнав механічних пошкоджень з матеріальними збитками, порушивши вимоги п.п. 1.5, 8.12 Правил дорожнього руху України.

У відповідності до положень ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов`язковими елементами якого є: об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.

Диспозицією ч. 1 ст. 139 КУпАП передбачена відповідальність за пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для дорожнього руху, в тому числі забруднення дорожнього покриття, або невжиття необхідних заходів щодо їх усунення та попередження інших учасників руху про небезпеку, що виникла, або невжиття посадовими особами, відповідальними за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, утримання автомобільних доріг та вулиць, громадянами - суб`єктами господарської діяльності заходів щодо заборони руху підвідомчих технологічних транспортних засобів, сільськогосподарської техніки і машин на гусеничному ходу автомобільними дорогами і вулицями, покриття яких може бути пошкоджене.

Частиною 2 ст. 139 КУпАП передбачена відповідальність за порушення, передбачені частиною першою цієї статті, що спричинили пошкодження транспортних засобів, вантажів чи іншого майна, тобто, не прив`язує дані порушення саме до порушення суб`єктом адміністративного проступку Правил дорожнього руху, що спричинили такі пошкодження, оскільки такі дії кваліфікуються за ст. 124 КУпАП.

Дані, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 дій, не пов`язаних з порушенням Правил дорожнього руху України, що виразилися у пошкодженні автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, у матеріалах справи, відсутні.

З огляду на викладене, посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, дійшла помилкового висновку про те, що у зв`язку з недотриманням водієм ОСОБА_1 п.п. 1.5,8.12 ПДР, одні й ті самі дії останнього слід кваліфікувати як за ст. 124 КУпАП, так і за ч. 2 ст. 139 КУпАП, оскільки дії ОСОБА_1 , у цьому конкретному випадку, охоплюються диспозицією ст. 124 КУпАП, тому додаткової кваліфікації за ч. 2 ст. 139 КУпАП, не потребують.

Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Враховуючи вище викладене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні усіх обставин справи у їх сукупності, керуючись законом, суддя прийшов до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 139 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.139 КУпАП не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до п.12.ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

Як убачається з матеріалів даної справи, ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення , які ставляться йому у провину, під час виконання службових обов`язків як військовослужбовець, що стверджується його військовим квитком серії НОМЕР_3 , проходить службу у військовій частині НОМЕР_6 водієм механіком з 02.08.2023 року, а тому підлягає звільненню від судового збору.

Керуючись ст. ст. 124, 130ч.1, 221,280,283,284КУпАП, п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження усправі вчастині притягнення ОСОБА_1 доадміністративної відповідальності,передбаченої ч.2ст.139КУпАП,закритина підставіп.1ч.1ст.247КУпАП завідсутністю вйого діяхскладу адміністративногоправопорушення.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,визнати винуватиму скоєнніадміністративних правопорушенньпередбачених ст.124,ст.130ч.1КУпАП КУпАПтана підставіст.36КУпАП накластина ньогоадміністративне стягненняу видіштрафу накористь державиу розмірі17000 (сімнадцять тисяч) гривень (найменування коду класифікації доходів бюджету 21081300«Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі)»по території Волинської області:отримувач: ГУК у Волин.обл/Волинська.обл/ 21081300; Номер рахунку (IBAN): UA588999980313050149000003001Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.)Код отримувача (ЄДРПОУ):38009371) з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 1 рік.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Строк пред`явлення постанови до виконання 3 місяці з дня її винесення.

СуддяО. Г. Шишилін