Постанова № 11838417, 18.10.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2010
Номер справи
4661/10/2170
Номер документу
11838417
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" жовтня 2010 р.

16 год.15 хв.Справа № 2-а-4661/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О.,

за участю представників позивача: Літвінової Т.В., Кащеєва В.Г., представника відповідача: Рощенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислова група Велтек"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні

про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислова група Велтек" (м.Херсон) звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про зобов'язання прийняти декларації по податку на додану вартість від 21.06.10 №97511, від 20.07.10 № 134248, від 25.05.10 № 82172 грн. У зв'язку з відмовами відповідача в прийнятті декларацій, вони були надіслані поштою, цінними листами, відповідно до п. 4.1.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Однак відповідач листами безпідставно не визнав декларації як податкову звітність без пояснення причин таких дій, так як всі реквізити позивачем заповнені відповідно до вимог чинного законодавства, при цьому відповідачем прострочений триденний термін від дня отримання звітності.

В подальшому позивачем були змінені позовні вимоги з посиланням на те, що позивачем були направлені 29.09.2010 до ДПІ декларації по податку на додану вартість: вхідні №№183698, 183700, 183702, 183704, 183707, декларації по податку на прибуток вхідні №№ 183710; 183712, уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №№ 183715, 183716, 183717, 183718, уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №№ 183722, 183724, 183726, 183728, 183730, 183732, 183734, 183736, 183738. Позивач зазначає, що через подання зазначених документів, необхідність у прийняти відповідачем декларацій з податку на додану вартість: №№ 97511, 134248, декларації з податку на прибуток № 82172 відпала. Позивач просить провести дані (відповідні нарахування) показників, визначених в податкових деклараціях та уточнюючих розрахунків, в картках особових рахунках платника податку, які відкриті в органах державної податкової служби. Просить зобов'язати ДПІ втягнути додаток №5 до податкових декларацій з податку на додану вартість, та уточнюючого розрахунку за надані періоди та провести опрацювання декларацій з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів.

Представник позивача прибув в судове засідання, просить задовольнити позов.

Державна податкова інспекція у м. Херсоні проти позову заперечує. У викладених в письмовому вигляді запереченнях ДПІ у м. Херсоні зазначає, що п.п. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. Згідно п. 3.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166, дані наведені в декларації, мають відповідати даними бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою, а в разі подання декларації в електронній формі - електронним підписом осіб (які підписують декларацію), зареєстрованим у порядку, визначеному законодавством. Позивачем під час подання декларації не проставлено прочерки в незаповнених розділах декларацій.

Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що позивач подав 29.09.10 до ДПІ у м. Херсоні наступну звітність: декларації по податку на додану вартість з додатками: вх. №183698 за квітень 2010 року, № 183700 за травень 2010 року, вх.№ 183702 за червень 2010 року, вх.№ 183704 за липень 2010 року, вх. № 183707 за серпень 2010 року, декларації по податку на прибуток вх.№ 183710 за 1 квартал 2010 року; вх.№ 183712 за півріччя 2010 року, уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з податку на прибуток №№ 183715, 183716, 183717, 183718, уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок вх.№№ 183722, 183724, 183726, 183728, 183730, 183732, 183734, 183736, 183738. Позивач зазначає, що через подання зазначених документів, необхідність у прийнятті відповідачем декларацій з податку на додану вартість: вх.№ 97511 за травень 2010 року, вх. № 134248 за червень 2010 року, декларації з податку на прибуток вх.№ 82172 за 1 квартал 2010 року, які не були визнані податковою інспекцією як податкова звітність, відпала.

ДПІ у м. Херсоні з посиланням на п.п. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" повідомила платника листом, що податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкові декларації, уточнені розрахунки, заповнені ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, не може бути визнана таким контролюючим органом як податкові декларації та уточнені розрахунки, в них невірно зазначено обов'язковий реквізит щодо місцезнаходження, не проставлені прочерки, та запропонувала надати нові декларації.

