Постанова № 11838449, 19.10.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2010
Номер справи
2а-4464/10/2370
Номер документу
11838449
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ                                                                                            № 2а-4464/10/2370 19.10.2010 р.                                                                       м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Трофімової Л.В.,

при секретарі –Левчуку А.С.,

за участю представників: позивача –не з’явився; відповідача –не з’явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Жашківському районі до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Прогрес»про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

          ДПІ у Жашківському районі звернулась до суду з адміністративним позовом про стягнення з СВК «Прогрес»590 674 грн. 94 коп., посилаючись на наявність у відповідача податкового боргу із сплати податку на додану вартість.

          Позивач свого представника в судове засідання не направив, звернувся до суду із заявою про розгляд справи в порядку письмового провадження. Із наданої заяви вбачається, що ДПІ у Жашківському районі позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

          Відповідач заперечень проти позову не надав, у судове засідання свого представника не направив.

          Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

          СВК «Прогрес»зареєстровано як суб’єкт підприємницької діяльності 16 березня 2000 р., про що Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 76.

          Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року № 1251-XII податок на додану вартість віднесено до загальнодержавних податків і зборів.

Спеціальним законом, що визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету є Закон України «Про податок на додану вартість»від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР (надалі за текстом –Закон № 168/97-ВР).

          Відповідно до статті другої цього Закону платником податку на додану вартість, зокрема, є будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.

          Згідно пункту 9.2. статті 9 Закону № 168/97-ВР будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку.

Пункт 1.5. статті 1 Закону № 168/97-ВР визначає звітний (податковий) період, як період, за який платник податку зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету.

          Підпункт 7.8.1. пункту 7.8. статті 7 Закону № 168/97-ВР передбачає, що податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.

Законом, що установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III (надалі за текстом –«Закон № 2181-III»).

          Стаття перша Закону № 2181-III визначає податкове зобов'язання, як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України

Відповідно до пункту 1.3. статті 1 названого Закону податковий борг (недоїмка) це податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону № 2181-III встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Підпунктом «б»підпункту 4.2.2. пункту 4.1. статті 4 Закону № 2181-III визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

          Відповідно до статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-XII органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

          Актом перевірки № 602/23-01/03791077 від 24.02.2010 р. встановлено заниження податкового зобов’язання по податку на додану вартість за: грудень 2007 р. в сумі 4860 грн. 40 коп., січень 2008 р. в сумі 46048 грн. 92 коп., лютий 2008 р. в сумі 37019 грн. 57 коп., березень 2008 р. в сумі 600 грн., квітень 2008 р. в сумі 2131 грн., червень 2008 р. в сумі 1340 грн. 80 коп., липень 2008 р. в сумі 2238 грн. 40 коп., за серпень 2008 р. в сумі 2879 грн. 80 коп., за листопад 2008 р. в сумі 1125 грн. 45 коп., січень 2009 р. в сумі 5481 грн. 75 коп., за березень 2009 р. в сумі 2009 р. сумі 104772 грн. 45 коп., квітень 2009 р. в сумі 25594 грн. 80 коп., травень 2009 р. в сумі 5229 грн. 80 коп., червень 2009 р. в сумі 141078 грн. 80 коп., липень 2009 р. в сумі 5536 грн. 66 коп., серпень 2009 р. в сумі 11162 грн. 32 коп., вересень 2009 р. в сумі 13799 грн. 20 коп. на загальну суму 410900 грн. 12 коп.

Згідно з підпунктом 17.1.3. пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

З огляду на викладені вище положення Закону № 2181-III та на підставі даних актів перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000052351/0 від 02.03.2010 р., яким визначено зобов’язання відповідача щодо сплати штрафу в сумі 616 350 грн. 18 коп.

Відповідач вищезгадане податкове повідомлення-рішення не оскаржив, визначену ним суму податкового зобов’язання не сплатив.

За даними облікової картки платника станом на 18.06.2010 р. за відповідачем обліковувалась переплата по сплаті податку на додану вартість в розмірі 25 675 грн. 24 коп., що враховано позивачем при розрахунках суми позову.

          З урахуванням вищевикладеного недоїмка СВК «Прогрес» складає 590 674 грн. 94 коп.

Позивачем вживались заходи щодо примусового стягнення податкового боргу, шляхом направлення першої та другої податкових вимог. Вжиті заходи не забезпечили погашення податкового боргу.

Пункт 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-XII передбачає право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

          За таких обставин, суд дійшов висновку, що у позивача є підстави для примусового стягнення за рішенням суду з відповідача 590 674 грн. 94 коп. в рахунок погашення податкового боргу та знаходить позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем –суб’єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

          Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу «Прогрес»(19223, Черкаська область, Жашківський район, с. Нагірна, ідентифікаційний код 03791077) в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Жашківському районі (19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Щорса, 5, ідентифікаційний код 34420467) податковий борг в сумі 590674 (п’ятсот дев’яносто тисяч шістсот сімдесят чотири) грн. 94 коп.

          Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання копії постанови.

Постанова складена в повному обсязі 22 жовтня 2010 р.

Суддя                                                                                                     Л.В.Трофімова