П.п. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-ІІІ передбачає, що податкові декларації приймаються контролюючим органом без попередньої перевірки зазначених у них показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті.

Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. Це положення Закону № 2181-ІІІ не підлягає розширеному тлумаченню, так як перелік цих підстав є вичерпним. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

Порядок складання та подання декларацій встановлений Порядком заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженим наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166, Порядком складання декларації з податку на прибуток підприємства , затвердж. наказом ДПА України від 29.03.2003 № 143. Декларації подаються до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником відповідного податку. Декларація заповнюється таким чином, щоб забезпечити збереження записів у ній та вільне читання тексту (цифр) протягом установленого строку зберігання звітності. Декларація може бути заповнена від руки чорнильною чи кульковою ручкою або видрукувана (заповнення олівцем не допускається), без виправлень і помарок; у рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлений прочерк. Платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації. Дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних посадових осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою, а в разі подання декларації в електронній формі - електронним підписом осіб (які підписують декларацію), зареєстрованим у порядку, визначеному законодавством.

Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому разі, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією (письмове звернення надсилається поштою з повідомленням про його вручення) надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

Таким чином, законодавець визначив тільки три випадки, при наявності яких податкова інспекція має право не визнати декларації. Жодного з випадків суд при розгляді справи не встановив. Звітність, яка подана позивачем до ДПІ підписана керівником підприємства Самойленко І.О., скріплено печаткою платника податків, в ній зазначені обов'язкові реквізити, в тому числі місцезнаходження підприємства м. Херсон, вул.Чорноморська, 53. Місцезнаходження підприємства співпадає з юридичною адресою. Прочерки в незаповнених графах не є обов'язковим реквізитом декларації, відсутність цих прочерків, на що посилається представник відповідача, є недотриманням вимог щодо оформлення декларації, але не є підставою для невизнання такої декларації як податкової звітності.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вважає безпідставну відмову державної податкової інспекції у м. Херсоні в прийнятті податкової звітності ТОВ "Торгово-промислова група Велтек", у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання податковою звітністю поданим позивачем декларацій та розрахунків є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Що стосується вимоги позивача провести дані (відповідні нарахування) показників, визначених в податкових деклараціях та уточнюючих розрахунків на особових рахунках платника податку, які відкриті в органах державної податкової служби, зобов'язання ДПІ прийняти додаток №5 до податкових декларацій з податку на додану вартість, та уточнюючого розрахунку за надані періоди та провести опрацювання декларацій з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, суд зазначає, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів згідно з приписами наказу ДПА України від 18.07.2005 № 276 "Про затвердження Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України". Цією інструкцією передбачено конкретні дії працівників податкової служби при внесення до електронної бази даних податкових зобов'язань, штрафних санкцій, пені, самостійно визначених платником у податковій звітності, дублювати цей порядок в судовому рішенні немає потреби.

Позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Судові витрати понесені позивачем підлягають відшкодуванню з Державного бюджету.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повідомлено про дату складення постанови в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

постановив:

Позов задовольнити. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні прийняти та визнати як податкову звітність товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислова група Велтек" (код 35440814): декларації по податку на додану вартість від 29.09.2010 за вхідними номерами 183698, 183700, 183702, 183704, 183707, декларації по податку на прибуток від 29.09.10 за вхідними номерами 183710, 183712, уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток у зв'язку з виправленням самостійновиявлених помилок від 29.09.10 №№ 183715, 183716, 183717, 183718, уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок 29.09.10 №№ 183722, 183724, 183726, 183728, 183730, 183732, 183734, 183736, 183738 та відобразити в особових рахунках, які ведуться ДПІ у м. Херсоні, показники податкових декларацій та уточнених розрахунків товариства.

Відшкодувати з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислова група Велтек" (вул. Чорноморська, 53, м. Херсон, 73000, код 35440814) витрати по сплаті судового збору в сумі 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 жовтня 2010 р..

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 2.11.17